UIT DE PRAKTIJK Past bedrijfsplan zo nodig aan! Welk bouwplan in 1967? Waarom geen gemeenschappelijke opslagplaatsen voor bieten Onbenutte arbeidstijdis verloren! Walcherse weg- en waterproblemen Sommigen leren het nooit VORTERE dagen en echt herfstweer bepalen ons bij de vordering van het jaar. Ze l|er- Inneren ons er ook aan dat het tijd wordt dat het landwerk klaar is. Dit is op NOORD-BEVELAND ©ok zo goed als aan de kant. Deze week wordt de bietenlevering beëindigd. De laatste loodjes heb ben hier aan rooimachines en grond nog hoge eisen gesteld. De noodzakelijk in termijnen ge temporiseerde afvoer is over het algemeen vlot verlopen. Het bepalen van de tarrapercentages is nog steeds een zaak die gemakkelijk stof tot dis- kussie geeft. Een volkomen objektieve en voor alle ontvangstplaatsen uniforme methode lijkt wel de beste oplossing. Het bouwplan voor volgend jaar moet zachtjesaan ook vaste vormen aan gaan nemen. De vaststel ling vereist geregeld aanpassing aan eventueel veranderde omstandigheden. Dit betekent bepaald niet dat alleen naar de resultaten van het laatste jaar moet worden gekeken. Een nauwkeurige ana lyse van meerjarige cijfers over de resultaten van het eigen bedrijf, indien nodig aangepast aan ge wijzigde omstandigheden vormen o.i. de beste ba sis voor een goed bedrijfsplan. Alleen dan voor komt men dat aan bijzondere omstandigheden van het laatste jaar aan geluk of pech (die we toch af moeten wachten) een te grote invloed wordt toegekend. Bovendien kan het eigen bedrijf wel afwijken van wat algemeen in de streek wordt beweerd. Vooral het vlas zal volgend jaar wel een flinke veer moeten laten. Hakvruchten zullen op de daarvoor geschikte bedrijven indien mogelijk nog worden uitgebreid. Daarnaast zijn het dan de gra nen die door hun eenvoudige teeltwijze en vrij zekere opbrengst een belangrijk deel van het land zullen vullen. Het bouwplan heeft de neiging een voudiger te worden. Naast nadelen heeft dit be paald ook zijn goede kanten. 70ALS het nu de laatste dagen geregend heeft ziet het er naar uit dat november wel eens de natste maand van 1966 kan worden. De laat ste week stagneert het landbouwwerk op ZUID- BEVELAND hier dan ook ernstig door. Vórige maal reeds vermeld dat er nog circa 3 °/o van de suikerbieten in de grond zat. In de tussen tijd is er weinig of niets meer met de machine gerooid. Men is terug moeten grijpen op kopschof- fel en rooitang. Nu in het begin van deze week is de oppervlakte die nog in de grond zit van geen betekenis meer. De laatste bieten hebben op deze manier nogal wat extra arbeid gekost, terwijl bovendien de grond behoorlijk is kapot gereden. Het beetje dat ze in november nog op kunnen groeien weegt hier echter niet tegen op. Op de gemengde bedrijven wordt de voeder- waarde van bietenkop en -blad zeer hoog aange slagen. Toch moet, om deze voederwaarde veilig te stellen, opgepast worden dat men niet te veel risico loopt bij het rooien van de bieten, dat toch altijd nog het hoofddoel is van deze teelt. Hoewel er nog al wat plannen waren om nog door te gaan met de inzaai van wintertarwe zijn de mógelijkheden door de vele regen toch wel sterk beperkt. In vele gevallen zal dit nu zomer- tarwe worden. Hoe het bouwplan er het volgend jaar uit zal zien zal zeker velen interesseren. Het ziet er wel naar uit dat de oppervlaktes met vlas en erwten nogal wat kleiner zullen worden. Niet uitgesloten is het verder dat de oppervlaktes met hakvruch ten, wat dan zowel voor aardappelen, suikerbie ten als voor uien geldt, een geringe uitbreiding zullen ondergaan. Vorige maal wat geschreven over de noodzaak van het schoonmaken van de drains. Waar dit on derdeel, de ontwatering, zéér belangrijk op alle bedrijven, zowel op bouwland als op grasland, niet voldoende in orde is, was dit deze week wel aan de plassen op het land te zien. Water af laten was jammergenoeg deze week op een te groot aantal percelen een noodzakelijk werk. Naast deze direkt zichtbare problemen heeft men als landbouwer nog met vele andere proble men te maken. Via vergaderingen van Organisatie en Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting wordt ge tracht hiervoor oplossingen te zoeken. Bezoek deze vergaderingen dan ook zoveel mogelijk. De veldwerkzaamheden zijn in OOST ZEEUWS- VLAANDEREN aan het aflopen. Nu we dit schrij ven zullen de laatste restjes bieten worden gerooid en de afvoer worden rondgezet. Steeds