De maand Zeeuwse december op het Landbouwbedrijf Op de goede weg 5 E.P v.d. Bulck Kerkstraat 5^ Hengstdijk 01148-253 MONSTERNEMER Een goede boer laat zijn drains regelmatig schoonmaken. De regenrijke perioden zijn daarvoor het gunstigst. GRONDBEHANDELING Het op wintervoor ploegen zal deze maand wel klaarkomen, hopelijk onder niet al te natte omstandigheden. De vele regen in november heeft veel plas vorming veroorzaakt, zowel op kalkarme als kalkrijke gronden. Voor een goede bewerkbaarheid en het behoud van de vruchtbaarheid van de grond, is het nodig dit overtollige water zo snel mogelijk af te voeren. Benut de wintermaanden voor een goed onderhoud van drainage en sloten. Drainage doorsteken met plastic-buis of laten doorspuiten, moeten als normaal onderhoudswerk worden beschouwd. Ook op grasland is een goede ontwatering gewenst. Met een eenvoudige greppel is op sommige per celen veel resultaat te bereiken. KWEEKBESTRIJDING De chemische onkruidbestrijding tegen kweek neemt elk jaar toe. Ten einde het indringen van de kweek vanuit de graskanten te voorkomen, kunt u de laatste ploegsneden met TCA behandelen. 1 kg TCA oplossen in een rugspuit met water; men kan dan ongeveer over 100 meter lengte de ploeg- voor plus enkele sneden tot een breedte van één meter behandelen. Spuit men breder dan is het uiteraard minder dan 100 meter lengte. De laatste ploegsneden niet te diep ploegen, zodat de meeste kweekwortels bovenlig gen; men verkrijgt dan beter resultaat. Bij late toepassing is schade aan de te zaaien gewassen niet onmogelijk, vooral vlas en granen zijn hiervoor ge voelig. Na het spuiten is de grond 3 maanden ongeschikt voor inzaai. TCA spuiten over het gehele perceel na 1 december wordt dan ook ontraden. VEEHOUDERIJ Over het algemeen is er op de bedrijven voldoende voeder beschikbaar. Een goede voorraad voeder bestaat uit 8 a 10 kg droog en 40 kg sappig ruw- voer per stuks grootvee per dag. Afhankelijk van de kwaliteit en de soort HE laatste maand van 1966 heeft weer z'n intrede gedaan. Terugziende op het afgelopen oogstjaar kunnen we vaststellen dat er over het alge meen geen topopbrengsten zijn behaald. De opbrengsten liepen van bedrijf tot bedrijf en van gebied tot gebied sterk uiteen. Dit geldt vooral voor de gewassen bieten en erwten. Bij een goede opbrengst zullen vooral aard appelen en uien een gunstige invloed op het bedrijfsresultaat helpen geven. Zoals het nu blijkt zullen alle bieten begin deze maand wel afgeleverd zijn. De vroeg gezaaide wintertarwe heeft in het algemeen een goede stand. Plaatselijk komt schade van slakken en larven van de fruitvlieg voor. Mochten de weers- en grondomstandigheden die toelaten, dan zal er deze maand misschien nog een bepaalde oppervlakte gezaaid kunnen worden. Bij laat zaaien is het beslist gewenst, dat de grond na de inzaai nog flink grof ligt Zijn de omstandigheden minder goed, ga dan beslist niet knoeien met de kans op mislukking. De weinig wintervaste rassen zijn het meest geschikt voor late inzaai; omtrent de mogelijkheid van laat zaaien van een ras kunt u de rassenlijst raadplegen. In verband met de risico van vorstschade wordt een onkruid bestrijding met DNOC in wintertarwe thans afgeraden. Deze behandeling zal daarom moeten wachten tot het voorjaar. Wil men kalkstifstof strooien voor de vernietiging van kamille en muur- pftr.tjes, bestel dit dan tijdig, om het in januari op de geschikte dagen te kunnen gebruiken. Strooi geen kalkstikstof tijdens vorst en wanneer vorst wordt verwacht (hoeveelheid; 