<'Uoor els <"7JVeuu? Zeeuwse plattelandsvrouwen hielpen „Het Zilveren Schor" aankleden Dromen VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN ME/ROUW L N. HUI JSMAN - GRIEP 22e Huishoudbeurs-Idee 1967 zeer internationaal r\AAROM is het goed die droomgevallen eerst eens terdege van alle kanten te bekijken. Wij moeten proberen met beide benen op de grond te blijven staan. U zult het toch wel met ons eens zijn, dat bijvoorbeeld een „droomkeuken" toch een echte keuken zal blijken te zijn, waar als we niet opletten weieens iet$ aanbrandt, waar spruitjes lucht en soepwasem zich vermengen en niet alles zo maar vanzelf gaat. RECEPTEN 21 yOLGENS de dagbladen bestaat de mogelijkheid, d at H. M. de Koningin op 6 mei a.s. „Het Zilveren Schor", dat gebouwd werd aan het Veerse Meer onder de gemeente Arnemuiden, hoopt te openen. U herinnert zich nog wel, dat ons koninklijk paar vijf jaar geleden ter gelegenheid van hun zilveren huwelijk een nationaal geschenk is aangeboden. Dit geld werd door onze vorstin en haar gemaal bestemd voor de bouw van twee ontmoetingscentra voor de N ederlandse jeugd. „Het Zilveren Schor" is één van deze twee, terwijl het andere centrum, „De Hunneschans", aan het Uddeler Meer ligt. On der Nederlandse jeugd wordt mede verstaan de jeugd van Suriname en de Nederlandse Antillen, terwijl ook buitenlandse jongeren welkom zijn. Wanneer wij dit ontmoetingscentrum naderen zien wij boven de dijk de puntige daken van de ver schillende paviljoens uitsteken, zodat ze even doen de nken aan een groepje pyramiden. Wij kunnen moei lijk bevroeden door welke gedachte de architect, die de tekening voor dit gebouwencomplex maakte, zich heeft laten leiden. Zeker is het geen gemakkelijke op gave geweest om op deze schorregrond, waar elke entourage ontbreekt een aantrekkelijk en verantw oord geheel op te bouwen. WIJ hadden het genoegen dit vormingscentrum te mogen bezoeken en de aanleiding hiertoe was de hulp, die zovele Zeeuwse leden van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen geboden hebben. Om precies te zijn: 212 leden hebben de gor dijnen voor „Het Zilveren Schor" genaaid. Er zaten maar liefst 898 werkuren in. Zeer vele van de leden, die hieraan hebben meegewerkt, hadden aan de uit- nodiging om het resultaat van hun werk en daarbij tevens het hele gebouwencomplex te bekijken, ge volg gegeven. De heer Cozijnsen, directeur van „Het Zilveren Schor", heette de dames heel hartelijk welkom en vertelde zeer enthousiast over het werk, dat hier gaat beginnen. Er zal naar gestreefd worden ver schillende groepen bij elkaar te brengen, b.v. jonge mensen uit Friesland, die kennis maken met jeug dige landgenoten uit het Zuiden. Of een groep stu denten en een groep jongeren, die handenarbeid verrichten. Hopelijk groepen jongeren uit de West, die hier studeren en gelegenheid krijgen jeugd van het platteland of uit onze steden te ontmoeten. IIH J oordelen vaak over mensen, die wij eigenlijk niet kennen en zo hoopt men in het ontmoe tingscentrum de basis te leggen voor een beter on derling begrip. Personen tussen 15 en 30 jaar kun nen in groepsverband, doch ook als enkeling in „Het Zilveren Schor" logeren. De prijs bedraagt 7,50 per dag, alles inbegrepen, dus ook warme maaltijden, koffie en thee. Daar er een terrein van 10 ha rondom ligt, kan er ook gekampeerd worden en wordt er een sportveld aangelegd. In de grote hal is in het vierkant de vloer ver laagd, waar toneelspel, cabaret of iets dergelijks bedreven kan worden, terwijl de toeschouwers er omheen zitten. Deze diepte noemde de heer Cozijn sen „de kuil". Er is hier tevens ook een bar en een open haard. