in Zeeland ^Slikkenburg'5 te Zuidzande (XV) 8 Oude boerderijen Het huis van de andere zijde gezien. Opn.: Ned. Openlucntmuseum. De woning met bijgebouwtjes en een gedeelte van de land- bouwschuur. Opn.: Ned. Openluchtmuseum. De hofstede „Slikkenburg" is gelegen in de Grote Bladelijnspolder, ten zuidwesten van het dorp Zuidzande in West Zeeuws-Vlaanderen. De polder, die 92 ha beslaat en deel uitmaakt van het vroegere eiland Cadzand, is bedijkt in het jaar 1443 door Pieter Bladelins e.a. Hij was lid van de Raad van de Hertog van Vlaanderen. Herhaaldelijk kwamen in de 15e eeuw stormen en hoge vloeden voor, waardoor de polders in dat gebied veel schade leden. Een gevolg daarvan was jarenlang, dat de grondeigenaars voo.r hoge lasten kwamen te staan, voor al in de jaren 1470 en volgende. In de volgende eeuw ging het westelijk deel van de Bladelijnspolder onder water in november 1532. Herbe dijking vond plaats in 1540. Een volgende ramp, waarbij de polder overstroomde, was die van 21 januari 1682, toen in geheel Zeeland ook vele andere polders getrof fen werden. De Bladelijnspolder was aan het Zwin gelegen, tegen over de stad Sluis, en eerst in 1556 werd ze voor een deel binnenbedijkt, toen de Grote Lodijkpolder tot stand kwam. De hofstede „Slikkenburg" de naam werd eerst in 1916 gegeven naar een nabijgelegen buurtschap van di© naam moet gebouwd zijn omstreeks het jaar 1685. De woning bleef tot 1944 in de oorspronkelijke staaf, doch kreeg zeer te lijden door oorlogshandelingen. On danks dat, was na reparaties bewoning nog mogelijk, doch toen rustiger tijden aanbraken werd ze vervangen door een nieuw huis. De grote landbouwschuur is dezelfde gebleven, doch onderging uitwendig veranderingen aan dak en gevels. Het rieten dak moest plaats maken voor moderner mate riaal en de houten wanden werden allengs door stenen vervangen. Bouwkundig gezien is dus van de oude toestand niet zo veel overgebleven. De zware strijd, die in Zeeuws- Vlaanderen in het najaar van 1944 woedde, heeft van veel oude bedrijven weinig overgelaten, hetgeen mede de reden is, dat we voor deze keer genoegen moeten nemen met verkregen fotomateriaal en schriftelijk zowel als mondeling verstrekte gegevens. DE GEBOUWEN DE woning stond haaks op de landbouwschuur, doch was daarmee niet verbonden. Dit was een stadium, dat men in Zeeuws-Vlaanderen bereikte in de eerste helft der 17e eeuw. Daarvóór waren huis en schuur dikwijls in L-vorm aaneen gebouwd. In vroeger tijd was het langgerekte huis wellicht van een rieten dak voorzien, doch op de foto's komt een pan nendak voor, met in het midden een hoge schoorsteen, voorzien van een puntdakje en een windwijzer. De beide foto's tonen de langsgevels van het huis aan beide zijden. Op de ene foto ziet men van links naar rechts de bui tendeur, twee ramen van de grote kamer, met daarboven twee kleine ramen van de zolder, en tenslotte rechts een raam dat zich in de muur van de opkamer bevond Op de andere foto zijn geheel onderaan twee kelder ramen aanwezig, dan een enkel raam. waarachter een kantoortje" lag en geheel rechts twee ramen van de keuken Ook de eindgevels waren van enkele ramen voor zien, zowel boven als beneden. Eén bovenraam was be kroond met een geme^elde boog, terwijl zware muur ankers de gevels aan alle zijden verstevigden. De indeling van de woning was dan vanaf de buiten deur: een korte gang, toegang gevende tot een tran naar de zolder, een zgn. „voorkeukentje" en de middel- of grote keuken. Rechts van de gang lag de grote kamer, met daarin de schouw en aan één der zijwanden twee bedsteden. Tussen de bedsteden bevond zich een porceleinkast, en een diepere kleine kamer, het kantoor genoemd. Boven de schouw was het fraaie tegeltableau aange bracht, dat ondanks de vernielingen in 1944 en na af braak in 1953 vrijwel ongeschonden' bewaard is gebleven en nu in het bezit van de toenmalige eigenaar is Geheel rechts lag de opkamer, met één raam in de zijgevel. Deze kamer was in tweeën verdeeld door een muur. Een groter deel was de slaapkamer voor de boer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8