SUPERFOSFAAT 19% DE NIEUWSTE, OUDSTE KUNSTMESTSTOF v. gebruikte w.f. straatklinkers PAREL tffil Gaat herstructurering Coöperaties snel genoeg toer - speed - bootje Mosselschelpen TE KOOP H. H. Landbouwers J. Markusse prima weiland O.T.V. - ASSEN Fa. H. C. de Leeuw-Goes voorlichtingsdienst voor Superfosfaat Jan de HartogDE KAPITEIN Boekhandel Van de Bande Terneuzen 8 TE KOOP: 1 hechthouten met trailer, 6 pk. Mercu ry motor en alle verdere toebehoren. In zeer goede staat, moet weg. Telefoon 01660—333. H.H. LAND en TUINBOUWERS! Nog te leveren: voor verharding, draine ren enz. Franco levering door geheel Zeeland en Brabant. Beleefd aanbevelend, A. VAN SABBEN, Piccardstraat 3, Goes Telefoon 01100—6661 Wilmo strooier, 10 scho tels, op luchtb.; 6 Cen trifugaal strooiers; 2 Hassia rooimachine, 3- rij, luchtb.; 42 Wielwa- gens; 43 ton Kipper; 1 Zelflosser; Schijfeggeen; Schudeggen; Werktuig- raam. MARCUSSE, Oudelande, Tel. 01104-254 Door aanschaf van een Vicon-schudegge staan wij voor U klaar. Beleefd aanbevelend, LOONBEDRIJF s-Heer Abtskerke Telefoon 01103—363 Bij inschrijving te koop: 4 H.A. 69 A gelegen bij 's-Heer Hen drikskinderen. Sectie L 166 - 167 - 168 - 172 - 173-. Met aandeel inwegeling. 0 H.A. - 07 A. 57 c.A. Sectie L 349 157. Direkt te aanvaarden. Briefjes inleveren vóór of op 10 maart a^. bil P. J. DE PUTTER, Noordstr. 1, Kamperland (Eigenheimer x Libertas) Dit middenvroeg consumptieras is enig in zijn soort. Inlicht, en condities bij Telefoon (05920 (5846 TE KOOP AANGEBODEN: Te bevragen op het werk Westhavendijk te Goes of 's avonds tel. 011803258. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT nog Wijbo uienzaad origineel te leveren uit depot. OOSTSINGEL 80 - Telefoon (01100) 5104 of 7860 Superfosfaat is een der oudste, zo niet de oudste kunstmeststof. Vele jaren is superfosfaat met verschillende gehalten aan P2O5 geproduceerd. Om een rationalisatie in produktie en afzet te bereiken heeft de Nederlandse industrie besloten, voortaan uitsluitend superfosfaat met 19% P2O5 te maken. Deze nieuwe superfosfaat staat onverminderd garant voor goede groei der gewassen. De eisen aan land- en tuinbouw gesteld zijn hoog; er moet méér, sneller en kwalitatief beter worden geproduceerd. Stel uw gewassen daartoe In staat door méér van de snelwerkende kwalitatief beste fosfaatmeststof te geven. Strooi superfosfaat 19% op ieder gewas op elke grond Stichting POSTBUS 24 WAGENINGEN ZOJUIST VERSCHENEN Met gratis Boekenweek geschenk - f 16.50 L. c. C. IN Zierikzee werd op 22 februari j.l. de alge mene vergadering van het Land- en Tuin bouw Coöperatie Centrum voor zuid-westelijk Nederland gehouden. Eerder op de dag vergader de het Dagelijks Bestuur en het Algemeen Bestuur. De heer P. J. Bom 'e Colijnsplaat (aan- en ver- koopsektor), sinds 1951 vice-voorzitter van Dage lijks- en Algemeen Bestuur, heeft zijn functie be schikbaar gesteld. In zijn plaats werd de heer G. E. de Jonge te Wissenkerke gekozen. De heren J. van de Zande te Nieuwerkerk (Coöp. Landbouw krediet), J. de Visser te Serooskerke (W.) (vei lingen), H. N. F. P. Brooymans te Sint Annaland (groenvoederdrogerijen) en J. Vogelaarvan Es te Dinteloord (landbouwwerktuigen) werden her kozen. De heer ir. A. W. Luitjens, voorzitter van het L. C. C., sprak in zijn openingsrede over de coöpe ratie in deze tijd. Hij vroeg zich af of het tempo van de herstructurering binnen de coöperaties snel genoeg gaat. De meningen hierover zijn verdeeld. Optimistische meningen kunnen worden onder schreven met voorbeelden als de Suiker Unie en Coveco (vee en