a Hydromat-grondbewerkingswerktuig De Weidner schudeg Schud-eggen in de belangstelling DE 12 H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij N.V., de Fa. Becker in Nederland vertegenwoordigende, heeft een nieuw grondbewerkingswerktuig aan de markt gebracht n.L de Hydromat. De Hydro- mat is een grondbewerkingswerktuig waarmee in een bewerking het land in het voorjaar zaai- klaar gemaakt kan worden. De „Hydromat" maakt het mogelijk 45 of 6 eggenvelden (soort eggen naar keuze van de gebruiker) te combineren met resp. 45 of 6 verkruimelvelden. Nieuw hierbij is dat de werkdiepte van de eggenvelden en de verkruimelvelden onafhan kelijk van elkaar kunnen worden aangepast aan de omstandigheden die het veld biedt en de eisen die gesteld worden. De werkdiepte van de eggenvelden wordt met de driepunts hef- inrichting van de trekker ingesteld, de werkdiepte van de verkruimelvelden via een afzon derlijk hydraulisch systeem. De grote werkbreedte (4 - 5 of 6 meter) kan snel tot een acceptabele transportbreedte worden teruggebracht, door het frame van het werktuig hydraulisch samen te klappen. Door de grote werkbreedte van de Hydromat kan men trekkers met een groot vermogen beter benutten en treedt er minder wielinsporing op en is arbeidsbesparend. De Weidner schudeg van Veldkoning N.V. te Roermond is een nieuwe machine in konings landbouwprogramma. Deze schudeg is een machine voor 3-puntsbevestigir wordt aangedreven door de aftakas met een toerental van 540/omw./min. De eg b uit een zeer eenvoudig raam, waaraan 2 bewegende balken met tanden zijn bevestigd, balken maken 540 toeren per minuut, waardoor de eg nagenoeg geen trillingen op de ker overbrengt. De trillingvrije werking wordt ook bevorderd door een uitgebalanceerd drijvingsmechanisme dat bestaat uit een excentrische overbrenging in combinatie mei zeer eenvoudig pendelmechanisme. Er is geen oliebad aanwezig en geen tandwieloverbrenging, zodat de constructie buit woon eenvoudig gehouden kon worden. Het lage gewicht van 200 kg maakt de aan- en af gemakkelijk. Ook de tanden zijn gemakkelijk te demonteren, zodat voor lichte trekkers aantal tanden worden afgenomen, waardoor de grote werkbreedte van 2.50 m verkleind a en met minder vermogen volstaan kan worden. De werkdiepte is normaal 18 cm, maar kan door montage van langere tanden ver worden. De rijsnelheid kan variëren en is ook afhankelijk van het trekkervermogen omstandigheden. De Weidner schudeg is speciaal geconstrueerd voor het zaaiklaar maken van de groi één bewerking. Ook bij de bodembewerking gaat de trekkeraftakas een steeds belangrijker rol spelen. Een van de meest opzienbarende werk tuigen die hierdoor worden aangedreven, de spitmachine, heeft er een belangrijke „collega" bijgekregen in de vorm van de aangedreven egge, misschien beter bekend onder de minder goed gekozen naam „schud-egge". Met dit werktuig is er keuze uit meer of minder intensieve bewerking op de juiste diepte, meestal in slechts één arbeids- gang. Dit geeft een goed zaaibed, hetgeen niet alleen van belang is om goed zaaiwerk te verkrijgen maar ook voor het slagen van een volautomatische oogst in het najaar (denk eens aan aardappelen, bieten enz.). Met een schud-egge zijn dus ook min der bewerkingen nodig met als voordeel tijdsbesparing en min der sporen. Voldoende keus. In enkele jaren tijds zijn er reeds een zestal aangedreven eggen op de markt gekomen. Deze vrij grote keus kan de boer voor problemen stellen, vooral ook omdat het om een nieiiw werktuig gaat. Het is dan ook van belang de voor lichting te raadplegen alvorens een besluit wordt genomen. Ook de dealers hebben een belangrijke taak door het geven van advies over de technische details en door het wijzen op bepaalde merken waarmee reeds de nodige praktijkervaring is opgedaan en waar, zoals dat heet, „iets achter staat". Het belangrijkste verschil tussen de verschillende types schud-eggen