HOE ZIT DAT....? VAN OUD OP NIEUW IV 17 SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE Misschien zit.u met het moeilijke probleem van de school- en beroepskeuze van uw opgroeiende zoon of dochter. U hebt iets gelezen over de ver anderingen, welke zich bezig zijn te voltrekken in gevolge de „Mammoetwet" bij het voortgezet on derwijs. Wij herinneren u daarom nog eens aan het be staan van de Zeeuwse stichting voor beroepen voorlichting en school- en beroepskeuze voorlich ting te Goes, Grote Markt nummer 1. Op alle vra gen betreffende beroepsrichting en schoolkeuze wordt daar op deskundige wijze getracht een voor u bevredigend antwoord op te geven. Deze stichting, welke drie jaar geleden zijn ak- tiviteiten begon, en werd opgericht door het Zeeuw se bedrijfsleven, benevens enkele standorganisa ties, zoals b.v. de Z. L.M., omdat het beroepskeuze bureau van het G. A. B. de grote aanvraag niet al leen kon verwerken, opereert nu op een groot aan tal scholen, zowel lagere scholen, u.l.o.'s, als mid delbare scholen. Bovendien worden op het bureau in Goes regelmatig partikuliere aanvragen behan deld. De kostprijs voor een partikulier onderzoek bedraagt 65,Het aantal deskundige medewer kers bedraagt thans twee full-time beroepskeuze adviseurs, twee part-time beroepskeuze-adviseurs, en een part-time psychologe. Wanneer u dus met bepaalde vragen zit, aar zelt u dan niet, maar kom eens praten, (inlichtingen kosteloos) of vraag een testonderzoek aan. Tele foon: 01100 - 7189, 's avonds: 01183 - 654. DUIVENSCHADE IN BLOEMKOOL De heer N. Griffioen van de direktie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw deelt ons mede dat gebleken is dat schade door de duiven in bloemkool en wel voornamelijk de winterbloemkool (broccoli) het afweermiddel AAprotect van de fir ma Van Wiorsum te Groningen zeer goede resul taten oplevert. Het middel AAprotect werkt smaakbedervend en werd al zeer vele malen aanbevolen voor de af weer van hazen en konijnen in de fruitteelt. In het afgelopen jaar werden proeven genomen voor af weer van de duiven in de diverse koolsoorten met goed resultaat. Voor de koolsoorten winterbloemkool en de voor zaad te telen soorten kan dit genoemde middel uitstekend toegepast worden. Het knoppenpikken door mussen in de bessen- struiken zijn wellicht hiermee ook te voorkomen. Proeven in dit verband zijn reeds genomen, maar de resultaten zijn nog niet bekend. AAprotect (een goedgekeurd middel P.D. nr. 2760), is niet giftig en verbrandingsverschijnselen treden beslist niet op. De gebruiksaanwijzing is als volgt: 4 kilogram AAprotect op 100 liter water. Bij het mengen wat lauw water gebruiken daar het middel dan beter te mengen is. Het middel hecht zich het beste op planten en bomen als deze droog zijn. De planten bespuiten tot ze iets vochtig zijn. Na sterke regen val, of bij nieuwe bladvorming, moet men contro leren of het middel nog voldoende werkt. AANRIJDING NA 1 JANUARI 1967 Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat bij aanrij dingen na 1 januari 1967 toch steeds de politie dient te worden gewaarschuwd. Of er wèl of geen proces-verbaal zal worden opgemaakt is mede af hankelijk van de aard van de verkeersovertreding. In die gevallen, waarin geen proces-verbaal wordt opgemaakt zal de verzekerde zelf de nodige ge gevens moeten noteren, waarvoor onze maat schappij reeds de gele formuliertjes heeft toege zonden. DE L. MELK EN BROOD n|E melksanering is een onding voor zover daar- door een wijkmonopolie voor de melkhandelaar ontstaat. Wij vinden sanering goed, maar zijn tegen het monopolie. Het is ons onbegrijpelijk, dat de sa nering veelal deze vorm heeft aangenomen. Het „de klant is koning" kunnen we beter vergeten. Maar ook kunnen we in de zuivelwereld het praten over afzet en afzetbevordering wel laten. Deze sanering heeft een zeer ongunstige invloed op het verbruik van zui- velprodukten. De melkveehouderij ondervindt hier van mede de nadelen. Het wordt hoog tijd, dat de georganiseerde landbouw de resultaten van de sane- ring eens in ogenschouw neemt en goed gemotiveerde protesten Iaat horen. Van melk naar brood. Vers brood en dagelijkse be zorging zijn er niet altijd bij. Dat is op 2 januari in Zeeland wel weer gebleken. Trouwens de melkslijters lieten eveneens verstek gaan. Ook de landbouw heeft belang bij een goede en regelmatige broodbezorging. Het broodverbruik is toch al niet om