DE INDEX-GRONDBRIEF Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde Witt Ij dat IN MEMORIAM C. STEUR Op 70-jarige leeftijd is op 5 januari J.I. overleden de heer C. Steur te Noordwelle. Van 1950 tot en met 1958 was de heer Steur voorzitter van de afdeling Noordwelle der Z. L. M. en lid van het bestuur van de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M. Moge hij in vrede rusten. (Vervolg van De aardappelmarkt tenslotte geeft een vrij ge zonde indruk. Naar aanleiding van de vorige jaar tot stand gekomen wet op de zaaizaden en poot- goed sprak de vergadering als haar mening uit, dat de Ned. Algemene Keuringsdienst (N. A. K.) als zodanig gehandhaafd dient te worden. Ten aanzien van de graszaadteelt wees de vergadering op de haar inziens minder gunstige financiële positie in deze sector. Ook hiervoor, zo concludeerde de ver gadering, is het op korte termijn tot stand komen van een E. E. G.-regeling zeer gewenst. E. E. G. De heer mr. J. F. G. Schlingemann- gaf een over zicht van de internationale landbouwpolitieke en -economische situatie. De momenteel te Brussel plaatshebbende bespre kingen inzake een harmonisatie van de indirecte belastingen hebben nog niet tot een oplossing ge leid. Met name de omzetbelasting blijkt een strui kelblok. In de onderhandelingen aangaande de Kennedy-ronde te Genève is overeenstemming be reikt voor de produkten tabak, groenten en fruit, eieren en slachtpluimvee. Ten aanzien van groen ten en fruit mogen de reverentieprijzen in de eerst komende drie jaren niet verder verhoogd worden dan met 9 Voor eieren en slachtpluimvee ligt de eerste pagina.) nadruk bij de overeenkomst op bescherming tegea derde-landen. Het mandaat van de Amerikaanse onderhande lingen in Genève loopt binnenkort af; het is zeer de vraag of hun mandaat door het Amerikaanse congres verlengd zal worden. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat er naar gestreefd zal wor den vóór genoemde datum tot een afsluiting van de onderhandelingen te komen. De vergadering is gezien het bovenstaande, van oordeel, dat van land- bouwzijde er voor gewaakt dient te worden, dat de belangen van de landbouw met name in de laat ste fase van de onderhandelingen ten volle ge waarborgd zullen blijven. BENOEMINGEN Ter benoeming tot plaatsvervangers van het tweede lid der Pachtkamers respectievelijk te Zie- rikzee en Oostburg zijn voorgedragen de heren A. C. Breure en P. J. F. van Hijfte. Tot bestuurslid, respectievelijk plaatsvervangend bestuurslid van de Bedrijfsvereniging voor het agrarische bedrijf worden voorgedragen de heren M. C. J. Kosten te Tholen en P. van Langeraad te Schuddebeurs. Tot lid van de veehouderijcommissie is benoemd de heer P. van Cruijningen te Zuidzande. NIEUWE FINANCIERINGSVORM VOOR BE DRIJFSOVERDRACHT IN LAND- EN TUINBOUW? In vroeger jaren verliep de bedrijfsovername van vader op zoon vrijwel geruisloos. Hierin is de laatste tijd door verschillende omstandigheden verandering en het financieringsvraagstuk bij bedrijfsovername in de belangstelling gekomen. In de eerste plaats is en wordt 't vormen van een eigen vermogen een steeds moeilijker zaak, terwijl ook de totale vermogens.behoefte steeds meer stijgt. Geen wonder dat er in toe nemende mate gebruik wordt gemaakt van de verschillende mogelijkheden van krediet. Maar zo eenvoudig als het hier staat is deze zaak ook weer niet. Drs. D. Wind van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht is onlangs in een inleiding uitvoerig ingegaan op de problemen die bij de financiering bij bedrijfsoverdracht om de hoek komen kijken. Hij kwam daarbij tot de volgende opstel ling van de tegengestelde verlangens van kredietnemer- en kredietgever. De agrarische ondernemer wenst: lage rente in overeenstemming met het rendement van het bedrijf; langdurige dekking, bijv. 30 a 35 jaar; mogelijkheid van vervroegde aflossing; behoud van eigen verantwoordelijkheid, bijv. de bedrijfsvoering. ZO op het eerste gezicht tegenstrijdige verlangens die echter naar de mening van drs. Wind wel te overbruggen zouden