M. P. HOL n.v. J Pech kost tijd en geld H.H. landbouwers HASSIA zaaimachine "DAN" Brief Landbouwschap aan vaste commissie Lanbbouw en Visserij van Tweede Kamer Van Oud op Nieuw(l) W. Schipper en Zn. n.v. Goes Aannemersbedrijf van Driel k jan DorstenJ| 1 Bijzondere aandacht voor positie van de kleine zelfstandige bedrijven gevraagd Het Landbouwschap heeft, ofschoon het begrip heeft voor de bijzondere wijze waarop dc rijksbe groting 1967 wordt behandeld, toch, evenals vorige jaren, naar aanleiding van de memorie van toelich ting op de begroting van Landbouw en Visserij een brief gericht aan de Vaste Commissie voor Land bouw en Visserij van de Tweede Kamer. In deze brief wijst het Landbouwschap erop, dat het hui dige sociale en economische klimaat evenals dat voor andere zelfstandige bedrijven van betrekkelijk geringe omvang het geval is een grote druk legt op het agrarische bedrijf. De inkomens van onder nemers en arbeiders in de agrarische bedrijfstak dreigen daardoor achter te blijven bij de algemene ontwikkeling van de welvaart. De sterk economische groei, welke gepaard gaat met een zekere inflatie, plaatst het kleine zelfstan dige bedrijf voor een voortdurende stijging van het kostenpeil en voor de noodzaak van een snelle aan passing aan de gewijzigde technische en economi sche omstandigheden. Het Landbouwschap is van mening, dat het slechts mogelijk zal zijn om de klei ne zelfstandige bedrijven te laten clelen in de alge mene toename van de welvaart en verbetering van levensomstandigheden, indien het regeringsbeleid bijzondere aandacht aan de positie van dc bedrijven besteedt. Dit geldt met name ook voor het fiscale beleid en voor de sociale verzekeringswetgeving. Het prijsbeleid is van grote betekenis voor de inkomenspositie van de landbouwbedrijven. Voor de nabije toekomst zal moeten worden nagegaan welke mogelijkheden het prijsbeleid biedt, gezien de prijzen waartoe in E.E.G.-verband besloten is. Be gin 1967 hoopt het Landbouwschap met concrete voorstellen te komen voor het prijsbeleid voor het komend jaar. De toekomstige mogelijkheden van het prijsbe leid zijn in sterke mate afhankelijk van de resulta ten van de Kennedy-onderhandelin&en. De E.E-.G. heeft bevriezing van het steunbedrag, dus van de be scherming die de producenten genieten, voorge steld. Gaat dit door, dan zullen de prijzen voor gra nen en zuivelprodukten die nu in de E.E.G. zijn afge sproken, voor de komende vier jaar van kracht blij ven. Het Landbouwschap meent echter, dat de af spraken in de Kennedy-ronde niet tot bevriezing van de E.E.G.-prijspolitiek mogen leiden. Er zal re kening gehouden moeten worden met eventuele verdere kostenstijgingen en met de conmpensatie van inflatoire invloeden. Elk jaar zal de E.E.G. de prijspolitiek moeten kunnen aanpassen aan de ge wijzigde situatie. Het Landbouwschap is daarbij evenwel van oor deel, dat het ook een agrarisch belang is dat de Ken nedy-ronde tot een goed einde wordt gebracht. Wat de ontwikkelingen in de E.E.G, betreft, merkt het Landbouwschap voorts onder meer op, dat zo spoedig mogelijk een beleid tot stand moet komen waardoor de E.E.G. greep krijgt op de nationale subsidies. Dit mededingingsbeleid is nodig om te voorkomen, dat de concurrentie tussen de lid-staten op agrarisch gebied wordt vervalst. In verband met het wegnemen van de handels belemmeringen tussen de E.E.G.