Aa*Be*Ce I I Dé suikerbiet met de topopbrengst I Nauwere samenwerking? „Zekerheid van kwaliteit is van onschatbare waarde voor de Nederlandse Tuinbouw" DE laatste jaren is er een ontwikkeling gaande, doordat hoe langer hoe meer tuinders hun zaad niet meer rechtstreeks van de kweker betrekken, maar dit via de zgn. plantentrekkers doen. Hoewel dit met het oog op de nog steeds voortschrijdende DIT behoeft natuurlijk, bij bonafide plantentrek kers, geen enkel verschil uit te maken. Het blijkt echter maar al te dikwijls in de praktijk nog voor te komen, dat de tuinder niet de door hem bestelde specialiteit ontvangt, doch dat hem planten van een aanverwant ras worden geleverd. Uiteraard kan hij dan geen beroep meer doen op de zo nood zakelijke teelt voorlichting door de kweker van het door hem bestelde ras. leverbaar in precisie C, D en M-zaden met een hoge eenkiemigheïd N.V. HOLLANDSE SUIKERBIETEN SELECTIE MIJ AMSTERDAM 6 ^EEL nauwere samenwerking tussen de drie cen trale landbouworganisaties en tussen de in het zelfde gewest werkende landbouworganisaties, een beperktere taak voor het landbouwschap, financie ring van belangenbehartigend werk uit door het landbouwschap te innen heffingen, ook als dat werk door de vrije organisaties gedaan" wordt. Dat waren de kernpunten van het plan, dat Ir. A. W. Luitjens 17 december als afscheidsgeschenk aanbood aan de Noordbrabantse Maatschappij van landbouw en tevens aan de ganse georganiseerde landbouw in Nederland. De heer Luitjens, die directeur is geworden van de Suiker-Unie. draagt per 1 januari het voorzitter schap van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw over aan Ir. J. Prins. Deze zal dan voor zitter zijn van zowel Z.L.M. als de Noordbrabantse. De samenwerking tussen de drie centrale land bouworganisaties (K.N.L.C., K.N.B.T.B en C.B.T.B.) moet volgens Ir. Luitjens een hechtere structuur krijgen, een ware overkoepeling gaan vormen met eigen statuten en reglementen, met een eigen secre tariaat en eigen bevoegdheden. In de gewesten is een nauwere samenwerking gewenst tussen de gewestelijke standsorganisaties, die kan uitmonden in het oprichten van een ge westelijke orgaan, waaraan eveneens eigen bevoegd heden zouden moeten worden gegeven. Volgens Ir. Luitjens zal het mogelijk zijn alle voordelen van een centrale landbouworganisatie deelachtig te worden, terwijl tezelfdertijd ruimte wordt gelaten voor overleg en bezinning in eigen kring over die taken van de standorganisaties, die men nog op grond van levensbeschouwelijke opvat tingen zelfstandig wil verrichten. In de gewesten zal het noodzakelijk worden, al weer op gronden van doelmatigheid, de provinciale grenzen te doorbreken en te komen tot interprovin ciale of gewestelijke organisatorische eenheden. MET deze woorden onderstreepte de Directeur van de Tuinbouw, Ir. A. de Zeeuw, op het onlangs gevierde 25-jarig jubileum van de Nederlandse Al gemene Keuringsdienst voor Groente- en Bloem zaden, nog eens de grote waarde van de kwaliteits garantie, welke de tuinder mede dank zij het werk van de N.A.K.G. reeds vóór het uitzaaien van zijn produkt geniet. Deze vooraf gegeven zekerheid legt, zoals be grijpelijk, een enorme verantwoordelijkheid op de schouders van de betreffende zaadleverancier. Im mers ook vandaag aan de dag kan men nog altijd niet aan het uiterlijk van het zaad beoordelen of het produkt dat hieruit groeit van goede of slechte kwaliteit zal zijn en geeft het uiterlijk van het zaad geen enkele garantie omtrent de soortechtheid hier van. Deze verantwoordelijkheid drukt des te meer, omdat in de loop van de laatste jaren, naast de oude standaardrassen, een groot aantal speciali teiten op de markt is verschenen, die ieder voor zich door de betreffende kweker op een bepaald teelt- doel zijn afgestemd en die juist hierdoor betere resultaten aan de tuinder geven dan voorheen het geval was met