in de 8 Najaar 1966 neergutsende regen die met bakken uit de grijze trooste loze hemel lijkt te vallen stormvlagen met windkracht tien. De ene diepe depressie wordt alweer door een volgende gevolgd, voordat de eerste goed en wel verdwenen is. Met water doordrenkt land dat nauwelijks begaanbaar is. De maand november is sinds jaren niet zo nat geweest en slaat vele re cords. En de eerste week van december is tot nog toe ook niet bepaald „droog" geweest. Bar slecht weer en slechte omstandigheden om ,,in" of „op" de Zeeuwse klei te werken! Toch gaat voor de Gas-Unie, die in Oost Zuid-Beveland het leggen van een gasleiding laat uitvoeren, het werk dagelijks door. Ongeacht het water, het slik en de kleibrei waarin gewerkt moet worden trekt de Gas Unie-trein verder Oost Zuid-Beveland in. Op 15 december aanstaande moet de pijp in de grond liggen. Dan resteren aleen de weg en andere kruisingen om de laatste hand aan te leggen. Om in een goede twee maanden tijds deze pijp leiding onder deze omstandigheden vanaf Ossendrecht de Oost Zuid-Beve- landse grond in te krijgen is een enorme prestatie. De uitvoering gebeurt dan ook op „zijn Amerikaans". Er wordt groot materiaal ingezet, men kijkt niet op een dubbeltje. Zes dagen hard werken is heel gewoon en vaak worden de volle zeven dagen van de week doorgewerkt. De lassers worden per week betaald. Als het werk klaar is worden ze direkt bedankt. Niet de dag, laat staan het einde van de week, uitdienen. Dat is er niet bij. Wel een hoog loon maar geen sociale voorzieningen. Gasbuizen Zeeuwse I\E voorzitter van de kring Zuid-Beveland, de heer K. Dees, die namens de „landbouw" bij het leggen van de pijpleidingen door „zijn" kring ten nauwste betrokken is kan over een en ander uit eigen ervaring en uit de eerste hand vertellen. „Er wordt hard gewerkt" zo zegt hij en het daar gevolgde systeem werkt bijzonder arbeidsstimulerend. De Nederlandse Pijpleiding Constructie Maatschappij die dit pijpleiding werk uitvoert kan niet anders wer ken dan ze nu doet. Voor de N. R C. is maar één zaak belangrijk. De pijp moet zo gauw mogelijk de grond in! En daarvoor worden ze betaald. Voor hen zijn andere bijkomende zaken, die voor de landbouw van het grootste belang zijn, maar bijkomstige omstandig heden. Het werken in de extreem natte november- maand is, zo zegt de heer Dees, ruïneuzer voor de grond dan de werkzaamheden in de zomer. De wateroverlast brengt veel meer structuurschade aan de grond toe. En als het zo doorgaat dan ziet het er ook voor de nog resterende weken in december be paald slecht uit. In de vergoeding die de Gas Unie aan de grond gebruikers betaalt wordt echter geen verschil ge- - ïgjggj belanghebbenden niet de gelegenheid krijgen de kop pen bij elkaar te steken. De verklaring die men te ondertekenen krijgt vermeldt een aantal zeer alge» mene voorwaarden. Deze zijn in wezen zeker voldoen de om de rechten veilig te stellen. Maar vergeet niet, aldus de heer Dees, dat alhoewel de Gas Unie van zeer goede wil is, dit niet altijd het geval behoeft t,e zijn met de aannemer die het werk uiteindelijk uit voert De boer heeft hart voor zijn grond. Het is niet alleen een kwestie van geld, zoals een Amerikaan veelal denktOverigens kan het een bijzonder moei lijke zaak zijn om na jaren toch weer aan je trekken te komen. Daarbij komt dat de Gas Unie probeert zoveel mo gelijk af te doen in afkoopsommen. Men is er dan vanaf. Door de geldontwaarding is in het verleden praktisch altijd te weinig betaald. De Gas Unie voelt, ik kan me dat indenken, er weinig voor om met jaar lijkse taxaties te blijven werken. Maar naar mijn mening dient men van land- bouwzijde bijzonder voorzichtig te zijn met afkoop- bedragen. Het lijkt in eerste instantie vaak een Drainages moeten weer aangesloten en hersteld worden zodat ze weer goed lopen-! Een nauwkeurig werkje dat niet meevalt in deze „prut". kruisen. In