Rapporten, Publikati ss en Jaarverslagen Bedrijfsvergelijking en bedrjjfsbeoordeling ft Verslag 1965 van de Stichting Onderzoekcen trum voor de landbouw in de IJsselmeerpol- ders, Lange Nering 68-74, Emmeloord. Het ver slag geeft weer een indruk van het verloop van het onderzoek en vermeldt in het kort ook een aantal resultaten daarvan. ft Planning in de landbouw. Publicatie van het Nederlands Instituut voor Efficiency, Parkstr. 18, Den Haag. Bedoeld voor hen, die te maken hebben met orgenisatie- en planningsvraag stukken in de landbouw of daarbuiten. ft Na het eindexamen studeren? Publikatie van 't ministerie van onderwijs en wetenschappen. Deze uitgave is speciaal'voor hen die na hun eindexamen verder willen studeren. Alle opleidingen, universi taire zowel als niet-universtaire opleidingen worden in het kort behandeld. Verkrijgbaar bij de Staats uitgeverij. Christoffel Plantijnstr. 19 te 's-Graven- hage, en bij de erkende boekhandel voor de prijs van 3,50 per exemplaar. ft Moderne fruitteelt. N.V. Uitgeversmij W. E. J. Tjeenk Willink, Melkmarkt 2 te Zwolle, J. Linssue, le druk. Prijs 7,40. Dit boekje is speciaal geschre ven voor de leerlingen van de lagere tuinbouwscho len. waar fruitteelt als één der hoofdvakken op het programma staat. 18 ft Jaarverslag 1965 van het Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond, Kerkstraat 45, Wil- helminadorp. Het jaar 1965 was voor de teelt van appel en peer over het algemeen een goed jaar, de resultaten bij de teelt van klein fruit waren matig. De mechanische onkruidbestrij- ding werd zowel in groot fruit als in de meeste •kleinfruitgewassen vervangen door chemische onkruidbestrijding. Het ziektebestrijdingsonder- zoek bleef voor een belangrijk deel gericht op de geïntegreerde bestrijding van ziekten en pla gen bij appel. Het bedrijfseconomisch onderzoek richtte zich onder meer op de kosten van het rooien van oude fruitopstanden en op de kos ten van het vervoer van het fruit naar de vei ling. Het jaarverslag is tegen betaling van 6, verkrijgbaar bij het Proefstation (giro 495017). ft Het groeiende tuinbouwbedrijf. Mededeling no. 56 van het Instituut voor Tuinbouwtechniek, Dr. S. L. Mansholtlaan 10, Wageningen. Het boekje bevat de inleidingen gehouden tijdens de voorlichtingsdag van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen op 25 november 1965. ft Aardappelteelt in de IJs-selmeerpolders. Uitgave van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de IJssel- meerpolder en het Rijkslandbouwconsulentschap voor de IJsselmeerpolders, Lange Nering 68-74 te Emmeloord. In deze publikatie is getracht de nieuwste inzichten over de diverse onderdelen van de aardappelteelt op een duidelijke wijze aan de praktijk door te geven. De eerste artikelen geven een overzicht van de ontwikkeling van de aard appelteelt in West-Europa, in Nederland en in de IJsselmeerpolders. Tevens wordt de vraag behan deld: „pootcoed- of consumptieteelt?" Vervolgens worden behandeld de rassenkeuze. de behandeling van het pootgoed, de grondbewerking, de bemes ting, de plantaantallen en potermaten. het poten, de verzorging van het gewas, de ziektebestrijding, het doodspuiten of looftrekken, de oogst en de be waring en het sorteren. De publikatie is verkrijg baar na overschrijving van 4,op de Coöp. Boe renleenbank U.A. te Emme'oord (giro 80 60 83) ten cunste van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de IJsselmeerpolders, Lange Nering 6874 te Emmel oord onder vermelding van „Aardappelteelt", ft Hout in de agrarische