-landen bepleit het Landbouwschap restitutie van de omzetbelasting die in ons land betaald moet worden voor voeder middelen, maar die niet wordt terugbetaald bij de export van de veredelingsprodukten varkens vlees. slachtpluimvee en eieren. Voorts zal naar de mening van het Landbouw schap, onverkort vastgehouden moeten worden aan het besluit, dat per 1 juli 1967 de interne heffingen voor granen en veredelingsprodukten zullen ver vallen. Het Landbouwschap stelt in zijn brief met na druk, dat de aktiviteiten van het Ontwikkeling^- en Saneringsfonds in de naaste toekomst een belang rijk onderdeel van het landbouwbeleid moet kunnen uitmaken. Er is bovendien alle aanleiding om de mogelijkheden van dit fonds in de naaste toekomst uit "te breiden. De werking van het fonds zou aan de situatie in de tuinbouw moeten worden aange past. Het zal mogelijk gemaakt moeten worden om investeringen van ontwikkelingsbedrijven ook bui ten de gebouwen te subsidiëren. En ook zou het fonds de financiële problemen kunnen verlichten die ontstaan bij de overname van bedrijven bij genera tiewisseling. Voorts wijst het Landbouwschap op de mogelijke gevolgen van de zogenaamde Sanerings- regelingH voor de werknemers. Hiervoor zouden speciale uitkeringen gewettigd kunnen zijn. Over het tempo van de uitvoering van de ruil verkavelingen maakt het Landbouwschap zich ern stige zorg. Er zal krachtig gestreefd moeten worden naar verkorting van de zeer lange duur van uit voering. Op 1 januari 1967 wordt het nieuwe reglement verkeersregels en verkeerstekens van kracht. Naast de vele algemene bepalingen die voor alle wegge bruikers van toepassing zijn, wordt in dit reglement ook nog een aantal onderwerpen genoemd die voor de agrarische sector van belang zijn. In enkele beknopte artikelen met als titel „Van oud op nieuw" zal aan deze wijzigingen aandacht worden besteed. Evenals nu is het ook in de toekomst verboden voor het verkeer schadelijke of hinderlijke stoffen op de weg te laten vallen, te brengen, te plaatsen te leggen enz. Maar al te vaak komt het nog voor dat hieraan niet voldoende aandacht wordt besteed. Zeisen, hooivorken, in het algemeen voorwerpen met scherpe uitstekende delen, dus ook de snijta fel en torpedo's van een maaidorser, die niet af doende zijn beschermd, mogen niet over de weg worden vervoerd. Vee mag men niet los laten lopen op een open bare weQ, behalve wanneer daarvoor door de weg- beheerder vergunning is verleend. Het vee moet aan een touw worden geleid. Paarden mogen slechts voorzien zijn van een scherp beslag als de weg door ijs of sneeuw glad is. Werktuigen en gereedschappen moeten zodanig worden vervoerd, dat het wegdek niet kan worden beschadigd. Er mag dus niet gesleept worden. De landbouwtrekker heeft een toegelaten maxi mum snelheid van 16 km/uur. Hiermee mag men vluchtheuvels, die aan beide zijden gepasseerd mo gen worden, alleen maar aan de rechterzijde voor bij rijden. Het weggedeelte aan de linkerzijde mag alleen gebruikt worden door auto's e.d. Of zoals het reglement zegt „motorvoertuigen" (dus geen bromfietsen), die sneller kunnen en mogen rijden dan 20 km/uur. MARKTBERICHT! Aardappeltermijnmarkt. Weerkberieht 713 dec. 1966 verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Am sterdam, voor Zeeland, Goes tel. 011006451: Con sumptie-aardappelen. Bintje 40 mm opw. april. De no teringen op de termijnmarkt gaven deze week een flauwè stemming te zien. Nadat de eerste transacties nog op het peil lagen van de voorgaande week n.l. op 18,brokkelde deze prijs geleidelijk af naar 17,50 en 17,Op de laatste beursdag werd als laagste