Hij ploegde voort! Pleidooi voor producentenorganisaties in E. E. G. Wist V dat 19 VOEDERBIETEN Een laatste herinnering aan de reeds enkele jaren bestaande regeling voor voederbieten, op grond waarvan het verboden is om na 1 april nog bieten of restanten van bieten in voorraad te hebben, waarop blad of spruiten voorkomen. Zoals bekend is de bedoeling hiervan het zoveel mogelijk voor komen van besmetting van jonge bietenpercelen met vergelingsziekte vanuit de oude voorraden. Wanneer men na deze datum nog bieten wenst aan te houden, zal men ervoor moeten zorgen, dat deze steeds geheel spruitvrij zijn en blijven, ook wanneer opgeslagen in schuur, koelcel of elders. Neem zo nodig alsnog uw maatregelen. PLANOLOGIE: THANS MAKEN WAT DE TOEKOMST VRAAGT Wij zijn ervoor verantwoordelijk dat bewaard en behoed wordt wat in ons leeft en ons wezenlijk ver rijkt. Maar wij zijn er ook verantwoordelijk voor dat wordt vernietigd, wat ons benauwt, aldus prof. ir. W. J. G. van Mourik, hoogleraar in de planologie aan de Landbouwhogeschool, in zijn inaugurele rede, getiteld: Planologie, voorzichtige vermetele vormgeving. Het belangrijkst is evenwel, dat thans wordt ge maakt wat de toekomst vraagt. Hiervoor is veel moed nodig, omdat daarbij gemaakte fouten vrijwel onherstelbaar kunnen zijn. Het is de taak van de planoloog om over ons hui dige milieu te denken en na te gaan wat wel en wat niet moet veranderen. Daarbij moet hij enerzijds rekening houden met de mogelijkheden die het ter rein biedt en anderzijds met de verlangens die de menselijke samenleving kenbaar maakt. Prof. Van. Mourik meende dat men alleen door samenwerking van niet gelijk denkende personen door felle discussie tot een goed resultaat kan komen. Om hiertoe te komen, kan men niet met prognoses volstaan. Deze berusten immers op het doortrekken van de lijn van de huidige ontwikke ling. Maar juist het nieuwe, dat men nog niet kent, is voor de planoloog van grote betekenis. Ook wat zich sprongsgewijs ontwikkelt, zoals bepaalde vor men van recreatie, interesseert hem. De hoogleraar planologie gaf aan, welke gedrags regels een planoloog kan volgen. Daarbij wees hij erop, dat het ruimtelijk gedrag nauw verband houdt met de welvaart: de huidige verplaatsingsmogelijk heden bestonden vijftig jaar geleden niet. Of de grote vrijheid, die de hedendaagse reismogelijk heden bieden, volledig wordt benut is de vraag. ,,Voor een stadsbewoner schijnt het kiezen van een route door een onbekend bos een griezelige zaak te zijn, omdat de keuze in wezen onbeperkt is". De vrijheid wordt het sterkst beleefd dichtbij een be kende omgeving, aldus prof. Van Mourik. Helaas moeten evenwel veelal grote afstanden worden af gelegd om het doel te bereiken. Of dit reizen mede als vermaak wordt beschouwd is nog in onvoldoen de mate onderzocht. Hierop kan pas een antwoord worden gegeven als ook in de omgeving van de woning recreatiemogelijkheden aanwezig zijn. BEDRIJFSVERZORGINGSDIENST SCHOUWEN EN DUIVELAND Enige tijd geleden werd aan alle grondgebruikers op Schouwen en Duiveland via de beide stands organisaties een circulaire toegezonden, waarin hun mening werd gevraagd of er behoefte was aan een „Vereniging voor Bedrijfshulp". Uit de hierop binnengekomen reakties bleek dat deze behoefte inderdaad bestond. In een gehouden vergadering op 3 maart j.l. meldden zich reeds een behoorlijk aantal leden. Dit aantal is inmiddels gegroeid tot 45. In de laatstgehouden vergadering van de voor bereidingscommissie werd besloten in verband met de voorjaarswerkzaamheden de oprichtingsver gadering te houden op vrijdag 28 april in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Diegenen die zich reeds aanmeldden ontvangen hiervoor een persoonlijke oproep. Nu bestaat de mogelijkheid dat er nog meerdere ondernemers lid willen worden van eerdergenoem de Vereniging, omdat zij er van verzekerd willen zijn dat bij ziekte of ongeval het bedrijf normaal voort kan gaan en men van hulp verzekerd is. Men kan zich hiervoor alsnog aanmelden bij de heer F. C. Hanse, Oude Haven 51, Zierikzee. Indien men lid wil worden van de Vereniging na de oprichtings vergadering is men genoodzaakt een bepaald be drag als entreegeld te betalen. De hoogte van het bedrag zal vastgesteld worden door de algemene vergadering. Wij willen niet nalaten van