Mijn reis naar Denemarken DE O L V E VAN 1879 P. J. G. (i) LEVENSVERZEKERING - PENSIOENCONTRACTEN WINSTDELING VOOR ALLEN 14 DENEMARKEN, het land waar ik deze zomer zes weken heb mogen doorbrengen. Men is vlug geneigd dit land met Nederland te vergelijken. Wat de landbouw betreft gaat dit misschien op, maar verder beslist niet. Je vindt er geen polders, bijna geen vierbaanswegen, geen uit de grond gestampte flats in de steden. Nee, het landschap is heuvelachig met zich over en langs deze heuvels kronkelende wegen. Twee-baans wel te verstaan, want een druk autoverkeer is er niet. Met als gevolg: een heerlijke rust. Tussen die heuvels vind je plotseling een dorpje met een wit te kerk als middelpunt. De dorpjes zijn klein en liefelijk. Een bakkerij en een kleine su permarkt vormen er de middenstand. Dat is alles. Men kan er voor de primaire levens behoeften terecht. Wil men iets bijzonders of heeft men kleding nodig, dan is men ge noodzaakt naar een grotere plaats te gaan, voor hup begrippen een stad, maar vergele ken bij Goes of Middelburg is het een dorp. EEN bijzondere karaktertrek van de Denen is wel hun vriendelijkheid. Iedereen is bereid Je te helpen. Dat ondervond ik reeds op mijn reis naar Denemarken, toen ik in de trein zat en de conducteur me meedeelde dat ik had moeten over stappen. Ik had een kaartje tot Naestved, een plaats on geveer 30 km van mijn verblijfplaats vandaan. Maar nu zou ik in Kopenhagen terecht komen. De conducteur nam er alle tijd voor om me dit te ver tellen. Achter op mijn kaartje schreef hij op welk perron ik op het station in Kopenhagen moest zijn om de trein terug naar Naestved te nemen. Met de -Lvertrektijden erbij. Ik moest me maar niet onge rust maken, zei hij. Ik verwachtte echter dat ik voor de anderhalf Uur die ik extra zou moeten reizen, bij moest be halen. Maar nee, hoor. Heel anders dan in Neder land, waar ik eens op een retourtje naar Utrecht over Den Bosch terugreisde in plaats van over Rot terdam. De conducteur rekende lang en nauwkeu rig en kwam toen tot de conclusie dat dit traject acht kilometer langer was. Ik was de man veertig Cent verschuldigd TOEN ik na vele moeilijkheden, maar met de bereidwilligheid van diverse Denen eindelijk „Röjlegaard" (de naam van het bedrijf) bereikte, zag ik een erg grote boerderij, witte schuren en een groot wit huis, waar wel twee gezinnen in konden wonen. Het type boerderij had iets weg van het Romeinse villa-type, zoals men die hier in Zuid- Limburg nog kan vinden. Alleen wat groter. In het grote huis telde ik bij mijn rondleiding, door de jongste zoon van zes jaar, al elf vertrek ken van niet geringe afmetingen. Op de tweede verdieping waren zes slaapkamers en een grote open zolder. Ik dacht aan de enorme hoeveelheid werk die dit huis met zich mee zou. brengen. Maar dat viel ontzettend mee. De Deense huisvrouwen maken het zich niet moeilijk: éénmaal per week stofzui gen, ramen zemen, eens per twee maanden be neden en boven eens per half jaar. De buitenkant kreeg zelden of nooit een beurt. Daar was de regen goed voor. Een standpunt waar ik wel in kan ko men. Die regen heb ik overigens niet vaak gezien, want het weer was er fantastisch. Wanneer er niet in huis gewerkt werd, deden we (mijn gastvrouw en ik) dat in de moestuin, waar kruisbessen, aardbeien, zwarte en rode bes sen geplukt moesten worden, schoongemaakt, ge wassen en verwerkt tot sap of marmelade. Ook ging er nogal wat in de diepvrieskist, die vele Deense huisvrouwen bezitten, terwijl een koelkast in vrijwel elk gezin te vinden is. ER werd lang gewerkt. Ik stond om half 7 op. Na het ontbijt werkte ik tot 12 uur zonder iets te drinken of te eten. Om twaalf uur aten we. Dat ging in een onge lofelijk snel tempo. In tien minuten was alles naar binnen. Vooral de eerste week stond ik hiervan verbaasd. Het was nauwelijks bij te houden. Het warme eten vertoont vrij veel verschil met het Nederlandse. Groente is er een zeldzaam verschijn sel. Men eet er veel aardappelen, met vlees en een dikke jus. Het dessert bestond meestal uit vruch 's 70NDAGSMORGENS mocht ik een beetje uit- slapen, maar meestal was er werk genoeg, omdat er nogal eens gasten kwamen. Dan werd er koffie gedronken op Skandinavische wijze: het gezelschap schaart zich rond de tafel, die altijd met een schoon tafellaken gedekt wordt. Ieder krijgt een zelfde kopje (dus niet zoals hier, de één een kopje met een streepje de ander met een bloemetje, enz.) met schotel en gebakschaal- je. De koffiepot gaat rond en ieder bedient zich zelf. Wie suiker en melk wenst, kan dit nemen. De gastvrouw kan zodoende ook aan het gesprek deelnemen en hoeft niet steeds naar de keuken. Aan het koffiedrinken is een complete maalijd verbonden. Zoiets dis in Engeland high-tea, maar dan met koffie. Taarten, cake, ander gebak en koekjes staan niet voor niets op de tafel. Men blijft ongeveer een uur aan tafel zitten. Daarna is men beslist wel ver zadigd. Hier zou ik het deze keer bij willen laten, daar U anders door de lengte van mijn verhaal ook ver zadigd zou kunnen raken, en dat is uiteraard niet mijn bedoeling. Na deze algemene dingen wil ik een volgende keer over enkele bijzondere zaken vertellen. Op z'n Deens: Farvell! ADDIE DE LOOFF. JONGERENAKTIVITEITEN Het fraaie huis waar ik logeerde. ten (die 's morgens geplukt waren) met koude melk. Ook werd er vaak gevarieerd met karne melk. Na het dessert kregen we koffie met gebak of koekjes. 