De boer werd mens Nawoord van een voorzitter P. J. G. Iedereen kent de uitdrukking „Och boer, wordt mens V Deze uitdrukking is ongetwijfeld al zeer oud. Zij zal vermoedelijk stammen uit een tijd dat de boeren, of „landmannen", werkelijk nog als een soort minderwaardig mens van zonsopgang tot zonsondergang in de grond zaten te wroeten. De laatste eeuwen is dit geleidelijkaan geheel veranderd. Al kon je tot om en nabij de tweede wereldoorlog nog vaak aan iemand zien dat hü van boeren-, of zo U wilt plattelandsafkomst was. Ik noem U enkele ken merken: zijn klederdracht, vaak wat grover en forser gebouwd, een iets ruwer en taniger uiterlijk en vaak wat minder (gemakkelijk) bespraakt. U kent natuurlyk allen de oorzaken van deze kenmerken. Ten eerste, het conservatisme, in een bepaalde vorm, voor het behoud van de klederdracht. De vaak zware, langdurige lichamelijke inspanning was de volgende reden. Het werk in de buitenlucht, het gehele jaar door in weer en wind, maakte het uiterlyk vaak wat taniger en ruwer. Voor het laatste, het vaak weinig bespraakt zijn, en zich daardoor in gezelschap en in het openbaar wat moeilyk uitdruk ken, is ongetwijfeld de reden het feit dat de boer vroeger vaak alleen werkte. Trouwens, het is een vaststaand feit dat de zgn. nuchtere (Zeeuwse) plattelander nooit een mens van veel woorden is geweest. Ongetwijfeld waren er nog meer verschillen tussen de plattelanders en de stedelingen, maar enkele ty pische, in het oog lopende kenmerken zijn hier toch wel genoemd. De jonge plattelanders Wanneer we bovengenoemde punten nu eens van toepassing brengen op de hedendaagse jonge plat telanders, dan moeten we constateren dat bijna geen enkele van deze oorspronkelijke herkennings tekens nog van toepassing is. De klederdracht is bij de jongeren verdwenen, het zware langdurige licha melijke werk is ook verleden tijd. Doordat aan de hedendaagse en toekomstige on dernemers zeer hoge eisen (veel hoger dan de mees ten vermoeden) gesteld zullen worden voor wat betreft kennis van mechanisatie, boekhouding, fi nanciering en verder het totale bedrijfsbeheer en -organisatie, zal een veel langere, doelgerichte op leiding noodzakelijk zijn. Dit resulteert in een lan gere studie, het volgen van dag- en avondcursussen, die geen of weinig praktijktijd vóór de militaire diensttijd mogelijk maken. Een opleiding voor Mulo - HBS en RMLS - HLS, met daarbij nog legio aan vullende cursussen zullen de acht jaar tussen lagere school en militaire dienst volledig opslokken. Dit alles maakt van de plattelandsjongeren, de poten tiële boeren, géén door weer en wind en zwaar lichamelijk werk getaande grove plattelanders. Ook zal door een dergelijke onleiding de welbespraakt heid en uitdrukkingsvaardigheid gelijk aan of beter worden dan bij de stedelingen. De stedelijke jongeren In de steden is er nooit een wezenliik uiterlijk verschil geweest tussen jongeren en ouderen. Daar werden de jongeren opgevoed en geschoold zoals de ouderen. Het enige kenmerkende verschil tus sen de oudere en jongere generatie in de stad is het feit dat de stadsjongeren, ondanks de toch vaak zware en langdurig genoemde studie aan middel bare scholen en universiteiten, over veel meer vrije tijd schijnen te beschikken. Wat doet die stadsjeugd met zijn vrije tijd? -Dat kunnen we via de publiciteit te weten komen. K"k maar eens naar de t. v., luister maar naar de radio, lees de tijdschriften en kranten maar. Ik zal U een korte opsomming geven van de jon- geren..aktiviteiten" in de steden: jeugdmisdaad, joy-ri^ing (onder invloed), diefstallen, ongure „beaf'kelders, verslaafdheid aan verdovende mid- d"1"" >iar.