over naar huis te schrijven. De georganiseerde landbouw dient aan dacht te besteden aan de broodproduktie en verkoop. Wij als grondstoffenleveranciers voor zuivelproduc ten en brood moeten alles in het werk stellen om de dienstverlening aan de consumenten veilig te stellen. J. Dy. U JN het nieuwe Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens dat op 1 januari 1967 van kracht wordt, zijn ook bepalingen opgenomen ten aanzien van de strepen, stippellijnen en pijlen op het weg dek. Aangezien nog niet alle gemeenten in Neder land hiertoe alle maatregelen hebben genomen, wor den deze bepalingen eerst op 1 juli 1967 van kracht. Getrokken strepen mag men niet overschrijden, ook niet om linksaf te slaan. Wanneer men dus voor de uitrit van het bedrijf een getrokken streep mid den op de weg heeft, mag men, komend vanuit de uitrit, alleen maar rechts af slaan. Onderbroken strepen of onderbroken strepen aan de eigen zijde van de getrokken streep mogen worden overschreden als het overige verkeer hiervan geen hinder onder vindt. Aanduidingen met pijlen op het wegdek, bij voor beeld voor rechtsaf, rechtdoor en linksaf, moeten worden opgevolgd. Bushaltes en fietspaden kunnen worden gemar keerd met een getrokken streep of met een onder broken streep. In het eerste geval moet het gedeelte rechts van de getrokken streep altijd worden vrij gehouden, want de getrokken streep mag niet wor den overschreden. Bovendien worden deze plaatsen op het wegdek aangeduid met het woord „bus" of de afbeelding van een witte fiets. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN NOGMAALS DE VAKANTIETOESLAG „Haastige spoed is zelden goedEn ook: „Ver gissen is menselijk". Wij hebben weer eens de waar heid van beide zegswijzen ondervonden bij het samen stellen van het artikel over de vakantietoeslag con tractjaar '66'67. Voor het overnemen van de vakantietoeslag C. A. O. Landbouw werd door ons abusievelijk de C. A. O. '65'66 genomen, zodat de in ons nummer van de vorige week opgenomen vakantietoeslagen niet klop pen en veel te laag zijnOnze excuses voor deze vergissing die wij rechtzetten door deze week de juiste bedragen op te nemen! C.A. O. LANDBOUW '66—'67 VAKANTIETOESLAG VASTE ARBEIDERS (exclusief toeslagen) Leeftijd Vak Vak- Vak- Vnk- arbeiders arbeiders arbeiders arbeiders A A 2465 uur 2355 uur 2465 uur 2355 uur 16 jaar 173,82 17 jaar 221,67 206,70 ƒ214,77 200.28 18 jaar ƒ255,12 237,90 ƒ247,17 230.52 19 jaar 296,94 276 90 287,70 f 268 29 20 jaar 330,39 ƒ308.10 f320.13 298.53 21 jaar ƒ368 04 343.20 336,58 332,52 22 jaar 388.95 362,70 376,86 f351 42 23 tot 65 jaar ƒ418 23 390,— 405,21 377,88 65 j. en ouder 374,85 ƒ349,14 ƒ363,- ƒ338,10 Deze toeslagen dienen te worden verhoogd met drie- maal de voor de betrokken werknemers geldende toe slagen per week. Loonbelasting en premie A.O.W./A.W.W. In verband met het uitstel van de belastingver laging (waarvan we maar zullen hopen dat uitstel geen afstel wordt!) blijven de loonbelasting- en premietabellen „Uitgave december 1965" voor de inhoudingen van loonbelasting en premie A.O.W./ A.W.W. voorlopig nog van kracht. Men dient ech ter in voorkomende gevallen er rekening mee te houden dat in 1967 in totaal aan premie A.O.W./ A.W.W. 1433,ingehouden moet worden (was 1300,—). De ouderdoms- en invaliditeitsaftrek is ingaan de 2 januari 1967 van 13,50 op 16,per week gebracht. Loongrens Ziekte- en Ziekenfondswet. Deze is ingaande 1 januari 1967 gebracht op 12.400,— per jaar (1966 - 11.500,—). Maximumdagloon. Het maximumdagloon van Ziektewet, Zieken fonds, Ongevallenwet, Werkloosheidswet en In- terimwet invaliditeitstrekkers (dat is het bedrag waarnaar maximaal premie wordt geheven en de uitkering wordt vastgesteld) is ingaande 1 januari 1967 verhoogd van 36,tot 38,40 bij een vijf daagse werkweek. Bedrijfspensioenfonds. