Wat kost het houden van een eiqen bedrijfsdekbeer? DE laatste jaren is er op. de varkensfokbedrijven een toenemende belangstelling voor het houden van eigen bedrijfsdekberen. Deze belangstelling is .vooral een gevolg van het toegenomen aantal fok- zeugen per bedrijf. Het houden van dekberen, zowel voor algemene dekdienst als voor eigen bedrijf is mogelijk indien men beschikt over een door de Ge westelijke Raad van het Landbouwschap afgegeven aanhoudvergunning en dat de beren in het Stam boek zijn ingeschreven. Het houden en gebruiken van dekberen zonder aanhoudvergunningen is dus niet toegestaan. De voorwaarden voor verkrijging van een aanhoudvergunning voor eigen bedrijf zijn in het kort de volgende. De zeugenstapel moet kwalitatief van goed gehalte zijn en de bedrijfs inrichting moet voldoende zijn. Overigens moet men deelnemen aan de bij de Gezondheidsdienst voor Dieren in uitvoering zijnde varkensziektenbestrij- ding en aangesloten zijn bij het Provinciale Varkens stamboek. De voorwaarden beogen dus, dat de be langen van de varkenshouderij in het algemeen worden bevorderd. Gesteld mag worden, dat het vergunningenstelsel een positieve bijdrage heeft ge leverd aan de verbetering van de varkensstapel. Hieraan is behoefte, vooral in verband met de ex port vari slachtvarkens. Van de totale produktie aan varkensvlees in Nederland moet 40 worden ge ëxporteerd. Voor de overige 60°/o is plaats op de binnenlandse markt. De opbrengstprijzen voor slacht- en fok varkens zijn dan ook grotendeels af hankelijk van de mate van uitvoer naar het buiten land. Zodra de uitvoer om één of andere reden stagneert, heeft dit dikwijls een daling van de prijs tot gevolg. De varkensfokkers en -mesters hebben dus belang bij een grote en regelmatige uitvoer. Voor uitvoer en ook voor de afzet in het binnenland wor den echter varkens gevraagd met een gunstige vlees-vetverhouding, een ruime bovenbouw en een breed achterstel met diep doorlopende hammen. Voor de prijsvorming is het van belang, dat de zeugenhouders hiermee rekenen en vooral aan de herkomst en de kwaliteit van de te gebruiken dek beren aandacht schenken. E. E .G.-partners sluiten grens voor vee en vlees Var ken slokker ij KOSTEN VAN EEN EIGEN BEDRIJFSBEER De motieven die worden aangegeven bij aanvrage van een bedrijfsvergunning lopen van bedrijf tot bedrijf nogal uitéén. Dikwijls wordt hierbij niet ge dacht aan de kosten verbonden aan het houden van een bedrijfsbeer. Het is interessant hierover een be rekening op te zetten, uitgaande van een koopsom van 550,voor de beer. Na gebruik van één jaar moet de beer in het algemeen wegens familieteelt en het te zwaar wor den voor gebruik bij jonge zeugen worden opge ruimd. Als gemiddelde opbrengstprijs voor de slacht kan 325,worden aangehouden. Kosten: (bij 25 zeugen a 1,8 dekking per jaar). Waardeverschil aankoop-verkoop beer f 225. Rente 5 °/o van 550,27,50 Voeder: 2Va kg krachtvoeder a 0,40 X 365 dagen 365, Ruw voeder 60, Huisvesting (afschrijving, rente, onderhoud) 100, Inschrijfgelden en afdracht Stamboek 140. Dierenarts 15, Strooisel 20, Totale kosten per jaar 952,50 KOSTEN PER GEDEKTE ZEUG De kosten bij 25 zeugen (45 eerste dekkingen) be dragen dus ruim 21,— per zeug. Dit bedrag komt overeen met het door het Stamboek vastgestelde minimum tarief voor houders van dekberen voor J. H. ter Keurs R.V.V.D. - Goes De beer vormt in kwalitatief opzicht de helft van de zeugenstapel. Algemene dekdienst. Bij 15 zeugen (27 dekkingen) bedragen de kosten ruim 33,per gedekte zeug. Uit het bovenstaande blijkt, dat bij meer dan 25 fokzeugen het financieel voordeliger is