's Middags werkten we nog een uurtje en daar na was ik vrij tot half zes. Dan werd er voor het avondeten gezorgd. De resten aardappelen en vlees van die middag werden opgewarmd evenals de jus. Verder waren allerlei soorten beleg aanwezig en een grote school met sla. De gekste combinaties at men: leverpastei met aardbeien, kaas met mar melade, brood met zout of met rozijnen. Werkelijk teveel om op te noemen. Bijna altijd waren er vier soorten brood, waaronder het beroemde Deense smorrebrod. Omdat de heer des huizes geen lief hebber van thee was, dronken we altijd koffie, zonder suiker en melk, bij het eten. 's AVONDS keken we televisie. De programma's (één net) zijn wat kwaliteit betreft minder dan in Nederland. Ik trof het echter, want er wer den regelmatig voetbalwedstrijden om het wereld kampioenschap uitgezonden, waar trouw naar ge keken werd. (De voetbalsport interesseert de Denen minder dan de Nederlanders. Ik heb echter verschillende keren moeten aanhoren dat wij niet goed kunnen voetballen en daarom buitenlanders aantrekken. Het grote voorbeeld waarmee men altijd kwam aandragen was Ole Madsen bij Sparta en ook de Zweed Bild bij Feijenoord). Op zaterdagavond was het televisieprogramma ontspannend: een quiz en een amusementspro gramma en een aflevering van een filmserie. VORMINGSCURSUS VOOR MEISJES De streek Walcheren heeft voor de meisjes-leden een vormingscursus op stapel staan. Deze cursus zal in januari van start gaan en in totaal acht avonden in beslag nemen. De te behandelen onder werpen bieden een kans om op allerlei gebied Uw kennis te verrijken. De gegevens hierover ontvin gen de meisjes-leden een dezer dagen per stencil. Denken belangstellenden er even aan om zich vóór december op te geven bij Marie de Witte? POLITIEK WEEKEND De Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad belegt in samenwerking met dè Europese bewe ging een bijeenkomst op zaterdag 17 en zondag 18 december a.s. op „Woudschoten" te Zeist. De kos ten bedragen slechts 2,50 per persoon, inclusief reiskosten. Er wordt gesproken over het onderwerp „Euro pa, tussen Oost en West?". Men probeert o.a. dr. Mansholt voor een inleiding uit te nodigen. De organisatoren nodigen een aantal politiek geïn teresseerde jongeren uit de kringen van het jeugd werk uit om dit weekend mee te maken. Daar wij slechts een beperkt aantal namen kunnen opgeven dient men zich wel zo spoedig mogelijk aan te mel den bij het P. J. G.-sekretariaat te Goes. EEN „BUITEN"-KANSJE Onder de naam „Buiten"-kansje wordt een actie voorbereid om het Plattelandsjongeren-maandblad „Buiten" wat meer bekendheid te geven onder alte leden van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland. Natuurlijk is het ook de bedoeling van deze actie om uitbreiding van het aantal abonnees op dit maandblad te organiseren. Eén dezer dagen ont vangt, in het kader van deze „Buiten"-kans-actie door bemiddeling van het af deling s-sekretariaat, elk lid een exemplaar gratis ter kennismaking. Daarbij ontvangt men een kaart om zich als abon nee op te geven. Ieder die zich als abonnee opgeeft a 6,50 per jaar ontvangt ter kennismaking een pocketboek uit Nederlands meest bekende serie. Ieder die méér dan één abonnee a 6,50 opgeeft ontvangt voor iedere abonnee één pocketboek uit deze mooie serie. Tot half februari loopt de actie; in deze 3-maand- se periode kan elke afdeling haar best doen om zoveel mogelijk abonnees te vinden. Per provin ciale organisatie krijgt de afdeling, welke de mees te nieuwe abonnees heeft aangebracht, een prijs, n.l. de Agrarische Winkler Prins-encyclopedie. Werkt allen mee en waagt het om te winnen! FELICITATIEKAARTEN MAKEN Een van de wedstrijden van de P.J.G.N. voor de komende winter is het maken van een felicitatie- kaart. Deze kaarten behoeven niet speciaal ge tekend te worden. Niet iedereen kan immers teke nen, maar wel heeft iedereen een beetje fantasie. Allerlei mogelijkheden kunnen dus gebruikt wor den: knippen, scheuren, spatwerk, borduren, vin gerverven, enz. Probeert u het eens, het resultaat kan heel verrassend zijn. De P.J.G.N. heeft een stencil met gegevens over deze wedstrijd ontworpen, dat u kunt aanvragen bij het sekretariaat van de P.J.G.Z. (ADVERTENTIE)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 14