Wie Polykuiin zaait, zal winst oogsten De index-grondbrief Rapporten - Publicaties - Jaarverslagen De verstandige bietenteler kan de toekomst voorspellen (omdat hij bij-de-tijd blijft). Hij weet nü al alles van zijn volgende oogst Want hij zaait Polykuhn, dan heeft hij zekerheid. Een succesvolle teelt, een rijke oogst Bent u öök zo'n verstandige bietenteler? 14 (Vervolg van pagina 3) het uitgestelde deel, dus de waardevermeerdering op een willekeurig moment te realiseren. Met an dere woorden, de waardevermeerdering zal in de prijs van de belegging tot uitdrukking moeten ko men, terwijl de vorm waarin de belegging wordt aangehouden, courant moet zijn. Een jaarlijkse emissie van grondwaardepapieren, tegen een lage rentevoet doch met een indexclausule, gebonden aan de algemene grondwaardestijginglijkt hier voor een mogelijke weg, aldus drs. Wind. Deze waardepapieren zouden in normale coupures kun nen worden uitgegeven en ter beurze verhandel baar zijn. De belegger kan dan op elk moment zijn mid delen weer mobiliseren en daarbij het voordeel van een grondprysstijging realiseren. Hij behoeft daar op niet te wachten tot het einde van de looptijd. Op deze wijze zou er een courante beleggingsmogelijk heid kunnen ontstaan. Tegenover de lage interest staat de waardevaste of waardestijgende index. De vaststelling van de index zal op objektiéve wyze moeten geschieden. Voor de boer zou de index-clausule betekenen dat bij grondwaardestijging aan het einde van de looptijd van de lening overeenkomstig de index moet worden afgelost. De grondprijsstijging kan hij Uit de opbrengst bij verkoop van het onroerend goed voldoen. Hij draagt hierbij het risico, dat de opbrengst van zijn landerijen onder de index blijft. Ook doet de mogelijkheid zich voor, dat de ver koopwaarde de index overtreft. In dit laatste geval heeft de boer een voordeel. Het zojuist genoemde risico is voor de boer echter niet van ernstige aard. Het staat immers buiten de exploitatie van zijn be drijf. DE introduktie van een index-grondbrief die overigens geheel gedekt moet zijn door hypo theek biedt de boer ook de mogelijkheid om, zo hij dat wenst, voortijdig af te lossen. Hij kan door aankoop van index-grondbrieven op ieder moment zijn schuld reduceren. Hij heeft de schuldverhou ding dus geheel zelf in de hand. Het is duidelijk, dat de gebouwen niet onder een zodanige financieringsregeling kunnen vallen. Door het feit dat de grond eigendom van de boer blijft, kunnen de gebouwen op de traditionele wyze dus door af losbare hypothecaire leningen wor den gefinancierd. Om elke onzekerheid omtrent de soliditeit van een index-grondbrief weg te nemen, zou overwo gen kunnen worden, de betaling van rente en af lossing te garanderen door het Borgstellmgsfonds voor de Landbouw. AVER de mogelijkheid van praktische toepassing van 't hier voorgestelde financieringssysteem denke men niet te licht. Tal van haken en ogen kleven er aan vast, zoals de kosten voor uitgave en verhandelbaar maken van de waardepapieren, de kosten verbonden aan rentebetaling en aan het vaststellen van de index. De apparatuur voor de toepassing van het systeem is echter voorhanden en er behoeven geen nieuwe instituten te worden opgericht. Het moeilijkste aspekt verbonden aan een index- grondbrief zal wellicht het rente-aspekt blijken te zijn. De lage rente van deze brieven loopt vooruit op grondprijsstijging. Hier zit het onzekere element. De mate van grondprijsstijging is niet te voorspel len. Het enige houvast is de ontwikkeling in het verleden. Wel mag de verwachting reëel worden geacht, dat de grondprijs een stijgende tendens zal behouden. Het is moeilijk de gedachte van ons af te schuiven, dat de inflatie geheel tot het verleden zal gaan behoren. Met een matige stijging van de kos ten van levensonderhoud ruwweg te stellen op V/s k 2 per jaar houdt men in de ekonomie in ternationaal rekening. Mogelijk dat het onzekere aspekt van de grondprijsstijging de beleggers zal afschrikken; mogelijk ook, dat dit juist als een aan trekkelijke kant van de zaak zal worden opgevat. In dit laatste geval zal de rente van het waardepapier vermoedelijk in de buurt van 4 kunnen liggen. Voor de boer geen onaantrekkelijke rente, hoewel nog op aanvullende kosten moet worden gerekend. Deze gedachten over een aanvullende financie- ringsvorm voor bedrijfsoverdracht bij agrarische bedrijven hebben tot doel, een bijdrage tot de studie over dit onderwerp te geven. Aldus de heer Wind die aan het slot van zijn inleiding een waarschu wing liet horen aan hen, die van mening zijn, dat voor jonge bedrijven zowel in de landbouw als in de tuinbouw een ongunstige vermogensstruktuur mag worden geaccepteerd. Deze