De Boerderij als onderneming LES 13 MINI-TERM-INSTALIATIE SNELLE EN BETROUWBARE TEMPERATUUR CONTROLE TELEAC TELEVISIE-CURSUS Melkbewaring en transport AGRO TECHNIEK n.v. 6 "Melkbewaring op de boerderij. Het melklokaal. Nieuwe ontwikkelingen Projecten van het O.- en S.-fonds. melkbewaring op de boerderij Vele fabrieken ontvangen 's zomers tweemaal per dag melk en 's winters eenmaal. Andere fabrieken ontvangen het hele jaar door maar eenmaal melk per dag. In het eerste geval zal het koelen van de molk niet altijd noodzakelijk zijn. Soms is het zelfs niet eens mogelijk, doordat de melkrijder kort na het melken al langs komt. Moet echter de avond- melk tot de volgende morgen bewaard blijven dan is het koelen altijd nodig en wel tot 15 a 10 graden, vooral in de zomer. Als u de beschikking hebt over nortonwater is een uitstekende koeling mogelijk, omdat u hiermee tot 13 a 12 graden kunt koelen. Leidingwater is minder goed, omdat dit juist in de zomer te warm is, tot 18 graden toe. Helaas zijn er nog altijd boer derijen waar nóch norton, noch leidingwater aan wezig :s. Het wordt dan wel heel moeilijk om de melk goed te koelen. Met behulp van een koelmachine kan men een beperkte hoeveelheid water sterk afkoelen en koel houden. Op die wijze kunt u dan wel de melk af koelen tot bijv. 12 graden, maar de aanschaffings- kosten van zo'n machine zijn niet gering. Boven dien bestaat de kans dat wij binnen enkele jaren andere apparatuur nodig hebben. n.L machines waarmee wij de melk diep kunnen koelen, d.w.z. tot 4 giaden. U kant beter even wachten dan iets kopen waarvan u al gauw spijt hebt. Zonder elektrische koelapparatuur kan men i.h.a. kiezen uit de volgende mogelijkheden: a. koelringen; bezwaar: vrij veel waterverbruik en alleen leidingwater is bruikbaar of norton water met drukketel (hydrofoor); voordeel: goedkoop, gemakkelijk in 't gebruik; b. roterende koelers; voordeel: door het roeren van de melk wordt de koeltijd sterk bekort; bezwaar: waterverbruik, en bij een groot aan tal bussen zou men vele koelers moeten kopen, wat vrij duur is; c koelbakken niet stromend water, liefst norton water. Deze koelbakken moeten zó gebouwd zijn, dat het koude water er onder in komt en het warme water boven wegstroomt. Het tillen van de bussen over de randen is een zwaar werk. Het koelen van melk zonder mechanische appa- VRAGEN 1. Op een boerderij is alleen leidingwater aanwezig. Welke mogelijkheden zijn er nu wat betreft het koelen van de melk zonder mechanische appara tuur? 2. Wat treft u zoal aan in een goed ingericht en gebruikt melklokaal en wat niet? 3. Wanneer geen norton- en geen leidingwater aan wezig zijn, hoe kan men de melk dan nog koe len? Wat zou in dat geval het beste zijn? 4. Waaraan moet gedacht worden zowel bij de in richting van een melklokaal als bij het kiezen van een koelmedium? 5. Waarom wordt bij een rijdende melkontvangst aan diepkoelen de voorkeur gegeven? LANDBOUWER^ BIGGENFOKKERS UIENTELERS GRAANHANDELAREN controleren zonder moeite regelmatig de temperatuur in hun stallen, biggenhokken. koelhuizen voor aardappelen, groenten, uien en fruit en hun graansilo's door middel van de bekende Inlichtingen en prijs bij; Blaak 31 - Rotterdam tel. 010-112156 na 19 uur 01108-416 leverbaar in vaste en transportabele uitvoering. technisch bureau Uitzending 16 december 12.0012.30 uur. Herhaling 21 december 18.0019.00 uur. Beide keren via Nederland I. Docent: G. van der Gaast. rat uur kost tot ongeveer 0,5 cent per liter melk. Hierbij zijn de kosten van het koelwater en de afschrijving en het onderhoud van de apparatuur ingebrepen. het MELKLOKAAL Het melkgerei en alles wat u nodig hebt om dit schoon te maken en om de melk te koelen dient u bij elkaar te hebben. Een goed ingericht en zinde lijk melklokaal is dan ook zeer gewenst. Wij letten op: de ligging, de bereikbaarheid, de afmetingen, de bouw en de inrichting. Ligging. Natuurlijk moet het dicht bij de melk veestal liggen, zodat korte looplijnen voor de melkers ontstaan en melk- en vacuümleidingen niet onnodig lang worden. Fén van de muren dient een buitenmuur te zijn en voorzien van een deur. De stallucht dient door een zelf sluitende deur uit het melklokaal gehouden te worden. Bereikbaarheid. U moet er uiteraard goed vanuit de stal bij kunnen komen. Denk echter ook aan de toekomst, wanneer de rijdende melkontvangst wel licht meer ingang zal vinden Dan moet de tank auto er óók bij kunnen komen. Afmetingen. In de toekomst zal het bewaren van vier tot vijf melkmalen wellicht nodig zijn. Reken per koe met een topproduktie van S tot 10 liter per melkmaal. Tot 10 koeien is 10 vierkante meter vloeroppervlak gewenst, bij 10 tot 30 koeien 16 vierkante meter en bij 30 tot 40 koeien 20 vierkan te meter. Op grote bedrijven worden het vacuüm aggregaat en de koelmachine al gauw vrij zware machines. Vaak