E OLVEH VAN 1879 PLATTE LAN DSJ EU GD Mijn reis naar Denemarken (li) f. J. G. LEVENSVERZEKERING WINSTDELING MET EEN OLVEH POLIS 22 VORIGE keer heb ik geschreven over algemeenheden. Nu wil ik U graag wat bijzonderheden ver- tellen over het dagelijks leven in Denemarken. Wanneer men jarig is, krijgt men cadeaus en wordt men met post bedacht, maar het verschil met ons land zit in het feit dat er altijd gevlagd wordt op zo'n dag. Het is erg leuk door een dorp of stad te rijden en te constateren dat er verscheidene mensen jarig zijn. Met verjaardagen van de koninklijke familie gaat de vlag echter niet uit. Aan de herkomst van deze vlag (rood met twee witte banen, die elkaar in het midden kruisen) zit een aardig verhaal vast. Toen de Denen in 1219 tegen de Russen vochten, stonden ze op een dag op het punt de oorlog te verlie zen. De strijd speelde zich af in Estland. Ook de Deense koning bevond zich onder de Deense troepen. Plot seling viel er uit de hemel een vlag aan de Deense kant. Ze wonnen nu zonder moeite en de Russen blie zen de aftocht. De vlag nam men mee naar het vaderland... VEEL FEESTEN VEN bijzondere verjaardag is de vijftigste in het leven van een man. Ter ere van dit heugelijke feit wordt er gefeest. Niet zomaar een verjaardags feestje. nee, een féést. Ik trof het want in de eerste week van mijn ver blijf was mijn gastheer voor de vijftigste keer jarig. Er kwamen massa's geschenken, bloemen en tele grammen. Voor het middageten waren ongeveer 25 zakenrelaties en vrienden uitgenodigd. In de spe ciale eetkamer (meer eetzaal) werden de tafels ge dekt en in de keuken werd de uitgebreide warme maaltijd klaar gemaakt. De koelkast lag vol met flesjes bier en in het vriesvak liet men de aquavit bevriezen. Alles vergde enorm veel werk. maar het was vooral voor mij interessant, 's Avonds gingen we met het hele gezin naar een soort verenigings gebouw, waar we met ongeveer honderd mensen aten. Gelukkig was ik op deze grote hoeveelheid mensen voorbereid, toen ik met de enige dochter van 20 jaar 's middags de bloemen voor de tafels en de tafelschikking had verzorgd. Anders sta je beslist even gek te kijken, wanneer men tegen je zegt dat je met de hele familie ergens gaat eten en een kleine honderd mensen staan op je te wachten. Tijdens het diner werd veel gesproken en gezongen. Op bestaande melodieën had men een tekst bedacht die getuigde van aardige voorvallen uit het leven van de jarige. Na afloop werd er gedanst tot zeer vroeg in de morgen. Na koffie met een sandwich gingen we huiswaarts. De koplampen van de auto behoefden geen dienst meer te doen. De zon scheen, het was al volop dag. PEN ander feit waarvoor men feest viert, is de zilveren bruiloft. Een groot diner mét alle dames in het lang en de heren in rok is het ken merk van het feest. Ook hiervoor worden enkele tientallen personen uitgenodigd. Grote erepoorten (door vrienden in het geheim gemaakt) versieren de ingang van het huis van de „zilveren" mensen. Goede vrienden van mijn gastfamilie waren een week vóór mijn vertrek 25 jaar getrouwd. Het eer ste grote diner heb ik niet meegemaakt, maar twee dagen later werden we weer uitgenodigd, om te komen eten. Nu waren er „slechts" 80 mensen aanwezig, dit maal in gewone feestkleding. Het huis kon zoveel mensen niet herbergen en daarom was er in de tuin een barak gezet, waar we na afloop van het etentje (wederom met veel speeches en zang) konden dan sen. De indruk die ik hiervan heb overgehouden is die van een groots opgezet, duur, maar ontzettend ge zellig festijn. Ook nu kwam de vriendelijkheid van de mensen weer naar voren. Ik werd helemaal op genomen tussen de vrienden die ik in zes weken had gemaakt. Maar ook de mensen die ik niet kende, maakten een