J VRIJDAG 2 DECEMBER 1966* 54e Jaargang No. 2858 ij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Hoofdbestuur vergaderde r~ Frankering bij abonnement: Terneuzen „Ik heb bewondering voor uw uithoudingsvermogen", al dus richtte de algemeen voorzitter ir. J. Prins zich in zijn slotwoord tot de leden van het Hoofdbestuur der Z. L. M. na het afwerken van een bijzonder uitvoerige agenda der hoofdbestuursvergadering, dinsdag j.l. gehouden. Een ge hele dag van vergaderen waarbij 26 agendapunten werden afgewerkt en verschillende belangrijke onderwerpen aan de orde kwamen. In het gedeelte vóór de lunchpauze hield onder meer de adjunct-direkteur van CEBECO, de heer G. H. Morsink, een inleiding over ,,De afzet van granen" en lichtte mr. J. F. G. Schlingemann de ontwikkelingen in de E. E. G. nader toe. 's Middags werd grote aandacht besteed aan de plano logie en de industrialisatie in Zeeland. Drs. Van der Maas, planoloog bij hét Landbouwschap, sprak over een aantal planologische zaken die momenteel in en voor Zeeland aan de orde zijn. Het lid van Gedeputeerde Staten voor de provincie Zeeland de heer A. J. Kaland gaf in een interes sante inleiding zijn visie over de industrialisatie. En naast deze belangrijke onderwerpen werd een groot aantal huis houdelijke zaken, betrekking hebbende op de Z. L. M zeif, op vlotte wijze afgehandeld. Het zou ons te ver voeren op al datgene dat in deze ver gadering aan de orde gesteld en besproken werd, nu reeds uitvoerig in te gaan. Tijd en plaatsruimte ontbreken daar toe. Wij verwachtten in de volgende nummers van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad de notulen van deze ver gadering in gedeelten te kunnen opnemen. Eén van de be langrijkste punten dat onze leden zeker zal interesseren wil len wij echter reeds vermelden, n.l. dat het Hoofdbestuur de opgestelde begroting der Z. L. M. voor 1967 heeft goed gekeurd ter voorleooino aan de Algemene Vergadering op 21 december a.s. Én dat deze begroting zodanig opgesteld kon worden dat nog geen contributieverhoging behoeft te worden voorgesteld. Een gunstig bericht; dit niet tegen staande de kostenverhogende factoren waar ook het secre tariaat der Z. L. M. mee te kampen heeftl Allereerst nu enkele passages uit het openingswoord van de algemeen voorzitter ir. J. Prins. Deze stelde dat alhoewel het landbouwjaar 1966 finan cieel nog niet afgesloten kon worden, daar de bruto-op- brengsten nog niet alle bekend zijn, hij meende niet ver mis te zijn de resultaten van oogstjaar 1966 te kunnen om schrijven als sterk wisselend voor de verschillende onder nemingen. Voor ons gewest voorzag hij matige tot redelijke resultaten. Het gunstige najaar heeft gelukkig nog veel goed gemaakt, aldus de voorzitter. Vervolgens bracht hij de onzekerheid en ongerustheid van de Z. L. M. tot uiting betreffende de bestuurssamenstel ling van de keuringsdienst. Naar onze mening, zo zeide ir. Prins, is het voor een goede bestuurlijke opzet en inspraak dringend noodzakelijk als zowel de teler als de afnemer in het bestuur van de N. A. K. vertegenwoordigd is. Over het invoeren van de zomertijd, waarover de discus sie de laatste tijd weer oplaait, en waar de landbouw uit gesproken tegen is, merkte de voorzitter op, dat invoering daarvan toch in elk geval in Europees verband bekeken moet worden. Afgezien nog van het feit dat de ervaringen, bijvoorbeeld in Italië, met de invoering van zomertijd opge daan, niet onverdeeld gunstig zijn meende de voorzitter dat er overigens in Europees verband wel dringender en be langrijker zaken aan de orde en te bespreken zijn dan het invoeren van een Europese zomertijd. Ook de grondpolitiek, momenteel in de belangstelling staande, werd door de voorzitter in zijn openingswoord in het kort aangesneden. Deze grondpolitieke zaken zullen in de naaste toekomst in toenemende mate om beraad in onze organisatie vragen. Betreffende het Landbouwschap, waarvan over de op bouw de laatste maanden veel gesproken wordt, wees ir. Prins de vergadering op het verschenen rapport ,,Taak en organisatie van het Landbouwschap". Hij vroeg zich af of het, gezien de gesprekken, de discussies en de problemen die zich hierbij voordoen, niet te vroeg is om nu reeds be slissingen te nemen over de structuur van de samenwer kingsvormen in de land- en tuinbouw. (Zie verder pagina 3.) V Deze week od de middenpagina een artikel over het wisselbouwbedrijf op Tholen van de Heer J. Hage. Verder in dit nummer onder meer het verslag van de provinciale Tuinbouwcommissie der Z. L. M. op pagina 7 en op pagina 5 een tip ovei gratis verzekeringsvoorlichting. ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ op woensdag 21 december 1966 te 14 uur in het „City-Theater", Lange Delft te Middelburg. AGENDA: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de vergadering van 4 juli 1966. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting en contributievaststelling 1967. 5. Rondvraag. PAUZE 6. Inleiding door de Weledelzeergeleerde heer dr. J. J. B. P. VAN LIERDE. medewerker van het Directoraat Landbouw-Economie en Wetgeving van de Europese Commissie te Brussel, over het onderwerp; „Europese landbouwproblemen en Europese landbouwpolitiek". 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M., J. PRINS, voorzitter. E. WAGE, secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1