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit ont moetingscentrum druk bezocht zal worden, gezien de lage prijs, waarvoor de jongeren hier terecht kunnen. Dit zou zonder subsidie niet mogelijk zijn, dus ook de overheid biedt in deze de helpende hand. Wij, als Zeeuwse leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen mogen er trots op zijn ons steentje te hebben bijgedragen bij de aankleding van „Het Zilveren Schor". jyE van 31 maart tot en met 9 april in de RAI te Amsterdam te houden 22e Huishoudbeurs-Idee zal mede dank zij een sterke deelname uit het buitenland een voor de Nederlandse huisvrouw uitermate boeiende manifestatie worden. In officiële inzendingen van Bulgarije, Roemenië, Ceylon en Spanje zullen de beste producten uit deze landen worden gepresenteerd. De gehele 4.000 m2 grote Noordhal zal in beslag worden genomen door een Europa Meubel Show. Men zal hier, naast een voor elk van deze landen typerend interieur, uitgebreide collecties moderne meubelen uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Fra nkrijk, Engeland, Skandinavië en ook Nederland te zien krijgen. In de sector huishoudelijke apparaten zullen, naast een Nederlandse keurcollectie, tal van buitenlandse producten gedemonstreerd worden. De 22e internationale Huishoudbeurs wordt gehouden onder het motto: „Vitale Vrouw Vitaal Gezin". Dit thema zal in een speciale stand, welke door samenwerking van de Huishoudbeurs en het Instituut voor Huishoudelijk Onderzoek te Wageningen wordt gerealiseerd, op attractieve wijze worden toegelicht. Ook uit Zeeland gaan ieder jaar meer bezoeksters de Huishoudbeurs bekijken, zodat wij meenden U van dienst te zijn met het geven van bovenstaande simpele uiteenzetting van wat er dit jaar te verwachten is. U kunt nu alvast de data, waarop deze Beurs geopepd zal zijn, noteren. 4LS or er over dromen wordt gesproken, wordt er meestal gezegd: „Dromen zijn bedrog". Toch schijnen de moderne psychologen hierover anders te denken. Een Leids professor heeft bijv. eens op college gezegd: „Drom,en zijn de onbarm- hartigste waarheidsprekersdie ik ken. Laten wij hopen, dat de adverteerders in dagbladen en tijd schriften de waarheid spreken als zij het over aller lei droomgevallen hebben. U zult evenals wij wei eens een advertentie zijn tegengekomen, waarin een „droomreis" naar Mallorca vurig werd aanbevolen. Verder zijn er lieden, die onze aandacht vestigen op droombadpakken, droomnylons, droomhuizen, droomplezierjachten en niet te vergeten de droom- keukens". Wat is hier eigenlijk aan de hand? Het is er die meester-dromers vanzelfsprekend alleen maar om te doen zoveel mogelijk van hun aangeprezen droomartikelen (of reizenaan de man of vrouw te brengen. Waarom moet dit nu pet droom gebeuren? Mogen wij de moderne psychologen geloven, ên wij hebben niet het recht aan hun overtuiging te twijfelen, dan is de droom voor de zeer ter zake 'kundigen niets meer of minder dan rauwe werke lijkheid. Voor het oppervlakkig advertentielezend publiek is het eigenlijk precies andersom: de ont vluchting uit de rauwheid van het dikwijls moei lijke leven in de geromantiseerde droom, waarty alles rozegeur en maneschijn is; zo plezierig als je het jezelf maar wensen kunt. Misschien zult u zeg gen: Neem het die reclamelieden nu eens kwalijk, dat zij via deze dromerige ongrijpbaarheden het publiek hun