deze plaats Schouwen en Duiveland te feliciteren met de bijzonder snelle manier waarop men heeft gereageerd op de oproep van de besturen van de beide organisaties. Niet te veel praten maar doen, is een devies ge worden op Schouwen en Duiveland. J. M. JA, de ene oogst is nog niet geroofd of de boer is weer al in de weer voor de volgende oogst. De seizoenen volgen elkaar snel op. Weldra is de voorjaarsdrukte, die net goed op gang gaat komen, achter de rug. Het frisse groen van de jonge gewassen zal evenmin lang op zich laten wachten. Dan volgt er een fantastische periode in de natuur; de ontwikkeling van de gewassen. Dit is tevens de spannendste tijd voor de ondernemer. Zal het gewas zich goed ontwikkelen, zullen er niet allerlei ziekten optreden en zal de natuur meewerken. Met al zijn deskundigheid staat de ondernemer machteloos tegenover de natuur. Eén van de ge vreesde natuurrisico's is b.v. hagel. Daar valt niet tegen te sproeien Het is ieder jaar opnieuw weer hopen, dat eventuele hagelbuien aan het bedrijf voorbij trekken. Is het eigenlijk niet zo, dat diegene, die zich niet tegen hagel verzekert, bezig is zich met het kansspel in te laten? Een gok, met als inzet de bedrijfsuitkomsten van één jaar! IS DAT WEL VERANTWOORD Dient niet iedere boer zich tegen hagel te ver zekeren? Moeten wij nog wijzen op de gevolgen van hagelschade? Of kunnen wij U beter een indruk geven wat de kosten van een hagelverzekering zijn? Wij dach- IND 1966 een zeer interessante uitspraak is afgekomen van het Leeuwarder Hof? Een landbouwer verkocht aan de provinciale waterstaat ongeveer 21 ha onroerend goed voor de prijs van f46.820,Verder werd bedongen dat deze land bouwer nog OM NIET verkrijgen zou 14.91.88 ha gronden. In de koopsom was begrepen een vergoe ding voor afheiningen en drinkgélegenheden op het verkochte. Een gedeelte van het verkochte mocht verkoper nog enige tijd gebruiken. Tenslotte werd overeen gekomen en daar gaat het nu in dit geval om, dat: „Eventuele belastingschade als gevolg van het ineens uitbetalen van de inkomensschade wordt vergoed door de provincie wanneer uit een ver klaring van de inspekteur der belastingen blijkt, dat deze belastingschade aanwezig is". Uit de notariële akte waarin de bovengenoemde GRONDRUIL is vastgelegd, wordt gesproken van een toegift van f 46.820, Van de verkochte 21 ha had verkoper 13 ha zelf in gebruik en 8 ha verpacht. De inspekteur nam aan dat in de toebetaling van 46.820,een bedrag van f 38.075,begrepen was als vergoeding van inkomensschade en telde dit bij het overig inkomen. Het Hof stelde vast dat ruim 21 ha gronden, ge ruild was tegen ongeveer 15 ha en een oude boer derij waarbij belanghebbende een toegift verkreeg van f 46.820, riAAR belanghebbende gemotiveerd betwist had dat van inkomensschadevergoeding sprake was, diende de inspekteur aannemelijk te maken dat dit wel het geval was geweest. De inspekteur slaagde hierin naar de mening van het Hof niet en daar uit de stukken op geen enkele wijze bleek dat van vergoeding voor inkomens schade sprake was en slechts een algemene stan daardclausule naar de mogelijkhedi van deze ver goeding verwees, kon het Hof niet tot dé aanwezig heid van deze schade besluiten. Evenwel achtte het Hof de mogelijkheid aan wezig dat toch van een schadevergoeding voor in komensderving sprake zou kunnen zijn, waarom de hulp van deskundigen werd ingeroepen. Deze kwamen tot een belangrijke konklusie. Zij stelden dat de schade wegens winstderving als ge volg van de vervreemding van de 13 ha welke bij belanghebbende in gebruik waren, volledig wordt gecompenseerd door de hogere opbrengsten van de gronden, welke bij de ruiling zijn verworven, zodat ten dit laatste te moeten doen. Hier zijn dan en kele tarieven. Daaruit kan in ieder geval deze konklusie getrokken worden dat het, gezien de kosten, onverantwoord is nog langer te gokken PREMIES Graangewassen 2, Aardappelen 2, Suikerbieten 3, Zaden, bruine en witte bonen 4, Erwten en diverse zaden 6, Vlas 8, Uien 10, STEL NIET UIT Waar de seizoenen zich zo snel opvolgen is het voor de ondernemer de hoogste tijd nü een be slissing te nemen of hij zijn oogst 1967 al dan niet tegen hagel zal verzekeren. Hij kan dit doen bij de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering Maat schappij en daarover alle gewenste