Een Zeeuws akkerbouw bedrijf van 60 ha. EENW, grootbedrijf van 60 ha „ergens" in Zeeland. - DIT jaar werd op dit bedrijf de lucerne voor het eerst gezaaid onder de wintertarwe. Misschien zal de kg-opbrengst iets lager zijn dan bij het zaaien onder vlas. Verwacht wordt dat het verschil niet zo groot zal zijn als er voor gezorgd wordt, dat de tarwe niet te zwaar wordt. 5 Hoe reilt en zeilt een dergelijk bedrijf <>P onze -^\ goede Zeeuwse klei Hoe liggen bij een dergelijke bedrijfsgrootte de problemen Het blijkt ook hier: aanpassen aan de steeds veranderende omstandig- heden is geboden, wil men niet achterop komen. Bij bedrijfsopvolging bedrijf niet versnipperen.... Aanpassing aan de omstandigheden. Dat blijkt duidelijk uit het bouwplan dat voor het betreffende bedrijf voor 1967 opgezet is. De laatste jaren was deze opzet ongeveer: ca. 13 ha aardapoelen ca 6 a 7 ha erwten ca. 13 ha suikerbieten 21 ha granen, met ca. 6 a 7 ha vlas graszaad en lucerne. Het komende jaar zullen echter het vlas, de erwten en het graszaad van het bedrijf verdwenen zijn. De opzet van het bouwplan zal nl. worden: ca. 15 ha aardappelen ca. 20 ha granen ca. 15 ha suikerbieten ca. 10 ha lucerne. In verband met de vruchtwisseling kan dit bouw plan voorlopig zeker gehandhaafd worden. Ca. tU aardappelen en lU suikerbieten moet op, in dit geval gezande grond, mogelijk zijn. Vlas, een mooi produkt en een uitstekende dek- vrucht voor cfe lucerne- en graszaadteelt. Het is echter tegen de huidige prijzen niet lonend meer te telen, hoe jammer dat ook is. De vlasteelt lijkt een aflopende zaak voor het Zuid-Westen. Ook de gras- zaadteelt is op dit bedrijf niet meer wat het enige jaren geleden nog wel was. De prijzen waren redelijk en de teelt voor structuurverbetering van de grond noodzakelijk. Nu zijn de laatste tijd zowel prijzen als kg-opbrengsten gezakt. Beslist een minder aan trekkelijke teelt, omdat de lucerneteelt het humus-- gehalte op peil kan houden en verbeteren. Boven dien is geen goede dekvrucht voorhanden zonder vlas en erwten. Ook de erwtenteelt is wat de prijs zetting betreft onzeker en wordt (voorlopig) afge stoten. LUCERNE ONDER WINTERTARWE De stikstofgift wordt dus niet te groot genomen. Wel een probleem kan zijn als de oogst van de wintertarwe onder natte omstandigheden zou moe ten gebeuren. Er worden dan zware banen in de lucerne gereden, overigens het meeste bij de stro- oogst. Als proef is dit jaar een perceel tarwe met als ondervrucht lucerne geoogst met een combine met stroversnipperaar. Een proef die zeer goed geslaagd is en hoop geeft op gunstige resultaten wat betreft de structuurverbetering van de grond, die hiervan mede het gevolg zal zijn. Op onze vraag of, om de lucerne te laten slagen, het geen aanbeveling zou verdienen C.C.C. toe te passen opdat de tarwe kort blijft en de ondervrucht voldoende licht en lucht krijgt, was het antwoord: „De lucerne slaagt dan zeker, maar een groot probleem is het dorsen. Een kort wintertarwe gewas Voortreffelijke samenwerking- die soepel werkt. geeft bij hoog opgroeiende lucerne de kans op moei lijkheden bij het dorsen van de tarwe. Bij een beetje vochtig weer plakken de zeven vol met lucerne- blaadjes en stengeldeeltjes. Onder zomergraan ge zaaide lucerne gaf destijds deze moeilijkheden. Als zou blijken dat in praktijkproeven door het spuiten met C.C.C. het gewenste resultaat bereikt wordt, gaan we er vanzelfsprekend ook toe over". TE VEEL AARDAPPELEN GETEELD? rtNZE volgende vraag was of er geen moeilijkheden in de afzet van aardappelen te verwachten is indien veel boeren tot een dergelijke verhoudings gewijs belangrijk deel (25%) van hun areaal voor de aardappelteelt in hun bouwplan zouden opnemen. Het antwoord hierop was dat de situatie in de aardappelsektor van jaar tot jaar wisselt. Deze zal voor Nederland in feite geheel afhangen van de situatie op de buitenlandse markten. De invloed hierop van het in Nederland geteelde areaal is bij zonder gering en of dit areaal in enige mate groter zou worden, wordt geen bezwaar geacht. Daarbij komt dat Zeeland uitermate geschikt is voor de aardappelteelt. Er zijn gebieden waar de omstandig heden hiervoor beslist minder gunstig zijn. Daar zal men er eerder mee (moeten) stoppen. Wij zullen het hier langer vol kunnen houden Overigens worden ook mogelijkheden gezien in de teelt van vroege aardappelen. Met de machines die op het betreffende bedrijf aanwezig zijn, kunnen deze vroege aardappelen geteeld worden tegen gun stige kostprijzen. WEL OF GEEN POOTGOEDTEELT TIAAR tegenover staat dat de pootgoedteelt, zoals in de N.O.P. en Flevopolder gebeurt, voor dit bedrijf geen perspectieven biedt. Dit niettegen staande deze teelt voor de arbeidsverdeling gunstig zou zijn. De pootgoedteelt is specialistenwerk. Ook in de N.O.P. en Flevopolder is de pootgoedteelt terugge lopen. Logisch als de prijzen van de consumptie aardappelteelt zodanig zijn dat met minder kosten en werk ongeveer dezelfde financiële resultaten kun nen worden behaald. Zolang het nog voordeliger is om te kopen dan het zelf te doen, is er voorlopig nog geen reden om zelf pootgoed te gaan telen. AFZET ^AN de afzet van onze akkerbouwprodukten ont breekt overigens naar de mening van deze boer nog wel het een en ander, al ziet hij dit wel als een moeilijke zaak. In ieder geval, zo is zijn mening, sta je met een gebundelde afzet veel sterker dan wan neer je alleen staat. Gezamenlijke afzet heeft zeker grote voordelen. Het poolen ziet hij in de eerste plaats meer als een middel om de afzetrisico's te spreiden. Alhoewel bij een gebundeld aanbod ook de invloed op de prijsvorming groter wordt. Een an dere kwestie is of men zich van de zijde van de boeren meer moet gaan bemoeien met de verwer king van de akkerbouwprodukten. Het is de vraag of dit al nodig zou zijn. Wel zou er een betere vorm van samenwerking kunnen zijn tussen telers en ver werkers Bijvoorbeeld in de vorm van contracteren. De verwerker wil zeker zijn van bevoorrading van een bepaalde hoeveelheid produkt tegen een voor hem aanvaardbare prijs, waar tegenover staat dat de teler een redelijke prijs voor dit produkt ont vangt en zeker is van de afzet. Bepaalde afspraken, meer dan tot nu toe gebeurt, zou dus zeker aanbe veling verdienen. (Z\e verder pag. 6)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 5