ISOLATIE IN VEESTALLEN KIPPEN EN KIPPENVOER 22 voeropname volkomen naar energiebehoefte. De voederindustrie moet zorgen, dat alle andere beno digde voedercomponenten zoals amino zuren (ei wit), mineralen, sporenelementen en vitaminen in een juiste dosering in het voer voorkomen. Het is belangrijk dat de pluimveehouder weet en controleert hoeveel voer do kip opneemt. Bij afwij kingen, die vaak een gevolg zijn van slechte ver zorging, huisvesting of ziekte, kan hij de schade beperken. HOI.VEEL VOER HEEFT EEN KIF NODIG Bij de bepaling van de hoeveelheid voer moet onderscheid worden gemaakt tussen voer nodig voor onderhond, groei en produktie. Van een ener gierijk legmeel -- 2900 cal. OE/kg heeft een kip van 2 kg 75 gram per dag nodig voor onderhoud. Bevat het voer 10 minder energie dan moet de berekende voederbehoefte met 10 worden ver hoogd. Voor iedere 100 gram die een kip zwaarder is komt er 2'k gram bij. Voor iedere 100 gram die een kip lichter is gaat er 2]4 gram af. Per gram groei is evenals per gram ei per dag 1 gram voer extra nodig. Soort voer Opfokvoer I Opfokvoer II Overgangsvoer Legmeel of foktoomvoer Leeftijd kip 07 weken 714 weken 1420 weken eiwit. 19 16 13,5 16 VOEROPNAME De voeropname bij leghennen is afhankelijk van een groot aantal factoren. De belangrijkste zijn: 1. lichaamsgewicht 2. percentage leg 3. groei 4. energiegehalte van het voer. De kip regelt onder normale omstandigheden de REKENVOORBEELD Een koppel kippen weegt aan het begin van de leg gemiddeld 1600 gram. De groei is 1 gram per dag, de produktie is 80 c/o en het eige wicht is 55 gram. Per kip is dan nodig voor: onderhoud 65 gram groei 1 gram produktie 0,80 x 55 14 gram 110 gram Deze rekenwijze is voor alle rassen en typen van toepassing als bruikbare norm bij de beoordeling van de voeropname. GOED EN VOORDELIG VOEREN Voor bepaalde Amerikaanse W.L.-kippen worden tegenwoordig extreem hoge eiwitgehalten n 1. 19 a 20 r.e. in het legvoeder geadviseerd Een eiwit- percentage van 16 zoals in de C.L.Ö. vo< der, is ruim voldoende voor een hoog produktieve kip. Het hoge eiwit maakt het voer onnodig duur, ter wij] de kip er geen ei meer door legt. Zij heeft er zelfs last van, aldus de heer ir. H. P. Stappers, we tenschappelijk medewerker van het Instituut voor Moderne Veevoeding „De Schothorst". De C.L.O. controle adviseert verschillende soorten voeders die zijn aangepast aan de behoefte van de kip, n.l. In de provincie Zuid-Holland, op het eiland Goeree-Overflc kkee ligt het dorpje Herkingen op een paar kilometer van Oude Ton ge. Voor de meeste Nederlanders is deze streek niet onbekend, omdat hier Zuid-Holland door de over stromingen in het jaar 1953 het zwaarst werd ge troffen. De boerderijen die hier staan, zijn dan ook bijna alle na dat jaar zo niet herbouwd, dan toch geheel gerestaureerd. Deze nieuwe aanblik doet enigszins vreemd aan in een streek, waar op nog geen vijf kilometer van Herkingen boerderijen staan uit 1730. Het herstel van de aangerichte schade in dit ge bied had overigens tot gevolg, dat bij de opbouw nieuwe methoden en materialen werden toegepast. Onder meer zijn door Dow Chemical (Nederland) N.V., producent van kunststof isolatiemateriaal, proeven genomen met het isoleren van daken van veestallen. Door dit bedrijf worden in hoofdzaak chemische produkten vervaardigd, alsmede kunst stoffen voor thermische isolatie van gebouwen. WAAROM DAKISOLATIE? Het is bekend dat in het voorjaar en in de zomer de groei van het vee het grootst is. Een van de be langrijkste oorzaken hiervan is de hogere tempera tuur vergeleken met die in najaar en winter. Om deze hogere temperatuur te verkrijgen zonder van dé seizoenen en kostbare verwarmingsinstal laties afhankelijk te zijn, is een goede isolatie van de stallen tegen temperatuurschommelingen nood zakelijk. Het begrip isolatie is voor de veehouder zeker niet onbekend; de karakteristieke rieten daken van oude stallen en boerderijen zijn daarvan het bewijs. Als resultaat van een rationele aanpak werd te Herkingen, in overleg met de Landbouwconsulent van het district en de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. een