zijn. Grond zag hij als een prima vermogensobjekt dat in ons dichtbevolkte land de kans heeft waardevast te blijven, met de mogelijkheid van het in waarde toenemen. Deze eigenschappen treft men niet of met veel minder zekerheid bij andere vermogensobjekten aan. De grond als financiering sob jekt geeft door deze eigenschappen van permaneyitheid en waarde vastheid de mogelijkheid van lange-termijn-beleg ging zonder jaarlijkse aflossingsverplichtingen. Op dit punt kan de belegging tegemoet komen aan de De kredietgever stelt prijs op: aantrekkelijk rendement; solide zekerheid; waardevastheid; gemakkelijke verhandelbaarheid van de belegging. behoeften van de agrarische ondernemer. De vraag is echter: tegen welke prijs? Bij pacht kan er een onderscheid worden ge maakt tussen direkt rendement in de vorm van pacht en uitgesteld rendement in de vorm van realisatie van de waardevermeerdering van de grond. Tezamen kunnen zij voor de belegger een voldoende rendement opleveren zonder voor de boer tot een dure financieringsvorm te worden. Wil dit rendement voor de doorsnee belegger en voor de institutionele beleggers echter interessant zijn, dan zullen zij de mogelijkheid moeten hebben, (Zie verder pagina 14) VLAS AREAAL VOOR 1967 De werkgroep van de Confédération Internatio nale du Lin et du Chanvre (Internationale Organi satie voor Vlas en Hennep) is in vergadering bijeen geweest teneinde het produktieplan voor de oogst 1967 vast te stellen. Op grond van deze balans is voor de drie landen Nederland, België en Frankrijk in totaal een oppervlakte van 86.000 ha nodig. Het contingent van Frankrijk in 1966 was bepaald op 45.000 ha. De ingezaaide oppervlakte bereikte in werkelijkheid een omvang van 52.300 ha. Dit laatste is aldus deelt de Franse vlastelersver- eniging A.G.P.L. (Association Générale des Pro- ducteurs de Lin) in een perscommuniqué mede grotendeels de oorzaak van de baisse op de vlas- markt. Voor 1967 is de door Frankrijk tot stand te bren-# gen uitzaai wederom vastgesteld op 45.000 ha. De A.G.P.L. vestigt in zijn communiqué tenslotte de aandacht van de vlastelers op de grote risico's welke verbonden zouden zijn aan een overschrij ding van deze areaalomvang. GRIEPAANVAL Er wordt veel gesproken en geschreven over de economische situatie van deze tijd. Een man die altijd nuchter en reëel de zaken bekijkt, gezien ook zijn uitspraken in het verleden, is de S.E.R.-voor zitter drs. J. W. de Pous. Vorige week vrijdag hield hij zijn Nieuwjaarsrede voor de S.E.R. Een stukje dat handelde over de huidige economische situatie werd ook via de televisie aan het volk bekend ge maakt. Daarin zei drs. De Pous: „De diagnose van de geneesheren beweegt zich tussen „niet hele maal kerngezond" en „duidelijke verschijnselen van Engelse ziekte". Misschien mag ik het houden op een niet geheel onschuldige griepaanval, waar bij enerzijds een hardnekkige, aanhoudende en zeker niet te veronachtzamen inflatoire tempera- tuurverhoging de patiënt tot een onvrijwillige wer keloosheid dwingt, die groter zal zijn dan bij het negende medische consult werd voorspeld, doch waarbij anderzijds geen chronische ziekteverschijn selen zijn geconstateerd, die twijfel zouden doen wekken aan de mogelijkheid van een spoedig her stel. In hoeverre de wat sterkere dosis medicijnen die de dokter, in afwijking van het advies van de specialist, dwingend heeft voorgeschreven, enige bloedarmoede veroorzaakt dan wel het proces van herstel sneller doet verlopën, zal de toekomst leren". „VERKEERSCODE" Regels en tekens voor alle weggebruikers De ontwerper van het reglement verkeersregels en verkeerstekens prof. mr. A. D. Belinfante, heeft zich op bekwame wijze gekweten van zijn taak om de vrij ingewikkelde verkeersregels in eenvoudiger en begrijpelijker taal vast te leggen. Maar toch blijft het veelal een taal die niet voor iedereen gemak kelijk te lezen en té volgen is, omdat aan juridische eisen voldaan moet worden. Om hierin te voorzien heeft het Verbond voor Veilig Verkeer en de A.N. W.B. een reglement verkeersregels