NIEUW! HD-VELDSPUIT type Rapporten, publicaties en jaarverslagen Voorkomen en genezen van dierziekten 14 met balancerende spuitboom verticaal opvouwbaar kwaliteits-werk tegen aantrekkelijke prijs (Vervolg van pagina 11) een chronisch karakter, het economisch verant woord is tot toepassing over te gaan. In de eerste plaats dienen de omstandigheden voor de parasiet zo ongunstig mogelijk gemaakt te worden. Regel matig omweiden, juiste stand van het grondwater enz. zijn enkele van de maatregelen die genomen kunnen worden. De vraag of het toe te passen mid del inderdaad het beste is dat voor het doel be- tchikbaar is, kan het beste beoordeeld worden door de veeartsenijkundige universiteiten en gezond heidsdiensten voor dieren. Die hebben inzicht in al datgene dat op de „markt" beschikbaar is. Het ver wijt wordt wel gehoord dat de farmaceutische in dustrie een overdaad aan middelen op de markt brengt tegen steeds stijgende prijzen. Drs. Staal was het daarmee niet eens. De industrie gaat in derdaad voort om betere preparaten met betere en bredere werking te verkrijgen, die minder gevaar lijk zijn. Alleen als ze beter zijn dan het reeds op de markt zijnde middel wordt het nieuwe prepa raat ingevoerd. VAN groot belang voor een juiste bestrijding is toediening van het preparaat op het juiste moment. Bij steeds wederkerende besmetting is het vaststellen van een behandelingsschema de voor de hand liggende oplossing. Ook het toedie-* nen van een juiste dosering is van het grootste belang. Drs Staal had de overtuiging dat, wellicht uit zuinigheidsoverwegingen, wel eens minde? wordt toegediend dan voorgeschreven. Maar ook overdosering kan gevaarlijk zijn. De dierenarts geeft advies en men dient de gebruiksaanwijzing van het betreffende middel nauwkeurig op te volgen. Jonge dieren zijn veelal voor 4050 met maagdarmwormen besmet. De behandeling zal per dier ca. 10,kosten, terwijl de schade in groei en ontwikkeling veel groter kan zijn. Er worden schadecijfers genoemd van 175,per jaar per dier bij zware besmetting. De Bovizole behande ling kan bijv. naar aanleiding van mestonderzoek door de boer op gemakkelijke wijze zelf uitgevoerd worden. Bovizole korrels maken eenvoudige voe dering door de veehouder mogelijk. Bij preventieve ontworming is de dosering laag. Behandeling van dieren ouder dan twee jaar als „routine"-behandeling is economisch veelal niet verantwoord. AP het gebied van de dierziéktebestrijding levert de farmaceutische industrie niet alleen bijdragen in de vorm van farmaceutisch-chemi- sche produkten, maar ook van entstoffen en vac cins. Een produkt dat aan voeders voor mest- en op- fokkuikens wordt toegevoegd om coccidiosis te voorkomen is coccidiostaticum. M. S. D. heeft op dit terrein zijn sporen ver diend. Sulfaquinoxaline werd het eerst door M. S. D. als coccidiostaticum ontwikkeld, het werd later door Nicarbazin gevolgd en in 1961 door Am- prolium. Dit jaar wordt verwacht van het Produktschap voor Veevoeder toelating te verkrijgen van Am- prol Plus, voor Nederland een nieuw produkt, dat een belangrijke verbetering betekent. Het toevoegen van Amprolium aan kuikenvoe ders als preventief middel tegen coccidiosis is in de eerste plaats gericht op het voorkomen van sterfte tengevolge van deze ziekte. Sterfte heeft een belangrijke verlaging van het rendement van de kuikenmester en -opfokker tengevolge. Er zijn wel goede geneesmiddelen beschikbaar om een uitbraak van de ziekte te behandelen en de sterfte een halt toe te roepen, maar het valt eenvoudig uit te rekenen, dat een niet al te ernstige acute uitbraak van de ziekte al vlug ca. 25 cent per mestkuiken kost. De kosten van het middel ter voorkoming van de ziekte bedraagt minder dan 3 cent per mestkuiken voor de gehele levensduur van ca. 8 weken. Nog veel nadeliger voor het rendement van de kuikenmester zijn echter de menginfekties met verschillende soorten verwekkers van dunnedarm coccidiosis. Hierbij komt het niet tot een bepaalde uitbraak van de ziekte, maar groei en voederbenutting der kuikens worden nadelig beïnvloed, terwijl ook de slachtkwaliteit vaak te lijden heeft. Bij leggende hennen, vooral bij het begin van de leg, wordt de eiproduktie ongunstig beïnvloed. Bij mestkui- kens vooral kan een kleine verbetering in groei en voederconversiereeds