reeds bestaande fokstierenstal uitge kozen om bij wijze van proef te worden geïsoleerd met het isolatiemateriaal Roofmate FR. Deze stal had de voorkeur, omdat hij als loopstal het gehele jaar door wordt gebruikt. Hierdoor kon een goede vergelijking worden verkregen met de situaties vóór de isolatie was aangebracht. Omdat hier sprake was van een proefneming, stelde Dow de benodigde 250 m2 Roofmate FR gra tis beschikbaar. GESTELDE EISEN Roofmate FR schuimplastic, dat door middel van een continu extrusieproces wordt vervaardigd, is bij zonder licht van gewicht en neemt geen water op. De lichtblauw gekleurde platen in de maten 60 cm bij 125 cm hebben een dikte van 2 tot 5 cm, af hankelijk van de eisen die aan de isolatie worden gesteld. De richtprijs van het Roofmate FR schuimplastic is ca. 200,per m3 of wel 2,per m2 bij platen van 1 cm dikte. De verkoop is in handen van Cindu- Uithoorn, tel. 02975-7110. Behalve isolerende eigenschappen moest het aan te brengen isolatiemateriaal vlamdovend, zuurbe- stendig (in verband met het gebruik van ontsmet tingsmiddelen) en gemakkelijk te reinigen zijn. Voorts diende het gemakkelijk te kunnen worden verwerkt. Dat Roofmate FR aan deze laatste eis volledig voldoet, werd door de eigenaar van de stal in Her kingen bewezen, die zelf het materiaal aanbracht: een eenvoudig houten raamwerk, uit latten samen gesteld werd door hem aan de onderkant van het uit eternieten golfplaten bestaande dak bevestigd. Hierop werden door middel van lange spijkers de styrofoam platen vastgenageld. De naden werden afgewerkt met houten latjes om aldus verzekerd te zijn van een zo volledig mogelijke afsluiting. De verlangde constante temperatuur werd be reikt door thermostaten, die midden in de stal op gelijke hoogte waren aangebracht. Deze werden ge koppeld aan twee ventilatoren met regelbaar toeren tal en van behoorlijke capaciteit. Naarmate de tem peratuur stijgt, zuigen deze ventilatoren de afge werkte lucht sneller af, waarvoor in de plaats frisse en koelere lucht van buiten af wordt aangevoerd. Men heeft berekend dat als gevolg van een goede isolatie de voeder kosten belangrijk konden worden teruggebracht. Bij een stal van vijftig stieren die aan voeding 50,per maand kosten, werd een besparing ver kregen van ca. 2.500, OOK ANDERE TOEPASSINGEN Een voorbeeld van een andere toepassing van plastic isolatiemateriaal is aanwezig in een nieuw gebouwde stal in Boven-Hardinxveld. Deze stal zal gebruikt worden voor het fokken van varkens, zo dat speciale aandacht is gewijd aan de isolatie van de vloer. Behalve het plafond, dat eveneens met Roofmate platen op een frame van houten latten is geïsoleerd, werden hier ook de vloeren van de boxen van isolatiemateriaal voorzien. Daartoe is gebruik gemaakt van Styrofoam FR, eveneens van Dow Chemical. In uiterlijk verschilt dit alleen van Roofmate doordat het oppervlak ruw is; voor de toepassing hier juist geschikt, omdat de platen zijn gevat in cement, dat hierop beter hecht dan op Roofmate FR. De vloerisolatie van de boxen is als volgt: 10 cm beton, daarop een - 2 cm dunne specie, waarin Styrofoam wordt gelegd. Dit wordt weer afgedekt met een laag specie van 2 tot 3 cm. Evenals in Herkingen is ook hier in de lucht verversing voorzien door het gebruik van ventila toren in het dak. Blijkens de eenvoudige maar doeltreffende proeven, die de veehouder heeft genomen met be trekking tot de hardheid van deze aldus geïsoleerde vloeren, laat het zich aanzien dat de duurzaamheid niet verschilt met die van conventionele vloeren. stukken met zich mede o.a. op gebied van de op fok, voeding en hygiëne. Ook hebben wij te maken met de ontwikkelingen in de E.E.G. Deze bepalen voor een gedeelte onze marktpositie, aldus de heer J. H. Lanting, vice-voorzitter van Coöp.-Landhouw- bank Meppol, in zijn openingswoord op de 5e jaar lijkse pluimveedag te Hoogeveen. Ir de kipponhouderij treden evenals in de andere veredelingssektoren sterke veranderingen op. Om economisch verantwoord te kunnen draaien zijn grote eenheden nodig. Dit brengt nieuwe vraag-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 22