een algemeen gebruikt standaardras. In het belang van onze tuinbouw is het dan ock in eerste instantie vereist, dat de soortechtheid van deze specialiteiten gegarandeerd wordt. De kweekprodukten worden doorgaans door be kwame vertegenwoordigers verkocht aan de tuinder die zelf zijn planten opkweekt. specialisatie begrijpelijk is, moet worden opgemerkt, dat de zaadhandel onder strenge controle staat wat betreft het leveren van het juiste ras en niet in het minst wat betreft de kwaliteit en uniformiteit van dit ras, welke controle echter geheel en al bij de plantentrekker ontbreekt. De controle over de soortechtheid door de tuinder zélf is geheel verloren gegaan. Immers, hij ontvangt geen zaad meer in originele verpakking, maar planten, waaraan in een jong stadium dikwijls geen soort te herkennen is. Het direct contact tussen kweker en tuinder is hier door verbroken en de verantwoordelijkheid voor de soortechtheid wordt in dit geval geheel in handen van de plantentrekkers gelegd. Een ander gevolg van deze ontwikkeling kan zijn, dat nieuwe rassen in de toekomst moeilijker hun weg naar de praktijk zullen vinden. Een tuinder die zijn eigen plantmateriaaï opkweekt, is meestal wel bereid iets nieuws van zijn vertrouwde zaad leverancier uit te proberen. „Wordt meer ras-bewust en betrekt uw zaad zo veel mogelijk èf rechtstreeks van de oorspronkelijke kweker, öf in orginele verpakking van de „ver trouwde" tussenhandel. Maakt U gebruik van de diensten van een plantentrekker, eist dan met na druk van hem de garantie, dat U planten ontvangt van dat ras, hetwelk U met zorg hebt uitgekozen." ZAAD KOPEN IS EEN KWESTIE VAN VERTROUWEN Wat er in de tuinderswereld ook veranderd moge zijn, deze bekende zegswijze is nog steeds van kracht Aldus Ir. De Zeeuw RADIO EN TELEVISIE DENK AAN DE ZENDERWISSELING Dinsdag 3 januari, Hilversum I, 12.3012.40 uur „De Nederlandse bijdrage aan het E. E. G.-land- bouwinformatienet", drs. J. de Veer van het L. E. I. „Moderne landinrichting en vormgeving van het land schap - II, de heer N. M. de Jonge, landschapsarchi tect bij het Staatsbosbeheer. Vrijdag 6 januari, Hilversum I, 12.3012.40 uur „Een interessant Brabants boerenbedrijf", m.m.v. ir. W. L. Vermue van het rijkslandbouwconsulentschap voor Z. O. Noord-Brabant. Aktualiteiten van het proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. Woensdag 4 januari 1967, Nederland I. 19.2519.51 uur „Kalvermesterij", de Nederlandse bijdrage in de N.T.S.-rubriek Internationaal Agrarisch Nieuws. BESTEMMINGSPLANNEN Baarland. Met ingang van 19 december ligt ge durende één maand ter inzage het ontwerp-bestem- mingsplan „Zomerwoningenterrein 1966", van de ge meente Baarland. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen dit ontwerp-plan schriftelijk bezwaren bij de gemeenteraad indienen. Sint-Maartensdijk. Sinds 27 december 1966 ligt gedurende één maand ter inzage een ontwerp-partiële herziening bestemmingsplan 1966 I, omvattende gron den, gedeeltelijk omsloten door de Wouthoekweg, Provinciale Weg en Oudelandseweg. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen tegen het ontwerp. Middelburg. Sedert maandag 19 december ligt ge durende één maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan Bastion. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G. S. hebben gewend, kunnen ge durende genoemde termijn van één maand bij de Kroon beroep instellen. KALENDERS 1967 Raiffeisenbank Goes. Een handige weekblok- kalender en een zakagenda. CEBECO - O.K. benzine weekblokkalender. N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen, een handige kantoormaandkalender. B.P. Nederland N.V. Maandkalender met mooie platen uit Europa. N.V. Colorchemie (B.A.S.F.). Halfmaandelijk- se kalender met mooie reprodukties van be kende schilderijen. Handige zakagenda voor dagelijks gebruik.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 6