UIT DE PRAKTIJK In de hoek gedrukt. Toenemende belangstelling melkveehouderij Een goede ontwatering is van vitaal belang Intensivering voor het kleinbedrijf Strooi- en spuittjjd KORTE WENKEN IYE THOOLSE en FLIPLANDSE boer inspec- teert dagelijks zijn akkers, terwijl het bloed hem een beetje in de aderen kriebelt. De maand maart is reeds een weekje oud en dan ja dan wordt het zo zachtjes aan tijd om de voorjaars- granen, de erwten en de uien te zaaien, spoedig gevolgd door de suikerbieten. Welnu de eerste zomertarwe is reeds een week of drie geleden gezaaid; de eerste gerst is afge lopen week eveneens gezaaid en nu de eerste voorjaarswerkzaamheden op de akkers zijn uit gevoerd, nu zal het niet zo heel lang meer duren ©f de iets minder „felle" collega's zullen volgen. We zagen dat er reeds aardappelen geplant zijn, ja, de eerste aardappelen kunnen wel eens duur zijn, en als men dan maar voldoende kg's kan rooien, welnu dan is het aantrekkelijk vroeg aan de markt te zijn. In de tuinbouwrubriek van afgelopen week lazen we dat niet altijd de eerst aangevoerde aardappels het hoogste financiële resultaat opleveren. En vroeg aardappelen planten kan mooi zijn maar het houdt nogal wat risico's in. Laten we toch vooral aan de structuur van de grond denken! Het ziet er naar uit dat de struktuurverbeterende gewassen vlas en graszaad uit ons bouwplan zul len gaan verdwijnen, want door de ongelukkige prijs vervalsende subsidies van de buurlanden, col lega's in de E.E.G., wordt de Nederlandse boer in de hoek gedrukt. Dat wordt een gevaarlijke Nederlandse landbouwpolitiek, want als men deze goede vruchtwisselingsgewassen niet meer finan cieel verantwoord kan telen, dan verdwijnt deze teelt uit ons land en dat is een groot verlies. Frank rijk houdt er nu zelfs al rekening mee dat zij straks het enige land zal worden wraar nog vlas geteeld wordt. Trouwens op de algemene verga dering van de Kring, die vorige week werd ge houden en waarop onze algemeen voorzitter een meesterlijk referaat hield, kwam deze vrees ook duidelijk aan het licht. Het mag dan zo zijn dat de Zeeuwse boer het 'nog steeds goed doet en daardoor kans ziet zich toch een redelijk inkomen te verwerven, en dat niet alleen ten genoege van zich zelf, maar ook nog voor een groot deel ten genoege van de fis cus en dus de staat, maar tegen gelijke prijzen en ongelijke produktiefaktoren kan ook hij het niet volhouden. Of de uien moeten voortaan ieder jaar dezelfde prijs doen als thans het geval is! De uien- telende collega's zitten goed dit jaar en gelukkig is het aantal boeren dat uien teelt vooral op het westelijke gedeelte van Tholen erg groot. Er is een enorm groot verschil in oppervlakte uien tus sen het westelijke en het oostelijke deel van het eiland. Wij kunnen dit eigenlijk niet begrijpen, want de gunstige afzetkansen gelden toch evenzeer voor b.v. Oud-Vossemeer als voor Stavenisse, terwijl ook de grond nauwelijks verschil zal uitmaken. Wellicht zal de teelt zich na zo'n jaar met beste prijzen wel uitbreiden. En dan niet alleen op Tholen maar ook in andere delen van het land en met name in de N.O.P. Meestal is het slecht werk om de markt achteraan te zaaien Daarom zullen wij er nog maar niet aan beginnen AP WALCHEREN zijn de werkzaamheden op het veld nog van weinig betekenis. Door de regen eind februari is de grond weer nat gewor den. Nu we deze regels schrijven is de grond langzamerhand mooi grijs geworden. Het heeft sinds de laatste regenval nogal flink gewaaid en we staan er versteld van hoe snel de grond dan droogt. Het weiland gaat al mooi groen worden van het nieuw uitlopende gras. Voor sommige collega's zal het wel het sein zijn om binnenkort een ge deelte van het vee in de weide te brengen, zeker bij aanhoudend zacht weer. De belangstelling voor de melkveehouderij blijkt in ons gebied weer toe te nemen. Vooral de goede resultaten die met de melkveehouderij kunnen worden verkregen op minder goede akkerbouw grond dragen hier sterk toe bij. Op vele bedrij ven is de stalruimte de beperkende factor. Nieuw bouw is mooi, we hebben het kunnen zien in de diverse montagestallen die in ons gebied gebouwd zijn, maar de investeringen zijn dan ook hoog. Velen zoeken dan ook nqg naar een mogelijkheid om tot. een goedkopere oplossing te komen. Of dit altijd