meer ziet men vrachtwagens of wagens van loonwerkers met resten bieten rijden, wat wijst op het ruimen van de laatste bieten op de opslagplaatsen. Nu de waterschappen het storten van bieten langs de wegkanten hebben verboden, neemt de belangstelling voor een opslagplaats voor bieten toe. Het ontkoppelen van de afvoer der bieten van de oogst, zoals dit in vele gevallen gebeurt, is goed bevallen. Het transport van deze bieten is dan ook voor het grootste deel in handen van de fabriek. Dat dit geen stagnatie behoeft te geven, hebben we het afgelopen jaar gezien. Begunstigd door mooi najaarsweer is er onder zeer gunstige omstandigheden rooiwerk verricht, terwijl daar door in korte tijd een grote voorraad ontstond. Deze voorraad op de bedrijven is regelmatig af gevoerd, zodat we dit jaar, zoals alles erop wijst, vroeg met de campagne klaar kunnen zijn. Om op de bietenopslagplaats terug te komen: Zou gemeenschappelijk aanbesteden van een flink aantal opslagplaatsen in een bepaalde buurt de kosten niet kunnen drukken? Op SCHOUWEN-DUIVELAND is de suikerbie- tenoogst praktisch ten einde. De aanwezige voor raad betekent niet veel meer. Hier en daar is nog een hoop bieten te zien, maar 't gaat over het opruimen der restanten. Bij een terugblik kunnen we stellen, dat tot en met de eerste week van november alles vlot ging, daarna kwamen de moeilijkheden tot en met het einde van de oogst, vooral de laatste paar weken door de vele regen. De laatste loodjes wegen het zwaarst, dat hebben gelukkig maar enkele telers terdege in deze cam pagne ondervonden. Het winterploegen gaat onder, nu soms vrij on gunstige omstandigheden door. Denk er om: mod der niet te veel. Op vele akkerbouwbedrijven, waar het buiten werk al klaar is, breekt de tijd weer aan dat men gaat denken aan 't volgende oogstjaar. Maak tijdig het bouw- en bemestingplan op, dan bent u er zeker van dat het benodigde zaaizaad en de ver eiste meststoffen op tijd aanwezig zijn. Ook 't binnenwerk verlangt de nodige aan dacht. Arbeidstijd welke niet gebruikt wordt, is voorgoed verloren. Storingen aan machines tijdens het werk kosten extra tijd en geld. Deze dienen Nu zo bij het einde van de bietenoogst ook de verse bietenkoppen vervoerderd zijn, is straks de tijd aangebroken om op het normale winterrant- soen over te schakelen. Dit rantsoen wordt dik wijls maar op het „gevoel" samengesteld en dik wijls aangepast aan de beschikbare hoeveelheid voer. Het is gewenst dat het rantsoen ook wordt berekend en aangepast aan de produktie van de dieren. De kwaliteit en hoeveelheid van het ruwvoer dat gewonnen is, speelt daarbij een belangrijke rol. Het is daarom noodzakelijk het te verstrekken ruwvoer een keer na te wegen! Vooral op onze akkerbouwbedrijven met een klein percentage vee is het vereenvoudigen van de arbeid, aan deze dieren te besteden, een zaak die ook de aandacht vraagt. Voorraad voedering en minder keren per dag voeren kunnen de arbeidsbehoefte van dit vee reeds sterk drukken Het ploegwerk nadert ook zijn voltooiing, zodat we binnen een week een punt achter het veld werk kunnen zetten. De komende weken zullen de activiteiten van landbouwvereniging en studieclub weer onze aan dacht vragen. Geeft u ook van uw belangstelling blijk? zoveel mogelijk voorkomen te worden. Maakt daarom een verwarmde plaats in de schuur opdat er bij winterdag gelegenheid is de machines na te kijken en versleten onderdelen te vervangen door nieuwe. Ten aanzien van de bemesting dient men er rekening mee te houden dat 't gebruik van meng- meststoffen wel 't voordeel geeft van arbeidsbe sparing, maar als nadeel dat de mengstoffen wat verzurend werken. Op gronden die gevoelig zijn voor verzuring kan men dan ook beter meststof fen gebruiken die de kalktoestand op peil hou den, zoals slakkenmeel en kalksalpeter. Grond onderzoek zal ook hier de juiste weg wijzen. Wanneer op de veebedrijven de verse bieten koppen op zijn, moet men overgaan op 't normale winterrantsoen. Bereken het rantsoen wel in een juiste verhouding V.R.E.