schuilt in het aantal tandbalken, namelijk twee, drie of vier. mmwswmmmmsmMÈi De Vicon schudeg, uitgerust met 4 zich tegengesteld van elkaar bewegende tand balken, maakt in één bewerking de bodem gereed voor het planten van aardappelen, het zaaien van bietenzaad enz. „Twee- en driebalkers". Bij de „twee- en driebal- kers", zoals ze in de praktijk worden genoemd, wordt om intensief te kunnen werken een hoog toerental toegepast, meestal zonder vertraging. Om een rede lijke capaciteit te bereiken moeten de balken vrij snel bewegen, men zou bijna kunnen zeggen „vibreren". Alhoewel de constructie van een twee- of driebalker door het ontbreken van een vertragingskast vrij een voudig is, dient deze toch bijzonder sterk te zijn om het hoge toerental te kunnen verwerken. Het vlakleg- gen van de grond is niet altijd even correct maar door een goede afstelling kan beslist behoorlijk werk ge leverd worden. „Vierbalkers". Bij de „vierbalkers" is er het grote voordeel dat de snelheid van de balken beduidend lager ligt dan bij de „twee- of driebalkers" het geval kan zijn. Vanzelfsprekend is er meer drijfwerk in de vorm van een tandwielkast en drijfstangen maar dit behoeft indien goed geconstrueerd, beslist geen be zwaar te zijn. De hogere prijs geeft voor sommigen wel eens bedenkingen maar dan is er altijd de loon werker die ingeschakeld kan worden. Een loonwerker die met zijn tijd meegaat zal het beslist niet meer zonder een schud-egge kunnen stellen en er zal dan ook niet tevergeefs een beroep op hem worden ge daan. DE PRIJZENKWESTIE 1VE kwestie prijs is echter bijzonder relatief. In eerste oogopslag lijkt de vierbalksschudegge geen goedkoop werktuig maar wordt de zaak wat nauwkeuriger bekeken, dan komt nien tot andere con clusies. Eén schudeg vervangt alle zegen, cultivators, slepen, rollen enz. die tot heden benodigd waren om met veel moeite tot een acceptabel zaaibed te komen. Worden de kosten van deze werktuigen bij elkaar op geteld dan blijkt de aanschaf van een goede vierbalks- schudeg een verstandig en economisch verantwoord besluit te zijn, temeer omdat dit werktuig in de prak tijk een enorme tijdsbesparing geeft. Er bestaan eigenlijk maar twee fabrikaten „vierbal kers". De eerste, van Friese bodem, heeft een goede klank bij de noordelijke aardappeltelers, en terecht. De tweede vierbalker, waarvan er in korte tijd reeds vele op particuliere bedrijven verschenen, is van de Viconfabriek die allerwege bekend staat om de grote s.erie-produktie en die, dankzij haar export ervaring, een brede kijk heeft op de problemen van de grondbewerking. }EZE vierbalker heeft ook een vertraging en 2 drijfstangen die in het horizontale vlak liggen, waardoor de egge vrij plat is. Iedere stang drijft twee balken aan waardoor een goede balans wordt verkre gen, mede doordat de balken zich tegengesteld van elkaar bewegen. Opvallend bij dit werktuig is ook dat iedere balk een verschillende slag heeft, de eerste n.l. slechts 15 cm, de vierde 60 cm en de tweede en derde naar evenredigheid. Dit is gedaan om de krachten te verdelen en een goede verkruimeling te verkrijgen. Zouden alle slagen even groot zijn, dan zou de voor ste balk direkt alle werk doen terwijl het effect van de oVerige balken zeer beperkt zou zijn. De langzaam bewegende eerste tandbalk brengt het kontakt tot stand tussen de onder- en bovengrond, zonder dat vochtige, klonterige grond naar boven wordt gebracht. Dankzij de grote slag wordt de grond in dwarsrich- ting bewogen en tussen de balken verwreven. Zo wordt een goede verkruimeling op constante diepte verkregen. De snel bewegende vierde tandbalk egali seert tenslotte het zaaibed. De werkdiepte is regel baar tot ca. 20 cm, de werkbreedte is 3 m. Indien ge wenst kan de machine gecompleteerd worden met wri'fnlaten. De prijs van de Vicon schudeg bedraagt 3350,—. J. TAMBOER. V sw** 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12