DE vereniging voor bedrijfsvoorlichting „West Zuid-Beveland" hield in samen werking met de landbouwvoorlichting een vergadering, waarin de heer Andringa, specialist landbouwwerktuigen, aan de hand van een groot aantal duide lijke en mooie dia's „Nieuws op mechanisatiegebied" besprak. 15 Dc Peter Standen Solobiet bunkerrooien aan het werk tijdens een demonstratie in de Wilhelminapolder. Het nieuws, ook op landbouwwerktuigengebied, staat niet stil. We zagen de nieuwe snelploegen; de oude ploegen lopen 6 km, deze kunnen tot 12 km snelheid halen. En het werk is beter dan van de oude. Vooral bij het onderploegen van groenbemesting is de dekking beslist beter. De schaar van deze ploegen is kort en het rister minder gewelfd en lang. In de eggenwereld is er ook veel nieuws, de schudegge, reeds enige jaren in gebruik, wordt als maar beter. In 't eerst was er nogal eens wat materiaalbreuk. Dit is, nu er beter materiaal gebruikt wordt, verbeterd geworden. Deze schud- eggen kunnen de grond in één gang mooi verkruimelen zodat men direct er achter de pootmachine kan laten lopen. Op een vraag of de pootmachine direct achter de schudegge kan worden ge bruikt, werd uit 't publiek gezegd, dat dit niet zou gaan. Het is te zwaar, de trek ker wordt onbestuurbaar en de schudegge loopt langzamer dan de pootmachine .behoort te lopen. Dus onrendabel! Er werden nog vele werktuigen vertoond die gebruikt werden op de gehouden strodemonstratie, vorige zomer in de W. P. De stroverdeler, de strohakselaar, de stropersen, de stro-pers, die de pakjes op de wagen schiet. Het gaat bij de oogst, zo zei de inleider, om de vraag: „Wat is 't voordeligste voor de boer: stroverzame- len, dus persen en ophalen öf hakselen en verspreiden over 't land?" Is de prijs laag, dan zal men vlugger overgaan naar het laatste. Is het stro duur, dan de eerste methoden. Stro verbranden doet de boer nu eenmaal niet graag. Bij 't onder- ploegen van stro werd getoond, dat door bevestiging van geleidestaven het stro beter ondergeploegd werd. Daarna kwamen de suikerbietenrooiers en de aardappelrooiers aan de beurt. We zagen éénrijers, tweerijers, drierijers en zesrijers bezig. De Franse rooiers had den dit najaar nogal veel bekijks. Deze slaan eerst het loof er af, 6 rijig of 4 rijig, en daarna bij de volgende gang de bieten er uit. Dus twee werkgangen, wat wel eén bezwaar kan zijn bij nat weer en natte grond. Laten we toch voc sal oppitten hoe vreemde machines in onze grond werken en deze vooral ook uitproberen bij slechte toestand van de grond. We hebben n.l. een paar jaar geleden in Frankrijk een grote internationale rooidemonstratie bijgewoond, waar ruim 20 machines aan deelnamen. De rooi-ornstandigheden waren iets te mooi. Er was één machine bij, die ver boven de andere uitstak, niettegenstaande er veel goed werk werd verricht. Deze had maar 6 tarra, de andere alle boven 10. Deze machine kopte goed, rooide goed, alles oké. Vier weken later kwam deze zelfde machine rooien in West Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Het resultaat was droevig Er was niets goeds meer aan deze machine We willen hiermee maar zeggen: kijk uit, hoe de omstandigheden zijn en pro beer ze uit op onze grond onder ongunstige omstandigheden De aardappelrooiers worden alsmaar beter, met bunker of op de wagen lossend. Letten op niet te nauwe afstand, spijlen op de opvoerketting, goede schijven, mis schien ook wel geschulpt, en diabolorol altijd nodig. Het forum kreeg na deze leerzame bespreking nogal wat vragen te beantwoor den. Het was precies als op een politieke bespreking, niet alle forumleden hadden dezelfde mening wat ook niet hoeft. Al met al een nuttige leerzame vergadering, die door veel te weinig leden werd bezochtBu. RASSPE CRIC RS 3565 Het nieuwe manusje-voor-alles heet