BOUWEN IN STAAL Reeds veel gezaaid Het voorjaarswerk komt traag op gang UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pagina 22) UORIG jaar had de THOOLSE en FLIPLAND- SE boer er weinig vrede mee dat hij zo laat aan het zaaiklaar maken en zaaien van zijn akkers kon beginnen. Daar kwam nog bij, dat hij uit ge sprekken met collega's uit zuidelijker en weste lijker delen van de provincie en uit de krantenver slagen te weet kwam dat men daar bijna alles in het zaad had, voordat hij kon beginnen. Daaraan is, dachten we, de vlotte start in 1967 mede te danken. Want thans hebben wij de indruk dat vooral de Thoolse boer wel wat voor ligt op zijn collega's elders. De naar onze mening weinig ge zaaide gerst zit er reeds in en de zomertarwe ook. Een groot deel van de erwten is gezaaid en ook al een enkel perceel vlas. We hebben tevens de indruk dat een enkel perceel vlas al een flink per centage van het totale areaal zal betekenen. Dat is niet het geval met het enkele perceel uien dat is gezaaid, want hoewel we een vorige maal reeds stelden dat het niet verstandig is de markt ach- teraan te zaaien, krijgen we toch steeds meer de indruk dat er veel uien gezaaid gaan worden. ,,'t Ja, het bouwplan moet toch ergens mee vol", zei een onzer collega's QOK suikerbieten zijn er reeds gezaaid. Vele v boeren hebben daarvoor een reisje naar de fabriek in Dinteloord gemaakt om hun zaad te gaan halen, want op vele bedrijven kwam dat nog al een beetje laat aan. Het was een gevolg van het onvoldoende beschikbaar zijn van het ras Zwaanpoly, een jaarlijks terugkerende vervelende zaak En de vroege zaaiers krijgen niets; cle an dere in ieder geval nog de helft van het bestelde zaad Alles wordt vrijwel met de precisiezaaimachine gezaaid terwijl op Tholen nog steeds veel rij en- bespuiting wordt toegepast. Nauwkeurigheid bij het zaaien is dringend ge boden, zowel t.a.v. het zaaien als het spuiten. Doordat men wel eens de roerinrichting van de sproeitank stilzette, zakte het sproeimiddel (meest al Pyramin) naar beneden en was de eerste ge spoten baan dikwijls met een te zware concen tratie behandeld. De gevolgen waren het hele jaar duidelijk zichtbaar. Er groeide geen onkruid maar. ook geen bieten DIJ het zaaien is het van belang dat men con- u troleert of het juiste bandje of de juiste zaaischijf is gemonteerd en dat de bandjes zijn gecontroleerd door het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom. Gebleken is n.l. dat oudere bandjes niet meer aan de juiste maat voldoen. Het is vervelend en schadelijk, maar we dachten dat het noodzakelijk is dat men jaarlijks nieuwe rubberbandjes koopt. Wanneer dit niet gebeurt, dan zullen de resultaten van het precisiezaaien tegenvallen, met een te groot aan tal dubbel gevulde cellen. Ook de eerste aardappelen zijn gepoot, het be treft hier dan vooral de doré. In vele gevallen o.i. aan de vroege kant, de grond is n.l. nogal koud, maar ja, als men er soms enkele weken af regent, dan is men er beslist mee voor, en men houdt natuurlijk ook rekening met de grond waar in men deze aardappelen plant. We hebben de indruk dat er veel aardappelen gepoot gaan worden. De prijs van de oogst 1966 loopt heel hard op en dat zal ook nog wel een stimulans zijn. WE zijn nu in de tweede helft van maart en kunnen constateren dat er in WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN nog maar weinig is ge zaaid. Dit zijn we hier niet gewend en we hopen dan ook dat de zon ons de komende dagen gunstig gezind zal zijn, zodat we aan de slag kunnen. Van de enkele droge dagen die we hebben gehad is gretig gebruik gemaakt om de wintertarwe te bemesten, de zomergranen te zaaien (nog lang niet alles) en een DNOC-bespuiting op wintertarwe uit te voeren. Veel percelen wintertarwe zijn ech ter nog niet bespoten. Dit wordt bij onkruiden als muur, dat veelal flink ontwikkeld is, wel moei lijk om hier nog voldoende effect op te hebben. Verschillenden van ons hebben een duistbestrij- ding in wintertarwe toegepast met het middel Gesaran 2088. Verder is er ook voor andere ge wassen grote belangstelling om hierin de duist te lijf te gaan. Er zijn goede chemische bestrij dingsmogelijkheden, zodat dit voor bedrijven waar sprake is van een duistprobleem, een uit komst is. Ook voor de steeds meer opdringende onkruiden als wilde haver en klein hoefblad staan ons goede middelen ten dienste. Dit alles zijn over het algemeen wel dure bespuitingen en lei den dan ook tot .hogere kosten per ha. We kun nen echter niet anders Er zullen veel uien worden gezaaid. Het valt op dat vooral de z.g. „nieuwe telers" het risico van een uievliegaantasting niet durven lopen. Zij willen veelal een granulaat op basis van een or ganische fosfor-ester toepassen als rijenbehande- ling. Ook zal hier en daar een volveldsbehande- ling worden toegepast. De meeste uientelers zul len wel niet tot een behandeling overgaan. Dit o.a. omdat wij hier nog maar heel weinig aan tasting in het verleden hebben meegemaakt. Als onkruidbestrijding in uien is er veel be langstelling voor