inlichtingen verkrijgen bij de Verzekeringsinstellingen van de Z. L. M., Landbouwhuis te Goes, tel. 011005010. Voor de fruittelers is het verzekeren tegen hagel - risico nog een urgenter zaak. Zij kunnen terecht bij de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maatschappij, gevestigd op het Landbouwhuis te Goes. Van uitstel komt afstel en later wellicht het zelfverwijt: had ik maar de L. bij een onteigening in het onderhavige geval geen vergoeding voor inkomensschade zou zijn toege kend. Op grond hiervan kwam het Hof tot de konklusie dat dus van vergoeding voor inkomensschade geen sprake was. T\E inspekteur had nog wel enkele benïerkin- gen t.a.v. het deskundigenrapport gemaakt, waarvan we vermelden dat hij de prijs irreëel hoog achtte, maar het Hof deelde deze mening niet, al thans konkludeerde dat belanghebbende onweer sproken gesteld had, dat hij in een gunstige onder handelingspositie verkeerde, waaruit naar de mening van het Hof nog niet behoeft voort te vloeien dat een vergoeding voor inkomensschade is genoten. Dit laatste was voor het Hof niet aan nemelijk. Belanghebbende had gesteld dat het verschil tus sen hetgeen hij bij de ruil verkreeg en de boek waarde van het vervreemde onroerend goed onder de landbouwvrijstelling op grond van art. 6 lid 2 besluit I.B. 1941 viel, dan wel voorzover het de verpachte gronden betreft als waardeverandering van privé-v er mogen moet worden beschouwd. De inspekteur stelde nu nog dat ook de ver pachte gronden tot het bedrijfsvermogen van be langhebbende behoorden. filT werd weer ontkend en het Hof besloot nu zijn uitspraak te dezer zake als volgt „dat aannemelijk is geworden dat de verpachte gronden tot het privévermogen mochten wor den gerekend en ook gerekend zijn, zoals uit de aangiften Ink. Bel. blijkt dat het Hof aan de aangiften voor de Vermogens belasting geen betekenis hecht, zijnde van alge mene bekendheid, dat privébezittingen als ver pacht land niet zelden ten onrechte als vermo gen, belegd in bedrijf of beroep, worden aan gegeven". Een ons inziens belangrijke uitspraak. Het zal meestal een vraag van feitelijke aard zijn. Wat in de akte vermeld is, behoeft niet altijd beslissend te zijn. De konklusie is duidelijk, n.l. dat bij een landbouwbedrijf de vergoeding voor de grond niet tot heffing van inkomstenbelasting voert, maar ver goeding voor inkomensschade uiteraard wel. De verklaring van de deskundigen heeft in dit geval ons inziens vrij veel gewicht in de schaal ge legd. MEIJERS. HE heer B. Heringa, plaatsvervangend direc- teur-generaal van de landbouw bij de E.E.G. in Brussel, heeft vorige week vrijdag in Den Haag de zilveren broodmand van de Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten ontvangen. Zoals bekend wordt deze zilveren broodmand gegeven aan een Nederlander die zich op het ge bied van de voedselvoorziening bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt. De heer Heringa ontving haar ditmaal wegens de uitzonderlijke verdien sten die hij ten toon heeft gespreid in de sector die tien jaar geleden werd beschouwd als de aller moeilijkste in de E.E.G. IN een rede, uitgesproken na het in ontvangst nemen van de mand, hield de heer Heringa een pleidooi voor de producenten-organisaties, zoals de Europese commissie die wil stimuleren. In de landbouw staat men voor de keuze: ofwel landbouwerszoons en landarbeiders tewerkstellen op te scheppen grote bedrijven, waar ze dan via bedrijfsraden medezeggenschap moeten zien te krijgen over de bedrijfsvoering, ofwel de boer zelfstandig ondernemo#- en tevens werker op eigen bedrijf te laten blijven door hem afstand te laten doen van een stuk zelfstandigheid voor wat betreft de produktiemiddelen en de afzet. Aan die laatste oplossing moet volgens de heer Heringa de voor keur worden gegeven, omdat daarbij de eigen in teresse bij de bedrijfsresultaten blijft, terwijl een mate van zelfstandigheid wordt behouden die in vrijwel geen andere bedrijfstak meer te vinden is. In de landbouwwereld moet echter een zekere drempelvrees worden overwonnen om tot dat af staan van een gedeelte der zelfstandigheid over te gaan. Om die aarzeling te overwinnen heeft de (Zie verder pag. 23) per 1000,— per 1000,— per 1000,— per 1000, per 1000,— per J 1000,— per 1000,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 19