VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 54e Jaargang No. 2860 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Bedrijfsverzorgingsdiensten Frankering bij abonnement: Ter neuzen Het mag als bekend worden verondersteld dat de Zeeuw se Landbouw Maatschappij in samenwerking met de an dere organisaties in verschillende gebieden van Zeeland tracht te komen tot de oprichting van bedrijfsverzorgings diensten. Waarom doet zij dit? Het is een vaststaand feit dat er steeds meer éénmans- bedrijven komen, die wanneer de boer ziek wordt of een ongeval overkomt, uitermate kwetsbaar zijn. Vooral wan neer dit gemengde bedrijven zijn met vee komt het melken en de verdere verzorging van het vee op de schouders van de vrouw of de kinderen te rusten. In de ene streek meer dan In de andere komt gelukkig nog wel burenhulp voor. Dit wordt echter steeds moeilijker omdat een éénmansbedrijf in een drukke tijd nu eemaal niet veel tijd over heeft om nog eens bij een ander in te springen. Wij zijn tevens de mening toegedaan dat een boer en zijn gezin evenveel recht hebben op vakantie dan welke Neder lander dan ook. Sommige ouderen zullen op dit laatste wel licht zeggen: ,,Van die vakantie zien we het nut niet in"! De jongeren zullen hier echter, en terecht, heel anders over denken. Die willen wel eens enige dagen per jaar van de zorgen, die een bedrijf of een beroep meebrengt, verlost zijn. Om bovengenoemde redenen menen wij dat een bedrijfs- verzorgingsdienst in onze samenleving onmisbaar is gewor den. Hier is slechts één ding voor nodig: een gezamenlijke aan pak en misschien ook wel een beetje gemeenschapszin op brengen. Veelal hoort men pas wanneer de boer of de arbei der ziek is: ,,Was er nu maar zo'n bedrijfsverzorger". Wan neer we er echter zo over blijven denken komt die er nooit! Ook hoort men wel, als die vereniging er nu eenmaal is, dan moet ik eerst zien hoe het loopt en dan kan ik altijd nog lid worden. Op school leerden ze ons dat dit ,,de kat uit de boom kijken" was. Maar op die manier komt er nooit geen vereni ging! De praktijk in andere streken van ons land en een een voudige berekening leert dat er minstens 40 leden moeten zijn wil men kunnen starten. Het loon inclusief sociale lasten van zo'n bedrijfsverzorger bedraagt al gauw 12.800,Daar komt dan nog bij.de kosten van autovergoeding, administra tieve en telefoonkosten, de vergoeding werkverdeler en di verse andere kleine kosten. Dit zal naar taxatie een 4.000,—» zijn. Totaal dus 16.800,per jaar. Bij een arbeidstijd van 2465 uur bedraagt dan het uurtarief 6,80 alles inbegrepen. In Walcheren meent men dit uurtarief te moeten drukken door een vaste contributie van 100,per jaar te bereke nen. Ons inziens een gezonde opvatting. Het uurloon wordt dan 5,20 bij veertig leden en ƒ4,40 bij 60 leden. Men leest wel eens in andere bladen dat de kosten per uur slechts 3,50 bedragen. Na informatie onzerzijds bleek dat in die gevallen de overige kosten met toestemming van de leden via het melkgeld werden verrekend. Nu zult u wellicht zeggen: de kosten vallen me toch niet mee. Dit is inderdaad zo, doch een ieder weet dat het juist de arbeid is die duur betaald moet worden. Kunnen de kosten van de bedrijfshulp nu nog verlaagd worden? Inderdaad is dit mogelijk. Wanneer men een arbeidsongeschiktheidsver zekering afsluit voor een bepaalde uitkering per dag bij ziekte of ongeval, dan betaalt deze verzekering een groot gedeelte van het uurloon van de verzorger aan u terug, en liggen de kosten lager dan op het eerste gezicht lijkt. De vaste contributie van ƒ100,kunt u, met een beetje goede wil, eveneens zien als een soort verzekering bij lang durig inschakelen van de bedrijfsverzorger. Want dan be taalt men immers een lager uurtarief! Als bijkomend voordeel moet er rekening mee gehouden worden dat zowel contribu tie als verzekeringspremie als bedrijfskosten kunnen worden aangemerkt, zodat dit een verlaging van de belasting kan betekenen. Indien we nu eens aannemen dat een vereniging 48 leden telt en dat in een bepaald jaar niemand ziek wordt, een ongeval overkomt of met vakantie gaat, dan krijgt iedere deelnemer volgens een lotingssysteem de bedrijfsverzorger één week toegewezen. Deze week kost een verzorger aan vaste contributie 100,en aan loon 260,dus in totaal 360,alles inbegrepen. Dit zal wel niet voorkomen, maar we willen er dan slechts mee duidelijk maken dat zonder ongeval, ziekte of vakantie de bedrijfsverzorger maximaal 360,per jaar kan gaan kosten. (Zie verder pag. 3.) Deze week besteden wij op pagina 5 en 6 aandacht aan het zojuist verschenen verslag „Landbouwaktiviteiten in Zeeland 1966". Verder in dit nummer: o.m. het vervolg van de notulen van de Hoofdbestuursvergaderin®.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1