Rasspe, een van ouds bekende naam. Dit nieuwe apparaat kan men ook gewoon cric noemen, maar dan een cric waar men zeer veel verschillende dingen mee kan doen. Het van de grond tillen van trekkers en werktuigen. Het omhoogtakelen van trek kers en werktuigen met behulp van een ket ting en een balk aan de zoldering. Het stut ten van dwarsbalken. Uit de grond trekken van palen. Het spannen van afrasterings draden. Het uit elkaar drukken van balken. Het uitslepen van een vastgelopen trekker met behulp van een boom en een ketting. Het opheffen van een tweewielige aanhan ger, die weggezakt is voor aankoppelen aan de trekker. Het hef- en drukvermogen van deze cric is 3,5 ton en toch weegt hij slechts 14 kg. De hoogte is 1,20 m. De hefbeweging is max. 1 meter. Het heffen kan op elke gewenste hoogte direct beginnen, daar het hefmecha- nisme helemaal vrij op en neer kan bewegen en dus niet langzaam omhoog gebraqht hoeft te worden, zoals bijv. een hydraulische cric. Onder de voet kan een grotere plaats wor den bevestigd voor het werken op zachte grond. Een dergelijk apparaat is in een bedrijf voortdurend bruikbaar, het is een zeer goede hulp voor alle karweitjes, die een sterke man vragen. Op aanvraag wordt gaarne docu- mentatie-materiaal toegezonden door de importeur voor Nederland: Veldkoning N.V.. postbus 91, Roermond. NIEUWE AROS-COMBINE HEEFT GOED VOLDAAN Cebeco meldt ons dat in het oogstseizoen 1966 zowel in Nederland als in enkele andere Europese landen een nieuwe zelf rijdende maaidorsmachine van AROS (importeur Cebeco) naar volle tevreden heid in de praktijk is beproefd. Het betreft hier de AROS 800, een betrekkelijk lichte machine (2.300 kg), die dus ook voor minder vaste gronden bijzonder geschikt is. De AROS 800 heeft een hy draulisch bedienbare snijtafel en haspel alsmede hydraulische remmen. Verder is zij uitgerust met een bijzonder overzichtelijk bedieningspaneel en met een traploze variator voor haspel, ventilator en rijsnelheid. Het haspeltoerental kan vanaf de bestuurderszitplaats versteld worden op 20 tot 65 toeren per minuut. Ook de dorskorf kan vanaf de bestuurderszitplaats worden ingesteld. Het bijzon dere van deze dorskorf is voorts, dat hij verend is opgehangen (AROS-patent). De machine is uitgerust met gaffelschudders, waaronder zich een terugloopbodem bevindt. Deze bodem is in de lengterichting voorzien van twee lijsten, waarvan het einde boven het laatste stuk van de graanbodem uitkomt. De dorstrommel kan aan de voorzijde gemakkelijk bereikt worden. Ver der zijn de graan- en de retourvijzels gemakkelijk uitneembaar voor het reinigen van de machine. De graantank is precies midden op de machine gemonteerd, waardoor de wielen gelijkmatig belast worden en de inhoud van de tank geen invloed heeft op de gewichtsverdeling. Met behulp van een vijzel kan het graan vanuit de tank los worden ge stort. Als extra kan de graantank ook met een af- zakinrichting geleverd worden. Enkele technische gegevens van de AROS 800 zijn: snijbreedte 220 cm, totale hoogte 280 cm, snel heid 1,419,7 km per uur, trommelbreedte 80 cm, trommeldiameter 50 cm, aantal slaglijsten 8, trom meltoerental 690, 840, 1020 en 1250 omw./min., schudderoppervlak 2,12 m2, zeefoppervlak 1,601 m2, gewicht 2300 kg, inhoud graantank 15 hl, banden maat 1114 vóór en 26015Vb, Perkins dieselmotor 42 pk (SAE), spoorbreedte 172 cm vóór en 90 cm achter. HD-VELDSPUIT TYPE 220 H. J. Hoegen Dijkhof Machinefabriek N.V. te Emmeloord lanceert een nieuw type veldspuit voor bestrijding van onkruid en insecten in veldgewassen. Nieuw bij deze machine, die speciaal ontwikkeld is voor aanbouw achter landbouwtrekkers met 3-punts hefinrichting, is de balancerende, in één punt opge hangen, verticaal opvouwbare spuitboom (spuitbreed- te ca. 12 meter). Ook bij het onvermijdelijke