>->enincrs, demonstraties, optochten, be kladden van gebouwen met hakenkruizen e. d., be- jr voc-MróidivinvoTi ie«pns mede mensen, speciaal leden van het koningshuis. Ds"c mensen weten -dch ge on r^d mot v.un vnHe tijd. Ze gaan die redeloos gebruiken voor allerlei idiote, voor zichzelf en voor de maats^^nrjii s--~- delijke aktiviteiten. Ze worden ongeïnteresseerd voor de medemens en zijn werk. Een berucht ant woord dat een enoueteur kreeg op zijn vraag aan een stedeling hoe die naar zijn werk ging: „Onge schoren en met de pest in m'n donder". Soecjaal dU is een „modern'" schadelijk neven verschijnsel in de steden. Men krijgt daar, en som migen hebben het al stevig te pakken, een ver keerde mentale instelling. Pas op voor navolging We hebben, zoals ik zei, vele dingen van de stede ling overgenomen, maar voor het laatstgenoemde moeten we ons terdege behoeden. Het geïnteres seerd zijn, belangstelling hebben voor allerlei zaken die dat waard zijn, en dat zijn er vele, is hard nodig. Het is natuurlijk een klein kunstje om hier een hele rij zaken te noemen die de moeite van het kennen en onderzoeken waard zijn. Maar allereerst wil ik noemen het feit dat een groot gedeelte van onze vrije tijd heel nuttig besteed kan worden aan allerlei zaken die ons bedrijf raken of daar zijde lings mee te maken hebben. Zijdelings ons bedrijf rakend, of beter niet-bedryfsorganisatorische zaken zijn b.v. het landbouwbeleid van onze overheid, het Europese landbouwbeleid, met alles wat daarmee te maken heeft. Wat zal bijv. de invloed zijn van de Kennedyronde op de Nederlandse en Europese landbouw? Er zijn natuurlijk op dit gebied talloze zaken die direct ons boerenbedrijf beïnvloeden. Het bestaansrecht van de P. J. G. Naast de landbouwzaken is er veel meer dat ons kan en soms moet interesseren. De Wegwijzer voor het Afdelingswerk kan U hierin wel wegwijs maken. Maar het allerbelangrijkste *is m.i. dat wij onze vrije tijd die wij, heus waar, ook in de landbouw méér zullen krijgen, op een goede manier benutten. Laten wij ons niet door een slecht voorbeeld laten leiden. Onder de jongeren in de grote steden geldt het bijna als een status-symbool om één of meer dere malen te zijn gepakt voor rookbommengooien, beledigingen aan het koninklijk huis, e.d. Een ver oordeling maakt je daar toch een aanvoerder van deze doelloze straatopbrekerij. Wij hebben gelukkig nog andere gelegenheden en mogelijkheden om tijd voor onszelf prettiger te besteden. Dit hoeft natuurlijk helemaal niet in P. J. G.-verband, maar het kan. De P. J. G. heeft tot doel, kort gezegd „de vorming van de platte landsjongeren". Het was en is de mening van de P. J. G. dat er aan Uw vorming in de breedste zin van het woord (en dat is breed) nog iets viel en valt te doen. Dat is haar bestaansreden. De P. J. G. wil, alleen door het feit dat ze er is, het U ge makkelijker maken deze vorming te krijgen. La ten wij de zogenaamde provo's (een woord dat voor zichzelf spreekt: provo - provoceren - uitlok ken de provo's laten, en laten wij onszelf blij ven. De jongerenorganisaties zijn er voor U. en zij danken hun bestaansrecht en bestansmogelijkheid alleen al aan het feit dat U vindt dat er volgens U nog geschaafd kan en moet worden aan uw vorming. A. LINDENBERGH. De „Plattelandsjeugd" van 23 december j.l. werd verzorgd door de afdeling Koudekerke. Als voor zitter van deze afdeling wil ik de redakieleden en medewerkerssters) danken voor het werk dat zij hieraan besteed hebben. Toch wil ik even terugkomen op het artikel Ge sprek met de voorzitter". In een gesprek met de voorzitter van afd. Koudekerke van de Z. L. M. is mij gebleken, dat de vraag „is de samenwerking met de plaatselijke Z. L. M. en met de Bond van Platte land wrouwen voldoende of voor verbetemig vat- haai V' wat onduidelijk is beantwoord. Daardoor Itam a lisschien een verkeerde indruk zijn ontstaan 28 over de verhouding t.o.v. de Z.L. M.-af deling. Daarom nu wat duidelijker Geweldig is het kontakt niet, maar wel wordt de P. J. G. regelmatig uitgenodigd op de Z. L. M.-ver- gaderingen. Door mij werd eigenlijk bedoeld, dat er heel weinig samen wordt georganiseerd. Als voorbeeld werd genoemd de mogelijkheid tot het gezamenlijk behandelen van het Z.L.M.-vraag- punt. Dat er soms meer kontakt is met het gemeente apparaat dan met de Z. L. M. is niet de schuld van de Z. L. M. Het P. J. G.