juist zal zijn met het oog op de toekomst blijft echter de vraag. Van verschillende loonwerkers zagen we de laatste weken advertenties waarin de aankoop van een schudegge werd aangekondigd. Deze, vooral voor het klaarmaken van het aardappelpootbed geschikte machine, is nu al flink in ons gebied vertegenwoordigd. We zijn benieuwd in hoeverre de praktijk ook behoefte heeft aan gebruik van dit apparaat voor het klaarmaken van de grond voor andere gewassen. De belangstelling op de laatstgehouden Kring vergadering was bijzonder goed. Bij de behande ling van het punt bedrijfsopvolging bleek dat de diverse belastingen zwaar op de maag liggen in verband met de kapitaalvorming voor de toekom stige ondernemer, terwijl bij de huidige onder nemers kapitaalvorming eveneens niet mogelijk is. Voor de voortgang van de onderneming en een soepele bedrijfsopvolging is enige kapitaalvorming toch zeker noodzakelijk. We wachten met belang stelling af hoe de nieuwe regering hierover denkt. DEGIN maart in WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN en na het slechte weer van de vorige week, begint deze week met droog, zonnig weer. Enkele collega's hebben weer al gezaaid of kunst mest gestrooid. Het begint nu mooi tijd te worden voor het zaaien van de meeste gewassen. Rond half maart willen wij in West Zeeuws- Vlaanderen graag de meeste gewassen zaaien en dit lukt ons de meeste jaren nog al aardig, mede dank zij de goede ontwatering van het waterschap „Het Vrije van Sliuis". Al mopperen we natuurlijk nogal eens, wanneer de polderlasten weer al om hoog gaan. Een goede ontwatering, en vooral een goede waterbeheersing is van groot belang voor een landbouwstreek. Wanneer we eens kijken bij onze zuiderburen of aan de andere zijde van de Braak man, dan mogen wij ons toch gelukkig prijzen dat ons waterschap dit allemaal heeft angedurfd en nog durft aanpakken. Er is bij ons veel belangstelling voor de hak- vruchten en de suikerbietenteelt in het bijzonder. Verscheidene telers praten ook over de bieten teelt zonder handwerk bij het op-één-zetten. Nu is er over dit onderwerp deze winter in veel stre ken veel geschreven en gesproken. Wanneer het echter maar alleen bij praten blijft, zullen wij er deze zomer niet veel van zien. Maar ik hoor dat er bij ons toch behoorlijk wat telers zijn, die dit serieus bekijken en hiermee dit jaar voor het eerst gaan beginnen. We kennen dus twee methoden a. Machinaal dunnen en b. op eindafstand zaaien. De meeste belangstelling geldt hier wel het zaaien op eindafstand. We moeten toch wel be denken dat aan het laatst genoemde vrij veel risico zit, omdat men nu eenmaal later geen an dere mogelijkheid meer heeft. Bij nauwer zaaien, en later mechanisch dunnen heeft men meer mogelijkheden in de keuze van de dunintensiteit, waarmee men de verschillen in opkomstpercentage vrij aardig kan nivelleren. In ieder geval, wij zijn zeer benieuwd naar het resultaat bij deze koploper. Er is de laatste jaren zoveel onderzoek hiernaar gedaan; het woord (en de daad) is nu aan ons. Voor degenen, die dit gaan proberen: veel suc ces VONDEN we twee weken geleden ook al schrij- ven over bepaalde voorjaarswerkzaamheden op NOORD-BEVELAND, nadien heeft de regen gezorgd voor stilstand in het buitenwerk. Vandaag (maandag) was er weer enige nieuwe bedrijvig heid. Er is volop tarwe gespoten met DNOC en hier en daar werd kunstmest gezaaid. Door het zachte weer is het onkruid geregeld doorgegroeid zodat nu al vrij hoge doseringen DNOC nodig zijn om de zaak er onder te houden. Lukt het hiermee ook niet meer dan zullen we moeten overstappen naar de groeistoffen. Hiervoor is het nu nog te vroeg en gezien de ervaringen nemen we zolang dit kan liever nog wat extra DNOC dan een groei stof. JDe struktuur van de grond is nu belangrijk min der dan enkele weken geleden. Door de harde regen van vorige week is de gunstige invloed van de vorst meer dan verloren gegaan. Het land is onderin vrij nat en voorzichtigheid is zeker ge boden. Begin februari is door de gezamelijke standsor ganisaties in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een voorlichtingsverga dering belegd voor de kleinere bedrijven. Speciaal voor de grondgebruikers met minder dan 15 ha. Op deze vergadering werden een tweetal moge lijkheden tot intensivering nader