apart DE VEEMARKT Met een krap aanbod van slacht varkens en een grote binnenlandse vraag, blijft de prijs zich in op waartse lijn bewegen. De afgelopen maand is de var- kensprijs weer met 20 cent per kg geslacht gewicht gestegen tot ruim 3,10. De aanvoer varieert weke lijks rond 110.000 stuks, wat vrij laag genoemd mag worden, waarbij ook het geslachte gewicht gemiddeld laag is. De export naar België, Frankrijk en West- Duitsland beloopt rond 20.000 geslachte varkens per week. Ook dit uitvoergetal is niet bijzonder hoog, want in de afgelopen zomermaanden werden regel matig 30.000 varkens per week geëxporteerd. De vraag in Frankrijk is nog willig, maar wordt in Duits land steeds trager. Echter de binnenlandse consump tie en de industiële verwerking blijven op een hoog peil en vragen wekelijks 80 a 90.000 varkens. Men ver wacht de komende maanden geen groter aanbod van slachtvarkens, zodat een hoog prijsniveau gehand haafd zal kunnen blijven. Op de slachtveemarkt blijft de prijs zich rond de 95 procent van de oriëntatieprijs bewegen en de pak- ketprijs bedroeg de afgelopen week dan ook 2,11 per kg levend gewicht. Het verschil tussen de eerste kwaliteit rundvlees en de dërde kwaliteit wordt ook in ons land steeds groter en bedraagt ongeveer 1,20 per kg geslacht gewicht. De volle 'heffing bedraagt bij invoer uit derde landen nog altijd 78 cent per kg levend gewicht, wat voor een koe van 550 kg neer komt op een bedrag van 430 gulden. Hiernaast moeten dan ook nog de normale invoer rechten behaald worden. Nu ook de andere E. E. G.-partners de volle heffing bij invoer uit derde landen opleggen, vindt geen om leiding meer plaats en is de invoer van weinig be tekenis. Zo werden de afgelopen week alleen uit Ier land nog 155 slachtrunderen ingevoerd, waarbij wij ons kunnen afvragen wat er na betaling van de hef fing en het invoerrecht nog overblijft voor de Ierse boer. R. FRUITAFZET GING IETS MINDER VLOT Heel groot waren in de afgelopen periode de aan voeren van fruit bij de veiling „Zuid-Beveland" te Goes. Vorige week dinsdag bedroeg öe aanvoer ruim 30.000 kisten fruit en donderdag werden er bijna 20.000 kisten geveild. De afzet had in het begin van de week een vlot verloop maar tegen het weekeinde liep het wat stroe ver. Conference op monster uit de koelhuizen daalde in de loop van de vorige week gemiddeld bijna 5 cent per kg in prijs. Vrijdag in Kapelle werd voor de groce maat 6062 cent per kg betaald; de middelmaat deed toen 58 cent en de kleine maat rond 50 cent. Klasse II is ongeveer 5 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit. Legipont grote en middelmaat die twee weken geleden nog rond en iets boven 60 cent per kg noteerde, kwamen vorige week niet ver der dan even boven 50 cent. Beter ging het met de Doyenné du Cornice waar voor vooral België grote belangstelling blijft tonen. Bij de appels kon de goede kwaliteit Golden Deli cious zich ongeveer handhaven op 4045 cent per kg maar de mindere kwaliteiten werden goedkopen Veel klasse II werd verkocht tegen prijzen van 30— 35 cent per kg. Goudreinette kon zich redelijk hand haven op 3035 cent per kg voor de gewone kwali teit klasse I en ongeveer 2—3 cent per kg minder voor de klasse II kwaliteit. Gekleurde partijen deden tot tegen 40 cent per kg. Jonathan was gevraagd en steeg tot dicht tegen 30 cent per kg voor de grote en middelmaten klasse I kwaliteit. Klasse II kon dikwijls met moeite aan 20 cent per kg komen. De kroet van dit ras steeg tot 16 cent. Witte kroetappelen noteerden vrijdag 17,50 per 100 kg. Cox's Orange Pippin kon in het eind van Hp week het hoge niveau van het begin niet houden. Toen wei* den de beste partijen verkocht tot 65 cent. Eind vorige week was er heel goede Cox's Orange Pippin te koop voor een prijs van 5055 cent per kg. Bij de peren bleef de Comtesse onveranderd te laag in prijs (1522 cent) terwijl de Saint Remy zich kon handhaven op een niveau van 3238 cent per kg. NEDERLANDSE KONTRAKTTELERS VERENIGING De kring Zuid-West van de Nederlandse Kontrakt- telers Vereniging zal een algemene ledenvergadering houden op dinsdag 13 december te 14.30 in de Schouw burg te Roosendaal. Alle leden zullen nog een uit nodiging en een agenda voor deze vergadering toege stuurd krijgen. Zij worden door deze verzocht de datum van de vergadering te noteren. Voorts moge de kontrakttelers geadviseerd worden om nog geen haast te maken met het afsluiten van doperwtenkontrakten. Het is nog zeer vroeg in het seizoen en de kans is reëel aanwezig dat de voor waarden over enige tijd anders en beter zullen zijn. L. E. I.