WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 19 ONS VERSTREKT DOOR NOBECO - KORTGENE orr etff ortitrag Wcekbock VA* 'BRAMu/T Ï?S[MT\ PEULVRUCHTEN. Groene erWten leken wat vriendelijker te gaan liggen nadat de exportcijfers over de maand januari j.l. een verrassing bleken te zijn. In de loop van de week werden de beloften echter niet bewaarheid. De markt verliep rustig met weinig zaken. jDok de splitterijen waren maar zeer matig geïnteresseerd in het getoonde materiaal. De export van groene erwten en spliterwten was over de maand januari j.l. 3734 ton (vorig jaar 1909 ton). De totale uitvoer in de periode augustus t/m januari j.l. was 15121 ton (vorig jaar 14172 ton). Schokkers reageerden vrij scherp op de gunstige exportcijfers en konden het bereikte niveau ook handhaven. De noteringen kwamen in één klap ca. 2,hoger te liggen. De export was in januari j.l. 1131 ton (vorig jaar 766 ton). Het totaal over de periode augustus t/m januari j.l. beliep 3207 ton (vorig jaar 2052 ton). Bruine bonen werden tevergeefs op weer lagere prijzen gelaten. Kapucijners waren op het verlaagde prijspeil kalm gestemd. De termijnmarkt sloot vrij dag 24 februari j.l. met de volgende verrekenprijzen: 3% groene erwten: maart, 67,50, april 67,50; stemming nauwelijks prijshoudend. 6 groene erwten: maart, 59,50, april, 59,50; stemming prijs houdend. 3% schokkers: maart, 79,april 79, stemming vast. 5% schokkers: maart: 73,april, 73,stemming goed prijshoudend. Op de effectieve max-kt lagen de prijzen over de gehjele Jirae- wat lager- dan op de termijnmarkt. ZADEN. Kar'wïjzaad* kreeg een zeer flauwe stem ming te verwerken. De prijzen tuimelden guldens omlaag. De export was in januari j.l. 375 ton (vorig jaar 367 ton). Blauw maanzaad bleef onveranderd doorsukkelen. Het buitenland reageerde niet op de gunstige export van 226 ton in januari j.l. (vorig jaar 148 ton). DE CONS. AARDAPPELMARKT. De aardappel- markt was deze week goed prijshoudend. Voor di- rekte levering was er goede exportvraag. Verladin gen voor Israël, Griekenland, Spanje en Ceylon val len momenteel samen. Het aanbod is echter vol doende om deze vraag op te vangen. Prijswijzigingen van betekenis deden zich dan ook niet voor. Het aanbod in Eigenheimer is momenteel zelfs te groot voor het kleine verbruik. De prijs hiervan kon zich dan ook niet handhaven. Over de verdere vooruit zichten van de markt zijn zoals gewoonlijk de me ningen verdeeld. De Spaanse markt is flauw, terwijl ook de markten in de omringende landen zoals Duitsland en België zwak zijn. Ook de prijzen op de Franse markt zijn gedaald. Er zal dus voor het restant van onze aardappelen een nieuwe impuls nodig zijn om de gang er in te houden. RUWVOEDERS. In de strosituatie deden zich ge durende de afgelopen week geen wijzigingen van enige betekenis voor. Het aanbod, dat voor het grootste deel bestaat uit stro afkomstig uit Noord- Frankrijk, blijft nog steeds voldoende voor de vraag uit de veehouderijsector, terwijl het binnenlandse aanbod voortdurend kleiner wordt. Het weer in de voor ons liggende voorjaarsmaanden zal straks een belangrijke rol gaan- spelen bij de afloop Vaft deie markt. ZAAIGRANEN. Het onbestendige weer van de afgelopen w^ek maakte het onmogelijk voort "te gaan met de verdere uitzaai van zomertarwe en andere voorjaarsprodukten, waardoor de activiteiten van de voorgaande week in de zaaigraanhandel aanmerke lijk terugliepen. In de prijzen van de diverse pro- dukten deden zich geen wijzigingen van betekenis voor. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 2228 februari 1967, verstrekt door - G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel. 01100-—6451. Consumptie-aard appelen: Bin tje 40 mm opw., april. Alhoewel zowel de begin- als de eindstand van deze verslagperiode dezelfde no teringen te zién gaven n.l. op 14,70 gaven de note ringen deze Week toch nögal énige schommelingen te zien met uitschi'ëtërs op '15,60 als hoogste notering, j^lie gedane zake.n op de laatste beursdag gaven even wel vrjj 'stabiele prijzente zien n.l. op; 14,60 en ƒ14,70. De weëkomzet beliep 618 contracten (v.w. 491). De openstaande, positie was 2141 (v.w. 2084). Voor de oogst 1967 werden op november 5 contrac ten verhandeld op 15,— met een prijs aan het van 15,30—*tot 15,—. NIEUWE AARDAPPELEN Het weer alhier is tot dusverre gunstig geweest en de oogst van nieuwe Valencia aardappelen ontwik kelt zich bevredigend. Handelskringen ramen de oogst op ongeveer 25.000 tot 27.000 ton. Als de weers omstandigheden het toelaten zal ongeveer tien maart а.s. met rooien worden begonnen. PEEN- EN UIENPRIJZEN (28 febr. in Breekpeen per 100 kg. Avenhorn: 50/200 gram 9,70 —12,90; 200/400 gram 6,70^-12,10; 400/600 gram б,407,20; aanvoer 25 ton. Uien per 100 kg. St. Annaland: klasse I middel 57,09; drielingen 54,10; picklers 33,69; klasse II grof 57,10. St. Maartensdijk: klasse I middel 57,7058,35; 19 ton; drielingen 54,58, 3 ton; klasse II grof 57,51.' 2 ton; middel 55,7055,90, 14 ton; picklers 34,70 11 ton. BEURSBERICHT MARKT GOES (28 februari) Aardappelen: Bintje, 35 mm opw. binnenlandse sor tering 12,tot 13,25 en voederaardappelen 2,75 tot 5,per 100 kg. Uien: 50 cent per kg, velds- gewas. Vlas: beste partijen 1821 cent, gewone kwa liteit 1017 cent, beschadigde partijen 79 cent, al les per kg op auto geleverd. Hooi en stro: tarwestro van 92,50 tot 100,gerstestro van 95,tot 100,erwtenstro van 90,tot 100,schok kerstro van 85tot 90,alles per 1000 kg ge perst op auto geleverd. Eieren: 1,70 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS Tarwe: aflopend, le helft april ƒ38,60, 2e helft april 38,75, nieuwe condities, franco fabrieken. KippengerSt: nominaal, 32,25, basis boordvrij, alle termijnen, nieuwe oogst, aug./sept., 30,50, basis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: niet meer aan de markt. Brouwgerst Duitse condities: nominaal, ƒ34,75 basis boordvrij. Haver 52/53 kg: nominaal, 29,50, maart, nieuwe oogst, aug./sept., 27,75, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 50,50, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 °/o kwaliteit: 66,50, laten, maart/ april, franco R'dam. Groene erwten 6 kwal. 59, laten, maart, 59,april en mei, franco Rotterdam. Groene erwten industrie: tot 41,franco Rotter dam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: geen za ken, stemming nauwelijks prijshoudend. Schokkers op monster: tot 52,50, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3 °/o kwaliteit: 78, laten, maart/april, franco Rotterdam. Schokkers 5 °/o kwaliteit: 72,laten, maart/april, franco Rotter dam. Termij nmarkt-maandagochtendcall: geen za ken, stemming prijshoudend. Kapucijners op mon ster: tot 60,franco Rotterdam. Bruine bonen .doorsneekwaliteit: 82,50, bieden, 84;-^, lateri,1 maart, franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 156,laten, maart/april, franco Rotterdam. Kar- wijzaad exportkwaliteiti 120,—, laten, maart/april, franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall), Bintje 40/opw., april, 2 x 15,40, 15 x ƒ15,50. 