sector. Uitgave van het Bureau Inlands Hout. Woudenbergseweg 39, Aus- terlitz-Zeist. In dit boekje worden de mogelijkheden van het gebruik van inlands hout in de agrarische sector benandeld. ft Aspekten van de landbouw in de IJsselmeerpol ders. De uitgave van „Aspekten" trekt elk jaar veel belangstelling. En niet ten onrechte! De iraaie il lustratie bij de aktuele onderwerpen maakt het tot een prettig leesbaar boekje. Om een indruk te krij gen van de gevarieerde inhoud geven wij enkele titels door: „Bloembollenteelt op landbouwbedrij ven"; „Bedrijfsopvolging en wat er dan vooraf gaat": „De machine-ring en zyn mogelijkheden"; „Bodemvruchtbaarheid" en „Wij heten allen Aaitje, maar zijn niet dezelfde". ft „Voortgezet onderwijs voor uw kind na de lagere school." In dit boekje wordt een overzicht gegeven van de verschillende schoolsoorten na de lagere school. Voorts zijn er bijzonderheden in vermeld over de aard van het onderwijs, toelatingseisen, de cursusduur en de getuigschriften of diploma's, als mede gegevens over de mogelijkheden tot verdere studie daarna. De uitgave is bestemd voor ouders van leerlingen in de hoogste klas van de lagere school. Voor ouders die binnenkort zullen moeten beslissen wat hun kind na de lagere school zal gaan doen, worden in dit boekje op duidelijke wijze de vele mogelijkheden uiteengezet, die het onder wijs biedt. Het boekje zal derhalve kunnen helpen het juiste schooltype te kiezen voor het kind na de lagere school. De uitgave is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat 19 te 's-Gravenhage, en bij de erkende boekhandel voor de prijs van 0,80 per exemplaar. ft Ziekte- en onkruidbestrijding in de fruitteelt. ft Jaarverslag 1965 van het Instituut voor Bodem vruchtbaarheid, Van Hallstraat 3 te Groningen. Een ft Onderzoek naar de werkmethoden bij de witlof- trek. Rapport van het Proefstation voor de Groen teteelt in de volle grond in Nederland. Hoeverweg 6 te Alkmaar. Prijs 3,50. Het rapport geeft een overzicht van de resultaten van de onderzoekingen betreffende de witloftrek. ft Jaarverslag 1965 van het Produktschap voor aardappelen, Stadhoudersplantsoen 12, 's-Gra venhage. Door de zeer hoge ha-opbrengst van oogst 1964 was de omvang van de totale oogst bijzonder groot. Er was een goede buitenlandse vraag waardoor de prijsontwikkeling in het al gemeen bevredigend was. ft Jaarverslag 1965 van de Stichting Borgstellings fonds voor de landbouw, le van den Bosch straat 4, Den Haag. Het Borgstellingsfonds be handelde 2843 aanvragen. Toegewezen werden 2190 aanvragen die een Borgstellingsbedrag ver tegenwoordigen van ƒ53,9 miljoen. JUISTHEID MARKTNOTERING IN HET GEDING Op de slachtveemarkt beweegt de pakketprijs zich reeds enkele weken juist beneden de oriëntatie prijs van 2,22 gulden per kg levend gewicht. Hier door legt Nederland nog steeds de volle heffing op bij invoer uit derde landen. De andere E.E.G.- partners zitten juist boven de oriëntatieprijs, waar door zij de halve heffing hanteren. Rond de vast stelling van de gemiddelde pakketprijs op onze re- ferentiemarkten ontstond een heftige discussie. Van de zijde der vleeswaren industrie werd gesteld, dat de fondskosten voor de verzekering van het C.B.S. niet in de marktnotering is opgenomen. Dit zou on juist zijn, omdat de gemiddelde brutomarktprijs ge noteerd moet worden zonder aftrek van bepaalde kosten. Hierdoor zou ten onrechte gedurende een aantal weken de volle heffing betaald zijn. Het is duidelijk, dat de industrie zich benadeeld voelt tegenover de concurrenten in de andere E.E.G.