PLATTELANDSJEUGD Praatje over de vierweekse o5F (S, P. J. G. au of?) 14 JONGERENAKTIVITE1TEN Op een dag in november ontmoetten twee meisjes elkaar, nadat zij elkaar een tijdje uit het oog hadden verloren. Wij willen u graag een indruk geven van het verloop van het gesprek. Hé Ria, jij? Dag Addie, dat is weer een poos geleden dat ik je zag. Je zit nu in Amsterdam? Bevalt deze stad je nogal en de studie? Hard werken of ook nog tijd voor pretjes? O, ja dat wel; ik heb p>as weer iets leuks ge had, de reünie van de Vierweekse. Je herinnert je, dat ik de 4-weekse Volkshogeschoolcursus op de Zandhoeve in Bergen gevolgd heb in januari? En wegens het grote succes hebben we nu een weekend-reünie gehad. Wij hebben in juni onze reünie op „Olaerts- duyn", de volkshogeschool in Rockanje, ge had waar ik op de 4-weekse was. We vonden het leuk om het zo vlug mogelijk te doen. - Neen, bij ons duurde het langer; het kon nu eenmaal niet vroeger. Onze reünie is een beetje tegengevallen, want niet iedereen was er. Het kon niet tippen aan de cursus zelf, daar was het weekend te kort voor, maar toch zat de sfeer er weer vlug in. Zou je eigenlijk nog een. keer aan de 4-weekse mee willen doen? Ja, direct, maar anderen moeten ook een kans hebben. Voor iedereen moet zo'n cursus wel aantrek kelijk zijn. Er zijn altijd onderwerpen genoeg, zodat ieder aan zijn trekken kan komen. De verscheidenheid van onderwerpen is bij zonder groot. Inleidingen, discussies, zelfwerk zaamheid door de programma's in te leiden, sport, creativiteit, excursies, teveel om op te noemen. Door die vele dingen, waarover je na afloop van de dag nog wel eens met een paar anderen wilde praten, werd het dikwijls laat. In de laatste week zat er dan ook niet meer zó veel fut in, want we waren behoorlijk moe. Ja, vermoeiend is het wel, maar voor zulke mooie weken heb ik dat graag over. Jij toch ook zeker?? Natuurlijk, trouwens in de weekends was het programma niet zo zwaar en 's zondagsmor gens mochten we uitslapen. Ik vind het goed om ook de weekends er te zijn anders gaat het verband er uit en moet dat na elk weekend weer hersteld worden. Juist het verband in zo'n groep is uitermate belangrijk. Dat is één van de belangrijkste punten en misschien wel het belangrijkste van zo'n tijd: de contacten, de gesprekken en de vriendschap pen met leeftijdgenoten uit alle streken van ons land. Om nog eens op die onderwerpen terug te komen: de landbouw neemt wel een grote plaats in. Jazeker, maar daar is het ook een plattelands- jongeren-cursus voor. De sprekers die we hoor den over b.v. de E. E. G., de moderne onder neming, de coöperatie, samenwerkingsvormen, waren prima op de hoogte en deden de zaken goed uit de doeken, zodat de soms zakelijke punten ook door de minder erbij betrokkenen begrepen werden. Naast de landbouw waren er zoveel onderwer pen, die bewerkstelligden dat de algemene ontwikkeling jijist van alle kanten benaderd werd. Dat vond ik namelijk het belangrijkste van deze cursus We hadden inleidingen met gesprekken over godsdienst met een hervormde dominee, éen pater en een humanist; over kunst en cultuur op gebied van film, literatuur, muziek en beel dende kunst. Verder waren ér politieke vraag stukken over de onderontwikkelde landen, ge sprekken over moderne woninginrichting en over sexuahteit in deze tijd. Hebben jullie je ook zo fijn ontspannen door inspanning bij het volksdansen, modern dansen en sport en spel? En dan nog een week lang elke morgen handenarbeid in plaats van prak tisch werk. Dat was aan twee kanten fijn; iets maken, en geen praktisch werk, al moet ik zeggen dat dat ook wel meevalt. Zeker omdat je elkaar allerlei huishoudelijke karweitjes op ziet knappen. Wij deden natuurlijk ook praktisch werk. Iede re morgen moest een groep van zes naar het bos. (Je weet toch dat het oude jachthuis „Olaertsduyn" midden in het bos ligt?) Er was een stuk bos van 2 ha dat gezuiverd moest wor den, dus hakken, zagen en de bomen omlaag halen. Het is erg gezond hoor, zo in de frisse buitenlucht. En je weet dat je iets nuttigs doet. Na die vier weken was het stuk bos helemaal klaar. Het praktisch werk in het huis was ook geen straf. Je leert ervan. Jullie zaten dicht bij Europoort; vaak op ex cursie geweest? Ja, we zijn een morgen door het Botlek ge reden met een bus en er een raffinaderij (die van „Stop een tijger in uw tank") bezocht, 's Middags maakten we een rondrit door Vlaar- dingen en werden op het stadhuis door het col lege van B. en W. ontvangen. De burgemees ter vertelde ons over de uitbreiding van deze stad door de grote industrieën in de omgeving en de daarmee samenhangende problemen, zo als woningnood en