CHILI SALPETER 1 PINGEN VAN DE WEEK Of Ventilerende afdekfolie beschermt gewassen Een éénmalige gift geeft direkte verbetering aan NATRIUM-ARM GRASLAND 8 JP veel bedrijven is men op het ogenblik ver gevorderd met de snoei. Dit winterwerk van het fruitbedrijf heeft in de afgelopen maanden onder bijna ideale omstandigheden kunnen plaats vinden. We kennen weinig winters waarin het zo voorspoedig ging als dit jaar. Dat we een van de zachtste winters hadden van vele tijden, komt niet alleen tot uitdrukking in de stand van het werk op onze bedrijven, we merken het zo mogelijk nog beter aan de ontwikkeling van de knoppen der vruchtbomen en in het bijzonder van de peren. Het ziet er wel naar uit, dat we een vroege bloei krijgen, uiteraard met alle risico's die daaraan zijn verbonden. De mogelijkheid van lage temperaturen is vroeg in het voorjaar immers altijd groter dan op een later tijdstip en hoewel we over het algemeen in Zeeland wel goed zitten met betrekking tot de nachtvorstschade, hebben we in 1966 moeten er varen, dat er ook in ons gebied schade kan ont staan door te lage temperaturen op een moment dat de knoppen reeds ver ontwikkeld zijn. Wanneer de vruchtzetting na nachtvorst nog redelijk goed plaats vindt, is de kans op vruchtver ruwing toch altijd heel groot. Het is in onze omgeving heel moeilijk om nacht vorst tegen te gaan. Op onze bedrijven beschikken we over het algemeen niet over de installaties die hiervoor nodig zijn. Wel kunnen we door cultuur maatregelen trachten schade bij lage temperaturen te voorkomen of te beperken. Dat kan door het zo kort en open mogelijk houden van de grasmat in de boomgaard en door zwart gehouden grond in de komende tijd niet los te maken. Dat moet dan wor den volgehouden tot de kritieke periode van nacht vorst voorbij is. Het is verstandig met deze dingen rekening te houden, al hopen we uiteraard van harte dat we in de komende tijd geen extreem lage temperaturen zullen krijgen. Een zaak die op sommige fruitbedrijven op het ogenblik ook de aandacht vraagt, is die van het omenten van vruchtbomen. Vooral in de oudere centra zijn er rassen die het niet meer doen en waarvan men ook geen verwachtingen voor de toe komst meer kan hebben. Fruittelers met een jong en modern bedrijf kun nen er echter ook reeds mee te maken hebben. We denken dan met name aan Stark Earliest die velen niet heeft gebracht wat ze ervan hadden verwacht. Rassen die niet meer mee kunnen en opgeruimd dienen te worden, kan men rooien. Soms echter kan het ook verantwoord zijn de bomen om te enten met een ras waarvan men meer en betere verwach- VOOR „DOE HET ZELF" LASTRANSFORMATOR Voor het uitvoeren van de meest uiteen lopende karweitjes heeft Philips voor de doe- het-zelver een kleine lastransformator op de markt gebracht, die ook voor de beroepslas ser veel aantrekkelijks heeft. Het toestel, dat slechts 20 kg weegt, is aan te sluiten op het lichtnet. Met deze handzame lastrafo, type PZ 2015, kunnen zowel dunne als dikkere plaat, gietijzer en roestvast staal worden ge last. In een overzichtelijk uitgevoerde handlei ding, die met name voor de hobbyist, die nog niet met lassen vertrouwd is, onmisbaar is, vindt men een aantal praktische oefeningen, waarbij ook aandacht is besteed aan de keuze van de elektroden voor elektrisch booglas- sen. Enkele technische gegevens zijn de vol gende: primaire aansluitspanning: 220 V lichtnet (uitsluitend wisselstroom); aansluit- snoer: 2 x 1,5 mm2 2 m lang; lasstroom- bereik: 35-95 A, regelbaar d.m.v. 6-standen schakelaar; max. inschakelduur: 20 op hoogste stand 5; max. vermogen: 6,2 kVA op hoogste stand 5; nullastspanning: 56,5-60 V; lasspanning: 21,4-23,8 V; lasklemmen: M8 schroefdraad. Beide klemmen zijn volkomen geïsoleerd van metalen kast en transforma torkern; koeling: natuurlijke koeling door ventilatie; afmetingen: 1 x b x h 256 x 218 x 325 mm; gewicht: 20 kg. De prijs bedraagt 350. j' tingen heeft. De vraag of het omenten verantwoord is, zal elke teler voor zich moeten stellen en het antwoord is afhankelijk van de toestand van de om te enten boom. Gaat het om oudere bomen, we