WAT DOEN 111= -:f- 11 iVs n i I ft 8 VjK- Het wordt de fruitteler niet gemakkelijk gemaakt. De kosten stijgen snel, maar de prijs van het fruit gaat eerder naar beneden dan naar boven. Soms vraagt men zich zelfs af in hoeverre nieuwe aan plant en uitbreiding nog op zijn plaats is. Is er nog wel behoefte aan nog meer fruit of gaan we naar overproduktie toe? Zonder nieuwe aanplant kan het echter ook niet, want dan zouden we al vlug met teveel verouderde bedrijven zitten en daarmee maken we zeker geen kans tegen de buitenlandse concurrentie. Er moe ten dus jonge bomen worden geplant, voor een deel ook als vervanging na rooien. Dan komt echter het probleem: welke rassen? Het is eigenlijk eenvoudiger om te zeggen wat men niet moet planten, dan aangeven wat nog wel in aanmerking komt. Hoewel het dus erg moeilijk is, willen we toch onze gedachten er over weergeven. Natuurlijk zal niet iedereen het met me eens zijn, vooral ook omdat de Cox's Orange er niet best bij mij afkomt in mijn oordeel. Maar wellicht geeft dit artikel stof tot nadenken en dat kan ook al erg nut tig zijn. flfr ills De Doyenné du Cornice is één der favorieten bij de peren. Te sterke groei is vaak een probleem bij de Cox's Orange. GEEN VROEGE APPELS BIJ nieuwe aanplant komen vroege appel rassen niet meer in aanmerking. De Yellow, Stark Earliest, Tydemans Early, enz. geven te wei nig kilo's en zouden daarom een vrij hoge prijs op moeten brengen om winst op te leveren. Maar de behoefte aan vroege appels is veel kleiner dan vroe ger, omdat er in juli-augustus volop ander fruit aan de markt is, zoals Granny Smith uit Australië, perziken uit Frankrijk en Italië en soms zelfs Gol den Delicious uit de Nederlandse gascellen, zoals we dit jaar hebben gemerkt. Dit alles drukt de prijs van de vroege appels zodanig, dat we die niet zouden planten. De eerste appel is voor mij dan de James Grieve. Die draagt vroeg, is oogstzeker en geeft zulke hoge kopen en slechte prijzen betaalde. Volgend jaar zal het weer wel wat anders zijn, maar waarschijnlijk weer weinig goeds. Zoals het er nu bij staat is het toch eigenlijk onzin om door te gaan met het op grote schaal aanplanten van Cox's. Bij veel telers is het een appel die vaker verlies dan winst oplevert. We tobben met late vruchtbaarheid, beurtjaren, kan ker, stambasisrot, Cox's ziekte, problemen bij snoei en dunnen, kleinvruchtigheid, tegenvallende sor tering, stip en noem maar op. Steeds maar weer hopen we op beter. In feite tegen beter weten in, want dat betere komt nooit. We kunnen de Cox's misschien nog moeilijk hele maal missen, maar het wordt tijd om het percen tage flink te verlagen. Door de teleurstellingen met andere nieuwe ras sen is iedereen erg voorzichtig geworden. Vooral het Stark Earliest drama heeft veel telers huiverig gemaakt. Dat is jammer, want er is alleen kans op succes voor de Odin als het ras op grote schaal zou worden geplant. De Odin zal ook wel enkele bezwaren hebben, maar van elk ras is wel iets nadeligs op te merken. Maar het aantal nadelen zal altijd veel kleiner zijn dan de lange waslijst met bezwaren die de Cox's heeft. Erg belangrijk is het dat de Odin hoge op brengsten geeft, want hoge produktie en goede smaak zullen de doorslag moeten geven. De smaak van de Cox's kan beter zijn dan die van de Odin. Maar de Odin, die direkt van de boom al eetbaar is, smaakte dit jaar veel beter dan de stippige Cox's In Frankrijk wordt minder gedund dan hier. De appels op deze foto zijn beschadigd door hagel. Vooral in het zuiden is vaak hagelschade. In Zeeland groeit Golden Delicious van goede kwaliteit. opbrengsten dat hij ook bij een matige prijs nog niet zo vlug verlies oplevert. Bovendien is de James Grieve bijna onmisbaar voor bestuiving van de Goudreinette, die in mijn plantschema voorkomt. NARIGHEID MET COX'S ORANGE VAN de Cox's Orange weet ik weinig goeds, be halve dat de appel voortreffelijk smaakt. Maar daar word je als teler weinig wijzer van, als die goede smaak niet met een hoge prijs wordt beloond. Vraag eens aan een collega welke resultaten hij met de Cox's Orange heeft behaald. In minstens vier van de vijf gevallen krijg je te horen dat het ras erg tegenvalt. Het is met de Cox's altijd wat. In 1964 hadden we bij uitzondering eens een grote Cox's oogst, maar toen was de prijs laag. In 1965 was de prijs beter, maar toen was de kg-opbrengst te laag. Dit jaar was er zoveel stip dat de handel niet durfde GEEF ODIN EEN GOEDE KANS rJDENS de aanvoer van de Cox's is er al veel concurrentie van Franse Golden Delicious, vooral op de Duitse markt. Om hiertegen te kun nen concurreren hebben we een appel nodig die minstens even goed smaakt als de Golden en even veel kilo's geeft. Die appel zou mijns inziens de Odin kunnen zijn. Dit nieuwe ras is mooi gekleurd, smaakt zeker even goed als de Golden (iets frisser) en is vroeg en goed vruchtbaar. De Odin rijpt vrijwel gelijk met de Cox's en zou door zijn kleur en smaak het wel licht met succes op de Duitse markt kunnen op nemen tegen de Franse Golden Delicious. Door de hogere produktie kan het ras belangrijk goedkoper worden geteeld dan de Cox's en dat maakt zijn con currentiepositie veel sterker. Eigenlijk is elke pro- duktieve appel beter dan de Cox's, zelfs een Glorie van Holland, dus de beter smakende Odin verdient zeker een goede kans. die er in zo ruime mate te koop was. Daarom kalm aan met de Cox's Orange en een kans voor de Odin. DE LATE APPELS BIJ de late rassen gaat de voorkeur nog altijd uit naar de Golden Delicious, die door zijn vroege en hoge produktie een sterke positie in neemt. We hebben echter bezwaren tegen een al te eenzijdige Golden aanplant, omdat werkverdeling en risicospreiding toch nog altijd een rol spelen. Daarom zouden we een plaats willen inruimen voor Rode Goudreinette. Een deel van de fruit- etende klanten zal op zijn tijd de wat flauwe Gol den Delicious wel eens willen afwisselen met de pittige Goudreinette. De laatste jaren was dat ook wel merkbaar, want er was vraag naar goede, mooie Goudreinetten. De Goudreinette kan ook met zijn kg-opbrengst goed mee. Tevens mag de Winston niet vergeten worden. Vooral op bedrijven met een kalme, rustige groei is

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 8