TUINBOUWKLANKEN De wensen van groot-winkelbedrjjven Toenen nu! DINGEN VAN DE WEEK IN deze donkere natte dagen in de laatste maand van 1966 is er van SCHOUWEN-DUIVELAND weinig te melden. Wel is er in de Westhoek een opfrissertje geweest, want de heer Ruijs, inkoper van vooral fruit voor Albert Heijn, heeft in een aantrekkelijke lezing zijn mening gezegd over heden en toekomst voor de Nederlandse fruitteelt, en ook zij die deze tak van bedrijf, beoefenen. Deze zeer begaafde spreker is natuurlijk net als wij, d.w.z. dat hij ook met diezelfde mond eet Als U voelt wat ik bedoel! Verder is hij in staat om naast doodernstige woorden vele grapjes te verwerken, wat bijzonder aanslaat. En natuurlijk spreekt hij vanuit zijn branche, de groot-winkel- markt. Hij mikt op de top van de midden-klasse van ons fruit en doet zeer bepaalde uitspraken omtrent de te telen rassen. Gooi de James Grieve maar op de brandstapel, want men is niet in staat om deze tere appel goed in kleinverpakking op de markt te brengen (althans niet bij A. Heijn!) We zullen dus moeten trachten om de James Grieve te kruisen met blauwhof-koolraap. Onze Nederlandse huisvrouw schreeuwt om St. Remy, kyk dat is nu iets voor A. Heijn. Spreker wil graag samenwerken met ons fruittelers, maar dan vanaf de oogst. Hij is zeer geïnteresseerd in een gelijkmatige prijs (hoog of laag doet niet ter zake) en pleit voor een regelmatige aanvoer. Spreker ziet in bedrijven van 6 ha geen brood in de toekomst, maar beval aan om samen te voegen tot minstens 25 ha. Een behoorlijke werkloos heid ziet hij als een zegen voor het land, niet zo zeer voor het fruitverbruik maar voor een betere of hogere arbeidsproductiviteit, zo hebben wij het althans begrepen. Met onze eigen woorden hebben wij een klein verslagje geschreven, wat U na het lezen nog wei nig zal zeggen, of wat U voordien ook al wist. Zo is het ook ons vergaan. Alleen één ding hebben wij duidelijk begrepen: om te voldoen aan de eisen en wensen van de groot-winkelbedrijven zullen wij ons nog vele zorgen moeten getroosten, maar daartegenover is het voortbestaan van de Nederlandse fruitteler niet hun eerste zorg. IN WALCHEREN hebben we natuurlijk gelust van de zware stormen die gepaard gingen met meer dan overvloedige regen. We hadden wach tend op onze beurt in een kantoor in de stad een geanimeerd gesprek over de regen met enkele boeren. Dit soort gesprekken heeft over heel Nederland plaats en zijn geen relevering waard in een weekblad. Reden dat we er hier toch over beginnen was de opmerking van een boer uit Mariekerke n.l.: sjonge sjonge maat als we dit vroeger hadden verz(open) we haast. Nu alles zo snel went en verandert is het o.i. wel eens goed terug te blik ken. Want laten we de beeldspraak van 't ver drinken buiten beschouwing dan was de toestand wel zo dat men zijn huis en hof bijna niet ver laten kon. Verkeer was uitgesloten. Het was letterlijk en figuurlijk een hopeloos gemodder. Schellach Hoogelande en de plompert waren berucht. Na de bemaling en later de ver kaveling kan men zich dit niet meer indenken. De jongeren geloven je niet eens of lachen je meewarig uit. We kunnen de tegenstanders van verkaveling (dus ook betere ontwatering) op andere eilanden in onze provincie niet volgen in hun tegenstand en hem alléén adviseren: Praat eens met oude collega's uit Walcheren over toen en nu. Ook ad viseren we met klem: Zet het nog groter en rui mer op dan in Walcheren. Ieder heeft uitvoerig in de dagbladen kunnen lezen over de afvoermoeilijkheden met de bieten. Zelfs processen-verbaal zijn opgemaakt voor te zware lasten. Het Wegschap zal een volgend sei zoen beslist minder tolerant zijn. Immers onze kostbare wegen kunnen de last niet aan. Dit geldt ook voor te zware melkauto's, aanvoer materiaal voor huis- en schuurbouw. In onze sector zou de mestaanvoer te zwaar kunnen worden. Was het niet zo bitter belangrijk dan was het om te gillen van 't lachen. Allerwegen wordt van Overheidswege propagan da gemaakt voor grotere bedrijven, 't Lijkt soms wel de reclamezin: groot, groter, grootstHoe groter hoe voordeliger. In zijn algemeenheid wel aanvaardbaar. En ziet, nu wordt de afvoer ge reglementeerd, kleiner en dus duurder! Voor de wegen wellicht logisch, voor de bedrijfsuitvoering begrijpelijk, maar moeilijk verteerbaar. Toch zal er een modus vivendi gevonden moeten worden. Dat we ons prachtig wegennet niet door over belasting kunnen ruïneren staat vast, want Sijmen moet betalen en Sijmen zit slecht bij