is het beter hiervoor een afzonder lijke ruimte in te richten naast het melklokaal. Denk er om, dat bovenstaande maten ook gelden als u met bussen werkt. Bouw. De wanden dienen betegeld of glad bepleis terd te zijn tot 1,25 m. hoogte. Het plafond dient stotf- dicht te zijn Asbestcementboard is bruikbaar. De vloer maken wij van beton of tegels met een hel ling van 2 cm per m. naar de afvoerputjes. Het raamoppervlak houden wij op 0,1 van het vloerop pervlak. Voor de ramen kiezen wij betonnen kiep ramen met onderdorpels. Als kunstlicht voldoen waterlichte TL-buizen uitstekend. Inrichting. Tenminste één deur moet zó breed zijn, dat een melktank er door heen kan. Een dub bele buitendeur van 1,60 tot 2 m. breedte is vol doende. De wasbakken e.d moeten dicht bij de opberg- en droogrekken geplaatst worden. De aan wezigheid van warm water is nodig, vooral bij het gebruik van een melkleidingmachine. Denk aan de ventilatie. ANTWOORDEN van les 12. 1. Allereerst hij de rundertuberculose. ver volgens bij de Abortus-Bang en het mkz. Ook de runderhorzel is georganiseerd b<> streden, terwijl de K. I. kari worden gezien als een georganiseerde bestrijding van dek-infectics. Tenslotte noemen wij de uierontsteking of mastitis. 2. Neen, het aantal zieke en slijtende koeien is wel afgenomen, maar bovendien is de algemene gezondheidstoestand van mens en dier erdoor verbeterd. Onze runderen worden thans ook gemiddeld onder, wat een groot voordeel betekent, om over de verkoop en de uitvoer van fokdieren en zuivelprodukten nog maar te zwijgen. 3. Daarmee bedoelen wij te zeggen, dat de oorzaak bij de boer ligt omdat hij verkeerd melkt, melkt met vuil of versleten melk gerei en soms deze ziekte verkeerd be strijdt. nieuwe ontwikkelingen Vele zuivelfabrieken krijgen steeds meer moei lijkheden bij het aantrekken van melkrijders er: het aanvoeren van melk in bussen. Zelfs het verkeers- vraagstuk speelt hierbij mee. Ook wordt de ont vangstcapaciteit van de fabrieken vaak opgevoerd door de concentratie in de zuivelindustrie. Vandaar dat sommige fabrieken al zijn overgegaan tot het gebruik van de rijdende melkontvangst. De melk moet dan in elk geval gekoeld worden, ook bij dagelijks ophalen van de melk. Diepkoelen tot 4° is echter het beste. De melk kan dan ook wel twee tot drie dagen op de boerderij bewaard wor den. Hiervoor zijn melktanks met diepkoeling nodig. Op kleine bedrijven gebruikt men ook wel grote bussen van 150 tot 200 liter met geïsoleerde wan den. Daarin kan de melk eveneens tot 4 graden gekoeld worden. Zolang de fabriek nog geen andere wijze van melk ophalen gaat toepassen is er voor u niets aan de hand. Toch zijn er reeds vrij veel veehouders die een melkleidingmachine gebruiken. Zij gebrui ken graag een melktank en het aftappen van melk in bussen wordt als een bezwaar gevoeld. Deze steeds groter wordende groep veehouders dringt er bij de fabrieken op aan om de melk op andere wijze op te halen dan in bussen. Wat dit betreft zitten wij dus midden in een ontwikkeling. projecten van het o. en s.-fonds Om meer gegevens te krijgen over de vraagstuk ken die zich hier voordoen is een zevental projecten op het gebied van melkbewaring en transport in uitvoering. Deze worden gesubsidieerd door het O.- en S.-fonds. De gegevens betreffen zowel de boer derijkant als de fabriekskant van het vraagstuk. 'De boer zal geïnteresseerd zijn in de kwaliteit van de melk en de benodigde arbeid en kosten. De fabriek zal belang stellen in de kwaliteit van de melk en melkproducten, de economie van het hele systeem en de technische voorzieningen. Het betreft hier geen voorbeeld- of stimulerings projecten, maar toch zien wij, dat de ontwikkeling zich ook buiten deze projecten en soms vrij snel, doorzet. Wij zullen ons tijdig moeten bezinnen op de vraag, hoe wij ons het beste kunnen aanpassen aan de op handen zijnde veranderingen. Een gesprek tussen veehouders en zuivelfabriek of melkinrich ting is zeer gewenst. De kosten van het diepkoelen bedragen thans 1 1,5 cent per liter melk. Bij een goed koelsysteem bedragen de elektriciteitskosten slechts 0,2 cent per liter; de rest is onderhoudskosten, afschrijving, enz. Op dit ogenblik is het nog moeilijk te zeggen hoeveel voordeel er voor de fabriek of voor de vee houder in zit. Met behulp van de lopende proeven hoopt men hierin enig inzicht te verkrijgen. Bij een volledige omschakeling kan er voor beide par- tijien voordeel in zitten. In elk geval: als u thans ai overweegt apparatuur voor diepkoeling aan te schaffen, neem dan eerst contact op met de afne mer van uw melk. Dit kan u onnodige kosten en teleurstellingen besparen. AT 4 De schriftelijke begeleiding van deze cursus kwam tot stand in samenwerking met de Land- en Tuinbouwschool van de Leidsche Onderwijsinstellingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 6