<~0oor de <^Jrouw Buitenbeentjes bij de wintersport f mmmm Dieët-recepten Zal Amerikaanse papieren kleding ingang vinden? Ook haardos van sommige mannen dreigt duur te worden VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN - GRIEP Uet klinkt misschien gek, maar in ieder winter sportcentrum valt het de buitenstaander nog steeds niet moeilijk, Nederlanders te herkennen, die voor het eerst een sneeuwvakantie houden. Het is niet hun onwennig sneeuwknipperen met de ogen of hun jolig sneeuwhappen, dat hen verraadt, het is de manier, waarop deze nieuwkomers gekleed gaan. Vaak is het duidelijk, dat zij bij het bespreken van hun reis niet op een paar tientjes hebben ge keken, doch juist bij het samenstellen van hun gar derobe hevig gaan bekibbelen. Ze denken, dat ze het met een duffelse zeilj opper, een simpele broek en een paar oorwarmers wel kunnen stellen, maar zo vormen zij een groepje buitelende buitenbeentjes. Het is jammer, maar zij kunnen er niets aan doen. De winters zijn in ons land over het algemeen niet zo heel erg streng en zo vinden een heleboel mensen het jammer om voor die paar weken wintersport vakantie behoorlijk extra geld uit te geven. Wij hebben dus vooral hen op het oog, die voor de eerste keer naar de sneeuwlanden gaan. „Het blijft mis schien bij die éne keer", zeggen ze dan en doen daarom voorzichtig aan. De praktijk wijst echter uit, dat wie eenmaal zon, sneeuw en wintersport in ER zijn bosjes vrouwen, die er tegenover hun echt genoot niet voor uit durven te komen hoeveel geld zij jaarlijks in de kapsalon laten. Nu moeten wij er dadelijk aan toevoegen, dat er weinig man nen zijn, die graag met een vrouw, wier haar er onverzorgd uitziet, naar één of andere festiviteit gaan. Dus zijn wij vrouwen wel verplicht er een slordige duit tegenaan te gooien om er behoorlijk gekapt uit te zien. Er zijn van die geluksvogels, die door moeder Natuur gezegend zijn met makkelijk haar, dat soms wel een paar weken goed blijft zit ten, zelfs na een wasbeurt plus watergolf. Maar al met al loopt het toch aardig op. 27 JJUIZENDEN jongere en oudere Nederlanders zijn juist teruggekeerd van een wintersportva kantie, wel of niet met armen en benen in het gips. Het is een kleurige stoet, die ieder jaar in steeds groter omvang naar de sneeqwlanden trekt. Het zijn de mensen, die met muts op en wanten aan liever de ijle berglucht snuiven, dan 's zomers zo veel mogelijk bloot ergens aan een strand liggen te bruinen. Zij doen gekleed net zoveel gezondheid op, of misschien zelfs nog meer dan al die blote mierenmensen aan de druk-bezette zomerstranden, hetzij het Schouwse of Walcherse strand of aan de kust van de Middellandse Zee. Wij spraken over „gekleed", want kleding is zeer belangrijk bij de wintersport en hoe. Het gaat erom, dat u het niet koud krijgt: dat niet bij de eenvou- Een zeer modieuze ski-combinatie, in een fantasie steek gebreid uit Draion-Bouclé. digste struikeling een emmer sneeuw uw jasje binnendringt, of als de zon weg is, uw maagstreek bevriest. Daar komt nog bij, dat kleren niet te zwaar mogen zijn, waardoor bijvoorbeeld uw man, die er nog best wezen mag als een kromme grijsaard gebukt gaat onder het gewicht van zijn jekkertje. Met dit alles moet U rekening houden. Bovendien dient U modieus gekleed te gaan, anders voelt U zich straks (want het hoogseizoen moet nog begin nen) niet bijster gelukkig als uw kleding niet aan de eisen voldoet. Daar komt nog bij, dat u met de juiste kleding twee vliegen in één klap staat, want alle modieuze wintersportkleren bezitten de prak tische eigenschappen, die vereist worden: ze sluiten de koude en sneeuw buiten, zij zijn licht in gewicht en geven alle bewegingsvrijheid. Laat U dus niet afschrikken door dun aandoende jacks: ze zijn zo danig gemaakt, dat zij met een minimum aan ge wicht een uitstekende bescherming tegen de koude geven. Pullovers zijn ook van lichte materialen ge maakt, zoals de bekende draion, die heerlijk warm zit, bestand is tegen alle mogelijke invloeden van sneeuw en zon en waarop U gerust met de traditio- neele „Glühwein" (warme wijn) mag morsen, want deze pullovers zijn gemakkelijk wasbaar. Dit ski-jack voldoet aan alle eisen van het modern ski-comfort (Lampe Modehuis/Haags Modehuis). het bergland heeft leren kennen, er een volgend jaar weer naar terug verlangt. Meestal hebben ze dan ook begrepen, dat ze hun garderobe anders moeten sa menstellen en blijft de plunje van het vorig jaar thuis, zodat toch extra kosten gemaakt moeten worden. Al zijn er op dit moment vele aan de Kerst vakantie gebondenen uit de wintersportcentra terug gekeerd, ongetwijfeld zullen er in de komende twee maanden nog duizenden volgen. Mocht U of uw zoon of dochter voor het eerst naar de wintersport gaan, laat U dan deskundig voorlichten. Bekijk ook bij gaande foto's eens op uw gemak. Al enige tijd is de Amerikaanse mode-industrie aan het experimenteren met