250 kg/ha). Vergelijkt nu eens de percelen waar de stoppel bewerkt is, met percelen waar groenbemesting is ondergeploegd. Wij hebben de indruk dat vooral na de slagregens de laatste er veel beter bij liggen. van het basisrantsoen, kan men nagaan welk krachtvoer en welke hoeveel heid men moet bijvoeren. Door een rantsoenberekening op te stellen krijgt men zekerheid dat het vee voldoende voedermiddelen krijgt en dat de verhouding zetmeelwaarde verteerbaar ruw eiwit goed is. Met rantsoenberekening en ruwvoederonder- zoek is vaak meer geld te verdienen dan menigeen denkt. Dus: Eerst reke nen en dan voeren. ALGEMEEN Denk bij vorst aan watergekoelde tractoren en machines. Zorg voor een goed onderhoud van de steeds duurder wordende machi nes en werktuigen. Tk Laat uw grond regelmatig onderzoeken en maak bij het opstellen van een bemestingsplan gebruik van de resultaten. Ook onderzoek op „aaltjes" dient regelmatig plaats te vinden. Naast uw fiscale boekhouding is het zeer nuttig om een bedrijfsekono- mische boekhouding bij te houden. Voor een juiste bedrijfsvoering is dit zeer belangrijk. Met cijfers uit deze boekhouding kan men de oorzaken nagaan van een goed of een slecht bedrijfsresultaat. Op vergaderingen kunt u leren van de ervaringen van anderen. Indien U de uitslagen van het grondonderzoek nog wilt gebruiken voor de samen stelling van het bouwplan dan is het nu zeker tijd om de grondmonsters te latei» nemen. L. Maas (Oude Vlissingseweg ^Middelburg 01180_52 28 A.Minnaard Deeweg 2 'S Heer Abtskerke »post 's Gravenpolder 01103-250 l.deGroen vBurg. v. Oeve re n Poortvliet \}J662* 497 r >inke sVrijen Polderstr 2 O ost d ij k KrxTbbencfT v 01134-567 In „Landbouwmechanisatie" van november 1966 schrijft de heer E. Strooker, van het I. L. R. te Wa- geningen over de in België en Frankrijk ontwikkelde bietenverzamelrooiers. Dit naar aanleiding van een Belgische bietenrooidemonstratie waarover de heer J. T. Andringa enige tijd geleden zijn indrukken in een artikel in ons blad verwerkte. In België en vooral in Frankrijk worden overwe gend andere machines en werkmethoden bij het rooien toegepast dan bij ons. Daarbij heeft aldaar de laatste tijd de ontbladermachine zijn intrede ge daan. Na beschreven te hebben hoe de verschillende systemen werken en worden uitgevoerd, besluit de heer Strooker zijn artikel als volgt: „De vraag rijst tenslotte of het Franse bietenoogstsysteem voor de Nederlandse bietenteler en voor de loonwerker bruikbaar is. Rekening houdend met twijfel over de geschiktheid van de Franse en Belgische werktui gen voor onze zware gronden, moet het antwoord ontkennend zijn. Er is ongetwijfeld sprake van een hoge capaciteit, maar daarnaast vergt het veel per soneel en veel en zware trekkers om de bieten op het erf te krijgen. Als men dan toch naar een systeem van voorraadrooien toe wil, omdat men het rooien en het transport wil ontkoppelen, dan biedt een systeem zoals wordt toegepast door BM-Volvo even goede perspectieven, zij het met een lagere capaciteit. Daarbij zijn een 30 pk motor en één man voldoende om het blad en de bieten van twaalf rijen op een langszwad te leggen. Het Franse systeem vergt daarvoor twee zware trekkers met bestuurders! Blijkbaar zijn echter voor onze zuider buren een hoge capaciteit en een grote slagvaardig heid van doorslaggevend belang. Men zal nog moe ten afwachten of ze dat willen prijsgeven, zelfs voor een snelle zelfrijdende tweerijige verzamel- rooier."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 5