Groenteteeltdag in Goes Perevuur, een nieuwe plantenziekte Restitutie accijns stookolie voor kassen Een nieuw succes in de veredeling van groene erwten Iets betere stemming op fruitveilingen 11 Afzetvooruitzichten voor groenten en fruit AP de de vorige week gehouden groenteteeltdag te Goes sprak over de afzetvooruitzichten voor groenten en fruit de heer Gijsberts van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen. Aan dit interessante betoog ontlenen we het volgende: De E.E.G. is voor de Nederlandwse tuinbouw enorm belangrijk. De stijging van de export naar de E.E.G.-landen is zeer groot. In 1958 ging 55% van de Nederlandse groenten- en fruitexport naar de E.E.G.-landen. De waarde daarvan was 240 miljoen gulden. In 1965 was dat 71 van het totaal met een waarde van 698 miljoen gulden. De export van verse en verwerkte groenten en fruit naar de E.E.G. steeg van 1958 tot 1965 met 191 en naar de niet-E.E.G.-landen met 46 De grootste expansie van de export is er bij kasgroenten en champions. Bij vers en verwerkt fruit kan Nederland zich maar moeilijk handhaven. Wat de verandering in de veilingomzetten betreft, valt op de grote expansie van sla, tomaten en kom kommers. Voor de komende jaren mag op een toenemende vraag naar kasgroenten voor export worden gerekend, ofschoon in een wat langzamer tempo dan in de afgelopen jarên. Op de belangrijkste buitenlandse markten neemt de concurrentie van kasgroenten niet sterk toe, vooral niet in Duitsland, Engeland en Zweden. Wel in België en Frankrijk. In 1965 was het totaal areaal staandglas in W.-Europa, excl. Nederland 4100 ha. Het areaal van Oost-Europa was 450 ha, terwijl het Nederlandse areaal 4800 ha bedroeg. Het stérkste kasgroenteprodukt voor Nederland is de komkommer, daarna volgen sla en tomaten. Over het algemeen heeft Nederland meer last van het eigen grote aanbod dan van zeer sterke buiten landse concurrentie. Dit jaar is bij de teeltuitbreiding onder glas wat de pas ingehouden en het kan nu teen jaar van sta bilisatie worden, Daar waren we hard aan toe, aldus spr. VpLLEGRONDSGROENTEN J?EN van de zwakheden van de vollegröndsgróehte- teeit is het te grote sortiment waarmee wordt gewerkt. Van de 20 groentesoorten zijn er slechts 4 belangrijk voor export, te weten wgspeen, augur ken, spruiten en knolselderij en hiervan gaat de augurkenteelt nog naar de glassektor (Venlo). De aankopen voor de Nederlandse industrie gaan in versneld tempo via de landbouwsektor. Het ac cent bij de expansie ligt op blik eri diepvries. Spr. verwacht dat binnen tien jaar de bevoorrading van de industrie grotendeels door de akkerbouw zal plaats vinden. Binnen 5 jaar verwacht hü geen aan kopen van princessebonen meer op de veiling voor de industrie. Hij verwacht ook dat de veiling over tien jaar grotendeels afgedaan zal hebben als leverancier van deiindüstrie en de'consequentie voor de groenteteler is dat hij zich steeds meer zal rhoeten richten op de verse markt. Er is een teruggang van het binnenlands vers verbruik. Er is een grote concurrentie van het ver werkte produkt en er zijn veranderingen van con sumptiegewoonten, terwijl de moderne huisvrouw steeds minder tijd neemt om in de keuken te werken. De conclusie ten aanzien van het binnenlands vers verbruik is dat er meer stagnatie is dan ex pansie. Bij fruit is de stagnatie overigens nog groter dan bij groenten. In de toekomst ziet de heer Gijsberts enkel maar kansen voor enkelte goede appel- en pere rassen. Hij was van mening dat de toekomst in de fruitteelt een grote sanering zal moeten brengen en had berekend dat in 1975 80% van de fruitomzet zal komen van 20 van de bedrijven. Een levensgroot probleem noemde hij dat van de concentratie van veilingen en hij gaf het advies aan de veilingbesturen, er toch vooral voor te zorgen dat de grote telers er bij blijven. Bij zacht fruit zijn er volgens hem enkel kansen in de toekomst voor kas- en natuuraardbeien en rode bessen. Alle andere produkten uit deze sektor staan zwak. Tenslotte wees hij nogmaals op'de noodzaak van een sanering van het sortiment in de tuinbouw, waar 55 groente- en fruitsoorten worden geteeld en hierbij zijn niet minder dan 40 zwakke produkten. ZEEUWSE SITUATIE gJPREKEND over de Zeeuwse situatie vroeg de heer Gijsberts zich af, hoe het komt dat de spruiten- teelt hier geen opgang heeft gemaakt, terwijl dat toch een sterk produkt is en dat geldt ook voor waspeen. Voorts wees hij op de lage plaats die de komkommer in Zeeland inneemt, terwijl het juist zulk een sterk produkt is. Voor de kleine bedrijven vindt hij de aardbeienteelt heel belangrijk. Het Zeeuwse sortiment is volgens hem zwakker en kwetsbaarder dan Het landelijke sortiment. Vooral de export is te zwak. De omzet per aanvoerder in Zeeland steeg in dé periode 1958 tot 1965 van 4000,— tot 7400.