Het ontwikkelings- en saneringsfonds De gemeenschappelijke graanmarkt van de E.E.G. Rubriek verzekeringen Landbouwbegroting 1967 21 Het is weer al enige tijd geleden dat we over het saneringsfonds in de landbouw schreven. Het blijkt ech ter dat men de regelingen nog wel eens door elkaar haalt. Daarom willen wij aan de hand van enkele praktijkvoorbeelden op deze regelingen nog eens nader ingaan. Deze week iets over de: Niet alleen zonder hoofdelijke stemming, maar zelfs zonder aantekening van kamerleden, die naar gebruikelijke formule geacht wilden worden te hebben tegengestemd, heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal op donderdag 29 december 1966 de Landbouwbegroting 1967 aangenomen. In een bespreking van het E. E.G.-mededingings beleid legde de minister er de nadruk op, dat er hoewel het niet mogelijk is gebleken voor 1 decem ber 1966 uit te maken welke nationale steunmaat regelen al of niet verenigbaar zullen zijn met de gemeenschappelijke markt mogelijkheden zijn in januari 1967 tot een bevredigende regeling te ko- smen. Overigens, we hebben het markt- en prijs beleid in vijf jaar tot ontwikkeling gebracht, het steunbeleid en het daarmee nauw verbonden struc tuurbeleid zal ook geleidelijk tot ontwikkeling moe ten worden gebracht. Dat de financieringsmoeilijkheden in de landbouw optreden, kan niet worden ontkend, met name niet bij de financiering van de bedrijfsoverneming door jonge, beginnende, boeren, wat ook bij erfopvol ging weliswaar een ernstig probleem is, maar het is zeer de vraag of de overheid een directe bijstand al of niet in het kader van de grondpolitiek kan verlenen. Overdracht van grond in de familie b.v. is een subtiele zaak, waarmee de overheid naar 's ministers mening zeer voorzichtig moet zijn. Er zal nog veel studie moeten worden verricht om de juiste weg te vinden, allereerst door de geor ganiseerde landbouw in samenwerking met de land- bouwbanken en de Vereniging voor „Agrarisch Recht". De minister is zeker bereid mee te denken en eventueel mee te helpen, maar dan op weldoor dachte basis. De bewindsman kon evenmin toezeggingen doen op het gebied van de belastingfaciliteiten voor de landbouw. Niet alleen kan in de korte duur van het overgangskabinet geen oplossing van de met het fiscale klimaat voor de landbouw samenhangende vraagstukken worden verkregen, de minister moet ook bedacht zijn op de financiële gevolgen van eventuele tegemoetkomingen. Een duidelijke positieve instelling in de Tweede Kamer constaterende jegens het krachtig voortge zette cultuurtechnisch beleid, zal de minister ernstig streven naar versnelling van de afwerking van ruil verkavelingen en naar uitbreiding van de cultuur technische activiteiten tot verbetering van de wa terhuishouding. Het verheugde de minister bijzonder, dat in de Tweede Kamer grote positieve belangstelling blijft bestaan voor het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Er is goede samenwerking tus sen de overheid en het fondsbestuur dat zich aan de hand van de in de praktijk opgedane ervarin gen bezint op de werking van de regelingen, e.d. Voor het bijsturen van het beleid bereidt het fonds bestuur zich momenteel over alle bijdrageregelin gen, zowel voor de ontwikkeling als voor de sa nering en het streeft er naar begin 1967 met afge ronde beleidsvoorstellen te komen. Het fondsbe stuur heeft n.l. behalve herziening van bestaande bijdrageregelingen, ook de mogelijkheden van nieu we regelingen in beraad. Echter kan verdere uit breiding van de fondsaktiviteiten financiële gevol gen hebben voor de begroting, hetgeen niet altijd mogelijk zal zijn. Er zal dan ook een keuze uit de wensen moeten worden gemaakt. SANERINGSREGELING I Wat dient iemand te doen en waar dient hij op te letten om in aanmerking te komen voor deze regeling? 