toegelicht n.l. de grove groenteteelt en de varkenshouderij. De op komst voor deze vergadering was maar matig, maar de aanwezigen hebben van hun komst be slist geen spijt gehad. De diverse mogelijkheden werden duidelijk toegelicht en geanimeerd be- diskussieerd. Naast fruitteelt komt in onze streek weinig intensief grondgebruik voor. We zien dan ook een versnelde afname van het aantal kleine bedrijven. Een verschijnsel dat o.a. door de be- eindigingsregelingen nog wordt bevorderd en waarvan niemand gelooft dat het zijn eindpunt al heeft bereikt. Toch zijn er voor diegene die persé zelfstandig wil zijn en daarvoor ook bepaal de investeringen over heeft nog wel mogelijk heden. Mede door het relatief geringe aantal klei ne bedrijven komen deze mogelijkheden in onze streek wel eens wat minder goed uit de verf. Vandaar ook deze toch goed geslaagde voorlich tingsvergadering. AP SCHOUWEN-DUIVELAND nemen de acti- viteiten bij 't begin van de tweede week van maart, dank zij 't mooie zachte weer geleidelijk aan weer toe. Over 't algemeen zit er nog weinig structuur in de grond. De grond is te weinig door gevroren en 't lijkt er op dat 't dit voorjaar op passen zal worden bij 't klaarmaken van een goed zaaibed. Vermoedelijk zal men veel geduld moe ten opbrengen om iets goeds te kunnen bereiken. Gezien de grote verschillen in grond is het te hopen dat we niet 't beeld te zien krijgen van min of meer „opgejaagd" door enkele „vluggers". Momenteel bestaan de werkzaamheden hoofd zakelijk nog uit kunstmeststrooien. Voor zover dit door pendel- en centrifugaalstrooiers gedaan wordt, is het geen overbodige luxe om hier nog eens te wijzen op een juist, gebruik en afstelling. Want in de praktijk ontbreekt 't hier nog wel eens aan. Vooral gezien tegen de achtergrond van de krappe arbeidsbezetting op onze bedrijven, is 't wel noodzakelijk om in al die gewassen, waarin we 't onkruid goed te lijf kunnen gaan, dit beslist niet na te laten, om zodoende in een volgend jaar, wanneer we ander gewas telen, waarin chemische onkruidbestrijding moeilijker of riskanter is min der last te hebben van 't altijd maar terugkerende onkruid. Momenteel is alle wintertarwe wel zodanig dat een DNOC-bespuiting gewenst is, daar 't onkruid over 't algemeen nog vrij klein is en dus 't meest gevoelig. Ten aanzien van de N-bemesting op win tertarwe zouden we dit voorjaar, vooral op de zeer vroege gezaaide, meer dan anders in verband met de gulle stand op die percelen, kunnen overwegen de gedeelde N-gift toe te passen in plaats van alles in één keer met de mogelijkheid van CCC- bespuiting. JJEEDS ENKELE JAREN WORDT door de Rijks- landbouwvoorlichting s dienst in Zeeland, Noord en Zuid-Holland, Westelijk Noord-Brabant en Zui delijk Gelderland een handleiding verzorgd voor de toepassing vo.n chemische bestrijdingsmiddelen op de landbouwbedrijven. Het aantal middelen neemt nog steeds toe en de oppervlakte die per bedrijf ge spoten wordt eveneens. Hier tegenover staat dat de onkruidbestrijdingsmiddelen die deze stijging groten deels voor hun rekening nemen, in sterke mate ar beidsbesparend werken en als zodanig ran directe invloed zijn op de bedrijfsuitkomsten. De uitgave 1967 is zojuist gereed gekomen. Zolang de voorraad strekt zijn o.m. op de kantoren van de Rijksland- bouwconsulenten te Axel en Goes exemplaren gratis verkrijgbaar. Per gewas geeft deze handleiding een overzicht van de middelen, zowel wat betreft de be strijding van ziekten en plagen als de onkruidbe strijding. EEN GROOT NADEEL bij het klaarmaken van het zaai- en pootbed zijn de wielsporen van de trekker. Tracht trekkersporen zoveel mogelijk te voorkomen door de bewerkingen te combineren en pas met het voorjaarswerk te beginnen als het land voldoende droog is. De sporen geven een verdichte laag in de grond, die nadelig is voor de groei van de gewassen en het doorlaten van water. BIJ DE ONKRUIDBESTRIJDING geldt: „De eerste klap is een daalder waard". Probeer het on kruid in kiemplantstadium te doden door de bestrij ding vroeg uit te voeren. Voor zaadonkruiden in granen is DNOC nog steeds het aangewezen middel. Stel de bespuiting in het wintergraan niet uit, want muur- en kamïlleplanten zijn al spoedig te groot voor een volledige doding.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4