De Boerderij als onderneming LES II TELEAC TELEVISIE-CURSUS VEEVOEDING opzienbarende ontwikkeling in de landbouwmechanisatie UNIMOG demonstreert U In een werkgang UNIMOG demonstratie op: UNIMOG 7 Enkele melkmachines en melkplaatsen. Vergelijking- van enkele werkwijzen. l>e melker en de koe. Het onderhond van de machine. Reinigen en ontsmetten. Driekwart van onze koeien wordt thans machi naal gemolken. Het betreft hier dus rond 1.500.000 dieren. Men schat 'het aantal melkmachines in ons land op 85.000. Daarmee wordt jaarlijks rond 5,25' miljard kg melk gewonnen. Zowel uit een oogpunt van arbeidstechniek als van hygiëne en gezond heidszorg is liet noodzakelijk, dat de melkmachine op de juiste wijze gebruikt wordt. Het is ook een zeer groot economisch belang: onjuist melken kan tijd en produktie van de koeien kosten en maken dat uw melk in de tweede of derde klasse ingedeeld wordt. - E N KELE MELK MACHINES E M FXKI'LAATSEN Bij melkmachines onderscheiden wij het melklei- dingtype en het. apparaat- of ernmertype. Bij het laatste onderscheiden wij nog een staand en han gend meikappa raat. 's Winters melken wij de koeien gewoonlijk in de stal waarin ze verblijven. Een nieuwe vorm is de combinatie grupstal/door- loopmolkstal. Hierbij melkt men de dieren het hele jaar door in een doorloopmelkstal en ze moeten dus 's winters voor het melken telkens van de grupstal worden gehaald, 's Zomers kan men de winterstal óók gebruiken, maar dan moet de verkaveling van het bedrijf zich daarvoor lenen. Dit laatste geldt ook voor de vaste zomermeikstal en de doarloop- meïkstal. Andere oplossingen zijn: de weidewagen en de doorloopmelkwagen. Bij de doorloopstallen onderscheiden wij de volgende typen: a. de dubbele doorloopmelkstal. geschikt voor 1 melker met 1 of 2 meikappa- raten b. de gesloten, dubbele tweestands doorloop melkstal, geschikt voor 1 melker met 2 melkapparaten; c. de (enkele) driestandsdoorloopmelkstal, geschikt voor 1 melker met 3 melkapparaten; d. dn zes- of achtstandsvisgraatmeikstal, geschikt voor 1 melker met 3 of 4 apparaten of melkstellen (melkleiding). Voor het toepassen van een doorloopsysteem in de vorm van een wagen komen praktisch alleen de beide eerstgenoemde in aanmerking. VERGELIJKING VAN ENKELE WERKWIJZEN Om 25 koeien met de hand te melken hebt u onge veer 3,5 uur nodig plus een eenvoudige melkemmer. Met de machine kunt u ze in ongeveer 2 uur mel ken bij de methode PI Al (één persoon met één apparaat) plus met de hand namelken. Het be drijfsklaar maken van de machine en de reiniging zijn daarbij niet inbegrepen. Als u twee melkapparaten gebruikt (dus P 1A 2) kunt u die 25 koeien in 1 uur en 15 minuten mel ken. U moet dan echter machinaal namelken in plaats van met de hand. De extra kosten ten opzich te van P1A 1 zijn gering, namelijk die van één meikapparaat. Tenslotte kunt u die 25 koeien mel ken met de melkleidingmaehine. De werkwijze blijft P1A 2. maar doordat u geen emmers be hoeft leeg te gieten enz. werkt u toch wat vlugger. Ook nu moet u machinaal namelken en u komt dan op 1 uur en 5 minuten. U ziet dus, dat u nu maar weinig tijd uitspaart vergeleken bij P 1A 2 zonder melkleiding. De melk leiding is dan ook voornamelijk aangeschaft van wege de arbeidsverlichting die zij geeft. Rond 3% van onze melkmachines behoort thans tot het melk- leddingstype. DF MELKER EN DE KOE U dient het vee goed te kennen. Een melkkoe is geen nummer of onderdeel, maar een levend wezen. Ook dient u de toe te passen werkwijze goed te be heersen. Als u teveel apparaten óf melkstellen ge bruikt lijden het werk en de koe daaronder! In een doorloopstal zijn 3 tot 4 melkstellen meestal wel ge noeg. Het is voordeliger om goed werk te leveren ADVERTENTIE) m. 210 cm spitbreedte b> Sm groridbewerkingtbreedte c. 1® m kunstmeststrooier! en zaaien d. 20 m vetdepulten e. bieten en blad met 1 man op de tevens de gelegenheid kennis te ma. kopakker ken met de vele andere Interessan- Wij nodigen U uit deze fantastische te werktuigen uit ons leveringspro- demonstratie bij te wonen. U krijgt gramma. MERCEDES-BENZ 25 november 13.30 uur demonstratie-adres H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij. N.V. N oord weegseweg 's Heer Arendskerke Uitzending: 2 dec. 12.0012.30 uur. Herhaling: 7 dec. 18.3010.00 uur. Beide keren via Nederland 1. Docent: G. van der Gaast. ANTWOORDEN van les 10: L Hooi: 8 x 20 x 180 26.400 kg. Voerdroog- kuil15 x 20 x 180 54.000 kg. 2. Van het gehalte, want als dit te laag is bereikt u spoedig de grens van de ds-op- name en moet u méér krachtvoeder geven. Is het gehalte hoog, dan neemt de koe vol doende vre en ZW op en behoeft u tot 12 of 15 kg melk nog geen krachtvoer te geven. 