1. hij moet 49 jaar zijn op het tijdstip van het in dienen van de aanvraag; 2. hij moet sinds 1 januari 1960 een landbouwbedrijf hebben uitgeoefend; 3. hij mag in de laatste 3 jaar waarover hem een aanslag in de inkomstenbelasting is opgelegd geen hoger fiscaal zuiver inkomen hebben genoten dan gemiddeld 8.000,per jaar; 4. meer dan 50 van dit gemiddelde totaal zuiver inkomen over deze 3 jaar moet hij hebben verkre gen uit het landbouwbedrijf met een minimum van 2.500,per jaar; 5. in de laatste 5 jaar mag het bedrijf niet verkleind zijn dan wel deze verkleining moet ontstaan zijn door onteigening, door een rechtelijke uitspraak, executoriale verkoop en enige bedingen als be doeld in artikel 1223 en artikel 1112 van het B. W.; 6. wanneer de percelen voor meer dan de helft in in een uitbreidingsplan zijn gelegen komt men niet in aanmerking. Een zeer belangrijke bepaling is dat de weduwe die het bedrijf van haar overleden man heeft voortgezet eveneens in aanmerking komt indien zij aan boven genoemde voldoet. Vooral dit laatste is, naar ons is ge bleken, bij een ieder niet voldoende bekend. De uitkeringen zijn met ingang van 1 januari we derom verhoogd. De bedragen zijn nu per maand: op 50-jarige leeftijd 235, op 51-jarige leeftijd ƒ248, op 52-jarige leeftijd 262, op 53-jarige leeftijd 269, op 54-jarige leeftijd 291, op 55-jarige leeftijd 305, op 56-jarige leeftijd 326, op 57-jarige leeftijd 362, op 58-jarige leeftijd 404, op 59-jarige leeftijd 468, IN de jaarvergadering van het Comité van Graan- handelaren heeft de voorzitter, W. J. de Vries, die ook voorzitter is van de Vereniging „De Neder landse Graanhandel" in zijn toespraak aandacht be steed aan de gemeenschappelijke graanmarkt van de E. E. G., de vorming van producenten-groeperingen in de gemeenschap en de wereldovereenkomst voor graan. De gemeenschappelijke graanmarkt noemde de heer De Vries het belangrijkste feit, waarmede de graanhandel sedert het einde van de oorlog wordt geconfronteerd, want gemeenschappelijke markt zal voor de handel een fundamenteel andere situatie in het leven roepen. Vanaf 1 juli of 1 augustus zal er een uniform graan- prijspeil zijn. Dit houdt in, dat de basisrichtprijzen voor de gehele gemeenschap in Duisburg zullen gel den en dat op basis van deze prijzen de voor de ge meenschap geldende drempelprijzen op Rotterdam worden berekend. De drempelprijzen zijn nog steeds niet officieel gepubliceerd en vastgesteld. De heer De Vries noemde dit een treurige zaak omdat het ernaar uitziet dat het nog maanden zal duren voordat de officiële vaststelling en publikatie zullen geschie- op 6065-jarige leeftijd 539, op ouder dan 65-jarige leeftijd 114, De weduwe van diegene die vóór zijn overlijden een vergoeding ontving, ontvangt 114,per maand boven het weduwen pensioen, dat voor weduwen met kinderen 4.254,en voor weduwen zonder kinderen 2.994,per jaar bedraagt. Deze laatste zijn de nor men per 31-12-'66. IN de gebieden buiten de ruilverkavelingen kan de eigen grond verkocht worden aan iemand die zelfstandig ondernemer in de landbouw is onder goed keuring van de Provinciale Advies Commissie. De waarde hieraan verbonden is dat er een duurzame ver betering van reeds bestaande landbouwbedrijven moet ontstaan. In ruilverkavelingsgebieden dient de eigendoms- grond te worden verkocht aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Deze grond wordt in een later stadium gebruikt voor bedrijfsvergroting van bedrij ven die daarvoor in aanmerking komen. Wat de pachtgrond betreft dient de verpachter een nieuwe pachter aan te wijzen. Deze moet ook aan de bovengenoemde voorwaarden voldoen. In de ruilver kavelingsgebieden mag de verpachter de pachtgrond toewijzen aan een bedrijf dat hiermee duurzaam wordt verbeterd. Dit laatste behoeft de goedkeuring van de plaatselijke- of voorbereidingscommissie en de Provin ciale Advies Commissie. Het is vanzelfsprekend dat deze commissies het toejuichten dat deze pachtgrond in de grondpot van de ruilverkaveling komt, zodat deze grond in een later stadium in overleg met de eigenaar voor bedrijfsvergroting gebruikt kan worden. De eventuele bedrijfsgebouwen dienen aan de agra rische bestemming te worden onttrokken. Bij deze regeling, die als gunstig kan worden aan gemerkt, verdient het wel aanbeveling dat men zich hieromtrent vooraf goed op de hoogte stelt. Uw voor lichter van de Z. L. M. is hiertoe ten allen tijde bereid. Het kon wel eens raadzaam zijn als men met plannen om op deze basis zijn bedrijf te beëindigen rondloopt niet te lang met de aanvraag te wachten. Een volgende maal iets over regeling II en de af koop van toedelingsrechten in de ruilverkavelingen. J. M. den. Zij zullen er waarschijnlijk alsvolgt uitzien: zach te tarwe 37,78, gerst 32,20, rogge 33,13 en mais 32,Hieruit vloeit weer voort, dat de C.I.F.