UIT DE PRAKTIJK Nieuwe vindingen uit de praktijk Het merendeel van het zaad vóór Pasen in de grond Weinig vlas gezaaid Kalm aan rt—7 A-/-, -V t xH-1- f i 22 HET was maandag overal bedrijvigheid in de NOORDBEVELANDSE polders. Ook vorige week is er nog enkele dagen gewerkt maar van daag kunnen we toch pas zeggen dat iedereen volop bezig is. Als we dit volop bezig zijn deze hele week nog vol kunnen houden kan het meeste zaad voor Pasen nog in de grond zitten! Dan na Pasen de laatste bieten zaaien, klavers zaaien en aardappelen poten en alles zou nog prima op tijd gebeurd zijn. Zo ziet ons wensprogramma er mo menteel tenminste uit. De tijd zal leren in hoe verre we het uit kunnen voeren. Het tarwe spuiten met DNOC is vorige week klaar gekomen. Hier en daar is nog een perceel overgespoten moeten worden omdat het resultaat tegenviel, niaar over het algemeen is dit toch goed gelopen. Deze week willen we ook beginnen met het zaaien van luzerne in de tarwe. Bij het zaaien van de bieten wordt overwegend meteen gespoten tegen het onkruid. D.m.v. de rijenspuit op de precisiezaaimachine of kort na het zaaien hetzij volvelds, hetzij met een aparte rijenspuitmachine. Mede doordat de apparatuur daarvoor reeds aanwezig is zal nog vrij veel rijen- bespuiting worden toegepast. O.i. toch wel terecht. De te bereiken kostenbesparing is aantrekkelijk en bij een spuitbreedte van ongeveer 20 cm en het gebruik van goede schoffels zal het onkruid tussen de rijen in de meeste gevallen weinig pro blemen geven. Op de zware gronden en bij het voorkomen van grasachtige onkruiden kan de werking van de pyrazon nog versterkt worden door het toevoegen van een kleine hoeveelheid IPC spuitpoeder. Een toevoeging waarmee we overigens op de lichtere gronden nog voorzichtig moeten zijn i.v.m. groeiremming. We verwachten dat het zaaien op eindafstand in onze streek maar sporadisch zal worden toege past. De meest gebruikte zaaiafstand is 6 a 7 cm. Jammer dat het z.g. speciaal zaad nog zo duur is en moeilijk of soms geheel niet leverbaar. Door een verdere verbetering van de zaadkwaliteit zou het aantal arbeidsuren voor de bietenverzorging nog verder verlaagd kunnen worden. IN de eerste drie weken van maart is er ook op ZUID-BEVELAND al aardig wat inge zaaid. De struktuur van de grond viel op de meeste percelen niet tegen. De eerste zomertarwe die in de eerste mooie periode in wintertarwe is bij- of doorgezaaid komt reeds goed voor de dag. Dit vroege zaaien is wel gewenst om het gelijktijdig afrij pen van winter- en zomertarwe zo kort moge lijk bij elkaar te krijgen. Daarnaast blijken er ook perceelsgedeelten voor te komen die door de vele regen van 28/2 zijn verdronken. Ook is reeds een deel van de andere gewassen gezaaid. Het aantal gewassen dat dit kan zijn is wel niet zo groot. In deze groep zijn enkel maar zomertarwe, zomergerst en erwten te noe men. Het valt wel op, dat reeds heel wat percelen met uien zijn gezaaid. In verband met het feit dat veel uien uitgezaaid zullen worden kan zeer wellicht een vroeg gezaaid gewas ook een vroeger afrijpend gewas geven. Er moet dan echter aan één voorwaarde worden voldaan, er moet niet te overdadig veel stikstof worden gegeven. Er zijn ook al wat suikerbieten gezaaid. Er mag gerust geschreven worden dat de struktuur van de bovenlaag van de grond bij het klaarmaken vrij goed was. De onderliggende lagen waren in vele gevallen nog vrij nat. Het inéén drukken kan later van invloed zijn op de struktuur van de grond en later ook van invloed op de groei van de sui kerbieten. Ik geloof niet dat het gewenst is om bij deze zeer vroege zaai al op eindafstand te zaaien. Men mag bij deze zaaiwijze zeker geen risico lopen met de opkomst. Men schijnt dit voorjaar toch wel veel haast te hebben, want ook zijn er al wat aardappelen ge plant. Ook hier weer accoord, mits de grond goed van struktuur en goed droog is, geen bezwaar. De oppervlakte vlas die al