8 x ƒ15,40. 6 x ƒ15,30, ƒ15,30 laten, ƒ15,20 bieden. Aardappelbeurs: Bintje 40/opw. binnenlandse sort, af binnenland 14.tot 14,75. Bintje 35/opw. exp. sort., bestemming W. Duitsland, gesorteerd in 2 maten, 14,— tot 14,75. Ruwvoeders: Tarwestro 90,tot 100,zomer- gerstestro 90,tot 100,erwtenstro 90,tot 100,af boerderij. UET is de laatste dag van februari en we stap pen zo maart in. Het gaat toch zo vlug! Nog maar net Nieuwjaarsdag gevierd en we zitten al weer in de derde maand! Het leek vroeger dat het niet zo vlug ging en we wensten, toen we jong wa- ren en op school zaten, dat de tijd wat sneller wil de gaan. Maar nu lijkt het alsmaar sneller te gaan. Het weer is nog zacht, al hebben we vorige week veel wind gehad, tot zware storm toe, die op zee haar tol heeft geëist. Vissers, die druk bezig waren om hun dagelijks brood te verdienen. Het geldt nog steeds „vis wordt duur betaald", niettegenstaande betere sche pen, betere instrumenten en betere koersbepaling. Toch blijft het visser-zijn een gevaarlijk beroep. Zoals vorige week een schip met volle bemanning is vergaan en nog niemand daarvan is terug ge vonden. We lazen van een visser, die een uur voor dien dit schip nog had gezien en de schipper had gezegd dat ze de haven zouden binnenvaren, maaf dit lukte blijkbaar niet, en allen gingen verloren. De visser zei: „Ja, dat is ons leven, we leven kort bij ons einde, straks gaan we weer vissen, want de vismijn heeft geen voorraad." Ja, zo gaat het, het kan niet stil staan.. De span ningen in de wereld bréngen ook mee, dat het leven zo intens wordt beleefd. Wanneer er vroe ger een buitenlandse oorlog was, dan hoorde en las je er wel eens wat van maar het raakte je niet zoals nu. De oorlog in Vietnam komt elke avond door de T.V. in ons huis. We zien daar alles, we kennen hierdoor de bevolking, hun werk en hun gezin nen. We zien de boer daar bezig om z'n rijst te planten. Voor wie? Straks komen misschien de tanks en gevechtwagens er dwars door heen ge reden en is al het werk voor niets geweest, of gooien de bommenwerpers hun vernietigende last er bovenop. We zien de bevolking van de dorpen die in brand gestoken zijn, vluchten met hun kin deren en hetgeen ze nu mee kunnen dragen van hun huishouding. Waarheen? Het zijn toch ook mensen zoals wij en ze leven toch ook voor hun kinderen. We hopen dat dp Verenigde Naties met alle be langhebbenden aan de tafel zullen gaan zitten om te proberen een voor ieder aanvaardbare oplos sing te vinden en de oorlog wegbannen zullen. Zeker, we horen, lezen en zien Jxiervan veel, maar er is nog veel méér wat we niet weten en daardoor blijft de oplossing zöTah'g achter. „Ja", zei buurman Willem toen hij op de T.V. alles zag wat daar gebeurde: „we bin toch nog nie varre mie de beschaving vind ik. Want wat daer gebeurt, moet toch nie meuglik wezen. Die erme mensen kunneft daer toch niks an doen en ze wor den van 't een nae 't andere deel van d'r land ge- jogen". „We motten" zei Plone, z'n vrouw, „toch ier nie stille zitten en as 't meuglik is ellepen oor'. Ik gelezen dat er voe de boeren in Grosseto, in Italië, die ok vee geleên èn deur overstromingen een grote inzaemelienge g'ouwen wordt. Daer motten we mie z'n allen an meedoen, want bie de ramp èn de mensen uit Italië oons ok spontaan g'olpen.' Noe kun we is wat terugdoen. Dus een koeie voe Grosseto!" VEEL GOED FRUIT OP DE VEILINGEN Er waren in de afgelopen