TUINBOUWKLANKEN 1 T "e-=sj Kleinfruitteler waarheen Een zware opgave Zijn wjj misschien overgeorganiseerd? \A/E hebhftn fier» hp annritlrA wppL- a/>htar MEDE door de gunstige weersomstandigheden hebben veel telers van kleinfruit op ZUID- BEVELAND hun kansen benut om diverse kul- tuurzorgen uit te voeren. Zo heeft menigeen zijn bessen reeds gesnoeid en ook is er veelal een begin gemaakt met het aanbinden van de frambozen. Dergelijke werk zaamheden verlopen nu eenmaal veel vlotter en vooral ook aangenamer wanneer de temperaturen wat aan de milde kant zijn. Elke geschikte dag is welkom, want het is nu eenmaal niet wenselijk alle werkzaamheden op te schuiven naar het voor jaar. Dan heeft men als regel toch al genoeg zaken die de aandacht vragen zoals b.v. kunstmeststrooi- en, chemische onkruidbestrijding en veelal ook nog de verzorging van het bramenperceel. Vooral in deze bedrijfstak met zijn veelal ar beidsintensieve teelten is een juiste organisatie en een doelbewuste aanwending van de beschik bare arbeid een levensbelang geworden. Toch wordt dit laatste door veel ondernemers nog niet voldoende beseft of niet zo zwaar genomen. Er wordt nog te veel gespeeld met de gedachte: als ik het werk zelf doe behoef ik niet zo scherp te rekenen „want dan kost het niet zoveel"! Niets is natuurlijk minder waar, en met een kleine be rekening is dit dan ook aan te tonen. Stel b.v. dat een ondernemer op een bedrijf van 2 ha een heel jaar door zijn beschikbare uren arbeid aan wendt binnen zijn onderneming. Dan gaan we deze vermenigvuldigen met de juiste uurprijs (c.a.o.-loon soc. lasten) dan komen we aan een totaalbedrag dat in de meeste gevallen hoger is dan alle overige bedrijfskosten bij elkaar. Dus de hoofdmoot van de totale kosten wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van de ondernemer zelf. Als we in deze richting eens wat dieper na gaan denken zullen we het toch als een gezonde zaak zien hiermee rekening te houden. Wanneer in een bepaalde periode wat uren over zijn zal het dan ook verstandiger zijn deze te verkopen buiten het bedrijf (in loondienst), dan ze te besteden aan extra verzorging b.v. met de hand grondbewer king toepassen (omleggen) of extra machine- en manuren in de onkruidbestrijding te steken. Dit terwijl die gemakkelijk chemisch uitgevoerd kan worden. Dit voorgaande wil beslist niet zeggen dat het telen van kleinfruit met de bekende Franse slag kan en moet gebeuren. Integendeel, het zijn teel ten die een maximale verzorging behoeven wil men met het zo noodzakelijke kwaliteitsprodukt aan de markt komen. Maar het staat wel vast dat zeker hier de wet van de niet proportionele pro- duktiviteit niet overtreden mag worden. Dit'houdt ondermeer het volgende in: wanneer de totale hoeveelheid produkt niet evenredig stijgt met de laatste extra aangewende uren arbeid, deze voor niets zijn aangewend en derhalve als verspillin gen beschouwd kunnen worden. Dit economisch denken lijkt misschien wel wat theoretisch maar de praktische teler moet in gaan zien, dat het noodzakelijk is dure uren zoveel mo gelijk rendabel te maken. Daar moeten we allen duidelijk en doelbewust naar toe werken willen we in de toekomst ondernemer kunnen blijven. We groeien er dan ook bewust of onbewust naar toe! Misschien is de grote belangstelling voor de knolselderij teelt daar een symptoom van. Zit er wellicht voor diegenen die zich toe willen blijven leggen op volle-grondsteelten en over voldoende oppervlakte beschikken ook perspektief in de teelt van spruiten? Tot een volgende keer, denk eens over deze din gen na en bespreek het eens met een deskundige. ALS U dit leest weten we meer dan de schrij- ver dezes op WALCHEREN nu. Het is n.l. koud en licht vriezend weer met door de radio aangekondigd groot hogedrukgebied in Centraal- Europa. Voor bomen en buitengewassen hopelijk nog een flinke stagnatie in hun vroegste groei periode. Voor onze glastelers onwelkom. Meer zorg en meer stoken. Eén geluk, de dagen worden reeds beduidend langer! Maar in 't klein jasje tot half zeven bui ten op 't erf of een buurpraatje na de koffie zit er deze week niet in! Een verre kennis kwam om 25 slaplantjes voor een „raampje eigen sla". Je helpt hier dan aan maar verloopt voor meer dan 't loont! Wel prettig daar bij die oneconomische handel voor ons nog altijd een stukje ouderwetse gezelligheid zit, wat we node zouden laten varen. Ieder niet aanwezige, heeft in de courant kun nen lezen over de groenteteeltdag in Goes.. Op merkelijk dat in Groningen en Zeeland zo onge veer 't zelfde groeitempo ligt. De veilingomzetten zijn landelijk 9 hoger; in beide provincies slechts 5°/o per jaar. Wel is er in