slingeren der trekker op de ongelijke akker zal de spuitboom steeds horizontaal blijven. Dit systeem is ontwikkeld uit de Hoegen Dijkhof veldspuitinstallatie voor de Mercedes-Benz UNIMOG, waarvoor op de in één punt opgehangen spuitboom patent werd verkregen in vele landen. Toepassing van kunststof voor tank (inhoud 400 resp. 450 liter), spuitleiding, spuitdoppen (18 stuks op 62 y2 cm onderlinge afstand) en filterhuis zijn ver der belangrijke factoren voor gewicht, vormgeving en resistentie tegen de te gebruiken chemische spuit- stoffen. De sinterkeramische HD-spuitplaatjes zijn zeer glad en zuiver afgewerkt, slijtvaster dan staal en geven een prachtig sproeibeeld bij continu gelijkblij vende hoeveelheden uitgebracht spuitvloeistof (van ca. 100—1000 liter/ha). De pomp, met een capaciteit van ca. 60 1/min. bij 540 omw./min. en max. 15 ato drük, is een nieuw-ontwikkelde één-cilinder plunjèr- pomp van het- fabrikaat LEBO. De prijs van deze veld spuit compleet met 6 m kunststof zuigslang en filter bedraagt: 2350, Het jaarverslag over het boekjaar 1965/1966 van Gebr. Claas GmbH te Harsewinkel (West-Duitsland) geeft weer een aanzienlijke omzetstijging te zien n.l. tot 410 miljoen DM. Deze verhoogde omzet is vooral te danken aan de steeds stijgende afzet van de grote typen Claas-maaidorsers. Ook de vérkoop van de Claas-persen beweegt zich in een stijgende lijn. De ontwikkelingen in Nederland op het gebied van de verkoop lopen parallel met die in West-Duitsland en de andere landen waar Claas naar exporteert. Claas-maaidorsers en Claas-persen zijn nu in ruim 40 landen in gebruik. Ca. 50 van de produktie werd geëxporteerd: 25 naar EEG-landen, 14 naar TRAINING-CENTRUM TEN BEHOEVE VAN DE LANDBOUW Deze maand heeft Esso Nederland een bus in ge bruik genomen als rijdend training-centrum, die be halve als zodanig ook gaat dienen als ontvangstc,en trum bij races, rallyes, ploegwedstrijden, landbouw tentoonstellingen e.d. Voor de eerste maal zal de bus als training-centrum worden gebruikt voor onze cur sus „Produktenkennis en toepassing van smeermidde len voor de landbouw". Hiervoor is een periode van 6 weken beschikbaar, die zodanig is gekozen dat het personeel uit de mechanisatie-sector zich daarvoor waarschijnlijk gemakkelijk kan vrijmaken. De periode loopt van 23 januari tot en met 3 maart a.s., waarbij in verschillende delen van ons land standplaats wordt gekozen. Voor Zeeland zal dit te Goes zijn. Het vooropgestelde doel met deze trainingsfacili teiten is de betrokkenen zoveel mogelijk in hun eigen omgeving op te zoeken, zodat zo min mogelijk tijd voor de cursisten verloren gaat. Esso meent met deze cursussen in een gebleken behoefte te voorzien, omdat juist ten aanzien van de toepassing en het gebruik van smeermiddelen nog tamelijk veel verwarring en gebrek aan praktische kennis blijkt te bestaan. Om vakkundig onderhoud te kunnen verrichten aan trek kers en machines is niet alleen belangrijk te weten hoe zij zijn geconstrueerd, maar dient men ook te weten welke eisen er aan brandstoffen en smeeroliën moeten worden gesteld. De betreffende cursus wil hiertoe bijdragen. EFTA-landen en ca. 10 naar landen buiten de ge noemde gebieden. De Ford Tractor Division treedt op als importeur van Claas in de Verenigde Staten. Ook voor de Amerikaanse en Canadese markt zijn de ver wachtingen hoog gespannen. Per 1 september 1966 zijn een aantal nieuwe typen uitgebracht en bestaande typen verbeterd. De verkoop hiervan beweegt zich op hoog peil. Met een jaarproduktie van ruim 20.000 maaidorsers en ruim 8.000 pick-up persen behoort Claas tot de grootste landbouwmachinefabrieken ter wereld. In 0 fabrieken werken meer dan 5200 mensen aan de Claas' produkten. CLAAS BLIJFT OPTIMISTISCH

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 15