periode op de Zeeuwse veilingen prachtige partijen appels te koop, over wegend afkomstig uit de gascellen van de veilingkoel- huizen. Het belangrijkste ras was de Golden Delicious, maar ook van Winston en Laxton's Superbe waren goede partijen te koop en eveneens was er een ruim aanbod van Goudreinette en in mindere mate van Jonathan. Voor de meeste kwaliteiten werden weer wat hogere prijzen betaald dan in de voorgaande week. Golden Delicious grote en middelmaat deed rond en iets boven 70 cent per kg. Klasse II deed al naar gelang de maat en de kwaliteit tussen 55 en 70 cent. III grof Golden Delicous noteerde eveneens rond 55 cent per kg. Winston deed voor de beste partijen tot iets boven een gulden per kg. Voor de gewone kwa liteiten grove en middelmaat werd tussen 90 cent en 1,per kg betaald. Laxton Superbe grote maat en middelmaat noteerde tussen 75 en 80 cent per kg. De kleine maat van dit ras werd verkocht voor 45 tot 55 cent. De gasbewaring van dit ras is financieel wel een groot succes getvordén. Prachtig gekleurde partijen Jonathan deden rond en soms zelfs nog iets boven 70 cent per kg. Klasse II van dit ras werd verkocht voor 4555 cent per kg. Het aanbod van dit ras is echter van geen be tekenis meer. Plaatselijk zijn er af en toe ook nog zoete appelen te koop. De grote maat van het ras Zoete Ermgaard noteerde iets boven een gulden per kg. Goudreinette was in vergelijking met de vorige week vrijwel onveranderd en deed tussen 50 en- 60 cent per kg voor de meeste maten en kwaliteiten. III grof Goudreinette noteerde rond 40 cent en III fijn rond 30 cent per kg. 30 cent was trouwens voor het ondereind van vrijwel alle appelrassen de grens want de fabrieken kochten de kroetappelen voor 27 cent. In de perenhoek is het niet druk meer. Enkel in Goes en Terneuzen was nog Conference te koop in een hoeveelheid van betekenis. De grote maat deed rond 90 cent per kg en de kleine maat werd verkocht voor 80 cent. De vraag naar stoofperen liep wat terug. Saint Remy werd vrijdag verkocht tegen prijzen van 4044 cent per kg. UIENEXPORT ZEER GROOT Uien zijn nog steeds het belangrijkste exportprodukt van de Nederlandse tuinbouw. Zeer grote hoeveel heden gaan er elke week de grens over. Volgens het exportoverzicht van het U. C. B. bedroeg de totale Nederlandse uienexport in de week van 1318 fe bruari niet minder dan 5105 ton. Hiervan ging 2338 ton naar West-Duitsland; 1251 ton naar Engeland; 775 ton naar Frankrijk; 188 ton naar Afrikaanse lan den; 151 ton naar België en Luxemburg; 115 ton naar Oostenrijk; 107 ton naar Noorwegen en kleinere hoe veelheden naar Zweden, Zwitserland, Gibraltar, Ier land, Italië en West-Indië. De prijs van de export geschikte uien is vorige week weer verder opgelopen. Grove en middel kwa liteit I werd vrijdag verkocht tegen prijzen van 45 tot 48 cent per kg. De voorraad bij de Zeeuwse uientelers is op het ogenblik niet groot meer. Men moet trouwens ook wel een erge vasthouder zijn om thans nog uien te hebben nadat ze vanaf het begin van het jaar zulk een grote prijsstijging te zien hebben gegeven. Volgens berichten uit Egypte zullen de uien uit dit land, die in het voorjaar dikwijls de markt beheer sen, niet voor eind maart op de Europese markten verschijnen. Het ligt in de verwachting dat ook deze uien duur zullen zijn want in Egypte wordt de ex port centraal geregeld en dit land stelt zelf de prijzen vast waartegen het wenst te leveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 19