over te gaan tot het houden van een eigen bedrijfsdekbeer. Niet te ontkennen valt, dat aan het houden van eigen bedrijfsdekberen t.o.v. het gebruik van beren van beerhouders voor algemene dekdienst enkele voor delen zijn verbonden, die moeilijk in geldswaarde zijn aan te geven. Genoemd kan worden geregelde controle van de te dekken zeugen, waardoor deze tijdig drachtig kunnen worden en het overbrengen van besmettelijke ziekten via de dekbeer behoort niet tot de mogelijkheden. In geval de dekbeer niet op het bedrijf van de zeugenhouder wordt ontboden, kan een eigen bedrijfsbeer arbeidsbesparing in houden, doordat de zeugen niet heen en terug ver voerd behoeven te worden naar het dekstation. Dit laatste is in Zeeland niet het geval. In het algemeen wordt de dekbeer op het bedrijf van de zeugen- houder ontboden. KWALITEITSBEREN VERDIENEN VOORKEUR De houders van dekberen voor algemene dek dienst in Zeeland besteden in het algemeen bij aan schaffing van beren veel aandacht aan het exterieur, de afstamming, vruchtbaarheid- en selectiemesterij - gegevens. Dit is bij de nakomelingen goed waar neembaar. Voor de houders van eigen bedrijfsberen is een zelfde instelling ook van groot belang, wil men voor de mesterij biggen kunnen leveren, die in alle opzichten goed voldoen. Het heeft stellig zijn nut dit artikel te besluiten met enkele aanbevelingen, waarop gelet moet worden bij aankopp van dek beren. Exterieur. Belangrijke punten hierbij zijn type, ontwikkeling, zwaarte en diepte van de voorhand, bespiering rug en lendenen, vorm en ontwikkeling hammen en de sterkte van het beenwerk. Afstamming. Het is wenselijk er op toe te zien, dat de aan te kopen beer niet verwant is aan de eigen zeugenstapel. Een punt van groot belang is voorts de vruchtbaarheid. Het is vooral van belang toe te zien op het aantal grootgebrachte biggen per worp. De moedereigenschappen komen hierin voor een belangrijk deel tot uiting. Selectiemesterijgegevens. De selectiemesterijge- gevens houden' direct verband met de rentabiliteit van de varkenshouderij. Voordat onderhandeld wordt over de koopsom, is het gewenst, eerst het selectierapport in te zien van de moeder en op de hoogte te zijn van de selectiemesterij resultaten van de vader van de aan te kopen beer. Enkel een verschil in voederverbruik per kg groei van slechts 0.1 kg meel, komt reeds neer op een geldelijk verschil van ongeveer 3,per varken. Een verschil in groei per dag van 0,60 tot 0,64 kg (40 gram per dag) betekent een verlenging van de mest- periode met 8 dagen of een verschil in geld van ongeveer 2,per varken. Ook het waarderingscijfer voor. slacht waarde verdient alle aandacht. Een verschil in classificatie van 20% 1 A-varkens meer of minder bij aflevering, komt neer op een geldelijk verschil van ongeveer 2,50 per varken. De aangegeven verschillen illustreren, dat vooral de selectiemesterij gegevens van betekenis zijn en bij aankoop alle aandacht verdienen. De eerste vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees in het nieuwe jaar op 11 januari j.l. te Utrecht, stond geheel in het teken van de ernstige afzetsituatie voor vlees. Ondanks het feit dat het gevreesde mond- en klauwzeer slechts op enkele 10-tallen bedrijven hoofdzakelijk in de provincie Overijssel heeft toegeslagen en de bestrijding uiterst slagvaardig is aangepakt, hebben Frankrijk en Bel gië zonder enige vorm van overleg gemeend de grenzen voor vee- en vlees te moeten sluiten. Het bestuur toonde zich verbitterd over het gebrek aan vertrouwen op veterinair niveau en noemde de be sluiten eenzijdig en willekeurig. BEPERKTE OMVANG Het Verdrag van Rome laat de wijze van dier- ziektebestrijding geheel over aan de nationale re geringen van de E.E.G.