luchtverontreiniging. Ook zijn we een dag te gast geweest van de afde ling Voorne-Putten van de H. L. J. en op die manier kregen we een indruk van de moei lijkheden waarmee de ondernemingen (vrijwel allemaal kleine bedrijven) te maxen heb oen: grondonteigening voor fabrieken, wegenaan leg, nog altijd slechte verbindingen met de grote steden. Nou, wij zijn een dag naar Amsterdam ge weest en een dag naar de Hoogovens. Boven dien hebben we de omgeving van Bergen ver kend en niet te vergeten Bergen zelf. Ik herinner me van een bezoek aan dit plaats je dat het erg op toeristen is ingesteld. Grote welvarende middenstand, hotels en dancings. Maar we zijn er niet alleen 's avonds geweest. We hebben er een dorpsonderzoek gehouden, d.m.v. gesprekken met verschillende dorpspro- minenten over onderwijs, landbouw, recreatie, middenstand en godsdienst. Bovendien hadden we een ochtend een gemeenteraadszitting in het gemeentehuis met de burgemeester als enige echte „officiële persoon"; de cursisten speelden de rol van de gemeenteraadsleden, de pers en zelfs de bodes die voor de koffie zorg den. Leuk hè om weer eens na te praten. Ja, als je het er dan weer over hebt, besef je weer noe enorm leuk deze weken zijn geweest. Een fijne groep, interessante onderwerpen. Tussendoor hadden we zelfs nog tijd om te lezen, te schrijven, te wandelen en te slapen. Ik zou direct weer willen, maar ja, nu weer anaeren. Ria, tot ziens en bedankt voor het ge sprek. Graag gedaan, Addie. Leden die nog aan de Vierweekse-cursus wil len deelnemen kunnen een aanmeldingsformulier aanvragen bij het P. J, G.-sekretariaat, Landbouw- huis, Goes, tel. 01100 - 5010. Doet U het vlugde inschrijving wordt spoedig gesloten. DRIE EILANDEN - SLIKRIT Deze oriëntatierit voor auto's wordt gehouden op zaterdag 17 december. Inschrijving vanaf 12.30 uur in hotel „Zeelandia", Dorpsstraat 57 te Oostkapelle. Start vanaf 13 uur. Inschrijfgeld 3,50 per auto. De finish is „ergens" op Zuid-Beveland. Na afloop van de rit organiseert de afd. Goes in „De Caisson" te Biezelinge een mosselmaaltijd waaraan iedereen kan deelnemen. Ook de prijsuitreiking (met bal na) wordt ge houden in „De Caisson". Aanvang 20 uur. MOSSELMAALTIJD EN DANSAVOND De afdeling Goes organiseert op zaterdag 17 de cember een mosselmaaltijd en dansavond in „De Caisson" te Biezelinge. Voor alle gegevens zie on der „Drie eilanden - Slikrit". PLATTELANDSAVONDEN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling AxelZaamslag houdt haar jaarlijk se plattelandsavonden op vrijdag 16 december in „Het Centrum" te Axel en op zaterdag 17 december in „hotel Van Leuven" te Kloosterzande, aanvang 20 uur. Opgevoerd wordt het blijspel „Een zekere mijnheer Fortuin". Op beide avonden is er na af loop dansen, in Axel m.m.v. de „Everly Stars" en in Kloosterzande m.m.v. de „Starfighters". In Axel zal bovendien een volksdansgroep optreden. JONGERENCURSUSSEN IN DUITSLAND De Duitse organisatie van Jonge Tuinders orga niseert in 1967 enige cursussen, waarvoor deelname uit Nederland openstaat. Mocht u hiervoor belang stelling hebben dan kunt u zich voor eventuele nadere inlichtingen wenden tot de P. J. G. N., Prins Mauritsplein 23 te Den Haag, tel. 070 - 512541. De cursussen zijn de volgende: 27 januari 1967 te Grimberg over „Spreken in het openbaar". De totale kosten bedragen DM 200,—. 16—21 januari 1967 te Grünberg voor groeps leiders, kosten DM 50, 2328 januari 1967 te Grünberg over „De plaats van de tuinbouw in de samenleving", voor groentetelers. Kosten eveneens DM 50, Bovendien wordt er van 411 februari 1967 in Berlijn, gelijktijdig met de Grüne Woche, een conferentie gehouden over het onderwerp: „We leren Berlijn kennen en verschaffen ons inzicht in de economische en politieke situatie van de Duitse hoofdstad". De kosten hiervoor bedra gen DM 80, De reiskosten tweede klas per trein vanaf de woonplaats worden voor de helft door de Duitse organisatie vergoed. ONDERNEMERSCHAP IN DISCUSSIE De leden die gewend zijn om uitsluitend de«e pagina te lezen verwijzen wij naar een artikel van J. C. Zandee, voorin dit blad, waarin de schrijver een overzicht geeft van de onlangs gehouden dis cussie-bijeenkomst over het „Ondernemerschap in Land- en Tuinbouw". VRUCHTDRAGEND VERZEKEREN Eén keer in het jaar beseft Kara» extra wat dat betekent: als het nieuwe winstpercentage van het OBF wordt gepubliceerd. Zijn levensverzekering is dan weer méér waard geworden (en niet een beetje). Bovendien lage pre mies, gunstige voorwaarden en een deskundige en objektieve voorlichting. Een kostelijk bezit zo'n OBF-poiis. ONDERLING BOER EN VERZEKERINGSFONDS SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 14