—. Landelijk was er een stijging van de gemiddeldë omzet van ƒ5700,tot 11.700, De veilingomzetten stegen in deze periode in Zeeland met gemiddeld 4,75% per jaar, landelijk was dat het dubbele, namelijk 9,5 Door de sterke groei van de tuinbouw buiten Zeeland is de rela tieve achterstand van Zeeland op de rest van Ne derland de laatste jaren groter geworden. De heer Gijsberts was van mening dat deze ont wikkeling door zal gaan, tenzij er een drastische versterking zal plaats vinden van structuur, pro- duktie en afzet. In de toekomst zal er plaats zijn voor minder mensen in de Zeeuwse tuinbouw, tenzij er een expansie gaat plaats vinden van de teelt van gevraagde produkten. Noodzakelijke vernietiging van meidoorns in Wissenkerke Vóór 15 april 1967 moeten in de gemeente Wissen kerke in Noord-Beveland alle meidoorns zijn ver nietigd. Dit houdt verband met het perevuur, dat vorig jaar aldaar, overigens voor het eerst op het Europese vasteland, werd geconstateerd. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw en visserij, welke op 11 februari 1967 van kracht werd. Op rijkskosten zal personeel van de Planten- ziektenkundige Dienst en van het Staatsbosbeheer de meidoorns afzagen of met wortel en al rooien en door verbranding vernietigen. Eigenaars en grond gebruikers moeten een en ander gedogen. De grond gebruikers in Wissenkerke zijn verplicht, na 15 april ó.s. eventuele scheuten van meidoorns terstond te verwijderen en te verbranden. Dit geldt ook voor jonge meidoornplanten, die door welke oorzaak dan ook aanwezig blijken te zijn. Het heeft dus voorlopig geen zin meidoorns in deze gemeente te planten. Perevuur, in het Engels bekend als fire blight, wordt veroorzaakt door de bacterie Erwinia amy- lovora (Burrili) Winslow. Deze bacterie kan ver scheidene soorten planten uit de familie der Rosa- ceae (roosachtigen) aantasten. Peer en meidoorn zijn de voornaamste en gevoeligste waardplanten. Aangetaste planten sterven in één of enkele jaren af. De ziekte heeft een zo gevaarlijk karakter, dat zij de commerciële pereteelt in enkele oostelijke staten van Noord-Amerika onmogelijk heeft ge maakt. Zij heeft ook elders belangrijke schade ver oorzaakt en aanleiding gegeven tot soms ver- strékkende wettelijke maatregelen. Vanaf 1957 trad de ziekte ook in Engeland op. In 1966 werden enkele betrekkelijk kleine en dicht bij elkaar gelegen haarden op Noord-Beveland ontdekt. Dit was de eerste wetenschappelijke waar neming van de ziekte op het vasteland van Europa. De haarden werden terstond onder controle van de Plantenziektenkundige Dienst opgeruimd. Het is echter noodzakelijk voorzorgsmaatregelen te nemen vóór het begin van de komende infectie periode. Met de vernietiging van de meidoorns in Wissenkerke wordt getracht eventueel nog onbekend gebleven haarden op te ruimen en daarmede de vestigingskans voor déze bacterie tot het uiterste te verkleinen. JJE stemming op de Zeeuwse fruitveilingen was in de afgelopen periode niet onvriendelijk. Er was een redelijk aanbod van goed fruit en over de ge hele lijn werden wat hogere prijzen betaald dan in de voorgaande weken. Ook de peren konden van de betere stemming profiteren, met uitzondering van de stoofperen, waarvoor het te warm is. Saint Remy was vrijwel onveranderd op 42 tot 47 cent per kg voor de grote en middelmaten. In Kapelle-Biezelinge werd vrijdag de laatste Conference uit de gascellen geveild. Bij deze veiling is men nu door de handperen. De prijs van de grote en middelmaat was vrijdag 82 en 83 cent per kg en voor de kleine exportmaat klasse 1 kwaliteit werd 71 cent per kg betaald. Hoofdzakelijk werd gekocht voor de binnenlandse markt. Beurre Alexander ^Liucas deed rond 60 cent per kg voor de meeste inaten klasse 1 kwaliteit. Bij de appels bleef de Cox's duur, met over wegend prijzen boven een gulden per kg, maar het éanbod van dit ras was heel gering. Hiervoor in de plaats kwam wat meer Laxton Superbe, waarvoor rond 60 cent per kg werd betaald voor de