het geval van de Gas Unie werd wederom het meest zuidelijke punt aangewezen waar nu reeds de leidingen van Waterleiding en Dow Chemical onder het kanaal doorgaan. Een ontwerptracee wordt vervolgens aan de Prov. Planologische Dienst, de Cultuur Technische Dienst en het Waterschap voorgelegd. Die kunnen hun be zwaren hiertegen en wensen naar voren brengen. Als nakomertje kan dan de georganiseerde landbouw, de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap, zijn zegje zeggen over dit ontwerp. Theoretisch bestaat wel de mogelijkheid hier en daar kleine wij zigingen in het plan aan te brengen. De grote lijn ligt echter reeds vast en daaraan valt niets meer te ver anderen. Wij op Oost Zuid-Beveland zijn er dan ook in principe van uitgegaan, aldus de heer Dees, dat wat de P. P. D. eenmaal heeft goedgekeurd, zoveel mogelijk te aanvaarden. In de praktijk ga je anders de moeilijkheden van de ene naar de andere boer ver schuiven. En wat schieten we daar mee op Er wordt nog gegraven, maar de buizen liggen reeds gereed om te bestemder plaatse in de sleuf te worden gedeponeerd. Een werkje dat het nodige vakmanschap vraagt evenals het lassen van de verbindingen. S. i maakt of de werkzaamheden onder gunstiger (in de zomer) of ongunstiger weersomstandigheden door de N. P. C. worden uitgevoerd. Redelijk lijkt dit niet. Want alhoewel de Nederlandsche Heide Maatschappij alles weer zo veel mogelijk in orde maakt en in de oorspronkelijke staat terugbrengt ziet het er naar uit dat de in deze natte periode uitgevoerde werken nog jarenlang een litteken op het omgewoelde land zullen achterlaten. IYE heer Dees vertelt ons in het kort de gang van zaken, zoals deze zich bij het leggen van een pijpleiding voordoen. Een pijpleiding voor het trans port voor vloeibare of gasvormige produkten is de meest economische wijze van transport. Globaal wordt, aan de hand van door verschillende instanties gestelde voorwaarden, een tracee van de te leggen leiding op papier gezet. Rijkswaterstaat bijvoorbeeld geeft aan op welk punt de pijpleiding het kanaal mag IS het definitieve tracee eenmaal vastgesteld en goedgekeurd dan volgen de voorlichtingsvergade ringen van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap met de betrokken grondeigenaren en -gebruikers. Daarbij zijn ook vertegenwoordigeis van het pijpleggend bedrijf, in dit geval de Gas Unie, aanwezig. Algemene voorlichting wordt dan gegeven ook over de te betalen vergoedingen. Direkt daarop kan dan de acquisitie beginnen. Men is daar bijzonder snel bij, om zo spoedig mogelijk de handtekeningen binnen 1e krijgenEn houdt U er rekening mee dat de mensen die daarvoor op pad gaan bijzonder goed van de tong riem zijn gesneden. Het is hun belang de vereiste toestemming van eigenaar/gebruiker zwart op wit binnen te krijgen. Vandaar ook het snelle werken. In de eerste plaats zitten ze meestal in tijdnood. Aan de andere kant krijgen we wel eens de indruk dat men door deze snelle werving probeert te voorkomen dat handvol geld dat men ontvangt. Na verloop van jaren blijkt bijna altijd dat het te weinig is ge weestOverhaast tekenen is dan ook beslist niet nodig. Blijf met taxaties werken? Is er geen schade dan behoeft er ook niets geclaimd te worden. 70ALS gezegd moeten zowel de grondeigenaar als de gebruiker toestemming geven. Alhoewel in principe de eigenaar geen vergoeding voor de aanleg van een leiding door zijn grond behoeft te worden ge geven is vanzelfsprekend geen enkele eigenaar bereid zonder enige vergoeding die toestemming te geven. Om een en ander zo soepel mogelijk te laten ver lopen betaalt de Gas Unie op Zuid-Beveland de eige naar een vergoeding van 3,per strekkende meter. Dit voor het zakelijk recht op een strook van 11 m breedte en een werkbreedte van 25 m. Daarmee is de kous voor de grondeigenaar af.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 8