van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland BOER EN TUINDER IN DE KNEL? 0OOR ons dagelijks werk hebben wij direkt te maken met vele publikaties over verricht onderzoek op het brede gebied van de land- en tuinbouw en alles wat daarmee samenhangt Een voortdurende, naar het lijkt nimmer aflaten de, stroom van studies en rapporten passeert regelmatig ons bureau. De land- en tuinbouw, zo lijkt het ons tenminste soms toe, is een van de bedrijfstakken in ons land die het meest onderzocht, bekeken, doorgelicht en becommentari- seerd wordt. D«t onderzoek betreft slechts ten dele de zuivere techni sche kant van het agrarisch bedrijfsleven, zoals rassenkeuze, teeltmethoden, arbeidsproduktiviteit, mechanisatie enz. Een groot deel van de studies heeft betrekking op de sociale, de ekonomische en maatschappelijke kant. Rapporten over de toekomstige ontwikkeling van de land- en tuinbouw, over het vraagstuk van de beroepskeuze, over de behoefte aan vreemd kapitaal, over de redenen waarom zoveel jongeren en landarbeiders het agrarisch bedrijf de rug toekeren, over de financiering, de vererving zijn slechts enkele van de on derwerpen die onder de loupe worden genomen. Niemand kan beweren dat onze bóeren en tuinders in het algemeen niet bij de tijd zijn en hun uiterste best doen om dit te blijven. Zij beseffen maar al te wel dat stilstand ook hier achteruitgang zou betekenen! Jaarlijks worden in de agrarische sektor miljoenen guldens geïnvesteerd aan nieuwe werktuigen, bedrijfsuitrustingen, gebouwen, kassen enz. Het beste zaai- en pootgoed wordt gebruikt: het nunstmestverbruik fu ons land ligt bijzonder hoog. Een goed werkend voorlichtingsapparaat staat boer eti tuinder met raad en daad terzijde. De afzet van de pro- dukten via veiilng, coöperatie of handel is goed georgani seerd en anderen zijn er zelfs jaloers op. Toch blijkt uit de diverse inkomencalculaties van het L.E.I. en uit de bereikte bedrijfsresultaten over het afgelopen jaar dat dooreengenomen deze boer en tuinder veelal geen kans ziet een inkomen te verdienen dat in overeenstemming is met de welvaartsstijging die grote bevolkingsgroepen in ons land de laatste jaren deelachtig is geworden. Velen zien de oorzaak hiervan onder meer in het verhoudingsgewijs grote aantal kleine bedrijven. Het kleinbedrijf, dat een verkleinde uitgave is van een groter bedrijfstype, is bijzonder kwets baar. Welvaart is vooral een kwestie van produktiviteit per man. Daar staat tegenover dat echter ook op kleine opper vlakten een hoge arbeidsproduktiviteit en een goed inkomen zyn te bereiken. Verschillende voorbeelden hiervan zijn in onze provincie te vinden. Maar intensivering dan wel ver groting van het bedrijf vragen investeringen en het nemen van risico's. Niettegenstaande de ontplooide initiatieven en aktiviteiten zit het de boer en tuinder bepaald niet mee. Gedrr wonder dat men zich dan ongerust en ontmoedigd gaat voelen. Dit vooral omdat zij de indruk hebben dat de E.E.G. wel tastbare resultaten voor hem kan opleveren maar dat, voordat deze bereikt zijn, nog een lange en moeilijke weg gegaan zal moe ten worden om de bestaande verschillen op te heffen. Er is nog lang geen sprake van een eerlijke en vrije concurrentie op de gemeenschappelijke markt! Het Landbouwschap heeft nu aan de Minister van Land bouw eén aantal prijsvoorstellen voor het jaar 1967 voor de melk, het rundvlees, de suikerbieten, vlas en graszaad voor gelegd. Voorstellen die zeer redelijk en in het licht van de E.E.G.-verhoudingen verantwoord zijn. Wij mogen verwach ten dat de Minister deze ten volle zal honoreren. Want om terug te komen op het begin van ons artikel: met studies alleen schieten we niets op. Redelijke financiële uitkomsten moeten de boer en tuinder de gelegenheid bieden de resul taten van deze onderzoekingen in de praktijk te kunnen uit voeren en toepassen BI. Deze week in dit nummer o.m.: 20 jaar Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland pag:na 3 Tuinbouwklanken, Dingen van de Week en tuinbouwnieuws pagina 4 en 11 Aardappelvoorraden in Zeeland en Nederland en de aardappelen in de E.E.G. pagina 5 Voor recht vlas is er zeker nog belangstellingpagina 7 Het vervolg op „De levensloop van een vee-exportman" pagina 9 Mechanisatienieuws en nieuwe werktuigen pagina 12, 13 en 15 Markt, Voor de vrouw en Plattelandsjeugdpagina 19, 21 en 22 V

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1