opvatting komt men nogal eens tegen. Zij houdt het gevaar in, dat hetgeen uitzondering moet blijven, gemakkelijk tot norm wordt verheven. Een ongunstige vermogens struktuur kan niet worden getolereerd, voor oude bedrijven evenmin als voor jonge bedrijven. De jonge bedrijven zullen de technische en economi sche ontwikkeling moeten volgen en hebben daar om juist grote behoefte aan een solide vermogens struktuur van de aanvang af. Het antwoord daarop is in sterke mate afhankelijk van het perspektief omtrent de rentabiliteit enerzijds en de bereidheid van familie om medewerking te verlenen ander zijds. Moge het de agrarische ondernemers gegeven zijn by voortduring op deze fundamenten te kun nen bouwen! Aldus drs. Wind. if De concurrentiepositie van de Nederlandse han del in landbouwprodukten. 17e Jaarrapport Algemeen Orgaan Voedselvoorziening, Banka- straat 147, VGravenhage. In dit rapport wordt de concurrentiepositie van de agrarische han del zowel in Nederland als in de E.E.G. be handeld. Voor de toekomst van de Nederlandse handel in landbouwprodukten van bijzonder grote betekenis. if Verslag over de jaren 1964 en 1965 van het Boekhoudbureau van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Het Boekhoudbureau nam in deze 2 jaar in omvang toe. De gang van zaken en de resultaten stemmen tot volle tevreden heid. if Mechanisatie van de suikerbietenoogst. Uit gave van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Dr. S. L. Mansholtlaan 12, Wageningen. Prijs 2,80. Dit verslag geeft een beeld van de achtste landelijke bietenrooi- en transportdemonstratie in 1965 te Wilhelmi- nadorp. Op deze demonstratie werd voor de eerste keer in de geschiedenis van de Neder landse bietenoogstdemonstraties, gerooid in twee verschillende bietengewassen: het ene met de lange hak opeengezet, het andere volledig machinaal gedund. Het verslag is voor iedere suikerbietenteler zeker het lezen waard. if Landelijke demonstratie oogst en verwerking van stro. Gratis verkrijgbaar zolang de voor raad strekt bij de R.L.V.D., Landbouwcentrum, Goes. Eindverslag van de landelijke demonstra tie „Oogst en Verwerking van Stro" die gehou den werd op 9 augustus 1966 te Wilhelmina- dorp. Deze demonstratie werd reeds besproken in ons Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 19 augustus j.L if Havenontwikkeling Zuidwest Nederland. Uit gave van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, Provinciale Griffie, Abdij 6, Middelburg. In leidingen en forumverslag van de Havencon ferentie gehouden op 14 oktober 1966 te Mid delburg. if Het onderwijs in Nederland. De brochure is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat 1, 's-Gravenhage. Prijs ƒ2,40 per stuk. In een zestal hoofdstukken worden de verschillende onderwijssoorten besproken. if Verslag over het boekjaar 1965 van het Be drijfspensioenfonds voor de landbouw. Stich ting Agrarische Sociale Fondsen, Buitenrustweg 3, Den Haag. Voor zover wij uit het verslag hebben kunnen nagaan staat het Bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw er goed voor. Jaarverslag 1965 van het Produktschap voor groenten en fruit. Bezuidenhoutseweg 153, 's-Gravenhage. Het verslag bevat een schat van gegevens over de verschillende zaken waar het Produktschap by betrokken is. if Gedenkboekje ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum van de Raiffeisenbank „Goes". De bedoeling van het gedenkboekje is, een in druk te geven van het ontstaan en de groei van de bank sedert de oprichting. if Verslag over 1965 van het Landbouwproefbe- drijf Zeeland te Wilhelminadorp. Dit verslag geeft een overzicht van de verschillende proe ven op velerlei gebied op het proefbedrijf ge nomen. Aan te vragen bij de R.L.V.D. te Goes. Jaarverslag 19651966 van de Stichting C.L.O.- controle. „De Schothorst", Hoogland. Het ver slag bevat vele gegevens. Onderandere wordt ingegaan op het te grote assortiment mengvoe ders. De produktiekosten zullen dalen by een kleiner assortiment. De voorlichting aan de boeren zal hierdoor veel eenvoudiger worden. Het vochtgehalte van de mengvoeders is over het algemeen te hoog (dit is voor de houdbaar heid zeer nadelig). De St. C.L.O.-controle zal dit punt de komende jaren grondig aanpakken. De samenstelling van de voeders wordt soms van de ene op de andere sterk gewijzigd. Dit kan voor bepaalde diersoorten, vooral voor jonge varkens, zeer nadelig zijn. (Zie verder volgende pagina) leverbaar als: normaal zaad precise zaad C 3,25 4,25 mm D 3,50 4,50 mm M 3.25 4,75 mra POLYKUHN ukt van da Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur. uhn&Co. n.v., Naardan. prod Kuhr

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 14