kas. We hebben, zij het o.i. na veel gepruts, gelukkig weer een regering maar deze zal zeer beslist niet voor Sinterklaas spelen. Op ons eiland is allerwegen weer Dankdag ge houden. In dag- of avonddiensten is ieder weer gelegenheid geboden om eens een uurtje extra te denken aan het vele waarvoor we in wezen toch zo dankbaar moeten zijn. Gelukkig was de voorganger die we mochten beluisteren zo reëel om naast de geestelijke waar den die we hebben, ook behoorlijk aandacht te besteden aan de onmisbare stoffelijke waarden die we in ons leven niet ontberen kunnen. REGELING UIT DE MARKT NEMEN SLA IIET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin- gen heeft in overleg met de belangrijkste sla- veilingen in ons land een regeling opgesteld die ten doel heeft de slaprijs te stimuleren. Dit hoopt men te bereiken door afhankelijk van de export prijzen van dit produkt, een deel van de aanvoer van de mindere kwaliteiten uit de markt te nemen. De kwaliteiten die ingevolge deze regeling uit de markt worden genomen, kunnen dagelijks wij zigen onder invloed van de prijsbeweging. Deze week moest de lichte kwaliteit klasse 1 sla uit de markt worden genomen, verder alle sla van de zgn. binnenklasse II dat is de binnenland kwali teit, de stoofsla I en II en alle afwijkende sla. Dat betekende in de praktijk dat enkel was toege laten om te veilen de exportsla van 11 kg en op en de binnenklasse sla kwaliteit I van 11 kg en op. Voor de sla die uit de markt wordt genomen krijgt de teler een vergoeding die kan worden afgestemd op de prijs van de binnenklasse I die geveild mag worden of van 7 cent per krop. Voor de klasse I en binnen klasse II boven 11 kg. Voor binnenklasse II van 811 kg is de vergoeding 30 cent per kg evenals voor stoofsla klasse I. Voor stoofsla klasse II en voor afwijkende sla wordt geen vergoeding aan de telers betaald zodat zij die maar het beste thuis kunnen vernietigen. De heffing die van sla wordt ingehouden bedraagt op het ogenblik 0,50 per 100 krop. Met deze maatregelen hoopt het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen in de eerste plaats de prijs te stimuleren en verder te voorkomen dat mindere kwaliteiten bij de consument komen op een moment dat er voldoende goede sla is. De zware exportsla werd eind vorige week verkocht voor 2025 cent per krop. APPELS NAAR ZWEDEN Zweden heeft bekend gemaakt dat met ingang van 16 december de invoer zal worden toegestaan van enkele appel rassen waartoe behoort als enige voor Nederland belangrijk ras de Jonathan. De invoer mag plaats vinden op speciale vergunnin gen. Tegelijk is bekend gemaakt dat met ingang van 9 januari de invoer van appels in Zweden helemaal vrij gegeven zal worden. Of dit alles van betekenis zal zijn voor de Nederlandse appelafzet moet worden afgewacht. Soms kan dit land een afnemer van betekenis zijn maar de concurrentie op de internationale appelmarkt is groot. Ten slotte is hierdoor ook voor peren de uitvoer naar Zweden tot op heden tegengevallen. SNELLE FINANCIËLE HULPVERLENING VOOR GLASTUINDERS De financiële moeilijkheden, waarmee tal van glas tuinders te kampen hebben, is voor het Landbouw schap aanleiding geweest contact op te nemen met het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, teneinde een soepele toepassing van de Groepsregeling Zelfstandigen te verkrijgen. Thans is bekend dat namens de Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een schrij ven is gezonden aan de gemeentebesturen van de be langrijkste tuinbouwgemeenten, waarin, evenals zulks destijds bij de waterschade is gebeurd, de mogelijk heid wordt geboden voor een versnelde toepassing van de Groepsregeling. Deze versnelde procedure houdt in, dat de ge meentebesturen, zonder voorafgaande machtiging van de Minister, aan levensvatbare bedrijven naast een uit kering voor levensonderhoud een lening kunnen geven ter financiering van de variabele bedrijfskosten. Deze variabele bedrijfskosten zijn o.m. het klaarmaken van de grond, stookkosten, stomen, kosten van bestrij dingsmiddelen e.d. De gemeentebesturen mogen deze leningen, waar voor een rente a 4 zal worden berekend, geven, ook al is een bedrag van meer dan 2.000,daarmee ge moeid. De leningen mogen niet hoger zijn dan 5,—» per m2 warme kas en 2,50 per m2 koude kas. In de gevallen, waarin een lening nog niet voldoen de is en eventueel bedragen van meer dan f 2.000, k fonds perdu of renteloos noodzakelijk zijn, blijft de voorafgaande machtiging van de Minister noodzake- liik. Op