De levensloop van een vee-exportman 9 De heer D. HARTOG over ii. 1\E aankomst te Kaapstad vanuit zee is schitterend. De stad ligt tegen de Tafelberg als 't ware aange plakt. De berg, een zeer hoog, zwaar massief, heeft een platte bovenlijn, vandaar de naam. Langs de zee, waarvan de kust rotsachtig is, liggen verder nog Lionshead en de Seinheuvel. Het Queenshotel, waar wij logeerden, lag aan de voet van deze Seinheuvel, waar in de Hollandse tijd de zeevaarders hun brieven deponeerden voor de schepen, die óf thuis voeren óf naar Indië onder weg waren. De stad zelf bevatte nog veel huizen gebouwd in Hollandse stijl en ook in de om geving vond men zulke gebouwen als buitenplaatsen gebouwd, o.a. door Van Riebeek. Nadat wij zo bij het feestelijke af waren ingehaald, gold ons eerste bezoek de veetentoonstelling te Rose- bank waar wij kennis maakten met verschillendevooraanstaande fokkers. Het vee viel ons, wat de kwaliteit van het exterieur betrof, erg mee, doch verdere gegevens, zoals over de melkproduktie en der gelijke waren er ongeveer niet. Ook op een boerderij van de heer Graaf konden wij zien, dat onze dieren het best deden in dat land. Ik zag er enkele afkomstig van een stier Mars, waarvan ik ook nakomelin gen in Holland kende en deze leken veel jonger. Dit kwam zeer waarschijnlijk omdat deze dieren geen staltijd kenden. Het klimaat is zó, dat ze steeds buiten kunnen blijven en, wat zeer voornaam is, men kende hier geen mond- en klauwzeer. BEVLOEIDE GROND ONZE tweede tentoonstelling zou in Port Elisabeth zijn. Dit was via Detar een treinreis van onge veer drie dagen, waarop wij Cookehouse passeerden, dat het middelpunt was van het z.g. Fischriverscame. Dit was een zeer grote onderneming tot bevloeiing van gronden. De regering had in deze onderneming zeer veel geld gestoken om de duurste werken aan te leggen als dammen in de rivier als hoofddrains, die liepen naar de boerderijen, die nog wel eigendom van de boeren waren gebleven, maar waarop de re gering j.g. waterrechten had gelegd. De afwerking van de aanleg was voor de eigenaren gebleven, die al moeite hadden de jaarlijkse waterrechten op te brengen en dus zeer gaarne een gedeelte van hun land wilden verkopen. Daarom nu had men het op ons gemunt. Eerder waren hier een groot aantal En gelse oud officieren hun geld ontijdig kwijt geraakt, in hoofdzaak door onkunde, maar ook wel door ver keerde aankoop. Deze officieren werden na de eerste wereldoorlog uitgekocht voor een bedrag van onge veer 20.000,elk. De regering nu stelde ons ver schillende auto's en geleiders ter beschikking ten einde ons warm te maken voor het aanbevelen van emigratie hierheen. Ik werd door al deze vriende lijkheden en behulpzaamheden kopschuw en besloot, (ADVERTENTIE) VRUCHTDRAGEND VERZEKEREN Eén keer in het jaar beseft Karei extra wat dat betekent: als het nieuwe winstpercentage van het OBF wordt gepubliceerd. Zijn levensverzekering is dan weer méér waard geworden (en niet een beetje). Bovendien lage pre mies, gunstige voorwaarden en een deskundige en objektieve voorlichting. Een kostelijk bezit zo'n OBF-polis. ONDERLING BOEREN VERZEKERINGSFONDS SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN dat wij ons verder enkel aan onze zaken zouden hou den. Ik verklaarde, dat wij ons wat immigratie in Zuid-Afrika betreft terugtrokken tenzij de emigran ten direct met de regering zaken zouden kunnen doen. ZOUT Inmiddels had ik ook ontdekt, dat op een plaats, die men ons Het zien, een plantje groeide, dat veel geleek op zeekraal, hetwelk veel voorkomt op de Zeeuwse schorren en dus op zout in de grond wijst. Toen ik de onteigening en aankoop van de gronden door de regering besprak met de heer Smuts, wilde hij daarop niet ingaan, zeker