Gerst voor bouwer en brouwer Overwegingen bij lucerneteelt 6 (INGEZONDEN MEDEDELING.) DE RESULTATEN MET POLYRAVE PILLENZAAD (C-ZAAD) VAN C. PADMOS TE ELKERZEE In ons land is ca 800.000 ha beschikbare akker- bouwgrond. Van deze oppervlakte wordt naar schat ting 90% bebouwd met granen, bieten en aardap pelen. De belangrijkheid van deze gewassen, zowel voor de Nederlandse landbouw in haar geheel, als v/el voor de individuele teler, wordt door dit per centage zeer nadrukkelijk onderstreept, aldus schrijft ons Barenbrug's Zaadhandel N.V. te Arn hem. Als men deze gewassen, die de kern vormen van het landbouwersbestaan, zo goed en rendabel mogelijk wil telen, zal de boer zijn grond in een maximale conditie moeten brengen en moeten houden. De toenemende mechanisatie in de landbouw is er echter mede de oorzaak van, dat struktuurbederf onvermijdelijk is. Het berijden van de grond met steeds meer en steeds zwaardere machines en trac toren, ook onder ongunstige weersomstandigheden, zal, indien hier niet tijdig maatregelen worden ge nomen, met name op de zware kleigronden tot ca tastrofale gevolgen leiden. Ten behoeve van deze belangrijke hoofdteelten graan, bieten en aardappelen is de teelt van ge wassen, welke een goede bodemvruchtbaarheid in stand houden of bevorderen, danook een dwingende eis geworden. Als één van de voornaamste gewassen voor dit doel willen wij hier de teelt van lucerne noemen. Lucerne js een gewas, dat door zijn zeer diepgaand en krachtig ontwikkeld wortelstelsel (1.00 1.50 m.) een gunstige invloed uitoefent op de struc tuur verbetering wordt met name bereikt door het hoge humusgebalte, dat in de grond wordt gebracht en vanwege het feit, dat door het sterk ontwikkeld wortelstelsel de grond tot op grote diepte goed doorlatend wordt gehouden en zodoende een na tuurlijke ontwatering wordt verkregen. Lucerne is zeer produklief. heeft een hoog eiwit gehalte en wordt in ons land hoofdzakelijlt ver bouwd voor de kunstmatige drogerijen. Het is een overblijvend gewas, dat zowel onder dekvrucht als op bloot land kan worden gezaaid. Gelet op het feit, dat bij de teelt van lucerne eigenlijk alleen sprake is van inzaaien, omdat vrijwel alle droge rijen het totale oogstwerk verzorgen, is er geen an der gewas op te noemen, dat zo arbeidsextensief is. Juist nu is dit een zeer aantrekkelijk plus-punt. Van groot belang is de rassenkeuze. Men dient te letten op de resistentie tegen de gevreesde verwel- kingsziekte Vertieillium)., Ook de wintervastheid, vlotte ontwikkeling en hergroei na de winter, zijn belangrijke factoren, die in een doelbewuste ras- keuze moeten meespelen. Een ras, dat hieraan in hoge mate voldoet en dat bovendien in opbrengst boven aan staat is het nieuwe ras Europe. (Wij mo gen verwijzen naar de rassenberichten over lucer ne. Red.) Naast d<. structuurverbeterende waarde is lucerne ook belangrijk vanwege de zo noodzakelijke verruimingsmogeiijkheid in de vruchtopvolging. Dit najaar brachten wij een bezoek aan de heer PADMOS te Eikerzee, die juist bezig was zijn laatste POLYRAVE bieten op te laden. Wij vroe gen hem waarom hij POLYRAVE suikerbieten had gezaaid en of dit ras, gezien de arbeidsbezetting op zijn bedrijf, in zijn bouwplan paste. Wij waren niet verrast toen deze landbouwer de voordelen van de POLYRAVE zo duidelijk op somde: Ik heb het pillenzaad van dit ras verzaaid. Er viel direkt een regelmatige opkomst en een hoog percentage alleenstaande planten te consta teren. Dit resulteerde in een aanzienlijke werk- besparing bij het op één slaan. Door de vlotte, gulle bladontwikkeling had ik, mede door het ge bruik van een goed onkruidbestrijdingsmiddel praktisch geen werk meer bij het nawieden. De kophoogte was zeer regelmatig en daardoor was ik in staat met een meerrijige bietenrooier een goed gekopte biet te verkrijgen met een minimum aan koptarra. De regelmatige vorm en de goede rooibaarheid waren er m.i. mede de oorzaak van dat de POLYRAVE zo'n hoge kilo-opbrengst heeft gegeven. Nog geruime tijd hebben wij met de heer PAD MOS gesproken en wij willen niet nalaten nog één zinsnede aan te halen: De POLYRAVE is een moderne suikerbiet, die in een weldoordacht bouwplan beslist thuis hoort. Gezien de bovenstaande gunstige ervaringen beveelt de heer PADMOS de POLYRAVE suiker biet ook bij U aan. Haver Opbrengst baverrassen-proefvelden Rassen Gemiddelde 1966 Opbrengst in verhoudingsgetallen in kg/are 1961-1966 Astor 47,3 106 Condor 47,3 103 Marino 42,1 99 Tarpan 40,8 99 Gedurende de laatste jaren is haver een weinig geteeld gewas. Als we stellen, dat zomergerst voor de brouwerij gemiddeld 4500 kg a 33 ct. 1.500,bruto- opbrengst/ha geeft, dan moet haver 5000 kg a 30 ct. opbrengen om zomergerst in financieel opzicht te evenaren. Ieder zal echter onder zijn omstandigheden moeten overwegen welk gewas voor hem het meest perspectief biedt. Een algemeen advies hierover kan men onmogelijk geven. Daarnaast geeft haver meer oogstrisico's. Op bedrijven waar zéér veel granen in het bouwplan voorkomen, kan haver echter nog enige mate de vrucht- wisseling verruimen. Het aantal haverproeven in het zuidwesten is zeer beperkt. Uit de resultaten over een vijftal jaren gezien, blijken de rassen Astor en Condor goed in opbrengst. Samen met het ras Marino komen deze op goede kleigrond voor verbouw in aanmerking. Op minder goede gronden en zand grond is het ras Tarpan meer geschikt. Haver is in het algemeen een goede dekvrucht. Astor geeft hoge opbrengsten. Het stro is kort en stevig. Het gewas is spichtig en weinig bladrijk. Astor rijpt vrij laat. De korrelkwaliteit is goed. Dit ras blijkt matig gevoelig voor schot en korreluitval. Condor geeft goede opbrengsten. Het stro is iets langer en wat minder stevig dan van Astor. Condor rijpt iets vroeger dan Astor. De korrelkwaliteit is vrij goed. Condor was ook gevoelig voor schot en korreluitval. Marino is een vroegrijpende haver. Het stro blijft vrij kort en behoorlijk stevig. De korrelkwaliteit is goed met een vrij hoog bastgehalte. Dit ras bleek vrij gevoelig voor korreluitval en matig gevoelig voor schot. Tarpan kan op zandgronden hoge opbrengsten geven. Het stro is kort en vrij stevig. De korrelkwaliteit wordt goed beoordeeld. Dit ras is ook vrij ge voelig voor schot en korreluitval. ZEPHYR 1 publikatie van de MGH-kombinatie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6