koelkasten, lippenstift, auto, nylon kousen, haarolie of comfortabele reizen, duur of niet duur, trachten aan te praten. Het is een beetje bedenkelijk, dat de goegemeente zo aan het dromen wordt gezet, want het pakt vaak heel anders uit. Nu het reisseizoen weer zoetjesaan in zicht komt is het zaak goed te onderzoeken of die aangeprezen „droomreizen" geen bedrog zullen blijken te zijn. Vele argeloze reizigers zijn vorige zomers uit hun droomtoestand in de rauwe werkelijkheid geplaatst toen bleek, dat bepaalde reisbureaus niet aan hun verplichtingen konden voldoen en de slachtoffers letterlijk op straat kwamen te staan. Al mag het dan aan de Costa Brava heerlijk warm zijn, toch lijkt het ons een onplezierige geschiedenis, wan neer de toegang tot je hotel je wordt ontzegd om dat het reisbureau, waaraan je met vertrouwen je zuinig gespaarde reissom betaalde, zijn verplich tingen niet nakwam. f^EZIEN de advertenties komen er steeds meer reisbureaus bij. Soms worden de „droomrei zen" tegen ongelooflijk lage prijzen aanbevolen. Om te watertanden. Toch kunnen wij beter voor een reis boeken bij een te goeder naam en faam bekend staand reisbureau of ons aansluiten bij een reisvereniging met langdurige ervaring, dan ons te laten verlokken een goedkope „droomreis" te ma ken, die bitter kan tegenvallen. Wel zijn we dan meteen uit de droom geholpen, maar het kan ook anders. NIEUWE PHILIPS-KOELKAST Philips komt met een nieuwe kleine koelkast. De inhoud van 130 liter is voldoende voor een gezin van bescheiden omvang. Met behulp van de nieu we technische mogelijkheden op het gebied van isolatie konden de afmetingen van de nieuwe koel kast gering blyven. Zij kan staan op een vloer oppervlak van 49 bij 62 cm. De hoogte kan men zelf instellen tussen 85 en 87,5 cm. De kast is uitge rust niet automatische ontdooiing. Zij heeft mag netische deursluiting en een deurstop om open zwaaien te voorkomen. De binnenkast is geëmail leerd, de groentelade gesloten en de rekken zijn uitneembaar. De prys bedraagt 299,-—» FRANSE BONENSCHOTEL Kook drie ons geweekte bruine bonen gaar in het weekwater met iets zout, waaraan twee gesnipper de uien, laulierblad en als u er van houdt een paar kruidnagelen zijn toegevoegd. Giet, als de bonen gaar zijn, het vocht af en meng 4 lepels geraspte oude kaas en 100 gram kleingesneden ham door de bonen. Maak alles op smaak af en roer er tenslotte 2 losgeklopte eieren en flink wat gehakte peterselie door. Breng de massa over in een ingevette vuur vaste schaal en dek deze af met paneermeel en klontjes boter. Geef de schotel in een hete oven een goudbruin korstje. (Dit is een zeer voedzame, smakelijke schotel, die desnoods een dag tevoren kan worden klaarge maakt, zodat ze alleen in de oven gezet behoeft te worden.), YVEENSE APPELTAART Roer 4 eieren met een ons suiker dik en schuimig. Laat een ons boter of margarine zacht worden nog net niet gesmolten) en meng deze door de eieren met iets zout, citroenrasp en 2 lepels geweekte ro zijnen. Snijd 4 appels in schijfjes en zet deze weg met suiker en kaneel. Meng tot slot 2 ons zelfrij zend bakmeel door het eimengsel en roer de helft van de appelschijfjes erdoor. Breng het beslag over in een ingevette en met bloem bestrooide spring vorm en leg de overgebleven appelschijven bovenop. Dek de taart af met aluminiumfolie en bak deze in ongeveer 1 uur gaar en goudbruin. (Heel lekker is als de rozijnen in een scheut rum of cognac zijn geweekt.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 21