praatje met me. zij het soms in gebrekkig Engels of Duits. F\E langste dag van het jaar laat men ook niet ongemerkt voorbijgaan. Men viert deze 23ste juni evenals in alle andere Skandinavische landen als „Midsommerfest" (of in Denemarken: Sankte Hans). Overal in de velden worden grote vuren ontstoken om de boze geesten te verdrijven. Men gaat uit en maakt plezier. Met de kinderen uit mijn gezin (van mijn eigen leeftijd) en vrienden daarvan gingen we naar een boerderij, waar een schuur- feest gehouden werd. Om ongeveer 10 uur gingen we naar buiten, waar een groot vuur brandde. Ieder kreeg een stencil met liederen erop, die we rond het vuur zongen. Het waren speciale „Midsommer- visen". DE DEENSE LANDBOUW MAAR het leven bestaat niet enkel uit feesten, ook in Denemarken niet. Naast het vele werk heb ik overigens toch heel wat van Denemarken gezien, behalve dan het zuidwesten van Sjaelland, waar ik was. Ik heb diverse excursies van een soort landbouwmaatschappij meegemaakt. Pas dan zie je de verschillen in zo'n land. Mijn conclusie was dat ik op een groot en welvarend bedrijf terecht was gekomen. De grootte bedroeg 120 ha. waarvan de helft gepacht werd van de schoonouders van mijn gastheer. De andere helft was eigendom, zoals het overgrote deel in Denemarken. Bijna iedere boer in Denemarken heeft nog wel een aantal koeien en varkens. Op het bedrijf waar ik was, liepen 40 koeien en ongeveer 60 varkens. Deze laatsten waren een hobby van mijn gastheer. De koeien werden verzorgd door een echtpaar dat enkele honderden meters van de boerderij vandaan woonde. De voornaamste landbouwprodukten waren gras zaad, gerst, haver en suikerbieten. Eén van de zonen werkte mee op het land. Verder was er een knecht, die een kamer in een apart gedeelte van de schuur bewoonde. Hij at altijd met ons mee en kwam 's avonds ook wel eens naar de televisie kijken. Het komt veel voor in Denemarken dat jongens afkomstig van een landbouwbedrijf, enkele jaren op andere bedrijven gaan werken, om ervaring op te doen. Zij wonen dan in prima ingerichte kamers, vap uitstekende wasgelegenheid en centrale ver warming voorzien, in één van de schuren. IN Nederland kon men aan deze uitwisseling wel eens een voorbeeld nemen. De jongens worden er zelfstandiger door. Overigens moet men eerst 'n aantal maanden praktijk gehad hebben wil men toegelaten worden tot een landbouwschool. De leer- lingen van zo'n school zijn vaak intern. Ieder heeft een aparte kamer. Ik ben in de gelegenheid ge weest een landbouwschool te bezoeken (naar men zegt de beste in heel het land). Er waren vele les lokalen. Een grote bibliotheek met uitsluitend vak technische literatuur, een sporthal, sportvelden, koeienstallen, varkensstallen, een moestuin en een bloementuin. In de stallen stond natuurlijk ook vee. waar de jongens (2—4 per week) voor moes ten zorgen. statistieken erover bijhouden en nog veel meer dingen. HET LAND ZELF IYEZE school was gevestigd in Dalum. Dit ligt bij Odense, de geboorteplaats van de sprook jesschrijver Hans Christian Andersen, een over de hele wereld beroemd man. Odense ligt op het eiland Fünen. het eiland ten westen van Sjaelland. Om dit te bereiken móesten we varen met een dubbeldeks ferryboot. De overtocht duurde ruim drie kwar tier. De prijzen voor deze vaart lagen schandalig hoog: ƒ18, Op de boot kon men uitgebreid koffiedrinken en ook prima eten. Verder heb ik verschillende delen van Sjaelland gezien en ook het eiland Men, dat beroemd is in heel Skandinavië. Er zijn ontzettend grote krijt- JONGEHENAKTIVITEITEN LEDENAVOND AFDELING GOES Op maandag 20 februari heeft de afdeling Goes een ledenavond. Hoogtepunt van het programma is een inleiding, die zal worden verzorgd door de heer G. A. de Kok, hoofdredacteur van de P. Z. C. Aanvang half acht in café „De Landbouw" op de Grote Markt te Goes. TONEELUITVOERINGEN KOUDEKERKE U komt toch ook vanavond of morgenavond (17 of 18 febr.) naar hotel „Walcheren" te Koudekerke voor de toneeluitvoering van de P. J. G. Gespeeld wordt „De doffer op de dakgoot", afgewisseld door accor- deonmuziek. Aanvang op beide avonden 19.30 uur. Entree 1,50. TREKKERBEHENDIGHEÏDSWEDSTRIJD AAGTEKERKE Leden van de afd. Aagtekerke en Z. L» M.