TUINBOUWKLANKEN DINGEN VAN DE WEEK Koude dagen - Winterkost Ook stip in Delicious Geen vrolijke klanken Spoorelementen meststoffen Appelprijzen bleven laag 4 AOK in WALCHEREN zijn we vorige week overvallen met de wel zeer vroege en venij nige vorstperiode. Door ieder is in hoog tempo gewerkt om winterproducten te bergen. Toch is de practijk wel zo en dat kwam ook deze vroege wintervoorbode weer uit: „Haastige spoed is zel den goed". Onze buurman reed in hoog tempo een perceel rode kool binnen. Daar de buitenbladen en de stomp nog bevroren zag zijn we benieuwd of hier geen rot van zal komen. Zelf konden we onze kool niet bergen wegens tijdgebrek. En ze staat er nu weer prima bij. Wel is deze vorstperiode o.i. een waarschuwing om op de komende vorst attent te zijn en niet alles op 't laatst te laten aankomen. Een oude boer zei reeds in mijn jeugd tegen zijn zoon: „Kees, voor Sinterklaas alles binnen hoor". En dit advies wil len we hier na 45 jaar herhalen. Rond St. Nicolaas tot half december alles van 't veld. Waar we ook, natuurlijk ten overvloede op wil len wijzen is dat er veel ongedierte, muizen en ratten, naar binnenkomen. Zelf hadden we vorige winter veel last van ratten in ingekuilde peen en witlof. En aangezien we de „rattenvanger van Ha- meln" niet konden bereiken hebben we met klem men goede opruiming gehouden. Wist u dat u rat ten prima vangt in wildklemmen? Zonder aas of met een appeltje langs het looppad hebben we er al heel wat verdelgd. De prijzen zijn opeens vlug omhooggeschoten. Er zit een flinke kans in dat de groentenprijzen van het sudderpitje van de laatste maand op een hogere vlam terechtgekomen zijn. Zelf aten we al boerekool en op een visite kregen we erwten soep, omdat „'t zo koud was". Zo vond in enkele dagen tijds een volledige verandering in het eet- menu plaats. Wat hebt u vorige week gegeten? Over onze 12 miljoen inwoners geeft zo'n vroege vorstperiode veranderingen die echt van belang zijn en niet alleen die in de groentensector. Vul maar in: kolen, olie, winterkleren enz. Ook wel meer uitgaven voor vele bedrijven, maar al met al geloven we dat economisch de voordelen de nadelen van een vroege vorstperio de overtreffen. Het deed ons deugd in ons vorig Land- en Tuinbouwblad de reportage te lezen door BI. over de heer Goedegebuure en Zoon, die in een maat schap een middenbedrijf exploiteren in grove groententeelt naast een afdeling landbouw. We hebben in de loop der jaren reeds meermalen ge wezen op het feit, dat grove groententeelt annex fruit of landbouw of wat glasteelt erbij hier zeker bestaansrecht heeft. Hoewel elk geval individueel moet worden beoordeeld, geloven wij dat er op ons eiland ruimte is, en ook reeds wordt gemaakt, voor dergelijke combinaties! Dit hoeft zich overi gens niet te beperken tot Tholen en Walcheren. Met geregelde aanpassing uiteraard hebben wij persoonlijk een voorkeur voor semi-gemengde be drijven, daar men dan niet alle eitjes onder één hoen heeft liggen! Nu de oogst op SCHOU WEN-DUIVEL AND aan de kant is, zien we dat verschillende telers di rect beginnen met diverse rijen en/of rassen te rooien. Het koude weer van de afgelopen week gaf daartoe ook aanleiding. Daarnaast is snoeien momenteel nog lastig, door het vele blad aan de bomen. Juist de laatste weken leek het er op dat b.v. het blad van de Golden Delicious juist weer groener werd. Vermoedelijk zal door de vorst- nachten nu het blad wel spoedig gaan vallen. Daarnaast is ook veel gesorteerd en afgeleverd. De goudreinette bleek een redelijke prijs op te brengen, dus is daarvan geprofiteerd. Intussen hoorden we dus ook van behoorlijk stip in de gele Delicious, van eigen bodem. Dat blijkt er nu bij te moeten staan want ook Franse Delicious kunt u bekomen, al of niet zonder stip, in de fruitwin kels. We hoorden dit van de heer P. Meeuwse, die op een vergadering sprak over: de grond, de be mesting, de bodembedekking enz. Velen zullen naar aanleiding van zijn adviezen wellicht hun voorgenomen bemestingsplan nog wijzigen, want juist hierin zat een zekere besparing. Ook atten deerde hij op de