notering 16,30 genoteerd met gedane zaken aan het slot op 16,50. De slotnotering lag op 16,60 16,50. De weekomzet bedroeg 469 cöntfakten (v.w. 399). De openstaande positie bedroeg 1595 (v.w. 1601). MET VELDKONING NAAR PARIJS Ter gelegenheid van het feit, dat meer dan 250.000 Renault-trekkers geproduceerd zijn, heeft Renault Veldkoning N.V. in de gelegenheid gesteld iedere land bouwer, die in de maand december 1966 een Renault- trekker koopt, een gratis reis naar Parijs aan te bie den. Tijdens deze reis wordt een bezoek gebracht aan één der Renault fabrieken. Verder staat op het pro gramma een bezoek aan de Salon Internationa! de la Machine Agricole, waar elk jaar alle nieuwe belang rijke landbouwwerktuigen getoond worden. Enige productie-cijfers van deze belangrijke trek ker-producent moge u een indruk geven van de sterke groei, welke deze fabriek in de na-oorlogse jaren onderging. De productie van Renault was in 1945 slechts 141 stuks. In het jaar daarna was dat meer dan het zesvoudige. In 1950: 8.559 stuks, in 1960: 16.208 stuks, in 1965: 20.244 stuks. In totaal was dit eind 1965: 231.754 trekkers. een nare geschiedenis als uw machine kapot gaat terwijl U er mee aan het werk bent. Voorkom dat daarom zoveel als u kunt. Geef ze NU voor een goede on derhoudsbeurt in één van onze werkplaatsen. Wij zijn er voor ingericht en onze monteurs zijn deskundige vakmensen. Het is er NU de beste tijd voor Stuurt u de u toegezonden groene antwoord kaart ingevuld aan ons terug of neem con tact op met onze technische dienst als u niet zeker weet, dat u op uw machines kunt ver trouwen. Het is uw eigen belang en voor deel SCHIPPER STAAT VOOR U KLAAR Telefoon 01100—6410 (4 lijnen) TELEAC-T.V.-CURSUS ANTWOORDEN van les 13: 1. Koelringen, roterende koelers en uiteraard ook de koelbak. 2. D« koelinrichting, eventueel een melk tank, goede rekken met daarop het melk gerei, een kastje met reinigings- en ont smettingsmiddelen, spoelbakken op merk- hoogte en een warmwatervoorziening. Niet: alles wat niets met de melk te ma ken heeft! 3. Men kan dan nog koelen met behulp van oppervlaktewater uit sloot of vaart. Dit is pervlaktewater uit sloot of vaart. Dit is 's winters wel voldoende koud, maar 's zomers niet. Moet 's zomers toch ge koeld worden (bijv. de avondmelk) dan verdient in zo'n geval de aanschaffing van een koelaggregaat zeker overweging, omdat men anders zeer veel korting we gens afwijkende reductase op het melk- geld zal krijgen. 4. Met de ontwikkeling: binnen afzienbare tijd kan het nodig zijn er een koeltank in le plaatsen. 5. Niet alleen omdat dan de melk geruime tijd op de boerderij bewaard wordt, maar ook omdat het schadelijk voor de melk- kwaliteit zou zijn indien melk met sterk uiteenlopende temperaturen in de tank auto gemengd wordt. Koopt geen surrogaat. Koopt echte erf verhar ding! Wij hebben steeds in voorraad: NEDERLANDSE, BELGISCHE en DUITSE STEENSLAG en HOOGOVEN SLAKKEN. Vergruisd en verteerd niet. Wordt franco thuis bezorgd en op aan vraag ook gestrooid en afgewalst. HULST - TELEFOON 01140—3141 Nieuw model trekker-aanbouwzaaïmachlne (nokkenrad). Voor driepuntsheflnrichting. Door extra grote zaadbak nóg grotere oppervlaktecapacitelt. Genormaliseerd op If of 12,5 cm. Trapsgewijze neerlaten van do scharen voorkomt verstop pingen. Werkbreedten 2.00 m, 2.50 m, 2.64 m en 3.00 m. H00FDD0RP ZWIINDRECHT KAMPEN GRONINGEN [Til (02503) 7041 <5 1MI vj MEER OOGST MINDER KOSTEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10