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw heeft van de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid bericht ontvangen, dat de door de algemene vergadering aanvaarde wijzigingen van het algemeen reglement van dit fonds zijn goed gekeurd. Dit houdt in, dat de belangrijkste pensioen ver beteringen, waarover in ons blad reeds het een en ander is gepubliceerd, van kracht zullen wor den met ingang van 1 januari 1967. Gids voor Sociale Verzekering Agrarisch bedrijf. De destijds verschenen 3e druk van deze gids is op verschillende punten achterop geraakt door de vele veranderingen die zich bij de sociale ver zekering regelmatig voordoen. In een herziene aanvulling zijn de wijzigingen opgenomen om deze gids weer enigszins actueel te doen zijn (aan te vragen bij het A.S.F. te Goes). Bi. AGRARISCHE BEDRIJFSTAK GEEN FAILLIETE BOEDEL (Vervolg van MAAR mijn mening wordt de openbare mening sterk beïnvloed door ongeargumenteerde uit latingen als in de door mij geciteerde passages en wij lopen daarbij een grote kans dat de objectivi teit bij de beoordeling van het belang van de land bouw ernstig in gevaar komt. En daarom meen ik dat de landbouw hiertegen een meer agressievere houding aan moet nemen. En natuurlijk niet in de zin van een meer vijandige, maar wel dat er meer actief naar buitentoe stelling tegen moet worden genomen. De landbouw in zijn totaliteit heeft in Nederland een niveau bereikt dat bijna in geen enkel land ter wereld wordt geëvenaard, laat staan overschreden, al kan het nog veel beter. Dat kan misschien buiten de landbouw alleen de Hol landse zeesleepvaart van zichzelf zeggen. En dit, mijnheer de redakteur, is mijns inziens op zichzelf al reden genoeg voor de landbouw, om zich te ver zetten (en zo nodig zeer openhartig) tegen elke gedachte dat wij slechts een groep bedeelden zijn. Men kan zich natuurlijk afvragen of het nu zin heeft zich tegen dergelijke artikelen, die vanuit een zeer eenzijdige gezichtshoek zijn geschreven, te weer te stellen. Ik geloof het wel en wel om twee eerste pag.) redenen. In de eerste plaats omdat ik er niet ge rust op ben dat de gedachte zoals die in deze ar tikelen tot uiting komt, niet door een veel grotere kring wordt gedeeld, zelfs in officiële kringen. In de tweede plaats, omdat dergelijke opmer kingen, gefundeerd of niet, die geplaatst worden in bladen met een grote invloed op de menings vorming van de eigen lezerskring werken als drup pels op de bekende steen. En in dit geval is dit een steeds verdere uitholling van de eventuele waardering die er nog voor de landbouw bestaat. Ik heb met de Voorzitter alle waardering voor de wijze waarop de „public relationsdoor de „Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw", waar onder meer het K. N. L. C. in deelneemt, wordt bedreven en ik ben overtuigd van het nut daar van. Maar ik ben er niet van overtuigd, dat deze stem duidelijk genoeg wordt gehoord op plaatsen waar dit nodig lijkt te zijn, indien wij niet een meer agressief geluid laten horen. Vandaar mijn vraag in de Algemene Vergadering van onze orga nisatie. ir. J. MINDERHOUD. DE SLACHTPLUIMVEEMESTERIJ „Ik raad u niet aan het ministerie van landbouw te bestormen met eieren of diepvrieskippen, ik raad u evenmin aan steun te vragen aan de regering". Deze raadgeving is afkomstig van de heer H. H. Garrelds, voorzitter van het produktschap voor pluim vee en eieren. Hij gaf haar in Utrecht in een ver gadering van de Nederlandse Organisatie van Pluim veehouders die was belegd naar aanleiding van de huidige afzetmoeilijkheden in de slachtkuikensector. De inleiding van de heer Garrelds was dan ook ge titeld: „hoe nu verder met onze slachtpluimveemeste- rij?" Voor de toekomst zag de heer Garrelds wel weer mogelijkheden voor onze slachtkuikenmesterij, tot op zekere hoogte zelfs betere dan in het verleden Na tuurlijk zijn er ook gevaren, maar de pluspunten overheersen mits men verstandig is, wij moeten voor komen dat wij ons van de markt laten drukken, wij moeten echter ook niet teveel vooruit lopen op een „toekomstige vraag. LANDBOUWCIJFERS 1S67 Enkele weken later dan gebruikelijk verscheen „Landbouwcijfers", uitgave 1967 samengesteld door het L. E. I. met medewerking van het C. B. S. In een bestek van 240 bladzijden geeft deze publi- katie (bijgewerkt tot en met december 1966) een weerspiegeling van de ontwikkeling van de Neder landse landbouw, in de meest uitgebreide zin des woords. Ten opzichte van het vorige jaar is de inhoud uitgebreid met meer gegevens op het gebied van de tuinbouw. De publikatie bevat vele gegevens betreffende het gehele agrarische terrein en alles wat daarmede ver* band houdt zowel wat betreft de agrarische bevol king, de cultuurgrond, de gewassen, de veestapel, de produktie, maar ook de produktiekosten en bedrijfs resultaten. De prijs bedraagt 6,75. Bestellingen uit sluitend door overschrijving van de kosten op giro 41.22.35 L. E. I. Den Haag

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 17