groenstroken en de vele goede eigenschappen van deze grasstroken. De bespuiting tegen kanker is nu ook weer aan de orde, evenals de bestrijding van de bloedluis in het naseizoen. Deze parasiet is op vele bedrij ven toch nog altijd een gevreesde vijand. IVE regenval van een veertien dagen geleden heeft op THOLEN nogal roet in de rooiwerk- zaamheden gegooid. Het ging allemaal zo mooi en zo vlot, maar meteen zaten we weer in het nat te prutsen. Er is echter een mooie nazomer ge weest om het onkruid mechanisch te bestrijden. En waar nodig de slechte gevoelige structuurgron- den met harde lagen te doorbreken. Op verschillende plaatsen laat de grond zich behoorlijk blauw aanzien. Een juiste grondbewer king onder droge omstandigheden verricht, is voor het komende jaar al een goed begin. Er wordt nog al eens gezondigd (soms noodzakelijk) fikse sporen te rijden onder natte omstandigheden, met de verwachting als het de komende winter flink vriest komt dit allemaal weer op z'n pootjes terecht. Maar helaas, vaak pakt dit anders uit. Voor het planten van tulpen en andere neven- produkten is de tijd ook weer aangebroken. Ook hierbij is het gebod: heel erg voorzichtig te zijn om structuurbederf te voorkomen en nodige aan- Melchemie N.V. te Arnhem en Ankersmit's Chemi sche Fabrieken N.V. te Borgharen hebben besloten bij de fabrikage van de koper-kobaltmeststof koper- slakkenbloem „SEMO" samen te werken om zo ratio neel mogelijk te kunnen fabriceren en aan elke ver wachte vraag het hoofd te kunnen bieden. Het Landbouwkundig Bureau voor sporenelementen in Arnhem zal de voorlichting over het gebruik van Koperslakkenbloem „SEMO" blijven behartigen, ter wijl ook de N.V. Handelmaatschappij voorheen Ber nard Themans (het Dolokal-bureau) in Almelo hierbij wordt ingeschakeld. Voor de verkoop van Koperslakkertbloem „SEMO", welke tot op heden geschiedde door het Koperslak kenbloem Verkoop Kantoor te Arnhem, zullen de Melchemie N.V. en Ankersmit's Chemische Fabrieken N.V. gaan samenwerken in een nieuw op te richten Spoorelementmeststoffen Onderneming te Arnhem. dacht te besteden aan het afdekken. Het witlof rooien en pitten is nog in volle gang; de prijzen zijn tamelijk, maar lopen niet over. De tomaten- pluk is alweer achter de rug met een niet zo best resultaat; de komkommerteelt daarentegen is wel wat gunstiger uit de bus gekomen. Ja, het is hier al eens meer neergeschreven: alles op één kaart zetten is gevaarlijk. We zullen ook op de markt moeten letten en aftasten en tevens de arbeids verdeling, die steeds van groter invloed wordt, in de gaten moeten houden. Als men de zaak al leen moet runnen, is éénmanswerk gauw bekeken. Het zijn allemaal niet zulke vrolijke klanken de laatste tijd. De tuinders klagen over de prij zen etc. Herhaaldelijk hoort men tegenwoordig van ontslag in allerlei sectoren van het bedrijfs leven door een slechte orderpositie. Al met al is het een spannende tijd. Niet zo aan trekkelijk om er maar optimistisch op los te leven. Een ieder let dan op de kleintjes en dat beïnvloedt de handel op allerlei manieren. Vele zijn de onderwerpen die zich iedere week aandienen voor een rubriek als deze. Ook in de afgelopen periode was dat weer zo. Na de dage lijks wisselende berichten over de kabinetsformatie bleek het niet te kunnen zoals de voorman van de K. V. P. het had gedacht en de periode met demis- sionnaire ministers duurt voort. Een oude en vertrouwde figuur, een groot des kundige op het gebied van de staatkundige ver houdingen in ons land en de politieke regeerbaar heid, is nu aan het informeren en hopelijk zal hij er in slagen ons land tot de komende verkiezingen een regering te geven die nuchter en reëel de vraag stukken en problemen die er zijn, weet te bena deren. We kregen in de afgelopen periode ook de cij fers te horen van de Nederlandse betalingsbalans die er niet al te gunstig uitzagen. Het zit er in dat we dit jaar voor 1 miljard gulden meer zullen in voeren dan exporteren. En dat terwijl we eigenlijk een overschot op de betalingsbalans dienen te heb ben. Nu weten we wel, dat het de ontwikkeling in