Zeeland een beduidende groei van grove vollegrondsgroenten met als grootsten de knolselderij, het witlof, de uien, sla en prei. Omzetdalingen waren 't grootst in de sectoren princessenbonen, kruisbessen, aard beien en zwarte bessen. Vooral de veel werk eisen de kleinfruitsectoren hebben het volgens het ver slag van inleider Gijsberts (economisch medewer ker C. B.) zwaar te verduren. Een opmerkelijke stijging vertoont de fram- bozenteelt. Deze is ook wel zeer bewerkelijk maar kennelijk meer in de gunst dan bessen en aard beien. O.i. terecht! Van de veiling kwam bericht dat we ons garan tiefonds gerestitueerd kregen. Hoewel velen reeds langs 't bekende achterdeurtje 't wisten is het toch prettig als men het zwart op wit op zijn bank krijgt of aan de kas afhaalt. Het is niet alleen prettig dat we ons geld terug krijgen maar bovenal een bewijs dat ons veiling bedrijf normaal gedraaid heeft. Op zichzelf een groot pluspunt daar ons veilingsysteem ouder domskwalen gaat vertonen. Niet op Walcheren maar in 't Nederlandse tuinbouwbestel als totali teit. Voornamelijk de heer Gijsbert wees verschei dene zwak wordende punten aan. Eén der knel- lendste is dat men in 't buitenland dusdanige grootinkopers krijgt dat ze zonder evengrote tegen- machten monopolistisch optreden. We zullen de eerstkomende jaren, althans volgens de prognoses, zelf nog groter, dus gecentraliseerder, aan moeten bieden. Een zware opgave MET het verstrijken van de februari-maand zijn er in het THOOLSE LAND alweer heel wat vergaderingen op het agrarisch vlak gehouden. De één wat interessanter en nuttiger dan de andere, maar over zijn geheel genomen kan toch iedere deelnemer er wat voor zijn bedrijf uitha len. Nochtans wordt er ieder jaar door de verschil lende besturen steeds weer geklaagd, dat het be zoek van leden en afgevaardigden steeds verder afneemt. Jammer, omdat eventuele sprekers het meeste nut doen met een goed bezochte verga dering. Naar de oorzaken wordt dan meestal gegist en misschien kan het gevonden worden in de afne ming van het aantal bedrijven, maar ook zeker is het, dat bepaalde programma's in t.v. en radio daar óók een rol in spelen. Misschien is er nog wel een gegronde reden als oorzaak van de vergadering moeheid aan te wijzen, n.l. het feit dat zoveel ver enigingen voor nagenoeg hetzélfde doel sprekers uitnodigen. Als men zélf eens nagaat, bij hoeveel verenigin gen men is aangesloten, dan komt men algauw tot een groot aantal. Dit heeft natuurlijk zijn oorzaak m het feit, dat veel intensieve bedrijven gegroeid zijn uit de kleine landbouwbedrijven. Velen zijn dan b.v.: lid van de landbouwvereni- ging en tevens lid van de Zeeuwse Groentetelers Vereniging, van de veiling, van een gladiolenver- eniging, van een bedrijfsstudiegroep, van een ge spreksgroep en Boerenleenbank. Om maar te zwij gen van het lid zijn van een kolenaankoopvereni- ging. schoolvereniging of van kerkelijke funkties. Hoe dikwijls komt het nu niet voor, dat een des kundig spreker, uitgenodigd bij de tuinbouwvev- eniging die nagenoeg hetzelfde vertelt, dat bij de groentetelersvereniging, óók al door een deskun dig spreker is behandeld. Idem zo met onderwer pen bij de gespreksgroep en de bedrijfsstudiegroep. Bij de gladiolentelers komen iedere winter, voor twee verschillende bollenveilingen uit Lisse, on geveer precies hetzelfde vertellen. In het dan een wonder dat verschillende steeds getrouwe verga deringbezoekers op het eind gaan denken: zijn wij nu eigenlijk niet overgeorganiseerd? Gelukkig zijn nog velen overtuigd van het grote nut dat men kan hebben van onze standsorgani saties, maar het mag toch eigenlijk niet zo zijn dat een vergadering enkel maar een herhaling is van een andere, pas gehouden vergadering in een andere vereniging, waarvan wij in ons véélzij dig beroep óók lid zijn. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat er door de verschillende, bijna gelijkgerichte organisaties, eens wat meer overleg met elkaar was over de te houden vergaderingen? Het gaat hier niet om de jaarvergaderingen, maar uitsluitend die vergade ringen die belegd worden met het doel hun leden van nut te zijn in hun bedrijfsmogelijkheid en moeilijkheden. Misschien dat dan voortaan vóór lichtingsvergaderingen weer méér belangstelling trekken indien twee of drie verenigingen met bij na gelijke strekking, gezamenlijk een voorlich tingsvergadering belegden. Dan bijv. met twee sprekers over verschillende onderwerpen die toch hun nut hebben voor de verschillende leden. De besturen èn de leden zullen hiermee gehol pen zijn en het lijkt ons toe dat het nut van de gehouden vergadering, nóg meer tot uiting zal komen. Hopelijk dat