Mechanisatienieuws Coöperatieve montagestallen Braun kultirotor Lely maaidorser met opklapbaar maaibord Gedragen zaaimachine van 6 meter werkbreedte Opslagtanks van met glasvezel versterkte „Palatal" 9 Opslag- en transporttanks van met glasvezel ver sterkt „Palatal" hebben hun bruikbaarheid al in vele opzichten bewezen voor vloeistoffen van de uiteen- lopendste soort, zoals chemicaliën, oliën, vruchten sappen enz. Enkele jaren wordt in zulke tanks ook taptemelk opgeslagen. Tanks met een inhoud van 20.000 liter worden nu ook in melkfabrieken toege past. Tot de voordelen van deze tanks behoort in de eerste plaats hun geringe gewicht, dat het transport en de montage vergemakkelijkt. Hierbij komt de voor delige aanschaffingsprijs. Met het oog op onderhoud ontstaan er geen extra kosten. Omdat zij doorschijnend zijn, kan men de stand altijd aflezen zonder een speciale meetappara tuur, wat kan bijdragen tot de verlichting van het werk in de melkfabrieken. De tanks, die vervaardigd worden met een inhoud tot 30.000 liter, zijn fysiologisch onschadelijk. Door Veldkoning N.V. te Roermond wordt sinds kort de Braun Kultirotor frees in Nederland geïmpor teerd. Het speciale aan deze frees is de mogelijkheid tot montage van een „kantelbare transmissie". In de onlangs vernieuwde en uitgebreide Braun fabriek werd een robuuste frees geconstrueerd, be rekend op zwaar werk. Men heeft niet alleen een stevige constructie nagestreefd, doch ook de bouw aangepast aan de eisen, die de praktijk stelt wat be treft het werken in verstek en toerentalverstelling. De frees is geconstrueerd voor driepuntsbevesti ging. De werkbreedte kan variëren van 100200 cm met tussenliggende werkbreedten van 120, 140, 160 en 180 cm. Door de kantelbare transmissie is het mogelijk ver der m verstek te werken, zodat de perceelskanten volledig bewerkt kunnen worden. Ook is het op deze manier mogelijk om dichter langs de slootkanten te werken. In de boomgaarden blijft de trekker verder van de bomen vandaan, terwijl de frees toch dicht bij de stam kan komen. Deze kantelbare transmissie maakt een toerental verstelling mogelijk op 145, 170, 190 en 215 t./min. Een zware oliebad transmissie zorgt voor de Rotor aandrijving. Het rotortoerental is normaal 175/min. De frees-aandrijving is aan de zijkant gemonteerd, zodat in het midden geen onbewerkte streep achter blijft. De diepte-instelling geschiedt óf door sleepvoeten óf door steunwielen, al naar gelang de wensen van de koper. De frees kan uitgerust zijn met 2 soorten messen: t.w.: 1 Universele messen voor alle bewerkingen. 2. Speciale snijmessen, die het te frezen materiaal extra fijn maken en volledig met de grond vermen gen. Ook vragen deze messen minder vermogen. Op de doorlopende rotor zijn de messen op 20 cm afstand bevestigd. De grond wordt over de volle breedte van de rotor bewerkt. Door het grote aantal typen is de frees geschikt voor-bedrijven van uiteenlopende grootte en soort. De Lely maaidorser van C. van der Lely N.V. te Maasland heeft als primeur een volledig hydraulisch op klapbaar maaibord van 4.20 meter De uitzonderlijk grote dorstrommel (diameter 60 cm breedte 138 cm), een 5-delige gaffelschudder van 5.20 m2 oppervlakte en ruime afmetingen garanderen een grote capaciteit. Verder biedt deze maaidorser de volgende voordelen: Geen tijdverlies door het tijdrovend monteren of demonteren van het maaibord. Snelle verplaatsing van het ene perceel naar het andere in enkele seconden wordt het maaibord opge klapt. Geen transportmoeilijkheden veilig in het verkeer op smalle wegen over smalle dammen. Aldus meldt ons C. van der Lely N.V. te Maasland. NORDSTEN NIEUWS! De Deense Nordsten-fabriek, welke reeds meer dan 30 jaar door Poiesz N.V. te Oosterwolde (Fr.) (voor heen Werktuigenbureau voor de Landbouw te Sneek) in Nederland wordt vertegenwoordigd, heeft haar zaaimachine-productieprogramma belangrijk uitge breid en nog meer aangepast aan de toenemende eisen en mogelijkheden van de verdergaande „tractorisatie". Vier jaar geleden reeds bracht Nordsten een trac torgedragen zaaimachine op de markt van zeer goed doordachte bouw. Dit type. de zgn. „Lift-O-Matic", is nog de modernste in haar soort. De „Lift-O-Matic"- zaaimachines zijn leverbaar in de werkbreedtes van 2.50, 3.00, 3.08, 3.50 en 4.00 meter. Na zorgvuldige fabrieksbeproevingen, gevolgd door praktijk-beproevingen door diverse instanties met ver scheidene machines onder verschillende omstandig heden, is Nordsten begonnen met de productie van de gedragen „Lift-0-Matic"-zaaimachine in een werk breedte van 6.00 m. Nadere bijzonderheden vorden desgevraagd gaarne gegeven door Poiesz N.V. te Oos terwolde. ontworpen zijn en die in principe voor alle diersoor ten kunnen dienen. Zowel de lengte als de breedte van de stallen zal binnen het raam van de standaar disering al naar gelang de diersoort kunnen variëren. Deze verscheidenheid is mede daarom van betekenis, omdat hierdoor grotere aantallen van de stal gefabri- cerd kunnen worden, wat kostenbesparend gaat wer ken. De montagestallen, die onder de naam Alveestal verkocht zullen worden, komen in twee uitvoeringen aan de markt n.l. in een veredelde houtsoort en in een steenachtig materiaal tegen een scherp concurrerende prijs. De uitvoering is zodanig dat de stallen voor alle subsidieregelingen van het O. en S.-fonds in aanmer king komen. Ze voldoen aan hoge kwaliteitseisen en zijn boven dien uit esthetisch oogpunt bijzonder aantrekkelijk. Zowel door z'n natuurlijke kleur als door z'n afwer king past hij namelijk in ieder landschap en bij iedere boerderij. Op de fundering, die in montage-elementen kan worden uitgevoerd, kan deze stal in enkele dagen worden neergezet, terwijl ook de complete inventaris bij geleverd kan worden. Andere voordelen zijn onder meer dat hij gemakkelijk uitgebreid en indien nodig verplaatst kan worden. Het laatste valt bijv. voor pachtbedrijven als een voordeel aan te merken. De gezamenlijke coöperatieve aan- en verkoopver enigingen voor de landbouw in ons land gaan de le vering van montagestallen ter hand nemen. Het zullen stallen zijn die volgens de nieuwste inzichten op het gebied van isolatie, ventilatie, indeling en constructie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9