Vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M. BIDDAG 1967 HET nationale prijsbeleid voor de veehouderij in Nederland staat voor het nieuwe seizoen van 1 april 1967 tot 1 april 1968 geheel in het teken van de voortgezette geleidelijke aanpassing aan het toekomstige prijsniveau in de landen van de E. E. G. Deze geleidelijke aanpassing heeft zowel betrekking op de inkomsten van de veehouderij met een betere richt prijs voor de melk van f 0,35 per kilogram en een bescheiden verhoging van de oriëntatieprijs voor het rundvlees, als op een gematigde ontwikkeling van uitgaven van de verbruiker voor melk, zuivel en rundvlees. .VRIJDAG 3 MAART 1967 55e Jaargang No. 2870 Officieel orgaan van dë" tol bevordering van Land- en Tuinbouw en lectcelt in Zeeland Melk- en rundvleesprijzen voor nieuwe seizoen vastgesteld Frankering bij abonnement: Terne Het Dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij was maandag j:l. onder voorzitterschap van ir. J. Prins in vergadering bijeen. Bijzondere aandacht besteedde de vergadering aan de in Zeeland geconstateerde ziekte in de perebomen, het z.g. perevuur. De vergadering was eenstemmig van mening, dat deze ziekte een zeer ernstige bedreiging vormt voor de toekomst van de gehele Zeeuwse fruitteelt. Zij pleitte voor een krach tig gezamenlijk optreden van alle op het gebied van de landbouw werkzame organisaties en instanties, teneinde medewerking te verlenen aan een radicale bestrijding van alle gewassen, die deze ziekte kunnen verspreiden. Zij dacht hierbij aan spuiten en rooien van deze gewas sen; daarnaast zal, aangezien de besmetting eveneens over gebracht kan worden door insecten, kontact opgenomen die nen te worden met de imkers, om aldus een verspreiding van de smetstof in de bloeitijd door bijen zoveel als mogelijk is tegen te gaan. Tenslotte achtte de vergadering het wenselijk bij opslag gebruik te maken van éénmalig fust. Tevens was de vergadering van oordeel, dat in ge vallen van onevenredige schade aangedrongen dient te wor den op een passende schadevergoeding. Aangezien hier over reeds besprekingen gevoerd worden, besloot de ver gadering eerst het resultaat daarvan af te wachten, alvorens verdere stappen te ondernemen. De vergadering sprak voorts haar ernstige teleurstelling uit over het resultaat van het gesprek met de Minister van Landbouw over de door het Landbouwschap voorgestelde steunmaatregelen voor vlas en graszaad. De Minister oor deelde dergelijke maatregelen voor het Z.W.-kleigebied van Nederland niet opportuun. Het Dagelijks bestuur van de Z.L.M. wees ten deze nog maals op het voor de Landbouw uitzonderlijk grote belang van behoud van deze teelten, die mede uit vruchtwisselings- oogpunt niet gemist kunnen worden in een normaal bouw plan. „En wanneer Mozes zijn hand ophiefhad Israël de overhandmaar wanneer hij zijn hand liet zakken, had Amalek de over hand.Exodus 17 11 jN het boeh Exodus wordt de uittocht verteld van het Israëlietïsche volk uit het land Egypte, het land van de slavernij. En nog in onze tijd wordt het Exodus-feest gevierd op Pésach, het Joodse Paasfeest. Israël mag „door de Heer" bevrijd leven. Het heeft de vrijheid in het vooruitzicht. Het wordt ook zo genoemd: zoon van de vrije. Dit in tegenstelling met Ismaèl, de zoon van de slavin. Die vrijheid zal steeds het kenmerk- van het volk van God zijn. Jacob is vrij, Ezau verbindt zich tot onvrijheid. Voor Jacob is de belofte. „Ezau heb Ik gehaat". Jacob is Israël, het volk van God. Amtdek is de nazaat van Ezau, die de roeping en de zegen verachtte. En in de strijd, die in de woestijn ontbrandt staat Jacob tegenover Ezau, Israël tegenover Amalek. De strijd is hard en langdurig. In de woestijn is dat steeds het geval: een harde en meedogenloze strijd zonder compromis. Er is geen plaats voor de één naast de ander. Zal Israël, Gods volk, blijven bestaan? CCHIJNBAAR werkeloos staat Mozes, de Leider, op de berg. Volgt hij de strijd wel eens? Ziet hij nog wat? Zou hij niet de wens in zich om hoog voelen kruipen om bij .zijn volk te zijn en zich in de strijd te mengen? Hij staat er heel de lange dag door met de handen omhoog geheven. „De hand op de troon des Heren" naar zijn eigen woorden. Voor