- landen, die op de invoer van bevroren vlees voor industriële verwerking slechts een halve heffing moeten betalen. In Nederland moet nog een volle heffing van 1,20 gulden per kg betaald worden voor het bevroren vlees. De heer Bikker van het pro- duktschap betoogde dat in Nederland de gemid delde prijs van de geslachte dieren wordt genoteerd, waarna een omrekening tot levend gewicht plaats vindt. Geen enkele aftrekpost wordt hierbij in acht genomen. In België en Frankrijk wordt slechts op 1 markt de prijs van de levende dieren genoteerd. Hieruit blijkt dat de noteringen op globale wijze worden vastgesteld. Een exacte marktwaarneming is onmogelijk. Hoewel de voorzitter meende, dat de marktnotering op juiste wijze tot stand komt, zal een onderzoek ingesteld worden. R. GROEI O. B. F. ZETTE ZICH VOORT IN 1966 Het Onderling Boerenverzekerings-fonds kan terug zien op een zeer bevredigend jaar. Dit blijkt uit de pas bekend geworden cijfers omtrent de ontwikkeling over 1966. Door een netto groei van 61,4 miljoen gul den steeg het verzekerde bedrag tot ruim 475 mil joen gulden. In totaal werden er 3923 nieuwe verzekeringen in geschreven met een kapitaal van 78,5 miljoen gulden. Wegens overlijden moesten er 101 verzekeringen wor den uitgekeerd, terwijl van 981 verzekeringen de eind datum werd bereikt. Hierdoor moest 10 miljoen gul den worden uitgekeerd. Daarnaast verminderde het verzekerde kapitaal door andere oorzaken, zoals wijzigingen en premie- vrij maken, met ruim 13 miljoen gulden. Voor een deel is deze vermindering een gevolg van het verloop In de herverzekeringscontracten, die de zusterorgani satie, het Coöperatief Verzekeringsfonds, bij het O. B. F. heeft ondergebracht. Het aantal leden nam in 1966 toe met 1226, zodat het O. B. F. op het eind van het jaar 32.630 leden telde. In rentabiliteitsoverzichten en statistieken wor den de bedrijfsresultaten in het algemeen in ge middelde cijfers van groepen bedrijven weerge geven. Daarbij krijgt men evenwel geen inzicht in de veelal grote verschillen tussen de uitkomsten van de bedrijven onderling. Ook deze verschillen zijn echter van belang bij de beoordeling van de bedrijfsekonomische situatie op de bedrijven. Door analysering van deze verschillen kunnen niet al leen de oorzaken hiervan worden opgespoord, maar kan eveneens worden aangegeven op welke wijze de bedrijfsuitkomsten kunnen worden verbeterd. In een studie van het L.E.I. zijn de resultaten neergelegd van een dergelijk onderzoek op ge mengde bedrijven op zandgrond. Dit met behulp van faktoranalyse verrichte onderzoek was ge baseerd op de bedrijfsekonomische boekhoudingen over het boekjaar 1963-1964. De konklusies uit de faktoranalyse stemmen in grote lijnen overeen, met die van vorige onderzoe kingen: Een juiste onderlinge afstemming van arbeids- bezetting en produktie-omvang bleek het be drijfsresultaat aanzienlijk te kunnen verbeteren. De bedrijfsoppervlakte, die op deze gesélékteer- de bedrijven varieerde van 7 tot 15 ha, had geen belangrijke invloed op de uitkomsten. Verschillen in intensiteit van het bedrijfsplan waren een voorname oorzaak van de onderlinge verschillen in het arbeidsinkomen. Verschillen in de opbrengsten-kostenverhou- ding in de afzonderlijke bedrijfsonderdelen waren een voorname oorzaak van de onderlinge opbrengstniveau in de veehouderij ook de voer kosten een belangrijke rol speelden. Van de onderzochte bedryven is voorts een in dividuele bedrijfsbeoordeling gemaakt, waarbij op basis van de faktoranalyse in zogenaamde