uit politieke overwegin gen. Mijn redenering was, dat dit niet meer dan van zelf sprak. Al die eigenaren waren immers al jaren lang de waterrechten schuldig en zouden door geld gebrek nimmer kunnen betalen. Naar Port Elisabeth reist men door een landschap „De Karoo" geheten, dat zich enkel onderscheidt van een woestijn doordat de grond in plaats vanuit zand, uit een soort bruine klei bestaat. Hier en daar ziet men een doornachtige struik, maar ook groeit er een soort heide, die na regen wat voedsel voor schapen oplevert. Het regent er echter zelden, van daar dat men tracht bevloeiing toe te passen. Cookehouse was het middelpunt geweest van onze reis. Hier moesten wij een nacht overblijven om de volgende morgen vroeg de reis op een andere lijn voort te zetten. Wij kwamen vrij laat aan, vonden het enige hotel dat er was, maar konden geen leven de ziel ontdekken, zodat we door de openstaande deur naar binnen gingen, elk een bed opzochten en de volgende morgen vroeg vertrokken na wat geld op een tafel te hebben gelegd zonder dat we iemand hadden ontmoet; Zuid-Afrika was toen wel een veilig oord BOERDERIJENBEZOEK Wij waren nu in de buurt van Graaf Reinet, waar de heer A. A. Kingwill woonde. Wij hadden hem op de tentoonstelling te Rozenbank ontmoet waar hij jurylid was, bij welke geledenheid hij ons had uit genodigd hem te komen bezoeken. Hiertoe hadden wij nu goed de gelegenheid en wij brachten enkele dagen bij hem door. Deze dagen waren voor mij de aange naamste van de gehele reis. Wij waren bij betrouwbare, vriendelijke en gastvrije mensen aangeland, die zonder verdere nevenbedoe lingen met ons omgingen. De heer Kingwill bezat een boerderij van enkele duizenden hectaren groot, waarvan enkele tientallen hectaren volgens een eigen systeem werden bevloeid en met lucerne bezaaid, die drie of vier keer per jaar konden worden geoogst. Hij had een veebedrijf van ongeveer 80 stuks en enige duizenden schapen voor beweiding van de droge gronden. De melk van de koeien werd aan het jonge vee gevoederd en hiervan werd twee keer per jaar een gedeelte verkocht op de centrale veilingen te Bloemfontein. De wol van de schapen was de voor naamste bron van inkomsten. Voorwaar een ideaal leven voor een boer in dit gezonde land. Op de veilingen te Bloemfontein werd de waarde van de dieren meer bepaald door de naam van de fokker als wel door hun afstamming. Mogelijk is dit nu wel anders geworden. Vooral dit verschijnsel vond ik niet prettig te ver nemen met het oog op onze Dlannen. Het gezin van de heer Kingwill was naar onze indrukken een en al rust. Het ontzag voor de ouders vanwege de kinderen er waren drie zoons en 2 dochters, bijna allen volwassen viel ons in het bij zonder op. Men was godsdienstig en zondags werd een familiegodsdienstoefening gehouden. Aan logeergelegenheid is op de boerderyen geen gebrek. Ik had een kamer met twee dubbele bedden. Toen ik een keer onverwachts in mijn kamer terug keerde was een kaffermeisje met haar kind op de rug bezig mijn bed op te maken. STRUISVOGELS Graaf Reinet is een district waar enkele tientallen jaren voor wij er waren de struisvogel een bloeitijd had teweeg gebracht. Nu werden de eieren voor het maken van zeep gebruikt. Wij bezochten nog een struisvogelboerderij en zagen hoe deze vogels door mensen te paard werden verzameld en in een soort stal gedreven, een kous over de kop gegooid en zo maar van de mooiste veren werden ontdaan. Dikwijls worden de vleugels in zakken gebonden ter bescher ming van de veren tegen vuil worden. Op de Coöperatieve veiling te Port Elisabeth had dan de verkoop plaats. Wij kochten er nog enige om mede te nemen naar Holland. VEE UIT NOORD-HOLLAND Op de tentoonstelling te Porth Elisabeth zag ik enkele koeien