de exportlanden is geweest die heeft gezorgd voor dit negatieve resultaat en dat het met name de eco nomische maatregelen van West-Duitsland zijn die de uitvoer hebben afgeremd. Maar door dit alles zien we toch weer maar al te duidelijk hoe kwets baar we zijn als exportland en van welke grote in vloed de situatie in het buitenland is op de gang van zaken bij ons. Ook onze tuinders weten dat maar al te goed. Ook die hadden in de afgelopen periode hun zor gen. Daar was de vroeg begonnen winter. De kran ten vertelden ons dat de vorst een maand te vroeg begon. Het vorig jaar begon de vorst ook al drie weken te vroeg. Van verschillende produkten hebben de prijzen direct hierop gereageerd. Op Walcheren stond nog al wat andijvie en die had weinig te lijden. Uit heel het land kwam de handel naar Middelburg om an dijvie te kopen en de prijs verdubbelde. De bloemkool werd enkele dubbeltjes per stuk duurder; de kassla verdubbelde in prijs; witlof werd belangrijk duurder; de uien noteerden in het eind van de week voor de middel kwaliteit drie cent per kg hoger dan in het begin van de week. Hoe de weersomstandigheden zich in de komen de periode zullen ontwikkelen weten we niet, maar in elk geval is er heel wat vollegronds groente op geruimd en dat kan met name voor de kassla van blijvende invloed zijn. Er is dit jaar in Zeeland weer heel wat knolsel derij en daarvan is de oogst in volle gang. Vooral de tuinders die dit produkt hebben, hopen maar dat de vorst nog wat zal wegblijven, want knollen kun nen beslist geen lage temperaturen verdragen. Ook voor deze groep van tuinders was de vorst ech ter een waarschuwing en zij zullen ongetwijfeld trachten de oogst zo gauw mogelijk binnen te krij gen. De appelprijzen hebben nog niet gereageerd op de lage temperaturen. Door de vorst werden een aantal telers genoodzaakt hun produkt dat in niet vorstvrije schuurtjes staat, op te ruimen en de aan voeren waren ook in de afgelopen periode weer groot, vooral van Jonathan. De prijzen bleven on veranderd te laag. DR viel in de afgelopen periode weer weinig ple- zier te beleven aan de prijzen van de appels op de Zeeuwse fruitveilingen. Het aanbod bleef vrij groot op de dagen dat er werd geveild. Het was voorname lijk afkomstig uit de bewaarplaatsen van de telers thuis waar men niet is ingesteld op het vorstvrij be waren van het fruit. Over het algemeen was er in Zeeland een goede kwaliteit appels te koop. De Jonathan hebben we in geen jaren zo mooi gezien maar ze brengen geen prijs op. Het merendeel van dit ras ging in de afge lopen periode weg tegen prijzen van 18 tot 22 cent per kg en klasse II met weinig kleur bleef zelfs be neden de 15 cent. Geen wonder dat er op het ogenblik weer veel Jo nathan wordt opgeruimd. Goudreinette werd ook weer wat goedkoper. Er werd nog al wat gekocht voor uitvoer naar Frankrijk maar de binnenlandse han del liet voor dit ras verstek gaan en de meeste par tijen klasse 1 grote en middelmaat werden verkocht rond 30 cent per kg met uitschieters voor de beste partijen tot rond 35 cent. Kleine maat en III grof kwa liteit deed rond 20 cent. Ook deze prijzen zijn te laag. Golden Delicious was wat duurder, maar kwam toch over het algemeen ook niet meer aan 50 cent per kg en de meeste partijen gingen weg op een prijspeil van 35 tot 45 cent. Cox's Orange Pippin was goed gevraagd op 50 tot 65 cent per kg voor de grote en middelmaten klasse 1 kwaliteit. Nog beter ging het met de goede hand peren. Doyenné du Cornice steeg met ruim 20 cent per kg voor de meest gevraagde maten tot 1,25 per kg. Conférence, waarvan in Goes het eerste aanbod uit de pool werd geveild, werd verkocht voor 61 en 62 cent per kg voor de grote en middelmaat en 53 cent voor de kleine maat. Legipont steeg tot rond 60 cent per kg voor de meest gevraagde maten. Saint Remy werd verkocht tegen prijzen van 35 tot 40 cent per kg. Comtesse de Paris was moeilijk te plaatsen en kwam gemiddeld weinig boven 20 cent per kg en de kleine maten en klasse II kwaliteit noteerde zelfs niet hoger dan 15 cent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4