score cijfers de positie van elk bedrijf ten opzichte van de overige bedrijven werd gekarakteriseerd. Deze scorecijfers leveren aanwijzingen op over de oor zaken van een afwijkend resultaat van een bedrijf. Bij bedrijfsbezoeken is nagegaan in hoeverre deze scorecijfers een juist en volledig beeld geven van de ekonomische situatie op het bedrijf en of deze scorecijfers een hulpmiddel kunnen zijn dat tot een betere en doelmatigere voorlichting van de boer leidt. Deze Studie no. 46 kan worden besteld door overschrijving van 5,op postrekening no. 412235 t.n.v. het L. E. L 50e Jaarverslag 1965 van de Coöperatieve Melk. inrichting en Zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. In deze verslagperiode werd de nieuwe melkinrichting officieel in gebruik ge nomen. De melkaanvoer is t.o.v. 1964 met 4 gestegen. De kwaliteit van de geproduceerde boter was goed. Jaarverslag 1965 van de Stichting Bureau voor Gemeenschappelijke Diensten, Bornsesteeg 53, Wageningen. In het verslag wordt een zeer be knopt overzicht gegeven van de aktiviteiten in het afgelopen jaar. Jaarverslag 1965 van de werkzaamheden van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikke ling in de Landbouw in Zeeland, Landbouw centrum te Goes. In dit eerste jaarverslag is een overzicht gegeven van de wijze, waarop de raad zijn taak heeft vervuld. VOOR DE TWINTIGSTE MAAL NAAR LIEMPDE De Werktuigendagen te Liempde zullen dit jaar voor de twintigste maal worden gehouden en wel op 10 en 11 mei, als gewoonlijk op de terreinen van het buiten „Velder". Op het gebied van de tuinbouwvoorlichting zal speciaal aandacht worden besteed aan mechanisch rooien bij vollegrondsculturen. Daartoe heeft men gezorgd in mei diverse gewassen oogstrijp te hebben. De belangstelling voor verwarmingssystemen was vorig jaar zó groot, dat de demonstratie op grote schaal zal worden herhaald. De glastuinbouw in het algemeen zal nog weer meer aandacht krijgen dan tevoren. Zij die geïnteresseerd zijn in de veeteelt, zullen naast de al bestaande stallen bij de voorlich ting een compleet ingerichte varkensfokkerij aantref fen, voorzien van alle gewenste uitrusting. Onder het motto „De weg naar een beter inkomen" zal worden getoond hoe bestaande bedrijven doelmatiger kunnen worden ingericht en hoe een nieuwe aanschaf of verbeteringen kunnen worden gefinancierd. De voorlichting zal problemen, samenhangend met in terne structuurverbetering van het landbouwbedrijf belichten. Zowel de boer van het gemengde bedrijf als die van het akkerbouwbedrijf zal in deze publikaiies wat van zijn gading kunnen vinden. Het boekje is verkrygbaar na overschrijving van 4,op de Coöp. Boerenleenbank W.A. te Emmeloord (giro nummer 80 60 83) ten gunste van de Ver. voor Be drijfsvoorlichting in de IJsselmeerpolders, Lange Nering 6874 te Emmeloord, onder vermelding van „Aspekten", Uitgave van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en Plantenziektenkundige Dienst in Zeeland en West Noord-Brabant. In deze uitgave zijn de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de chemische on kruidbestrijding opgenomen. Er is ondermeer aan dacht geschonken aan de chemische vruchtdunning en bespuitingen m^t gibberellazuur. Verkrijgbaar 2,bij het Rijkstuinbouwconsulentschap, Land- bouwcentrum in Goes. Het kan ook besteld worden per giro 67 4611 t.n.v. Prov. Directie voor de Rijks landbouwvoorlichting in Zeeland te Goes. overzicht van de aktiviteiten en de resultaten van het onderzoek in 1965.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 18