9 F.en bocht in dc leiding. De veenachtige ondergrond ligt het dichtst bij de sleuf. Verder naar achter en niet zichtbaar op de foto de opzijgezette bovengrond. Het „drie pijpleidingen" punt Achtereenvolgens, dus na elkaar gelegd liggen hier de waterleidingbuizen en de pijpen van Dow Chemical. Nu wordt (voor de derde maai) de sleuf voor de buizen van de Gas Unie gegraven! terug krijgt? Problemen die in het verleden nog niet zoveel voorkwamen, maar in de toekomst steeds zwaarder zullen gaan wegen. En hoe staat het in dit verband met de schade ??oor de eigenaar? Dit zijn kwesties die in de ruilverkaveling echt eens een keer goed door gesproken zullen moeten worden. DE grondgebruiker zit met de vergoedingsregeling bepaald gunstiger dan de eigenaar. Die ontvangt volgens de nu geldende regeling 1,per strekkende meter voor entree (gebruikers-recognitie) en daar naast 0,10 per m- aan structuurschadevergoeding. Een prijs die in Zeeland altijd betaald is voor pijp- leggingswerkzaamheden in de zomer. Zoals reeds ge memoreerd is het dit jaar voor het eerst dat in Zee land in het najaar een buis gelegd wordt. En zoals eveneens reeds vermeld, is deze vergoeding onder deze omstandigheden beslist onvoldoende I tracht daar een oplossing voor te vinden. Het leggen van de aardgasleiding verliep in de droge periode over het algemeen naar wens en er waren weinig klachten. Dit veranderde in november. Zo werd naar de me ning van de betrokkenen door de uitvoerder te wei nig aandacht besteed aan het voldoende opzij zetten van de bovengrond. En de sleuven werden veel en veel te nat dichtgegooid met alle gevolgen van dien. Op aandrang van de begeleidingscommissie werd toen de toestemming verkregen dat de leden van de com missie, daar waar slecht of onvoldoende gewerkt werd, de draglines stil mochten zetten. Een toezeg ging waar we, aldus de heer Dees, bijzonder blij mee waren en die een unicum in het land schijnt te zijn. Wordt de cultuurgrond niet voldoende opzij gezet dan wel de sleuf voor het dichten onvoldoende droog gepompt dan wordt het werk voorlopig stopgezet ter nader overleg Het is echter naar mijn mening, aldus de heer Dees, wanneer er in de toekomst buizen gelegd zullen wor den wel bijzonder belangrijk dat de landbouw daar direkt bij betrokken wordt. In het bestek moeten de cultuurtechnische maatregelen dwingend opgenomen worden waaraan de aannemer moet voldoen, zoals het nog beter opzij zetten van de bovengrond, veel en veel „droger" werken dan veelal gebeurt en een sneller herstel van de drainages En tot slot nog de volgende raad. En wel over het akkoord gaan betreffende geboden prijzen en/of ver goedingen. Ga tijdig naar onze organisatie de Z. L. M. toe. Praat eens met de deskundigen die zich op deze zaken gespecialiseerd hebben. Die zijn het beste op de hoogte wat er in zit en wat er alzo om de hoek kan komen kijken. Hetgeen betaald wordt heeft lang niet altijd te maken met normale taxatieprijzen. Die mensen beschikken over voldoende informaties om de mogelijkheden te kunnen beoordelen31. Wanneer de grondeigenaar daarmee niet akkoord zou gaan, kan de Belemmeringswet toegepast wor den. Niet bepaald aanlokkelijk voor de Gas Unie daar dit nogal een moeizame en tijdrovende procedure is. In de praktijk blijken de eigenaren overigens iets tegen de oplegging op basis van de Belemmeringenwt:t te hebben. Misschien is het wel de angst om met naam en toenaam in de Staatscourant te komen Maar het is toch zeker een achteruitgang van het bezit als daar een buis door heen komt te liggen Als er de keuze is tussen de koop van een perceel1 met of zonder een buis er doorheen maakt dit voor een koper toch wel degelijk verschil De heer