van de heer Paul Michau van een zui verheid zoals men zelden aantreft. Dit waren afstam melingen van de stier Max, gefokt door de heer Klaas Blauboer te Schagen uit het Frans bloed. Een onder wijzer, die met verlof naar Nederland ging, had deze stier van de heer Blauboer gekocht. Van P. E., zoals men daar zegt, gingen wij per passagiersboot naar Durban. P. E. heeft geen haven, de boot lag op de rede en wij werden met een schuit langszij gebracht en in een grote mand aan boord gehesen. Wanneer hier al eens vee werd gelost, dan werden ze in zee gezet en moesten verder zwemmende de kant bereiken. DORPSBEZOEK Te Durham, waar de temperatuur vrij wat hoger is dan in Kaapstad, zagen wij verkeer per riksha, een sport sulky waar een kaffer voor loopt. Wij verble ven hier niet lang omdat wij via Pieter Marisburg naar Bloemfontein moesten en wel per trein. Het reizen per trein was destijds niet aangenaam omdat vrijwel alle comfort ontbrak. Meestal kreeg men een mond voorraad mee van zijn gastvrouw, onder andere be legd met de bekende biltong. Restauratierijtuigen reden slechts op de hoofdlijnen. In Bloemfontein, waar het kantoor van het Zuid- Afrikaanse Stamboek is gevestigd, bezochten wij dit kantoor en vervolgens nog enige veefokkersbedrijven waarvan een te Standerton in Transvaal. Hier waren wij zo ongeveer in de buurt van Heidelberg, welke plaats mij aantrok omdat hierheen Ds. Lagerwei van uit Scherpenisse was vertrokken. Ik was zijn eerste dopeling geweest en had daar om van hem een klein aandenken gekregen. Wij besloten aan deze plaats dus een kort bezoek te brengen, temeer daar het op onze weg lag. W troffen er een vrij grote kerk aan, gelegen od een zeer ruim dorpsplein. Hierop stonden verschillende ouderwetse ossenwagens. Het was in de tijd van Pasen en men trok daarom van heinde en ver op de kerk aan, vergezeld van het nodige kaffer-keukenper- soneel. Enkele weken bleef men hier om de kinderen de catechisatie te laten leren en daarna had de aan neming plaats en volgde het nachtmaal met de be vestiging. Tevens was dit de gelegenheid voor de jonge huwbare kinderen elkaar te ontmoeten. Men vertelde ons dat vroeger bij deze gelegenheid vooral veel giften in natura naar de kerk werden meegenomen. Dit was thans niet meer het geval. COMPOST ALS DIERGENEESMIDDEL Het is zeer te betreuren dat nog zoveel stads- en huisvuil zonder meer wordt vernietigdterwijl er grote behoefte bestaat om hiervan een uitstekende meststof te maken. Deze meststof, compost, houdt immers de bodemvruchtbaarheid op peil. De nieuwste ontwikkeling in het compostgebruik is de toepassing van compost als diergeneesmiddel. In de praktijk hebben varkenshouders steeds meer klachten over bloedarmoede bij biggen. Dit wordt veroorzaakt door een tekort aan ijzer in de moeder melk. In de natuur voorzien de biggen in de ijzer behoefte door het wroeten in het land. Omdat de biggen steeds meer „binnen" worden opgefokt moet naar andere middelen worden gezocht. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat V.A.M.-compost rijk is aan ijzer en andere voor de big belangrijke bestanddelen. Vergelijkende proe ven hebben uitgewezen dat compost meestal betere resultaten geeft dan ijzerpreparaten die als pasta worden toegediend of moeten worden ingespoten. Bovendien is de behandeling met compost veel goedkoper. Reeds vanaf de eerste dag kan compost worden verstrekt. De biggen zijn er verzot op en nemen het ijzer al etende op. Alleen de FIJNSTE COM POST is hiervoor geschikt. Het is opmerkelijk dat de belangstelling voor biggencompost steeds toeneemt. Gezien de resul taten is dit niet te verwonderen. Ook hier geldt vooral „Voorkomen is beter dan genezen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9