het nieuwe middel Ramrod. Hopelijk zal dit ons niet teleurstellen, omdat de toch al grote oppervlakte te verzorgen gewassen per man, grote tegenvallers in de chemische on kruidbestrijding niet kan hebben. Met de aardappelprijzen gaat het nu wij dit hier schrijven gelukkig weer wat beter. Voor prijzen van 11 en 12 ct. kan men heden ten dage moeilijk rendabel aardappelen telen en bewaren. PLEIDOOI VOOR PRODUCENTENORGANISATIES IN E.E.G. (Vervolg van pagina 19) Europese commissie de idee gelanceerd, dat de regeringen een zekere financiële stimulans zullen geven. Tegen de voorstellen der commissie tot sti mulering van de oprichting van producentengroe peringen zijn uit sommige kringen kritische ge luiden gekomen, omdat men er een steunmaat regel in ziet die anders belanghebbenden in ern stige mate zou schaden. Die kritiek wordt echter volgens de heer Heringa niet door de feiten ge rechtvaardigd. Het is niet de bedoeling iets kunst matigs te scheppen of bepaalde sectoren kunst matig te schaden. In landbouwkringen, zo meende de heer Herin ga, bestaat grote behoefte aan voorlichting over deze problemen. Vooral de producenten vragen om economisch en juridisch gefundeerde schema's van verschillende vormen van samenwerking, waaruit naar gelang van de plaatselijke omstan digheden een keuze kan worden gemaakt. De kleuren van de materialen gebruikt voor deze opslagplaats zijn op deze foto jammer genoeg niet te zien, maar de vinyl kleurlaag geeft het geheel een aantrek kelijk uiterlijk. Een graanloods te Veghel in aanbouw met oppervlakte: 7500 m- h f 100,per m* en geschikt voor 30 ton losgestort graan. Uitvoering door Van Waning Co^ Rotterdam. Ook in de bouwwereld voltrekt zich een snelle evolutie. Het bouwen als ambacht verdwijnt en de industriële bouw wint snel terrein. Wij mensen van 1967 vinden het normaal om een serie-produkt te kopen. Of het nu een kostuum is of een auto, meubilair, een t.v. of een wasmachine, een standaard binnendeur, een betontegel, dat maakt niets uit. Wij zoeken over het algemeen naar een massa artikel, dat wij vooraf kunnen zien, kun nen testen, waarvan wij de kwaliteit en de prijs kunnen vergelijken met tientallen soortgelijke pro- dukten en wij willen uit voorraad kopen. Onvermijdelijk rijst ook de vraag voor diegenen die willen gaan bouwen „wat kan de Nederlandse bouwmarkt mij bieden?" Op het gebied van systeembouw, prefabricated of industriële bouw zijn de laatste jaren enorme vorderingen gemaakt. Vooral in de woningbouw zijn verschillende en goe de systemen ontwikkeld. Voor gebouwen voor de handel, verkeer, recreatie, landbouw enz. is dit aanbod echter bepaald nog niet groot. De meeste systemen welke op de markt zijn, heb ben beperkte programma's. Enerzijds omdat het af zetgebied in Nederland klein is, anderzijds doordat de kosten van ontwikkeling en investering van bouwsystemen bijzonder hoog zijn en derhalve de concurrentie in prijs met de traditionele bouw bij zonder zwaar. De heer J. Ruts, direkteur van Ruts Bouw en Montage Tilburg N.V., wees hierop tijdens een persconferentie, ter gelegenheid van een aan zienlijke uitbreiding van de opslagcapaciteit in aan bouw van de C.H.V. te Veghel. Bij deze uitbreiding is gebruik gemaakt van een voor Nederland nieuw staalbouwsysteem „Stran-Steel" genaamd. „Stran-Steel" is een Amerikaans konstruktie- systeem voor staallaagbouw, ook voor kleine objec ten zoals landbouwschuren, bedrijfsgebouwen, han gars, enz., waarbij in hoogwaardig staal een pro- dukt wordt gebracht tegen redelijke prijs, bespa ring in de bouwtijd, gering onderhoud, enz. Alle uitwendig aan de gebouwen verwerkte materialen zijn gegalvaniseerd en voorzien van een vinyl- kleurlaag. Dit geeft naast een aantrekkelijk uiter lijk, duurzame bescherming. Het lijkt een kostbare zaak om met Amerikaans staal (dure dollars, dure zeevracht, hoge invoer rechten) hier te lande op deze wijze te gaan bouwen. „Stran-Steel" kan echter als massaproducent door het toepassen van hoogwaardig staal, dat slechts 30 van het normale handelsprofielen staal weegt, mede door moderne produktiemetho den en specialisatie concurrerend bouwen. Inscha keling van de computer voor calculatie constructie» en bestekberekeningen drukken tevens de kosten. Eén der andere voordelen van „Stran-Steel"-kon- strukties is, dat later zowel in lengte als breedte het gebouw kan worden uitgebreid. Naar behoefte kan, indien de omstandigheden daartoe noodzaken, op eenvoudige wijze vergroot worden. Er zijn in de vorm van standaard-elementen 2500 basismogelijkheden om een gebouw te ontwerpen. Het wordt water- en winddicht neergezet. Daarna kan dak- en wandenisolatie en eventueel metsel werk worden aangebracht. De vrije overspanning is bij standaard opzet ruim 36.50 m. en kan zelfs tot 50 m. (non-standaard) bedragen. In Nederland brengen twee bouw-ondernemingen n.l. Kon. Rotterdamsche Beton- en Aannemings maatschappij v/h Van Waning en Co N.V. en Ruts Bouw en Montage Tilburg N.V. „Stran-Steel" op de markt. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 23