3. Zakken kunnen ertoe bijdragen dat vee ziekten verspreid worden. De leverancier heeft by los geestort voer geen emballage- rekening. VRAGEN J. Wint u veel tijd als u van P 1 A 2 overstapt op een melklèidingtype? Waarom doet mèn het vaak toch? 2. Welke typen door- loopmelkstal kunt u in de vorm van een wagen (dus verplaatsbaar gebruiken? 3. Wat is het ver schil tussen een reinigings- en een ontsmettingsmid del? Kan een over maat van chloor goedmaken wat onvoldoende rei niging laat zitten? dan om een (te) groot aantal koeien per uur te wil len melken. Echter, ook aan de koe mag u eisen stellen. Ze betreffen: a. de melksnelheid de koe moet snel en volledig uit te melken zijn; b. het karakter van de koe: ze moet zich rustig laten melken; c. de uiergezondfheid: de koe moet een sterk en gezond uier heb ben dat niet te gevoelig is voor uierziek- ten; d. de uiervorm: afwijkingen in de uiervorm kunnen veel last geven bij het melken en het goed en snel uitmelken ongunstig beïnvloeden. Gelukkig wordt er steeds meer op melkbaarheid gelet. Toch blijft de melker een veel grotere rol spelen bij de kwaliteit van het melken dan de melk koe zelf. HET ONDERHOUD VAN DE MACHINE Bij een onlangs gehouden onderzoek in Zuid-Hol- land bleek dat 80% van de melkmachines niet ge heel in orde is. Dit waren de belangrijkste fouten: a. veel vacuumraeters waren onnauwkeurig; b op' veel bedrijven was het vacuum te hoog afgesteld; c. vele vacuumrëgulateurs werkten onvoldoende door vervuiling, slijtage of verkeerde con structie; d. vocht in de vacuumlciding, dat veel weerstand veroorzaakte bij de luchtdoorstroming; ook waren veel vacuumleidingen vervuild; e. in sommige gevallen had de vacuurnpomp te weinig overcapaciteit; f. de pulsators waren in veel gevallen op een verkeerd aantal pulsaties afgesteld en in som mige gevallen was de verhouding zuigslag- persslag foutief. De rijks veeteelt voorlichtingsdiensten zijn of wor den uitgerust met meetapparaten om zulke fouten op te sporen. Toch is dit in de eerste plaats de taak van do melkmachineleverancier. Een service-abon nement geeft de veehouder de zekerheid dat zijn machine geen afwijkingen vertoont -en wel doordat deze periodiek gekeurd en nagezien wordt. REINIGEN EN ONTSMETTEN Tepelvooringen, melkslangen, dekselringen en rubber klauw doppen moet u vernieuwen zodra het binnenoppervlak ruw wordt of scheurtjes gaat ver tonen. Reiniging en ontsmetting dient u zó uit te voeren, dat er doelmatig en met goede middelen ge werkt wordt. Te sterk, chloorwater verkort de le vensduur van de rubberonderdelen. Goed reinigen en ontsmetten leert u de nieuwe reinigingskaart van de Centrale Meïkvinnings Commissie van het Landbouwschap. Op de voorzijde zijn de dagelijkse en de wekelijkse reiniging en ontsmetting beschre ven. Op de achterzijde vindt u hetzelfde voor 't melkleidingstype. Bij de laatste is circulatiereini ging onmisbaar alsmede de aanwezigheid van goede reinigingsapparatuur en 'n dito melklokaal. Goede melk is zowel voor u als voor de verbrui ker belangrijk. IJ zult reeds hebben bemerkt, dat goede melk beter betaald wordt dan slechte. Het prijsverschil tussen le en 3e klas melk kan wel 4 cent per kg bedragen. Het winnen van eerste klasse melk kost weinig méér dan het winnen van derde klasse melk! Ook van mv koeien zult a pas de hoogste opbrengst krijgen bij het toepassen van de juiste werkwijze. De machine moet dan echter in orde zijn. De schriftelijke begeleding van deze cursus kwam tot stard in samenwerkir.g'met de Land- en Tuin bouwschool van de Leidsche Onderwijsinstellingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7