-PUBLIKATIES Het Landbouw-Economisch Instituut te 's-Gra- venhage deelt mede, dat in de maand oktober de volgende publikatie is verschenen: Verslag no. 171: Kostenbegrotingen van klein» fruit en aardbeien in de open grond. Prijspeil 1966 ƒ5,-. Bestellingen kunnen geschieden door overschrij ving van het bedrag op postrekening no. 41 2235 ten name van het Landbouw-Economisch Instituut te 's-Gravenhage, onder vermelding van het nunr> mer van de desbetreffende publikatie. MAANDAGAVOND j.l. was het de eerste voor- lichtingsavond in Nisse voor de bespreking over de ruilverkaveling van de Poel en Heinkens- zand. Vele kring voorzitters zouden graag op onze kringvergaderingen zulk een toeloop willen zien, als daar in 't verenigingsgebouw, dat bijna de belangstellenden niet kon bevatten en waar we zaten als haringen in een ton. Wat een belang stelling was daar en dat is niet te verwonderen want de te bespreken zaak was van een groot ge wicht voor de vele land- en tuinbouwers, die straks moeten kiezen voor- of tegen deze ver kaveling. Enige sprekers hebben met grote toewijding en vooraf gedane grondige studie dit onderwerp aan gesneden, de voordelen en ook het ongerief dat zulk een groot werk meebrengt aangetoond en ook een globale kostenberekening gemaakt. Zeer nuttig is deze voorlichtingsavond geweest want uit de vele vragen bleek, dat ook na de be spreking, niet alle vragen waren opgelost. Het is ook een veel te groot en wijd gebeuren, dat dit in een paar uurtjes geheel uit de doeken kon worden gedaan. Wanneer men de toestand ziet op de kaarten hoe het er nu bij ligt en men ziet de nieuwe kaart met de door de ruilverkaveling verkregen toe stand, dan ziet men de grote voordelen toch wel liggen. Natuurlijk is het voor de boer of tuinder daar op een leeftijd van b.v. 60 jaar, een moeilijk te verteren zaak om hieraan te beginnen, het duurt zo'n kleine 10 jaar en om zich dan op zo'n leeftijd daar nog aan te wagen, brengt hem in veel moei lijkheden. De jongeren kunnen daar beter overheen, ze zien voor hen een betere toekomst komen en nemen het grote ongerief tijdens de ruilverkave ling veel gauwer voor lief en zullen hier ook gau wer hun stem aan geven. Toch geloven we, er is nu een kans, die niet zo maar weer terugkomt. Er zal voor deze ruilver kaveling gekozen moeten worden. Wanneer we daar hoorden dat een boer een stuk tarwe had deze zomer van één gemet en de loondorser er met zijn maaidorser niet wilde ko men omdat dit te moeilijk en te gevaarlijk was, dan moet er toch wel wat gebeuren. Als we de versnipperde percelen zien liggen met hun vele kant- en slootverlies, de moeilijke ontwatering doordat de Poel in een zeer laag ge bied ligt en zijn opperwater tegen de hoogte in moet afvoeren, dan zien we toch, er is maar één oplossing, dit plan aanvaarden. We kunnen toch overal in de overige klaarge maakte ruilverkavelingen zien het grote nut van mooie percelen, weinig kanten, goede ontwate ring en wanneer we het vragen aan de boeren en tuinders daar, dan wil er toch geen een meer terug naar de oude toestand. Het zal nog wel een jaar duren, er zullen nog vergaderingen worden gehouden, ieder belang-» hebbende heeft dus nog tijd genoeg om alles rus tig te overwegen. Deze grote zaak is het dan ook zeker waard. Heeft U wel eens op een flanomag-trekker gezeten??? U heeft Uzelf te kort gedaan els dat niet zo is. De goede „zit"; de overzichtelijk geplaatste bedieningsorganen; de rustige motor en de lichte toesturing maken U enthousiast. De formidabele trekkracht van elke Hanomag, het gemakkelijke aankoppelen van werktuigen, de vele technische mogelijkheden v. d. hydr. hefinrichting zijn eigen schappen die door elke land- bouwer geroemd worden. Stap eens naar Uw Hanomag- dealer en vraagt om een proefrit. U zult méér dan tevreden zijn. Hanomag trekkers van 32-75 PK H.J.HOEGEN DIJKHOF HANDELMIJ N.V. DOETIKICHEM - Tel. 083A0- 594» IJl DJ EMMELOORD - MIDDEN MEER 'sHEER ARENDSKERKE -DRONTEM n

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11