-landen. Samenwerking en overleg bleek noodzakelijk, zodat richtlijnen opge steld zijn, waaraan de nationale overheden hun ve terinair beleid moeten aanpassen. De richtlijn geeft ieder land de mogelijkheid tot grenssluiting over te gaan. als in één der partnerlanden een epidemische veeziekte heerst. Dit is thans in Nederland niet het geval, aldus Mr. F. G. van Dijk. Het mond- en klauwzeer komt in zeer beperkte omvang voor en wel voornamelijk in Overijssel, dat thans geheel ge- isoleerd is. Geheel Overijssel vormt 1 entingsrfhg, terwijl een absoluut vervoersverbod van kracht is. In één week is de gehele varkensstapel reeds ge- ent. Geruchten dat er niet voldoende entstof aan wezig zou zijn blijken uit de lucht gegrepen. Echter voor alle zekerheid is een hoeveelheden vaccin in Frankrijk besteld, omdat onze produktiecapaciteit niet voldoende .is voor een behoorlijke reserve. GELIJKE BESTRIJDINGSMETHODEN VEREIST Van bóerenzijde werd wederom duidelijk gesteld, dat de mond- èri klauwzeerdreiging vanuit Duitsland reeds lang bestond, zodat een algehele preventieve inenting gewenst was. De huidige bestrijding in de vorm van ringentingen is eveneens preventief, maar met het verschil dat de mond- en klauwzeer reeds aanwezig is. Vanuit bepaalde provincies zijn hiertoe verzoeken geweest, terwijl het bedrijfsleven finan cieel wilde bijdragen. Het is betreurenswaardig dat men bij de E.E.G.-partners geen vertrouwen stelt in onze huidige bestrijdingsmethode. Een goed veteri naire communicatie tussen de lidstaten ontbreekt in het geheel. Een harmonisatie van de bestrijdings- methoden is een eerste vereiste, omdat anders een vrij handelsverkeer belemmerd wordt. Een gedeel telijke grenssluiting zou aanneemlijk geweest zijn. Thans zijn wij als exportland overgeleverd aan de willekeur en de autonomie van nationale veteri- nairen. ZEER ONOVERZICHTELIJKE MARKTSITUATIE De grenssluiting heeft zo onverwacht plaats ge vonden, dat ongeveer 35 vrachtauto's met ruim 400 ton vlees twee dagen aan de Franse grens zijn opge houden, waarna zij moesten terugkeren. Het bestuur van het P.V.V. zal er bij de Minister zeer sterk op aandringen hieromtrent een duidelijk protest in Brussel te deponeren en verzachting van de maat regelen te eisen. Voorts werd aangedrongen op een hervatting van het overleg tussen het Produktschap en het Landbouwschap met de Veterinaire Dienst. Inmiddels is onze marktpositie met name voor varkensvlees zeer twijfelachtig geworden. De grootste afzetgebieden zijn thans weggevallen, waardoor men pessimistisch gestemd is over de toe komstige prijsontwikkeling. Naast de schade die we hiervan zullen ondervinden, iS de schade in de toe komst onnoemlijk veel groter. Als we regelmatig ge confronteerd worden met een mond- en klauwzeer- periode, verdwijnt het vertrouwen in de produktie bij de producent geheel. De gunstige perspectieven voor een uitbreiding van de varkensvleesproduktie zullen dan niet gerealiseerd worden. Begrijpelijk omdat een behoorlijke produktie-uitbreiding met hoge investeringen gepaard gaat. Ook bij de kalver- mesters heerst thans grote onzekerheid, wat zich reeds uitte in sterk verlaagde prijzen voor de nuchtere kalveren. Geruchten willen dat verschil lende kalvermesters na aflevering een pas op de plaats maken en de ontwikkelingen eerst afwachten. De vette-kalverprijs is dan ook sterk gedrukt. Angst is een slechte raadgever, maar bij de huidige on zekerheid wel begrijpelijk. R. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11