-Zw. Voeren op gevoel kost meestal geld. Op de eerste vergadering van de Bedrijfsstudie- groep, waar de voorzitter een groot aantal leden mocht verwelkomen, werd 't bestuur gemachtigd naamsverandering toe te passen, voortaan Vereni ging van Bedrijfsvoorlichting en toe te treden tot de Federatie. Wanneer U deze regels leest zal de bietencam pagne ook op WALCHEREN weer vrijwel tot het verleden behoren. Enkele bedrijven hebben nog moeite hun bieten tijdig gerooid te krijgen. De laatste weken is het behoorlijk modderen gewor den. Hoewel de kg-opbrengst van de laat gerooide bieten niet onaanzienlijk hoger is dan van de vroeg gerooide, rijst de vraag of dit late rooien op langere termijn gezien toch wel de voordelig ste weg is. Het vele extra werk en het struktuur- bederf van de betreffende percelen zijn toch pos ten die ook wel gerekend moeten worden. Na de vele regen van de laatste weken geven we persoonlijk toch de voorkeur aan tijdig op wintervoor ploegen. De voorbeelden in de prak tijk liegen er niet om. De periode van vergaderingen dient zich weer aan. Maandagmiddag 5 december a.s. hebben we onze eerste kringvergadering in Middelburg. Het onderwerp op deze vergadering gaat ons allen aan. Voor de verschillende vertegenwoordigers van de landbouw in de verschillende organen in ons gebied wordt het een drukke tijd. Wanneer we de krantenberichten van de laatste weken lezen ver nemen we van problemen bij het waterschap „Wal cheren" en het wegschap „Walcheren". Bij de eerste wat betreft de organisatie van dit orgaan, bij de tweede wat betreft het vervoer over de z.g. B-wegen. De Walcherse landbouw is bij beide problemen zeer nauw betrokken. Wij wensen de betreffende vertegenwoordigers veel wijsheid toe bij het nog te voeren overleg. Verschillende be langen zullen tegen elkaar moeten worden afge wogen. We hadden onlangs het genoegen een uiteen zetting aan te horen over de bedoelingen van het ontwerp streekplan „Midden-Zeeland". Naar onze smaak zijn de gebieden aangegeven als zogenaamd „waardevol landschappelijk agrarisch gebied" vrij groot genomen. De ontwikkeling en aanpassing van de agrarische bedrijven in deze gebieden zul len worden geremd. De levensvatbaarheid van deze bedrijven is daardoor in gevaar. Men mag hier bij de gratie nog boer blijven ten gerieve van de recreatie. De organisatoren voor de oprichting van een vereniging voor bedrijfshulp op Walcheren doen nog ernstige pogingen om voldoende deelname te krijgen. Hebt u plannen voor deelname, geef u dan vandaag nog op. We schrijven eind november in WEST ZEEUWS - VLAANDEREN en velen van onze collega's zijn klaar of komen deze week klaar met het veld werk. Er moeten nog enkele percelen op winter voor geploegd worden en ook de laatste bieten zijn nog niet allemaal van het bedrijf. De laatste loodjes wegen meestal het zwaarst. Zo ook dit jaar. Het is momenteel door de zeer vele regen van de afgelopen weken zeer nat ge worden op het land. De meeste bieten waren ech ter gerooid. Toch zijn er ook dit jaar weer enkele collega's die de bieten nog niet allemaal gerooid hebben. En die hebben nu onder bar slechte om standigheden, met veel structuurbederf, hun laat ste bieten moeten rooien. Sommigen met de hand, anderen met de machine. Het waren veelal de zelfrijdende- (o.a. Volvo) en de rooimachines met aangedreven wielen, die het onder deze omstan digheden het langst hebben volgehouden. Toch was dit (naar wij zeggen) laatste „gemug- gel" niet nodig geweest, mits de betreffende col lega's hun werk beter gepland hadden. Van ver schillende loonwerkers heb ik vernomen dat zij gedurende^ de campagne, toen het prima was om te rooien, hebben thuis gestaan of op halve kracht hebben gerooid. Sommigen wilden niet verder rooien, zij vonden het nog te vroeg om alles reeds eind oktober te rooien. Anderen wilden rechtstreeks op de wagen rooien en niet in voor raad. Het is echter duidelijk, wanneer we tegen woordig op tijd klaar willen zijn, we de afvoer naar de fabriek los moeten koppelen van het rooien. Velen van ons doen dit al. Sommigen nog niet. We hebben vorig jaar gezien en nu dit jaar weer, dat het begin november toch echt wel tijd is, dat de bieten gerooid zijn. En die enkele kilo's, die er eind oktober nog bij groeien, kunnen wel eens heel duur worden. Sommigen moeten echter door schade en schan de wijs worden en er zijn er ook, evenals in een oud gezegde, die het nooit leren. We zitten wat dit gewas betreft dit jaar in de goede hoek. En dit is wel eens meer het geval. We klagen ook wel eens graag; en natuurlijk veel andere gewassen vallen dit jaar tegen; maar ons West Zeeuws-Vlaamse landje is voor ons boeren nog niet zo slecht. Er zijn wel streken in Neder land, die meer recht van klagen hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4