-leden uit Aagtekerke en omgeving kunnen zich nog t/m 18 februari opgeven voor een trekkerbehendigheidswed strijd, die gehouden wordt op zaterdag 25 februari. Opgave bij J. Dekker, Molenweg 5, Meliskerke, tel. 01186—371. t HANDWERKWEDSTRIJD P. J. G. N. De deelneemsters aan de landelijke handwerkwed- strijd wordt verzocht hun werkstukken vóór 1 maart a.s. te zenden aan de P. J. G. N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag. Een kleine blanco enveloppe, waarin een briefje met naam, adres en afdeling van de deel neemster moet met rijgsteken op de achterzijde van elk stuk worden bevestigd. BOOTTOCHT OP 2e PAASDAG De afdeling Schouwen-Duiveland organiseert in samenwerking met de „Jongeren-Sociëteit Schou wen-Duiveland", een boottocht met het m.s. „Stad Zierikzee" op maandag 27 maart (2e Paasdag). De boot vertrekt om 20 uur van de Nieuwe Haven te Zierikzee. Tijdens de tocht is er gelegenheid om te dansen. De muziek wordt verzorgd door de band van Theo Phil. Ook P. J. G.-leden uit andere streken kunnen deze tocht meemaken. Opgave vóór 5 maart door storting van 4,per persoon op gironummer 1270224 ten name van J. L. Schoof, Hogezandweg 1, Oosterland. In volgorde van binnenkomst worden de kaartjes gereserveerd. Bij volboeking wordt uw geld teruggestort. TONEELAVOND NISSE De afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse organiseert haar jaarlijkse toneelavond op zaterdag 18 februari in het Dorpshuis te Nisse. Opgevoerd wordt het blij spel „Vader heeft een bok geschoten". Aanvang 19 u. Bal na. rotsen, zoals aan de zuidkust van Engeland. Uren heb ik er langs het strand gelopen om steeds weer naar boven te kijken om die geweldige rotsen te zien. Natuurlijk kan men Denemarken niet verlaten zonder zijn hoofdstad te hebben gezien. Éénmaal was ik in Kopenhagen om een landbouwtentoon stelling te bezoeken. Behalve de nieuwste land bouwwerktuigen was er ook een soort veekeuring. Het zwart-bont was ook hier te vinden. Verder waren er rood-bruine en witte koeien. MIET alleen voor de mannen was deze tentoon- stelling interessant. De dames konden aan hun trekken komen in een grote hal waar diverse landen een stand met voedingsmiddelen hadden. Frankrijk stond er met kaas en wijn, Spanje met sherry en olijven. Engeland met diverse soorten biscuits, Noorwegen met vis en Amerika met pop corns en ingeblikte vruchten, Nederland was er niet officiéél vertegenwoordigd, maar toch was er chocolade uit ons land te vinden. Mijn laatste bezoek aan Kopenhagen was op de dag van mijn vertrek. Deze stad is beslist een bezoek waard, de zeemeermin aan de haven, het Rathus, de Ostergade, een bijna twee kilometer lange winkelstraat zonder verkeer, alleen met straattekenaars op de straat en mensen die winke len, op de trottoirs. De mensen kijken vol bewon dering of verfoeiing naar de artisten die op het weg-dek iets aan het creëren zijn. Er worden vele talen gehoord. Engels, Duits, Frans. Zweeds, Noors en Italiaans. Een internationale stad, zodat je zou denken dat Denemarken ontdekt is door toeristen. Maar dat is beslist niet het geval. Jammer, want een verblijf, lang of kort, in dit prachtige land, kan ik een ieder van ganser harte aanbevelen. ADDIE DE LOOFF

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 22