vlees), en de fusie tussen de zui velfabrieken te Wouw en Roosendaal. In de vei- lingsektor zijn besprekingen gaande. Daar staat tegenover dat iri andere sektoren concentratie nog veel minder aktueel is. De heer Luitjens citeerde prof. dr. Frietema met te zeggen dat niemand in staat is het geheel van de veranderingen des le vens te overzien om daaruit de consequenties te trekken. Met deze feiten moeten we rekening hou den als we spreken over onvoldoende aanpassing van coöperaties. Verder ging de voorzitter naar aanleiding van opmerkingen door prof. dr. J. L. Mey in op de vraag of het niet beter is, in plaats van de coöpe ratie een andere ondernemingsvorm te kiezen. Dit omdat de leden in laatste instantie verantwoor delijk zijn voor de coöperatie en de beheersdaden van de direktie vaak niet overzien. Hierdoor ont staat in belangrijke mate een vertrouwenskwestie. Een goede kommunicatie tussen bestuur en leden is daardoor extra noodzakelijk. Daarnaast is het van groot belang dat bestuur en direktie berekend zijn voor hun taak en de juiste instelling ten op zichte van het doel van de coöperatie hebben. DE heer C. G. A. Mertens, voorzitter van Raad van Overleg voor land- en tuinbouw merkte in een inleiding over „Standsorganisatie, coöpera tie en valorisatie" op dat, hoewel standsorganisa ties en coöperaties beide afzonderlijke grootheden zijn met een eigen taak, ze toch een sterke samen hang vertonen. Immers, boer en tuinder zijn van beide lid. Voor een goed functioneren is het gewenst dat standsorganisaties mede het beleid van coöpera ties bepalen, terwijl dit ook omgekeerd het geval moet kunnen zijn, zo meende de heer Mertens. De heer Mertens was van mening, dat door onze zuivel-coöperaties een hogere melkprijs kan wor den uitbetaald, dan de voorgestelde E. E. G.-prijs van 35,3 cent per kg melk. Het valorisatie rapport van prof. Thurlings spreekt van een goed verwer- kings- en afzetapparaat in Nederland. De beleids beslissingen zijn echter nog te weinig gecoördi neerd. Beslissingen over investeringen, export, produktierichting moeten meer centraal worden genomen. Het Landbouwschap, dat als publiekrechtelijk lichaam tussen de drie C. L. O.'s en de minister staat, is voorshands hoewel voor sommigen moei lijk verteerbaar niet te missen. Wel zal het zich hier en daar moeten aanpassen, omdat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het in E. E. G.- verband, als een soort strijdsorganisatie moet kun nen optreden. Ten aanzien van coöperaties achtte hij de rechts vorm minder belangrijk. Of het nu een coöpera tie, N. V. of iets anders is, boer en tuinder moeten eigenaar zijn en volledige zeggenschap hebben. In verband met struktuurwijzigingen aan produktie- zijde enerzijds en afzet- en verwerkingszijde an derzijds wordt echter de behoefte aan overleg gro ter. Deze ontwikkelingen staan niet los van elkaar. Zij zijn het geweest die de Nederlandse Raad van Overleg voor LSnd- en Tuinbouw in het leven hebben geroepen. In eigen land blijkt dat fusies en andere samen werkingsvormen vaak worden belemmerd door persoonlijke en psychologische factoren. Zakelijk is men het in de meeste gevallen wel eens als men het heeft over de noodzaak van fusie tussen be paalde organisaties. Laat datgene wat in de prak tijk tot dusver is gerealiseerd aan positieve opbouw een vingerwijzing voor een gezicht zijn, waarbij standsorganisatie en coöperatie elkaar vinden om de valorisatie van onze produkten op een concur rerend peil te brengen, aldus de heer Mertens.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8