De eerste klap is een daalder waard Mestvee op roostervloeren 12 J. BOLLAND, specialist boerderijbouw R. L. V. D. - Axel /"•RAS moeten we laten groeien als het kan groeien. u En dit laten groeien hebben we voor een groot gedeelte zelf in de hand door een juist „stikstofbe- leid". Vooropgesteld natuurlijk dat de toestand van de andere elementen in orde is. VROEG GRAS Vroeg gras is voor de meeste bedrijven aantrekke lijk omdat: het vee vroeger naar buiten kan, wat vaak leidt tot besparing aan krachtvoer, vooral bij hoog pro- duktieve dieren; er vroeger kan worden gemaaid voor te hooien of te kuilen, waardoor er vroeg in het zomerseizoen weer jong gras voor het vee beschikbaar komt. Al zijn we het er dan over eens dat vroeg strooien van stikstof voordelen biedt, daarmee is de juiste datum toch niet gemakkelijk aan te geven, omdat verschillende factoren hiebij een rol spelen: weersom standigheden, grondsoort, grondwaterstand, berijd baarheid van het land, etc. Om in akkerbouwtermen te spreken: de grond moet „bekwaam" zijn. Voor Zeeuws-Vlaanderen zal begin maart meestal voldoen de vroeg zijn om stikstif te strooien. VOOR EEN HOGE OPBRENGST OOK EEN HOGE STIKSTOFGIFT Afhankelijk van het gebruik van het grasland pas sen we onze N-bemesting aan. Omdat het stikstof- effect in het voorjaar het grootst is, moeten we dit uitbuiten en dan dus zeker niet te zuinig zijn. Als richtlijn kunnen we aanhouden: voor beweiden 300 tot 400 kg kalkammonsalpeter per ha; voor maaien 500 tot 600 kg kalkammonsalpeter per ha. In een erg groeizaam voorjaar kan het gebeuren dat het vee de grasproduktie niet kan bijhouden. Met Hier konden de koe de maaikneiwer achter dè hand behoeft dit echter geen enkel probleem te zijn. We kennen trouwens toch al verschillende bedrijven die al het grasland tegelijk strooien met 500 700 kg kalkammonsalpeter per ha en dan in mei de groeitrappen „erin maaien". Hier door wordt ten volle geprofiteerd van het stikstof effect in het voorjaar. Na het maaikneuzen kan on geveer drie weken later weer ingeschaard worden, na hooien vijf weken later. Op deze manier hebben we regelmatig jong weidegras voor het vee beschikbaar en kan goede kuil en prima hooi gewonnen worden. Natuurlijk vraagt het wel een goede verzorging van de grasmat en dus wat meer aandacht van de boer. WELKE SOORT MESTSTOF Kalkammonsalpeter en magnesamon zijn de beste stikstofmeststoffen op grasland. Op percelen waar de magnesiumtoestand te wen sen overlaat en dus gevaar aanwezig is voor kop- i vroeg r»aar buiten. ziekte kan beter magnesamon gegeven worden. Ver standiger is echter om dan eerst de grond op peil te brengen met een kieseriet bemesting van 300 a 400 kg per ha. Van magnesamon wordt door de boeren wel beweerd dat deze minder snel en goed werkt dan kalkammon. Dit is verklaarbaar door het lagere ge halte aan stikstof. Als voorbeeld: 600 kg kas is 140 kg N en 600 kg Mg kas is 120 kg N. Dit scheelt dus bijna een baal. SAMENVATTING Door vroeg stikstof te strooien kan de grasland- produktie opgevoerd worden. Deze meeropbrengst moet echter benut worden. Dit kan als we steeds tijdig inscharen en tijdig maaien. C. J. P. BARTELS R. L. V.D. - Axel Roostervloer. De mest wordt door de spleten getrapt In deze ruif kan wel voor een paar dagen hooi. HET meeste mestvee in Zeeuws-Vlaanderen wordt gehouden op de grotere akkerbouwbedrijven. Dit zijn juist de bedrijven die over het algemeen krap in de arbeid zitten. TRADITIONELE STAL Het mestvee wordt gehouden in een normale stal, die onderling kunnen verschillen. Meestal is er een voergang aanwezig van ruim een meter breed. Vanuit deze voergang wordt het vee voorzien van hooi, stro, kuilvoer en het eventuele krachtvoer. Dit is een arbeids- methode die dagelijks terugkomt en vrij veel arbeid vraagt. Ook het uitmesten van de stal vraagt veel arbeid en is daarbij een minder aangename bezigheid. In de meeste stallen wordt dagelijks een zekere hoeveelheid stro als strooisel gebruikt. Dagelijks ook wordt de stalmest met een kruiwagen op de mestvaalt gereden, be halve dan in de weekenden. Voor die bedrijven waar de arbeid krap is gaan raken, zal ver bouw, mogelijk nieuwbouw, zijn te overwegen. De bouw moet er dan op gericht zijn om met zo weinig mogelijke arbeid mestvee te kunnen houden. STAL MET ROOSTERVLOER Grote arbeidsbesparingen worden verkregen metde zogenaamde roostervloerstallen. Bij deze stallen worden vrij diepe kelders ge graven waarover betonnen balken wojrden gelegd. Deze betonnen bal ken zijn aan de bovenkant 1215 cm breed en aan de onderkant en kele centimeters smaller. De betonnen balken worden zodanig over de kelder gelegd dat er tussen de balken spleten of openingen ontstaan van ongeveer 3 cm breed, die dus naar boven toe taps toelopen. Op deze betonnenbalken of roosters verblijft het vee dan dag en nacht. De mest die op de roosters terecht komt wordt door het vee door de spleten getrapt en valt in de kelder, evenals trouwens de gier. wens de gier. Er wordt dus geen stro meer gebruikt. Wanneer de kelder vol is wordt deze met een vacuümtank leeg gereden. Naar verloop'van hoeveel tijd de kelder moet worden leeggepompt hangt uiteraard af van de inhoud van de kelder per stuks vee. De inhoud van de kelder moet erop zijn afgestemd, dat er perioden in het jaar zijn dat men met de mengmest niet op het veld bouwland terecht kan. Natuurlijk zal het vee bij deze methode niet brandschoon zijn. doch bij de huidige stalling mankeert het hier ook nogal eens aan. Zonder meer is dan ook te stellen dat over het algemeen dieren op rooster vloeren beslist niet vuiler zijn dan op de traditionele stallen. A R BF.ÏDSBESPARING Bij een juiste opzet is het ook heel goed mogelijk om voorraad- voedering van hooi en stro toe te passen. Meestal zal dan kunnen worden volstaan om 2 3 keer per week te voeren. Aan de voorraad- bak dient dan wel zorg besteed te worden om het morsen tegen te gaan. Het voeren van kuilvoer kan, indien de voergang breed genoeg is, rechtstreeks vanaf de wagen geschieden. Bij het voeren van kracht voer zal gebruik gemaakt moeten worden van een verrijdbare meel- kar. Gebleken is dat in deze stallen op zeker de helft van de arbeid kan worden bespaard voor wat het verzorgen van het vee betreft, vergeleken dus bij de traditionele stal. Momenteel is in Zeeuws-Vlaanderen een dergelijke stal in aan bouw, terwijl één stal reeds in gebruik is. Voor eventuele bezichtiging van deze stallen kan men zich wen den tot de R. L. V. D. in Zeeuws-Vlaanderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12