klasse 1 grote en middelmaten en rond 40 cent voor de kleine maat. Zoals elk jaar gaat deze appel naar boven nadat de Cox's is geruimd. Ook Winston kwam in mooie partijen op de vei lingen en zal in de komende weken een steeds grotere plaats gaan innemen wanneer er ook uit de gasbellen wordt geveild. Klasse 1 grote maat deed tussen 80 en 90 cent per kg, de middelmaat noteerde tussen 75 en 80 cent en de maat 60-65 mm werd ver kocht tegen prijzen van 55 tot 60 cent per kg. Ge kleurde partijen Jonathan, die er overigens weinig te koop waren, deden algemeen tussen 40 en 50 cent per kg. Goudreinette werd ook iets duurder, wat wil zeggen dat de meeste partijen nu weer rond en boven 40 cent per kg kwamen. Overigens blijft de prijs van dit ras wel teleurstellend. Plaatselijk was er een ruim aanbod van Golden Delicious uit de gascellen van zeer goede kwaliteit. De pool vorming van dit ras blijkt wat de kwaliteit betreft zeer gunstige resultaten op te leveren. Bij een goed pool-afzet-beleid is het mog'elijk een produkt op de veiling te brengen dat aan de hoogste kwali teitseisen voldoet. De goede kwaliteiten grote en middelmaat van de Golden Delicious werden ver kocht tegen prijzen van rond en iets boven 60 cent per kg. De kleine maat (60-65 mm) noteerde rond 45 cent. Kroetappelen werden weer iets duurder en deden rond 18 cent. In verband met vragen om inlichtingen over de terugvordering van de accijns op stookolie, gebruikt voor verwarming van kassen en warenhuizen, wordt op het volgende gewezen: De restitutie kan geschieden op grond van het besluit van de Staatssecretaris van Financiën, ge dateerd 28 december 1965, nr. D 5 - 9368 en gepubli ceerd in de Staatscourant van 29 december 1965. De restitutie moet worden aangevraagd binnen 3 maanden na afloop van het laatste kalenderjaar, dus nu over het jaar 1966. Bij een zodanig hoog olieverbruik dat de terug te vorderen accijns meer dan 2000,per jaar be draagt, kan ook per kwartaal restitutie worden aan gevraagd. Telers in Zeeuws-Vlaanderen moeten hun aan vrage indienen bij de Inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen. Telers op Walcheren, Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Schouwen-Dui- veland bij de Inspecteur te Goes. Telers op Tholen en St. Philipsland bij de Inspectie te Roosendaal. Bij het verzoek om restitutie dient een lijst te zijn, waarop is aangegeven wanneer, hoeveel en welke soort olie men heeft gekocht. Tevens moet men vanzelfsprekend de inkoopnota's als bewijsstukken bijvoegen. Wanneer men de aanvrage door de boekhouder laat verzorgen, moet deze een machtiging hiertoe ontvangen en bij de aanvrage insluiten. De restitutie is als volgt: voor stookolie 2,80 per 100 kg voor gasolie 4,40 per 100 liter voor petroleum 2,80 per 100 liter Het is van véël belang dat men duidelijk aan geeft voor welke soort olie men terugvordering van accijns aanvraagt. Dat geldt in het bijzonder voor gasolie, want als het niet duidelijk is omschreven of uij; de nota's blijkt, wordt men betaald naar het laagste tarief. In 't algemeen neemt de afwikkeling van de aan vrage" enkele weken in beslag. Men moet dus reke nen pas na een maand de restitutie te ontvangen. (Ingezonden Mededeling) -3SK Het CEBECO-veredelingsbedrijf te Hoofddorp heeft aan de reeks successen op het gebied van de peul vruchten-veredeling weer een nieuw toegevoegd: LAG A - groene erwten. De basis van dit ras werd gelegd in 1951, toen de eerste-kruising werd gemaakt. De doelstelling was een ras te kweken dat niet te strorijk zou zijn en dat verder in zich een groot aantal resistentie-eigenschappen en een goede consumptiekwaliteit zou verenigen. Hierin is de kweker goed geslaagd: LAGA is onvatbaar voor Amerikaanse vaatziekte, bezit een goede resistentie tegen topvergeling, wormstekigheid, knop made en kwade harten en bezit verder een behoorlijke slechtweer-tolerantie. Kleur, uiterlijke kwaliteit en consumptiekwalitéit van de erwt zijn eveneens goed. Het ras LAGA is in 1966 op de rassenlijst gekomen en in dat jaar zijn de eerste praktijkervaringen opgedaan. Gebleken is dat ook onder de ongunstige omstandigheden van 1966 het ras LAGA zeer goe de opbrengsten gegeven heeft. Gemiddeld over alle proefvelden gaf LAGA zelfs de hoogste opbrengst. Voor de uitzaai in 1967 is van LAGA nog een beperkte hoeveelheid zaad verkrijgbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11