het verloop van de strijd blijkt het tenslotte van beslissend be1ang te zijn, dat Mozes daar staat met zijn biddend omhooggeheven handen. Ama lek heeft de overhand wanneer Mozes zijn handen door vermoeidheid laat zakken. Israël wint wanneer hij de handen hoogheft. Het volk van Gód heeft alleen bestand, wanneer Mozes doorgaat met bidden. Aaron en Hur moeten hem zelfs ondersteunen, wanneer hij van vermoeidheid niet meer kan. TJN nu dan de Biddag. Het lijkt er'bijna op, dat ik die zou vergeten. Toch is dat niet het geval geweest omdat in deze woestijngeschiede- nis aan ons gedemonstreerd wordt hoe Israël bestaat. Het volk van God be staat bij de opgeheven handen van Mozes. Israël vecht voor zijn bestaan, maar de door God gegeven leider bidt. Als officiële dag komt de Biddag langzamerhand in de verdrukking. Loont het nog wel in onze reken-deskundige tijd een dag te proclameren tot Bid dag? „Het kan toch evengoed anders, on een andere tijd, op een andere dag of zelfs: het kan toch evengoed zonder?" Dat zijn zo de overleggingen. Alles zins redelijk. Maar goede grond, goede bewerking, goede zaaizaden, goede machines en een goede behandeling doen een beroep op het mens-zijn. Wie is de mens, die het aankan om met de overvloed van het beloofde land te werken en te leven? Wie zal vrij blijven en wie zal slaaf worden? Het gaat bij de Bid- en Dankdagen niet eens in de eerste plaats om op brengsten van onze arbeid. Maar het gaat om de vraag: wie zijn wij? Ama lek of Israël? Ezau of Jakob? Slaaf of vrije? De Biddag is als de zondag: mogelijkheid tot belijden van ons geloof. Vrouwenpolder. Ds. J. DE BOER. De momenteel'in Zeeland op gang zijnde aktie „Een koe voor Grosseto" vond bij het bestuur van de Z.L.M. grote in stemming, en het besloot dit initiatief daadwerkelijk te steu nen. De Z.L.M. zal samen met haar Kringen materiële steun verlenen; zij beraadt zich nog over de vorm, waarin zij deze bijdrage wil gieten. Daarnaast besloot de vergadering de afdelingen der Z.L.M. te stimuleren eveneens een bijdrage tot het slagen van deze actie te leveren. MARKTSITUATIE De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat de situatie in de tuinbouwsector geen aanmerkelijke veranderingen heeft ondergaan de laatste weken. In de akkerbouwsector is, zoals de heer J. B. Becu mede deelde, de afzet van consumptie-aardappelen over het alge meen gunstig verlopen. De laatste weken echter is er enige aarzeling in de markt. De boeren zullen de handel regelmatig moeten blijven bevoorraden om de export op peil te houden. De vergadering betwijfelde, of de maatregelen betreffen de prijzen voor akkerbouwprodukten, die het Landbouwschap bij de Minister heeft bepleit, door deze gehonoreerd zullen worden. De vergadering sprak andermaal de wenselijkheid van een E.E.G.-aardappelregeling uit. VEEHOUDERIJ De heer W. de Buck deelde mede, dat de Veeartsenijkun- dige Dienst met de ringëntingen tegen het mond- en klauw zeer een groot succes heeft geboekt. In Overijssel is de (Zie verder pagina 3.) NIEUWE PRIJZEN VOOR DE PRODUCENT De richtprijs voor alle door de veehouders afgeleverde melk is met 1,50 van ƒ33,50 (oude richtprijs) verhoogd tot 35,per 100 kg melk met 3,7 procent vet. De verrekenprijs die de veehouderij ont vangt voor de consumptiemelk, de melkpro- dukten (vla's, pappen, e.d.) en de geconden seerde melk, is gehandhaafd op 36,10 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. De melktoeslag voor de melk, die in de zuivelindustrie wordt verwerkt tot zuivel- produkten (boter, kaas) zal gehalveerd, vergeleken met de toeslag in 1966/'67 nog 1,77 per 100 kg industrieel verwerkte melk bedragen. De oriëntatieprijs voor slachtrunderen is bepaald op 226,per 100 kg levend ge wicht; dat is 4,meer dan voor 1966/'67. De interventieprijs, toe te passen op het tijdstip, waarop voorzieningen moeten wor den getroffen ter ondersteuning van de prijsvorming van het slachtvee, zal 210,— per 100 kg levend gewicht bedragen; dat is 3,50 meer dan de oude interventieprijs. De oriëntatieprijs van slachtkalveren is vast gesteld op 307,per 100 kg levend ge wicht (geen interventieprijs). (Zie verder pagina SJ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1