en verkeers tekens in woord en beeld samengesteld waarin naast de tekst „het plaatje" hulp biedt. Een teke ning of een foto kan vaak duidelijker aangeven het geen bedoeld wordt dan een omschrijving in woor den. In deze uitgave, gezamenlijk door beide organi saties uitgegeven, worden op bijzonder overzichte lijke wijze de nieuwe regels, mede aan de hand van bijzonder duidelijke kleuren-foto's en tekeningen, toegelicht. Een boekje om kennis van te nemen en te bestuderen! (Prijs 2,50.) TJ ET een zeer goede gewoonte is om met oude- jaarsdag een matige terugblik te werpen op het vervlogen jaar en eveneens om per 1 januari de blik vooruit te richten op het komende jaar? Dit laatste is veel moeilijker dan het eerste, immers de toekomst is voor de mens omsluierd. Nu geldt dat niet voor alle levensterreinen in dezelfde mate. Meermalen kunnen we bepaalde feiten en gebeur tenissen wel wat „zien afkomen". We denken hier speciaal aan het fiscale terrein. Reeds in 1966 wis ten we en ook nu weten we dat er voor 1967 wel een en ander in de lucht zit. In de eerste plaats denken we hier aan de belas tingverlaging. Hoewel we hiervan niemand de schuld willen geven is dit met recht wel een ware lijdensgeschiedenis. Reeds in het begin van 1965 werd een verlaging van één miljard gulden in uit zicht gesteld. De eerste helft hiervan zou geëffec tueerd worden per 1 juli 1965, de tweede helft uiter lijk 1 januari 1967. Nu is deze tweede helft weer uitgesteld tot 1 juli 1967 en het zal dus tot in 1968 duren eer de volle verlaging voltrokken is. Als we nu letten op de verdergaande inflatie sedert begin 1965 zal er als we eenmaal 1968 schrij ven in feite van de verlaging niet veel over zijn. DE BELASTINGVERLAGING IS DAN DOOR DE INFLATIE WEL WEER VOOR EEN GOED DEEL GECORRIGEERD. We zouden het ook zo kunnen stellen dat er nu reeds weer aanleiding is voor een verder aanpas sende verlaging als correctie van de inflatie. Dit onderwerp is niet zo eenvoudig en wellicht vinden we nog wel eens gelegenheid om onze lezers aan te tonen dat inflatie (geldswaardedaling) de pro gressie van het tarief Ink. Belasting zeer verscherpt. f}NS tweede punt zouden we willen beginnen met een speciale nieuwjaarsgelukwens voor de ongehuwden. Voor deze groep zal enige mati ging worden betracht. Nu geloven we niet dat de tariefsverlaging voor de ongehuwden tot een fail lissement van vele onzer huwelijksbemiddelings bureaus zal leiden. De fiscus is met faciliteiten meestal „gepast" voorzichtig! In de eerste plaats zal de verlaging alleen gelden voor ongehuwden van 40 jaar en ouder en in de tweede plaats zal de verlaging in 1967 maar voor de tweede helft van het jaar werken. Het huwelijk blijft dus o.i. een fiscaal voordelige handeling. Ter overweging. JN de derde plaats de speculatiewinstbelasting. De minister van Financiën heeft meegedeeld, dat dit punt nog nadere studie behoeft. Ons tegen woordig kabinet zal aan een behandeling wel niet toekomen. O.i. is dit een weinig aantrekkelijke studie. Het resultaat is naar wij menen, veel werk en weinig opbrengst, maar wat veel ernstiger is: wij achten het in hoge mate nadelig voor een goede funktionering van onze Amsterdamse beurs. Het zal er vooral vanaf hangen welke regering we na 15 februari zullen krijgen. Als wij mochten ADVISEREN zouden we willen zeggen, BESTUDEREN en dan SEPONEREN (te- neerleggen) maar wij moeten niet adviseren en als we het ongevraagd toch zouden doen zal men dat advies wel seponeren. Tenslotte nog een paar opmerkingen over de Vennootschapsbelasting. Het met 1 verhoogde tarief wordt ook voor 1967 bestendigd. Wij hebben volkomen begrip voor het feit dat onze economie van de „griep" af moet (drs. De Pous), maar vragen volledig begrip dat een ge slachte kip geen gouden eieren meer leggen kan. Over de Vennootschapsbelasting zal stellig een volgend kabinet moeten beslissen en deze beslis sing zal in hoge mate beïnvloed worden door de resultaten van 15 februari 1967. Afwachten is de boodschap. ME1JERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 3