een belangrijke verbe tering van het rendement betekenen. Het zoeken naar betere geneesmiddelen wordt onvermoeid voortgezet. Uit de veelomvattende research komen bij de humane preparaten soms middelen voort die, hoewel commercieel gespro ken geen voordeel opleveren, maar toch in de handel gebracht worden. Het betreft dan zelden voorkomende ziekten, waarbij het preparaat tegen kostprijs wordt geleverd. Het is niet altijd strikt zakelijk in de pharma- ceutische industrie BI. it Onder eigen dak. Een boekje van het On derling Boerenverzekerings Fonds, Sophialaan 2, Leeuwarden. Dit boekje is niet los te zien van het 40-jarig bestaan van het O.B.F. in 1962. Ver leden en toekomst zijn in het boekje verbonden door enerzijds karakteristieke tekeningen van streekboerderijen, anderzijds foto's van nieuwe werkmethoden de landbouw, tuinbouw en veeteelt. Natuurkunde - Deel I N.V. Uitgeversmij. W. E. J. Tjeenk Willink, Melkmarkt 2 te Zwolle - A. Duursma - 12e druk - prijs 5,Dit boekje is bestemd voor de eerste klassen van de lagere land- en tuinbouwscholen, het kan ook goede diensten bewijzen bij het onderwijs aan cursus een en bij het voortgezet lager onderwijs. it Natuurkunde - Deel II - N.V. Uitgeversmij. Wi E. J. Tjeenk Willink, Melkmarkt 2 te Zwolle - A. Duursma - 17e druk - prijs ƒ4,50. Dit deeltje is bestemd voor de 2e en 3e klasse van de la gere land- en tuinbouwscholen. Deze twee boek jes zijn ingesteld op de praktische bruikbaarheid voor boeren en tuinders. Al de verschijnselen waarmee de boeren en tuinders te maken krij gen zijn op een duidelijke wijze uiteengezet. it Jaarverslag 19651966 van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Kunstmestfabriek, Maas- sluissedijk 103, Vlaardingen. In het boekjaar 1965 heeft de vraag naar kunstmest geleidelijk een verzadigingspunt bereikt. Aan het einde van de verslagperiode begonnen zich tekenen van overproduktie voor te doen. Enkele belang rijke gebeurtenissen in deze verslagperiode wa ren het volledig verkrijgen van de aandelen Delta-Chemie N. V. en het sluiten van de nolv- fosfatenfabriek. it Stichting IVIO/Boekendienst. Een tweetal nieu we uitgaven „Kost en baat" waarin de economi sche vragen van alle dag worden behandeld, en „Cijfers in lijnen" waarin niet direct deskundigen inzicht wordt gegeven om statis tieken, grafieken enz. te kunnen „vertalen". Prijs per uitgave ƒ4,90. Adres: Koninginneweg 62, Amsterdam. it Publicaties P.A.W. Publicatie nr. 89: Kalibemesting en gebruiks wijze van grasland - Ir. D. Oostendorp/H. E. Harmsen - verslag van een vijf jaar durend on derzoek naar de invloed van kalibemesting op de opbrengst en de kalitoestand van grasland - prijs 3,50. Mededeling nr. 122: Een beregeningsproefbe- drijf op zeer droogtegevoelige zandgrond - J. van Geneijgen - Resultaten over de periode 1954 t/m 1964 - 1,50. Mededeling nr. 123: Een beregeningsbedrijf van 72 ha op de Veluwe - J. van Eldik/L. Bosch - 1,50. Mededeling nr. 124: Zaaitijdenproeven bij eni ge tuinbouwrassen 1961 t/m 1964 - Ir. T. C. van der Kamp - 1,50. Mededeling nr. 125Loonbedrijven, werktui gencoöperaties en -combinaties in Denemarken - Ir. S. J. v. d. Wal/W. Riethorst/R. K. Oving/ L. Nieuwenhuyze. Verslag van een studiereis van 8 t/m 12 augus tus 1966 - 1,50. Bestellingen kunnen geschie den door overschrijving van het bedrag op post rekening no. 966643 ten name van het P. A. W. te Wageningen. blijft altijd horizontaal ondanks slingeren van de trekker spuithoogte traploos Instelbaar d.m.v. handlier van 55-130 cm. boomtoppen verend beveiligd tegen obstakels kleine opbergruimte vullen van de 400 liter polyester tank in ca. 6 min. transportstand compact en veilig V polyester tank van 400 resp. 450 liter 12 meter spuitbreedte 18 zelfsluitende kunststof spultdoppen I sinterkeramische spuitplaatjes kunststof sproeileidingen 1-cylinder LEBO plunjerpomp (cap. 60 I. bij 540 toeren max. druk 15 ato) 6 meter kunststofzuigslang met filter gewicht 200 kg. Zendt mij Inlichtingen over de HD-VELDSPUIT 220 met balancerende spuitboom naam adres woonplaats 18 zelfsluitende HD- spuitdoppen 12 m. sproeibreedte H.J. HOEGEN DIJKHOF HANDEL.MIJ, N.V. riinW OOETINCHEM - Tel. Q834Q-S94f lnllj emmelooro - MtDDENMEEN '«heer arendskerke-dronten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 14