-prijs geldende voor de uniforme E. E. G.-heffing de prijs c.i.f. Rotterdam zal zijn. Door dit laatste wordt vol ledig recht gedaan aan de geografisch gunstige posi tie van Rotterdam als natuurlijke aanvoerhaven voor het achterland met name het Roer- en Rijngebied. De importgranen zullen in sterke mate de concur rentie van de E.E.G.-granen, met name van de Franse, gaan ondervinden. Dit geldt niet alleen voor Neder land, maar zeker ook voor het gehele Rijngebied. Naast importgranen zullen daarom de E.E.G.-granen de bijzondere aandacht van de handel moeten hebben. Sprekende over het vraagstuk van de producen tengroeperingen in de E. E.G., noemde de heer De Vries het plan om ook in de graansector de oprich ting van producentengroeperingen te stimuleren, bij zonder ernstig. Zulk een plan bestaat ten aanzien van brouwgerst. Nu bestaat er voor gerst in de E. E. G. een gegarandeerde prijs de interventieprijs en bovendien wil men voor brouwgerst een premie geven bij interventie. DEFINITIEF BESTUUR Tijdens de buitengewone ledenvergadering van de Onderlinge Verzekerings Maatschappij der Z.L.M., gehouden op 29 december 1966 is o.m. een nieuw bestuur gekozen. Ingevolge artikel 16 van de nieuwe statuten dient het bestuur te bestaan uit 15 leden, waarvan 10 leden uit het werkgebied van de Z.L M. en 5 leden uit het werkgebied van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw. Het bestuur ziet er als volgt uit C. J. v. d. Werff te Rilland-Bath, voorzitter; mr. J. F. G. Schlingemann te Goes, vice-voorzitter; Jac, Bom te Willemstad, vice-voorzitter; J. A. v. Nieu- wenhuyze te Nieuwerkerk, lid; I. C. H-age te Oud- Vossemeer, lid; H. C. do Kater te Wissenkerke, lid; J. v. d. Velde te Kloetinge, lid; S. de Visser te Aao- tekerke, lid; M. J. Verbrugge te Waterlandkerkje, lid: M. Boogerd to Zaamslag. lid; P. G. de Bruyn te Walsoorden, lid; A. C. Timmermans te Raamsdonk, lid; N. de Leeuw te Boxtel, lid; J. W. v. d. Vorm te Werkendam, lid; B. H. Mayers te Sprang-Capelle, lid. Zoals in de statuten is bepaald zijn alle klingen van de Z.L.M. en Noord-Brabantse Mij. van Land bouw in het bestuur van de Onderlinge Verzeke ring Mij. vertegenwoordigd Hiermede is een goed kor.takt met de kringen van de organisaties ge waarborgd. BENOEMING FINANCIËLE KOMMISSIE Op grond van artikel 15 is tevens een financiële kommissie van 3 personen benoemd, waarvoor de volgende personen werden aangewezen: A. M. Geluk te Schuddebeurs; J. W. Scheele te Zaamslag; G. P. A. V; Nieuwenhuyzen te Heynin- gen. DfZt kommissie zal voor de eerste maal de jaar stukken over 1966 kontroleren. BENOEMING BEKOEPSKOMMISSIE Op grond van artikel 7 is een beroepskommissie ingesteld, welke bestaat uit de volgende personen: J. v. Nieüweiihuyze te Nieuwdorp: voorzitter; mr. E. Wage te Goes: secretaris; I. G. Geluk te Nieuw Vossemeer: lid. De leden, die door het bestuur geroyeerd worden hebben de mogelijkheid bii deze kommissie beroep aan tc tekenen. DAGELIJKS BESTUUR Na de algemene ledenvergadering hield 't nieuw benoemde bestuur nog een korte bijeenkomst, waarin een dagelijks bestuur werd geformeerd, be staande uit de heren; C. J. v. d. Werff. mr. J. F. G. Schlingemann, Jac. Bom DIRECTEUR-SEC RETARIS Tot directeur werd benoemd de heer J. de Lange, die tevens het secretariaat van het bestuur werd opgedragen. ONTWIKKELING Uit de mededelingen bleek, dat onze Onderlinge zich gunstig blijft ontwikkelen. In 1966 zijn netto 1.774 nieuwe posten ingeschreven, waardoor het totaal aantal verzekerde objecten is gestegen tot 18.405. Het aantal schadegevallen in 1966 bedroeg 3.450: dat is 18,7 en ligt daarmee 0,4 hoger dan in 1965. Het voorlopig financieel overzicht over 1966 bleek niet ongunstig. Vandaar ook. dat de voor schotpremietarieven voor 1967 ongewijzigd zijn ge handhaafd. de L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 21