papieren kleren geslagen. Kortgeleden lazen wij, dat het nu werkelijk ernst lijkt te worden en men zover is gevorderd, dat er zeer aanvaardbare modellen aan de markt gebracht zullen worden. Men verwacht een grote omzet van tiener- kleding, daar de tieners op hun garderobe over het algemeen gauw uitgekeken raken en telkens naar iets nieuws verlangen. Nu schijnt de papieren kleding goedkoop te zijn en men ziet niet op het eerste gezicht, dat de jonge meisjes in papier gehuld zijn. Na enkele keren gedragen te zijn, kan een jurk of pakje ge rust worden weggedaan, want voor luttele dollars kan er weer iets nieuws worden gekocht, dat nog meer „in" is dan het pakje, dat twee maanden tevoren werd aangeschaft. Mocht deze papieren garderobe wer kelijk op grote schaal ingang vinden, is dit een strop voor de textiel-industrie, die toch al met grote moeilijkheden te kampen heeft. Nu lijkt het ons, dat in het kille klimaat, waar wij nu eenmaal rekening mee moeten houden, de pa pieren jurkjes etc. het misschien in onze korte zomers nog doen, doch het grootste gedeelte van het jaar zullen wij het toch liever bij iets warms houden, maar wie weet wat er uit deze Amerikaanse experi menten voortvloeit. De techniek staat voor niets. Het is best mogelijk, dat wij over enkele jaren het heel gewoon vinden een papieren garderobe aan te schaffen, die zo geprepareerd is, dat die geen koude door laat. Voorlopig houden wij het toch liever op de ons vertrouwde kleren. Tot dusver maakten de mannen zich niet zo bijster druk om him haardos. Of ze vroegtijdig peperig en zouterig werden, een kale kruin of een opmerkelijk hoog voorhoofd vertoonden, het scheen hen niet te deren. Het lijkt erop, dat dit anders gaat worden. Kort geleden hebt U misschien ook op het televisiescherm de verjonging gezien, die mannenhoofden onder gingen en dit alleen door „haarstukjes". In het Rot terdamse Hilton Hotel is er gedemonstreerd met haarstukjes voor mannen of wel „Toupets". Een lange kalende man, die op 45 jaar werd ge schat, doch in werkelijkheid pas 33 jaren telde, kwam na bijgewerkt te zijn terug als iemand, die men heus niet meer dan drie kruisjes zou geven. JJEZE kleine haarstukjes, die een doorschemerende kruin of een terugwijkende haargrens camou fleren, zijn echter vrij duur. De prijs van een toupet, die een kale plek van 7,5 bij 5,5 cm bedekt (het haar is langer en wordt met het eigen haar meegekamd) kost ongeveer f 200,Er is echter heel wat werk aan zo'n haarstukje verbonden. Eerst moet nauw keurig de maat worden genomen en wordt er op een model van fijn nylon-tule het haarstukje ge maakt door haar voor haar te knopen. Soms duurt het knopen van zo'n stukje een volle week. Het haar, dat men gebruikt, is Europees. De toupets worden met speciaal pleister of met mastiek op het hoofd geplakt en kunnen daar een paar weken blijven zitten. Men schijnt ermee te kunnen zwemmen, douchen, voetballen, slapen zonder dat het loslaat. JpiJDENS de feestmaand december was het voor diëetpatiënten niet altijd even gemakkelijk zich aan het dieet te houden en ik heb hier speciaal de patiënten op het oog, die zoutarm moeten leven. Je moet heel sterk in je schoenen staan of na het ge- bruik van gezouten lekkernijen nare klachten krij- gen om niet voor de verleiding van kreeft- of gar nalen-cocktail of andere hartige hapjes te bezwijken. Dikwijls zijn de huisgenoten er mede schuldig aan en vinden, dat zo'n paar keer zondigen niet veel kwaad doet. Natuurlijk is het verstandig de ver boden lekkernijen van de hand te wijzen en, hoe verleidelijk ze mogen zijn, je toch aan het door de dokter voorgeschreven diëet te houden. Nu we weer tot de minder feestelijke gerechten zijn teruggekeerd, willen wij een smakelijk recept geven voor op zoutarm-diëet levende patiënten. Macaroni met kaas en tomaten: 50 gram macaroni, 1 tomaat of wat zoutarme tomatenpuree, 50 gram zoutarme korstloze kaas, 1 tri en 20 gram zoutarme beschuit. Macaroni gaar en droog koken. De fijngesneden tomaat en ui in boter fruiten. De kaas in dobbel steentjes snijden en al deze ingrediënten door de macaroni roeren. Het geheel in een vuurvaste schotel doen, bestrooien met gestampte beschuit, een kluitje boter erop doen en in de oven een bruin korstje geven. De haarstukjes worden elke twee of drie weken met benzine gereinigd. Het heeft er alle schijn van, dat mannen, die er graag zolang mogelijk jong uit zien, van deze toupets gebruik zullen gaan maken. Ze horen bij deze tijd, zoals zoveel hulpmiddelen om het uiterlijk te verfraaien. Waarom zouden mannen daar ook niet aan mee mogen doen Wel hebt U uit bovenstaande begrepen, dat het hun een aardige duit zal gaan kosten. Mocht uw man zo'n verjongingskuur willen bij houden, kunt U hem zonder schroom vertellen hoe veel U jaarlijks in de kapsalon besteedt. Wedden, dat uw rekening gunstig bij de zijne afsteekt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 27