VRIJDAG 11 NOVEMBER 1966 54e Jaargang No. 2855 Officieel orgaan van dc Maatsrhappij tot bevordajing van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeel and VALORISATIE VJ Ir. J. Prins voorgedragen als voorzitter Noord-Brabantse Mij van Landbouw Frankering by abonnement: Terneuzeii De weg naar valorisatie (het zo goed mogelijk tot waarde brengen) van onze agrarische produkten is, zo blijkt steeds weer, als een moeilijke, lange en kronkelige weg. Door de vele tussenschakels van producent naar consument is de weg om bij deze beeldspraak te blijven veelal smal en heeft vele kruisingen, obstakels en gevaarlijke bochten, zijwegen en splitsingen. Dit kwam ons in gedachten bij het kennisnemen van het rapport dat op 2 november j.l. door de z.g. Valorisatiecom missie aan het bestuur van het Landbouwschap werd aan geboden. Ingesteld op 27 november 1962 heeft het bijna vier voile jaren geduurd voor deze commissie met haar arbeid gereed kwam! De opdracht destijds luidde zo ongeveer: te onderzoeken in hoeverre en op welke wijze de land- en tuinbouwproduk- ten op de afzetmarkten in binnen- en buitenland tot hogere waarde zouden kunnen worden gebracht. Enerzijds door ver betering van het aanbod en de afzet van de kant van de agra rische producent en anderzijds door verbetering van de af zet via de afzetkanalen van de daarbij betrokken handel en industrie. Iedere agrariër weet en kent maar al te goed uit eigen ervaring de vele problemen die op dit moeilijke terrein liggen. De commissie zag dan ook naast het behandelen van de algemene problematiek geen andere uitweg dan het instel len van bepaalde gespecialiseerde werkgroepen voor de diverse produkten om uit de „verkeerschaos" te komen. De valorisatie van aardappelen, om een voorbeeld te noemen, ligt anders dan die van de suikerbieten en die van groenten en fruit geeft andere problemen dan die van melk en zuivel. Al zijn er natuurlijk vele punten van overeenkomst. Dat het tot waarde brengen van de agrarische produktie een kwestie van levensbelang is voor onze boeren en tuin ders, daarvan zal een ieder overtuigd zijn. En ook, dat er wat dat betreft bij verschilende produkten nog wel het een en ander te verbeteren valt. Het is verheugend dat de commissie in algemene zin con stateert dat de opvatting niet juist is dat de individuele agra rische producent in een bijzonder zwakke positie zou ver keren. Aan de ene zijde wordt gewezen op de levendige con currentie tussen de particuliere handel en aan de andere kant op hetgeen bijvoorbeeld door de coöperatieve aan- en verkoopverenigingen, de coöperatieve zuivel- en suiker industrie, de coöperatieve verwerkingsindustrie, het veiling wezen enz. enz., op dit gebied reeds tot stand is en wordt gebracht. Echter heeft naar de mening van de commissie deze opzet ook zijn zwakke plekken zoals: de neiging van de producenten om zélf het moment van verkoop te willen bepalen inplaats van dit aan de coöpe ratie over te laten. Die moet toch geacht worden een beter inzicht in de marktsituatie te hebben dan de individuele boer of tuinder. Ook moet de coöperatie, wil zij haar funk- tie naar behoren kunnen vervullen, zich als vrij koopman kunnen gedragen; de verdeeldheid in de- coöperatieve wereld, die tot uiting komt in onderlinge concurrentie. Een concurrentie die weliswaar de verdienste heeft de leiding aktief te doen zijn maar soms ontaardt in elkaar „vliegen afvangen". Grotere onderlinge samenwerking moet mogelijk zijn! Onder gunstiger weersomstandigheden dan deze week het geval was zal bij voldoende droog land deze maand nog veel geploegd moeten worden. Na het ploegen is het goed als men kan zien dat er een vlinderbloemige groenbemester heeft gestaan. Gras en bie tenkopjes moeten daarentegen volledig ondergewerkt worden. Deze en vele andere tips voor het werk in de maand november vindt u op de pagina's 10 en 11 in de bijdrage „De maand november op het Zeeuws landbouwbedrijf". Verder in dit nummer o.m.: De Zeeuwse veehouderij in de komende jaren; een vraaggesprek met de Rijksveeteelt- en Zuivelconsuient voor Zeeland, ir. W. L. Harmsen pag. 5 De 9e Teleac Televisiecursus pag. 8 Mechanisatienieuws pag. 9 Van betekenis acht de commissie verbetering van het agrarische aanbod aan de eisen van de verwerkende indus trie. Alhoewel het telen op contract toeneemt liggen hier nog grotere mogelijkheden dan nu worden benut. Hierdoor zal zeker geen afdoend evenwicht van de markt worden bereikt. Wel wordt de verwachting uitgesproken dat de producenten cfie aan de contractteelt deelnemen in doorsnee iets beter af zullen zijn. Concentratie in detailhandel en industrie, hogere eisen van de consument aan het produkt wijzen op de be hoefte aan bevoorrading in een vereiste kwaliteit tegen een van tevoren bekende prijs. (Zie verder pagina 3.) Het Dagelijks Bestuur van de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw heeft be sloten als kandidaat voor de funktie van voor zitter van de Maatschappij voor te dragen de heer ir. J. Prins, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij heeft inmiddels besloten het Hoofdbestuur van de Z. L. M. te adviseren de heer Prins in de gelegenheid te stellen om deze kandidatuur te aanvaarden. De Dagelijkse Besturen van de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw en de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zijn tot ge noemde voorstellen gekomen, mede gezien de diverse samenwerkingsvormen, die tussen de beide organisaties thans reeds bestaan. Zij zien deze personele unie op voorzittersniveau als een eerste stap tot integratie van beide maat schappijen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1