VRIJDAG 20 JANUARI 1967 55c Jaargang No. 286JT Officieel orgaan van de tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland DE E.E.G. IN 1967 Frankering bij abonnement: Terneuzea MR. J. F. G. SCHLINGEMANN In het jaar 1967 komt de handel in verschillende land- bouwprodukten tussen de zes E. E. G.-lidstaten vrij. Vanaf I j januari is dit reeds het geval met negen groente- en fruit- soorten, waaronder tomaten en bloemkool en appelen en peren. Na 1 juli zal er één markt zijn voor granen, varkens vlees, eieren en slachtpluimvee. Reeds in november van het vorige jaar kon hetzelfde bereikt worden voor olijfolie, terwijl in 1968 nog volgen het rundvlees, de zuivelproduk- ten en de suiker. Wanneer men tevens bedenkt, dat vanaf 1 juli volgend jaar ook alle industrieprodukten van handelsbelemmerin gen bevrijd zullen zijn, dan is er sedert 1958, toen het E. E. G.- verdrag in werking trad heel wat gepresteerd. Ondanks dik wijls moeilijke en moeizame onderhandelingen en ondanks een verschil van inzicht op het politieke vlak, dat heeft ge leid tot een impasse in de voortgang naar politieke integra tie tussen de zes Westeuropese landen. Het is natuurlijk voor de insiders beter te beoordelen welke weg in tien jaar is afgelegd, welke obstakels uit de weg geruimd moesten worden, welke tegengestelde be langen verzoend zijn. Maar ook de buitenstaander moet het toch iets zeggen, dat straks de Italiaanse en de Neder landse graanteler dezelfde prijs gaan ontvangen, onder de zelfde maatregelen van inlevering, van kwaliteitsnormen en van restituties of denaturatietoeslagen vallen en of dezelfde wijze tegen goedkope en massale invoer beschermd wor den door een stelsel van de drempelprijzen met wisselende heffingen. Dat eenzelfde marktregeling met bescherming voor groente en fruit is ingevoerd, dat onze partnerlanden de invoer van onze eieren, ons varkensvlees en ons slacht pluimvee niet meer kunnen verhinderen, dat een verande ring van prijzen en regelingen slechts mogelijk zal zijn door ingrijpen van Europese Commissie en Raad van Ministers en niet meer door de nationale overheid. Nog moet heel wat werk verzet worden in betrekkelijk korte tijd. Maar de grote principiële besluiten zijn geval len. Het is nu een kwestie van afronding van de Europese wetgeving zoals Dr. Mansholt, die onbetwistbaar de architect is van dit nieuwe landbouwbeleidsgebouw, het op zijn op 6 januari te Den Haag gehbuden persconferentie uitdrukte. Zo heeft de Commissie een nieuw en aangepast graan- reglement bij de Raad ingediend, een reglement voor de suiker en de suikerbieten, een overgangsregeling voor de granen voor het tijdvak tot 1 juli 1967 en voor de suiker tot 1 juli 1968 (om speculaties te voorkomen en een soepele en geleidelijke overgang van het oude naar het nieuwe systeem mogelijk te maken) en een regeling voor het var kensvlees. Hierin is nu opgenomen de mogelijkheid van inname van dit produkt door de overheid bij een ernstige prijsval. Een zaak, die de Raad van ministers reeds eerder besloten had, maar die nog uitgewerkt moest worden. Een groot aantal aanvullende verordeningen, regelende de tech nische uitwerking, zullen in de komende maanden aan de orde komen. Maar reeds is in de laatste decemberweken, toen de technische verordeningen voor de groente- en fruitsector in de Raad van Ministers werden aanvaard, duidelijk ge worden, dat de bewindslieden van alle zes regeringen vast besloten zijn, ook dit werk snel en tijdig tot oplossingen te brengen. Met andere woorden, de politieke wil om alle gemaakte afspraken na te komen is aanwezig. En het ziet er niet naar uit dat de wat getordeerde noodkreten van de voorzitter van de Duitse boerenbond, de heer Rehwinkel, die uitstel van de in zijn land komende verlaging van de graanprijzen verlangt, enig succes zullen boeken. Hetgeen ons eerlijk gezegd verheugd. Niet omdat wij geen begrip hebben voor de positie van de Duitse boeren, maar omdat wij menen dat het beter is zo spoedig moge lijk door de zure appel heen te bijten en ons daarna met z'n allen, dat wil zeggen met de organisaties uit de zes (Zie verder pagina 5.) In navolging van onze zuiderburen neemt ook in Zeeland de belangstelling voor het zaaien op eindafstand bij teelt van suikerbieten toe. Dr. M. A. van der Beek heeft de voorjaars- mechanisatie van de suikerbietenteelt onlangs uitvoerig behandeld op de algemene ver gadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland". Daarbij kwam mede het op eindafstand zaaien aan de orde. Ook het Instituut voor Rationele Suikerpro- duktie heeft voor de telers in een aantal punten aanwijzingen en waarschuwingen voor het op eindafstand zaaien op papier gezet. Meer hierover vindt de lezer op pagina 7. Verder in dit nummer o.m.: Nu de tijd voor bestrijding van de leverbotziektepagina 3 Voorcalculatie rentabiliteit akkerbouwbedrijven 1967 pagina 9 Vee en vlees en over de varkensfokkerijpagina 10 en 11 De rede die dr. J. J. B. P. van Lierde heeft gehouden op de Algemene Ver gadering der Z. L. M. over de „Europese landbouwproblemen en land bouwpolitiek" pagina 12, 13, e.v.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1