gezaaid is of nog ge zaaid moet worden is wel uiterst gering. Het ziet er naar uit dat deze zomer in vele polders niet eens een perceel vlas te vinden zal zijn. De wintertarwe staat er zeer goed bij, het is dit gewas aan te zien, dat we geen winter van be tekenis hebben gehad en dat in de afgelopen perio de de temperatuur vrij hoog is geweest. Ook het onkruid is goed gegroeid. Hier en daar blijkt dat de onkruidbestrijding met D.N.O.C. niet afdoende heeft gewerkt. Een tweede bestrijding zal nood zakelijk zijn. Het blijkt dat men er zonder meer van uitgaat om op deze zomer CCC te gaan toe passen. De hoeveelheden N per ha die men hoort noemen liggen zo tussen de 75 en 100 kg gestrooide N per ha. HE werkzaamheden hebben zich in WALCHE- V REN hoofdzakelijk nog beperkt tot strooien van kunstmest wat betreft de veldwerkzaamheden. Alleen in sommige jonge polders is in beperkte mate met de zaai begonnen. Voorzover we het nu kunnen bekijken zijn we, wat de struktuur van de grond betreft, niet erg optimistisch. De bekende struktuur van het „blom ofje" is vooral op onze oudere gronden dit voor jaar zoek. Veel zal er van afhangen hoe de weers omstandigheden de eerstkomende zes weken zul len zijn. Hierop kunnen we gelukkig geen invloed uitoefenen. Wat we wel in de hand hebben is het tijdstip van beginnen, hoewel dit nauw met de weersomstandigheden is verbonden. We bedoe len echter dat we dikwijls door een te vroege bewerking zélf ook nog veel kunnen verknoeien. Bovendien is het voor ons gebied, zeker wat de oudere gronden betreft bepaald nog niet laat. Daar op Vele percelen wintertarwe de grond nog te vochtig was konden de bespuitingen met D.N. O.C. niet overal tijdig plaats vinden, gezien de ontwikkeling van de muur en kamille. Grotere kamille kan later, bij een gewaslengte van 1520 cm, nog goed worden bestreden door een bespui ting met een mengsel van Orga Kamil en M.C.P.A. Voor de bestrijding van genoemde onkruiden zijn er ook nog andere mogelijkheden, doch deze heb ben het bezwaar dat klaverzaai niet het gewenste resultaat geeft. Voor de verschillende andere mogelijkheden willen we verwijzen naar het boekje „Chemische bestrijding enz.", dat velen uwer enkele weken geleden hebben toegezonden gekregen. Van dit boekje kunt U, een heel seizoen lang, veel plezier hebben. Wees er zuinig op. Verschillende kollega's bieden voederbieten te koop aan. Door de zachte winter is de voeder- voorraad niet bovenmatig geslonken, zodat dege nen die nog een vrij grote oppervlakte voeder bieten verbouwen nu met een overschot zitten en straks nog moeten gaan koppen. Laat men nog eens overdenken of de te zaaien oppervlakte voe derbieten in overeenstemming is met de behoefte. Wat de B-wegen-kwestie betreft, zijn we van mening dat de standsorganisaties in deze zaak nog zeer waakzaam moeten zijn en blijven. Een goede communicatie tussen de vertegenwoordigers van de standsorganisaties en de statenvertegenwoordi- gers lijkt ons van zeer groot belang. (Zie verder pagina 23) Het C.E.R.B.E. Centrum voor Rationele Bedrijfsvoering Zuid-Hollandse Eilanden verzorgt in het maandblad „Bedrijfsvoorlichting Zuid-Holland" een praktische rubriek „Nieuwe vindingen uit de praktijk". In het nummer van februari 1967 troffen wij een tweetal „tips" aan die wij hieronder weer geven. ig ^lpoi-V yfr m of C Vgj'e pree* s\ e 2oicilrw^.cWy»g. Het is belangrijk, dat het spuitmiddel in de juiste concentratie wordt toegediend. Door de vinding van Kruithof blijft de spuitkegel steeds dezelfde breedte behouden, waardoor ook de concentratie constant blijft. 1 N E.M mT5cHüif-&A,Ke k a.»v Vjel- «%JpV t1 '■—r-r,fl,T 'Tr -f-i.-v 1-^-4-'j- H-+-T Deze 4 meter brede, opklapbare onkruideg hangt in een in de lengterichting schuifbaar frame. De be doeling daarvan ik de eg meer of minder strak te kunnen spannen en deze daardoor meer of minder diep te laten werken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 22