Dees zegt: Ook bijvoorbeeld in gebie den waar een ruilverkaveling aan de gang is of aan de orde zal komen, kan deze kwestie bijzon der moeilijk komen te liggen. Gronden moeten ge taxeerd worden. En zijn de taxateurs altijd wel op de hoogte van het feit dat er buizen onder de grond liggen? En zal het bij de uiteindelijke toe deling niet bezwaarlijk zijn als men een buizen- vrijperceel inlevert en er één met buizen voor IJE Heide Maatschappij legt, zoals gezegd, de laat- ste hand aan de afwerking en brengt de zaak weer zo goed mogelijk in orde en in de oude toestand terug. Dit loopt vrij goed. Natuurlijk zijn er altijd kleine klachten maar het mogelijke wordt gedaan. Zo wordt, nadat alles gereed is, de strook geheel met draglines diep gespit. Hier blijkt wel uit dat de Gas Unie niet tegen wat kosten opziet om te trachten tot aller tevredenheid goed werk te leveren. Overigens is de grondgebruiker niet geheel mach teloos en heeft een stok achter de deur als de zaak niet tot zijn genoegen opgeleverd zou worden. Hij moet na deze oplevering een „release" verklaring te kenen waarin onder meer staat dat hij akkoord gaat met de technische maatregelen die genomen zijn om zijn grond in de oorspronkelijke staat terug te bren gen. Deze getekende verklaring is voor de aannemer die het werk voor de Gas Unie uitvoert van bijzonder groot belang. Die houdt n.l. een vrij aanzienlijk be drag van de aanneemsom aan totdat deze verklaringen alle binnen zijn. Dit houdt overigens niet in dat men te bang zou moeten zijn deze verklaring te tekenen. De Gas Unie heeft zich verplicht verklaard altijd alle schade door de aanleg van de buis veroorzaakt te vergoeden dan wel in orde te brengen. Men kan op een getekende verklaring altijd nog later terug komen. Maar ook hebben we geleerd „Eenmaal de handtekening gezet betekent dat een behoorlijk deel van de rechten prijsgegeven wordt". UET is de bedoeling om in Zuid-Beveland van 's-Gravenpolder naar Vlissingen met het leggen van de gaspijpleiding door te gaan. Ook andere plan nen voor pijpleidingen staan op het programma, zo als vuilafvoer, leiding van Goes en die van Bergen op Zoom over Waarde naar de Westerschelde. Ook wordt gesproken over het leggen, eind 1967, van een indus trie-waterleiding van Ossendrecht naar het Sloegebied. In dit geval een fikse buis met een diameter van 1 meter. Opmerkelijk is dat bijvoorbeeld het tracee van de vuilwaterafvoer GoesWesterschelde praktisch over al bekend is, behalve bij de betrokken grondeigenaren. Die weten nog van nietsDat schijnt niet anders te kunnen Kringvoorzitter Oost Zuid-Beveland de heer K. Dees, voorzitter van de „begeleidingscommissie", een com missie die bij het leggen van pijpleidingen in Oost Zuid-Beveland voor de tweede maal werd ingeschakeld om de belangen van de landbouw daarbij te behartigen. I\E landbouw heeft het grootste belang bij een op de juiste wijze uitvoeren van de pijpleidings werkzaamheden. Dringend gewenste inspraak van de zijde van de landbouw betreffende cultuurtechnische zaken en de mogelijkheid om eventuele klachten te bestemder plaatse voor te brengen heeft destijds ge leid tot het in het leven roepen van een „begeleidings commissie". Deze heeft bij de aanleg van de Dow leiding reeds goed werk verricht en is nu ook bij de werkzaamheden van de Gas Unie ingeschakeld. Voorzitter is de heer K. Dees, secretaris de heer W. Goeman (secretaris van de Gewestelijke Raad) met als leden de heren C. J. van der Werff te Rilland en M. Stein te Hoedekenskerke. Regelmatig wordt door deze Commissie met vertegenwoordigers van Gas Unie en N. P. C. vergadert, de problemen besproken en ge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9