denken aan bomen van 15 jaar en ouder, dan zal het omenten meestal weinig succes opleveren. Deze bomen kan men het beste rooien en daarna op nieuw inplanten. Mogelijk kan men dan eerst grond- ontsmetting moeten toepassen om de hergroei vei lig te stellen. Jonge bomen op geschikte onderstammen kun nen wel met succes omgeënt worden. Op veel be drijven zal dat b.v. het geval zijn met de Stark Ear liest waarvan nog geen oude bomen zijn. Bij de peren vinden we op een aantal bedrijven nog steeds de Comtesse de Paris, een peer die haar tijd heeft gehad en niet meer mee kan. Rooien of omenten is voor dit ras de aangewezen weg. De ervaring heeft geleerd dat Doyenné du Co rnice het heel goed kan doen op Comtesse de Paris. De bomen die men wil omenten in de komende maanden, kunnen nu reeds worden afgezaagd, maar men dient wel te bedenken, dat het nodig kan zijn er straks nog een stukje af te zagen wanneer men gaat enten. Een andere zaak die de aandacht van de fruï*> teler kan en moet hebben is die van de kankerbe strijding. Er zijn bedrijven waar men heel wat last heeft van kanker in de vruchtbomen. De kanker- plekken dienen goed uitgesneden te worden en daarna afgedekt met b.v. kankerdood. Juist nu de snoei zo vlug klaar zal zijn, is er misschien wat meer tijd beschikbaar voor dat werk dat belangrijk is, maar dat dikwijls wordt nagelaten omdat de tijd ontbreekt. Tenslotte willen we, zonder daarbij dramatisch te worden, de peretelers wijzen op het gevaar dat perevuur heet. Vorige week hebt u in dit blad kun nen lezen van de besprekingen die onze organisa tie daaraan heeft gewijd en de maatregelen die ge nomen zijn en dienen te worden genomen, om dit kwaad in de kiem te smoren. We zouden een drin gend beroep willen doen op elke teler om er aan mee te werken dat deze ziekte geen kans krijgt. Het is een infektieziekte en dat betekent dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn. Wanneer men iets verdachts ziet op het bedrijf, meldt het bij P. D. of voorlichtingsdienst. Het is in het belang van de hele fruitteelt. tjET gebruik van kunststoffen in de land- en tuinbouw neemt hand over hand toe. Kunststoffen bieden in verschillende opzichten onge kende mogelijkheden. Eén van de nieuwe produkten is de z.g. ventilerende folie die door Draka Plastics - Amsterdam sinds kort op de markt gebracht wordt onder de naam van Draka Ventifol. De folie bestaat uit stroken Dra- katileenfolie die elkaar overlappen en op regelmatige plaatsen aan elkaar gelast zijn. Hierdoor wordt een afwisselend vlak en gegolfd „dakpaneffect" verkregen en ontstaan z.g. „ventilatieopeningen". Op deze wijze kan op ruime wijze lucht circuleren. Bij schuine ligging zoals bij afdekking van hooi, aard appelen enz. biedt de „dakpanconstructie" een goede regenbescherming en toch ventïlatiemogelijkheden. Het toepassen van deze ventilerende plastics kan voor boer en tuinder velerlei voordelen bieden. De grond slaat niet dicht bij regen en het begie ten (over de folie heen) voorkomt ver slemping van de grond. Ook wordt hierdoor uitdroging en korstvorming tegengegaan met als gevolg een betere opkomst en voorspoedige groei. Proefnemingen hebben bewezen dat de groei van het gewas bij toepassing van deze afdekking aanmerkelijk vervroegd wordt Gewasbeschadiging door droge schrale wind, hagel, sneeuw en nachtvorst vindt minder gauw plaats. Spinazie bijvoorbeeld kan met deze wijze van afdekken zeer vroeg gezaaid worden zonder dat er veel kans op mislukking bestaat. Is het zaad eenmaal gekiemd, dan moet de folie worden verwijderd en kan worden opgeborgen voor een volgend gebruik. Een kind kan „het gewas" doen. Ook bijzonder geschikt voor de eigen groente- of bloementuin. De bevestiging van de folie over het zaaigoed kan geschieden door kleine houten haringen of stokjes langs de randen in de grond te steken. De Draka Ventifol afdekkingsfolie wordt geleverd in zwarte en transpa rante uitvoering op rollen van 50 meter lengte1,45 meter breed en 0,10 of 0,05 mm dik tegen VERBRUIKERSPRIJZEN van respectievelijk f 1,10 en f0,80 per mBI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8