voor de winter '67'68 hier eens wat aan kan worden gedaan! Wl/E hebben een belangrijke week achter de rug. Eerst waren er de soms tendentieuze berichten over het pere-vuur op Noord-Beveland, berichten die ons hebben doen schrikken maar waarbij het toch verstandig is er nuchter en zake lijk tegenover te staan. Er zijn maatregelen genomen om deze bedrei ging met wortel en tak uit te roeien. Laten we hopen dat het lukt en dat wanneer er sprake zal zijn van schade, de gedupeerde telers daarvoor een vergoeding zullen ontvangen. Ook in dezen mogen ze rekenen op hun organisaties. In de tweede plaats waren er de verkiezingen van woensdag 15 februari. Op het moment dat we dit schrijven is de verkiezingsstrijd in haar slot fase. Het is nu afwachten wat de uitslag zal wor den. Na hetgeen we vorige week schreven over deze aangelegenheid behoeven we er thans weinig meer over te zeggen. Een ander punt dat ir\ de afgelopen periode onze aandacht vroeg was de groenteteeltdag in Goes. Daar werd, overeenkomstig de voorstellen, beslo ten tot oprichting van de Z. G. O., de officiële vak technische organisatie voor de groentetelers ir» Zeeland. De heer C. Traas uit Kapelle, sprekend namens de standsorganisaties, noemde het een historisch moment toen donderdag 9 februari in Goes werd besloten tot samenbundeling van de krachten tus sen groentetelers en standsorganisaties. Hij wees op de noodzaak om gezamenlijk op te trekken en zoveel mogelijk samen te werken en zei blij te zijn dat Zeeland deze landelijke primeur heeft. Overigens wekte hij de aanwezigen ook nadrukke lijk op, lid te worden of te blijven van een stands organisatie. Op de groenteteeltdag heeft voorzitter W. Jo- ziasse nog eens met nadruk gewezen op de nood zaak van het geven van subsidies aan de tuin bouw, zulks op grond van het feit dat het in het buitenland ook wordt gedaan. In de morgenvergadering hoorden we een voor treffelijke inleiding van de heer Mandersloot van het R. T. C. Goes over de mogelijkheden van che mische onkruidbestrijding op het vollegronds- groenteteeltbedrijf. We hopen daarop nog nader terug te komen. Verder werd op deze dag afscheid genomen van de heer M. Wattel die vanaf 1942 leiding gaf aan de groenteteelt voorlichting van het R. T. C. Goes en hem werd het erelidmaatschap van de Z. G. O. aangeboden. Zoals bekend is de heer Wattel het vorig jaar wethouder van Middelburg geworden. Van deze gelegenheid maakte de heer Wattel ge bruik om nog eens enkele naar zijn mening be langrijke zaken onder de aandacht van de Zeeuwse groentetelers te brengen. Hij vroeg de Zeeuwse tuinders de mogelijkhe den van hun klimaat, het feit dat Zeeland een groeiende bevolking heeft, het steeds belangrijker worden als recreatie-centrum en de gunstige lig ging ten opzichte van België te benutten. Voorts wees hij de aanwezigen er op, dat zij de handel niet mogen vergeten. Deze schakel noem de hij bijzonder belangrijk. Daarop zou later de heer Gijsberts, marktonderzoeker van het Cen traal 3ureau van de Tuinbouwveilingen ook m gaan. Deze hield een bijzonder interessante rede over de mogelijkheden van de vollegronds groente teelt. We geven hiervan een afzonderlijk verslag. Deze vertelde de vergadering ook, dat er op de op 23 maart a.s. te houden vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen een voorstel komt, dat het mogelijk moet maken de afzet van tuinbouwprodukten via de veilingen ook buiten de veilingklok te laten gebeuren. Details van het voorstel gaf de heer Gijsberts niet, omdat deze eerst volgende week bekend wor den, wel wees hij er op, dat het nodig wordt aan passing te vinden bij een nieuwe marktsituatie. Er wordt kennelijk gedacht aan een sanering van het handelsapparaat om daarna in samenwerking met sterke exporteurs en het centraal bureau een gun stige positie te verkrijgen bij de afzet van tuin bouwprodukten. Voorlopig wordt daarbij gedacht aan «ie afzet van sla, komkommers en tomaten. De heer Gijs berts zei dat het alleen maar goed kan gaan, wan neer de tuinbouw het gehele aanbod in de hand heeft. Deze ontwikkeling wordt noodzakelijk door de wijzigingen die zich in Duitsland voltrekken. Er zijn in Duitsland enorme inkoopconcentraties voor groenten en fruit ontstaan die kans zien de Nederlandse exporteurs tegen elkaer uit te spe len en deze op hun beurt dreigen fijn gemalen te worden tussen de Nederlandse veiilngklok en de buitenlandse inkoopmachten. Door dit alles zijn het afgelopen seizoen naar de mening van de C. B.- deskundigen de prijzen soms lager geweest dan nodig was. Wanneer over dit alles meer hakend is, hopen we er nader op terug te komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4