VEEHOUDERIJBIJEENKOMST DER Z.L.M. Dagelijks Bestuur Z. L. M. vergaderde VRIJDAG 13 JANUARI 1967 55e Jaargang No. 2861 „De toekomstige structuur van het gemengde bedrijf" Frankering bij abonnement: Terneuzen te houden op donderdag 19 januari 1967 te 9.30 uur 's morgens in restaurant Wöhler, Lange Delft te Middelburg. De Weledelgestrenge Heer Ir. A. J. Louwes, Rijkslandbouwconsulent voor bedrijfs- vraagstukken te Wageningen, zal spreken over: Hieraan voorafgaande zal de Weledelgestrenge Heer Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteelt- consulent voor Zeeland, een korte situatieschets geven van de ontwikkeling van de vee- en varkenshouderij in Zeeland. Namens de Veehouderijcommissie der Z. L. M. Js. VOS, voorzitter W. C. SINKE secretaris. IN de eerste vergadering op 5 januari in het nieuwe jaar 1967 van het Dageiijks Bestuur van de Z. L. M., wenste de voorzitter ir. J. Prins allen een goed en gezegend 1967 toe en sprak de wens uit, dat het komende jaar voor de landbouw, met name ook in Zeeland, veel goeds mag brengen. De vice-voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, sprak hierna enige woorden tot de heer Prins. Hij memoreerde, dat de heer Prins in het eerste jaar van zijn voorzitterschap op vele belangrijke punten voor de landbouw en de Z. L. M. met kracht de agrarische belangen met succes heeft verde digd. Hij wenste de voorzitter toe, dat de Z. L. M. in het jaar 1967 op gelijke wijze door zijn voorzitter vertegenwoor digd mag worden. Voorts kon door de voorzitter de verheugende medede ling worden gedaan, dat op aandringen van de Z. L. M. een bevredigende oplossing is gevonden voor de z.g. „zegel rechtkwestie". Zoals bekend wees de Z. L. M. er eind 1966 op, dat haar inziens op onjuiste wijze zegelrecht geheven werd bij de herziening van pachtcontracten, die zijn opge maakt krachtens een ruil- of herverkavelingswet. Inmiddels is bekend geworden dat de minister van Financiën een be schikking heeft doen uitgaan, waarbij aan de bezwaren van de Z. L. M. tegemoet wordt gekomen en het zegelrecht uit sluitend berekend zal dienen te worden over het gedeelte van de pachtprijs, voorzover dat de reeds bestaande prijs te boven gaat. De voorzitter betuigde allen, die aan de tot stand koming van deze beschikking hebben medegewerkt, zijn dank, met name het Landbouwschap en het Ministerie van Landbouw. De vergadering besloot ter voorlichting om trent de wet op de zaaizaden en pootgoed in 3 C. L. O. verband in samenwerking met de N. A. K. een voorliehtings- middag gericht op deze materie te organiseren. De vergadering stond uitvoerig stil bij de ontwikkelingen bij de waterschappen. Nadere mededelingen werden ge daan over het rapport van de z.g. interdepartementale com missie. De vergadering besloot tenslotte de ontwikkelingen nauwgezet te volgen en overwoog de mogelijkheid om, zo in de toekomst daar behoefte aan zou blijken te bestaan, over te gaan tot de instelling van een commissie terzake, teneinde het bestuur nader te informeren. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat er bij de afzet van tuinbouwprodukten regelmatig een groot aanbod is van wintersla, die tegen niet onbevredigende prijzen wordt af genomen. Naar uien, spruitkool, witlof en waspeen is vee! vraag, wat tot uiting komt in redelijke prijzen. De afzet van bewaarkool blijft moeizaam verlopen. De voorraad appels is in ons land ongeveer even groot als vorig jaar om deze tijd. Het binnenland neemt veel af, doch de export is be perkt. In Frankrijk en Italië zijn flinke hoeveelheden, zodat het gewenst lijkt regelmatig te ruimen in de periode van half januari tot half april. Vanaf eind april is invoer uit o.a. Ar gentinië te verwachten. Men schijnt daar een goede oogst te hebben en de appels worden tegen iets lagere prijzen dan vorig jaar ingekocht. De E. E. G.-regelingen voor fruit zijn in studie. Binnen afzienbare tijd kunnen hierover mede delingen worden verwacht. AKKERBOUW De heer J. B. Becu gaf een overzicht van de situatie ïn de .akkerbouwsektor. De afzet van de tarwe heeft een rus tig verloop, waarbij de maalindustrie 45 van de inland se tarwe verwerkt. De prijs ligt gemiddeld ƒ1,75 boven de interventieprijs en 0,70 beneden de richtprijs. Voor voedergranen en gerst ligt de prijs op een minder niveau. De minister heeft bepaald, dat de regeling voor vlas voor het jaar 1967 gelijk zal zijn aan de regeling van het afgelopen jaar. De vergadering sprak wederom haar teleurstelling uit over het uitblijven van een harmonisatie van de vlasregelingen en onderstreepte de noodzaak om op korte termijn een E. E. G.-regeling voor vlas tot stand te brengen. (Zie verder pag. 3) Tijdens de eind december te Middelburg gehouden algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij werd reeds een telegram aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet en de heer Mr. Pieter van Vollen hoven gezonden, waarin de hartelijke gelukwensen met hun huwelijk werden aangeboden en de aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje betuigd. Het is ons een behoefte ter gelegenheid van deze vreugdevolle dag onze gelukwensen hier nogmaals tot uiting te brengen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1