enkele bijeenkomsten is de laatste tijd de positie van de kleinfruitteelt in de vollegrond ter sprake gekomen. Over de toekomstmogelijkheden van dit bedrijfstype wordt verschillend gedacht. Vooral op Zuid-Beveland treffen we plaatselijk nog heel wat kleinfruitbedrijven. Het staat vast dat de ondernemers op dit bedrijfstype het de laatste jaren niet gemakkelijk hebben gehad. De prijzen van de produkten waren overwegend aan de ma tige kant en de kosten stijgen voortdurend, vooral door de hoge lonen die betaald moeten worden aan de plukkrachten die onmisbaar zijn. Bij de teelt kan men veel mechaniseren en trach ten zo efficiënt mogelijk te werken, maar de pluk moet met mankracht gebeuren en dat is duur in deze tijd. Wanneer dat niet wordt goed gemaakt door ho gere veilingprijzen gaat het niet. Dit jaar was er sprake van enige verbetering van het prijspeil van een aantal kleinfruitprodukten, maar toch was het overwegend nog aan de lage kant. De teler kan echter weer hoop hebben, dat er een wending ten goede gaat komen, want het areaal is vrij sterk teruggelopen en bij de klein fruitteelt kennen we nu eenmaal in sterke mate de golfbeweging van areaal en prijzen. Er is ook een toenemende vraag naar betere produkten zowel voor consumptie als voor fabriekmatige verwer king en de kleinfruitteler die aan deze vraag kan voldoen, kan mogelijk rekenen op een wat hogere veilingprijs in vergelijking met degenen die het moe ten hebben van de gewone verwerkende industrie. Het lijkt er op dat de kleinfruitteler die komt met een produkt dat van eerste klas kwaliteit is, daar voor toch betaald zal worden. Zoals op alle gebied, zal het ook in de kleinfruitteelt moeten gaan, om kwaliteitsprodukten en wat dat betreft heeft Zuid- Beveland een goede naam. Het is zaak om die te houden. Een erg belangrijk punt is echter de werkverde ling in de pluktijd op dit bedrijfstype. Nog teveel komt het werk tegelijk, vooral bij hen die late aard beien, frambozen en rode bessen telen. Door een beter gerichte rassenkeuze zal hier mogelijk wat ten goede kunnen veranderen. In dit verband zouden we toch ook nog een keer met nadruk willen wijzen op de plaats die de braam kan innemen op het kleinfruitbedrijf. Het bramen areaal is de laatste jaren regelmatig teruggelopen. Toch zijn gemiddeld de resultaten van de bra menteelt niet slecht geweest en uit een oogpunt van werkverdeling is het een bijna ideaal gewas op het kleinfruitbedrijf. Zeker, ook de kostprijs van bramen ligt niet laag. Het L. E. f. berekende onlangs dat deze op basis van het prijspeil 1966 voor Kapelle en omgeving gesteld kan worden op f 112.48 per 100 kg bij een rentepercentage van 6 over de investeringen. Dat betekende dat in 10 jaar tjjds de kostprijs een zeer grote stijging heeft ondergaan. In 1957 berekende het L. E. I. deze namelijk op f 65,90 per 100 kg. Toch hebben de bramen de laatste jaren steeds boven deze kostprijs genoteerd en dat kan beslist niet van alle kleinfruitprodukten worden gezegd. Een reden dus om hieraan niet zonder meer voor bij te gaan. Op de kleinfruitproeftuin in Kapelle is men al verschillende jaren bezig met de doornloze braam de Thornless Evergreen. Hierover is men zeer enthousiast. Voor degene die tot de overtuiging komt dat bramen passen op zijn bedrijf, kan het overweging verdienen aandacht te schenken aan deze doornloze braam. Als bezwaar tegen de bramenteelt wordt dikwijls aangevoerd dat de teelt niet past omdat ze komt op het moment dat het druk is met de appels en peren. We dachten echter dat de combinatie klein- fruit-hardfruit zich onder de huidige omstandigheden steeds minder verdraagt en spreken hier dus over het zuivere kleinfruitbedrijf waar men hoogstens als aanvulling nog een hoekje hard fruit heeft, maar in geen geval een hoofdbedrijf van hardfruit. Daar past de braam inderdaad niet. Maar daar past hele maal geen kleinfruit. We zouden de aandacht de kleinfruitteler voorts willen vestigen op de kansen die er zijn met de remonterende (doordragende) aardbeienrassen, in enkele delen van het land heeft deze teelt een grote opgang gemaakt, met beste financiële resul taten voor de telers. Zeker, er zijn nog wel moeilijkheden rond deze teelt maar toch mag hieraan niet zonder meer wor den voorbijgegaan door de teler met een klein bedrijf waar het kleinfruit hoofdzaak is. Repita en Revada kunnen mogelijk ook in Zee land in meerdere mate worden geteeld dan tot dus ver gebeurde. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4