-bestuur vraagt soms inlich tingen aan de gemeente, terwijl zij dat niet deed VOORLICHTING OVER POLITIEK De samenwerkende Zeeuwse plattelands jongerenverenigingen organiseren, i.v.m. de komende Kamerverkiezingen, een politieke voorlichtingsavond op vrijdag 13 januari om 19.30 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. Vooraanstaande Zeeuwse politici zullen 'n toelichting geven op het programma van hun partijen, waarna vragen van het publiek zul len worden behandeld. Komt allen! Zegt hef voort! JONGERENAKTIVITEITEN VVEDSTRIJDAVOND NOORD BEVELAND De eerste wedstrijdavond voor de leden van de afd. Noord-Beveland wordt gehouden op donderdag 12 januari in „De Kroon" te Wissenkerke, aanvang 19 uur. FAMILIE-AVOND KOUDEKERKE De jaarlijkse familie-avond van de afd. Koude kerke wordt dit jaar gewijd aan het onderwerp „De problemen rondom het gezin met opgroeiende kin deren en hun toekomst". Vragen zullen worden be antwoord door een forum van deskundligen op het gebied van jeugd- en gezinszaken, onder leiding van wika D. E. Hiensch. LEDENVERGADERING AXEL-ZAAMSLAG Op vrijdag 13 januari in „De Poort" te Zaamslag, aanvang 19.30 uur stipt. Verschillende interessante punten staan op de agenda, zoals praatjes over het houden van bijen, de E.E.G., een reis naar Duits land en politiek. Voorts dans, muziek en spel Deze avond is ook toegankelijk voor leden van de Z.L.M. en Plattelandsvrouwen. WINTERBAL OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De streek Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert een groot Winterbal op zaterdag 21 januari in Grand Hotel „Rotterdam" te Temeuzen, aanvang 19.30 uur. Medewerking van het bekende orkest „The What Bumbs" uit Kruiningen. Leden en Intro- ducees zijn van harte welkom. STAGEPROGRAMMA'S C ANADA EN AUSTRALIË De P.J.G.-Nederland houdt ook dit jaar weer haar voorlichtingsdagen voor belangstellenden voor het Jonge Boeren Programma in 1907. d.w.z. voor rei zen naar Canada en Australië. Hiertoe zijn bijeen komsten belegd op vrijdag 13 januari om 14 uur in Hotel Van Giitenbeek te Zwolle en op woensdag 18 januari era 14 uur in Hotel Bolwerk, Kennemer- plein te Haarlem. VOLKSHOGESCHOOLCTJRSUS ZWITSERLAND De Volkshogeschool Herzberg in Zwitserland nodigt jonge plattelanders uit voor een internatio nale bijeenkomst van 19—29 januari, 's Morgens is er gelegenheid om zich in handenarbeid te bekwa men (ook weven), terwijl 's middags o.a. lezingen, zang, discussie, spel en dans op het programma staan. Verdere inlichtingen en opgave tot 10 januari bij de P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23 te Den Haag, tel. 070-512541. WINTEROURST TSSF.N OP BELGISCHE VOLKSHOGESCHOOL De Volkshogeschool „De Blankaart" te Woumen (West-Vlaanderen, België) organiseert wintercuv- sussen „Levenskansen voor Plattelands!ongeren", bestemd voor meisjes en jongens van is jaar en ouder. Op het programma staan o.a. de volgende onderwerpen: de landbouwer als zelfstandige ondernemer; de vrijheid van de boer; wat gebeurt er met onze landbouwpodukten; vandaag werk ik niet; de stad komt on het platteland. Er is een dag excursie naar de E.E.G. in Brussel, en gelegenheid tot ontspanning en snort. De eerste cursus is van 1621 januari. De dee!- nemersprijs bedraagt 64 gulden. Belangstellenden kunnen zich tot 10 januari aanmelden bij de Volks hogeschool „De Blankaart" te Woumen. Inlichtin gen ook telefonisch op nummer 0932-51-50642. AFDFLINGSUÏTWÏSSELING MET ZEVENHUIZEN De afd. Zevenhuizen van de Jongerenorganisatie van de Holl. Mij. van landbouw heeft belangstel ling in het voorjaar. Welke afdeling voelt hier- ling in net voorjaar. Welke afdeling voelt hier voor? Inlichtingen bij het P.J.G.-secretariaat. aan de Z. L. M. Dit vloeit voort uit onze algemeen heid als P. J. G.; de „P" van Plattelands indachtig! Verder zou de lezer de indruk kunnen krijgen dat het bestuur van de afdeling Koudekerke geen aan dacht aan het Streekplan zou besteden. Integen deel, zij had op haar eerste avond in het seizoen dr. ir. Ubbink als spreker uitgenodigd! Maar mijn antwoord had dan ook geen betrekking op het be stuur, maar was bedoeld voor de boeren, zijnde de Z. L. M.-leden in het algemeen. En daarvoor blijf ik bij mijn antwoord. Ja, en dan nog dat de ouderen toch niet van mening zijn dat zij hun positie aan de jongeren zou den moeten prijsgeven. Hopelijk hebt u er niet uit (Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 28